سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷ / Tuesday, 18 December, 2018

امنیت اطلاعات و موجودی‌ها


در بسيارى از موارد، آرشيوها بيشتر نگران امنيت موجودى‌هاى خود هستند تا اطلاعاتى که در مستندسازى مواد به‌کار رفته است، ولى محدوديت استفاده مجدد، به‌دليل حق پديدآورنده يا ساير محدوديت‌ها بايد به حساب آورده شود. آگاهى از اينکه ممکن است مقوله‌هائى از اطلاعات حساس باشد، و يا چنانچه خود اطلاعات حساس نباشد، احتمالاً در زمان‌بندى انتشار آن يا گروه استفاده‌کننده نهائى آن، محدوديت‌هائى وجود داشته باشد، حائز اهميت است.
  حفاظت داده‌ها
نخستين حوزه‌اى که بايد مورد توجه قرار گيرد آن است که چه چيزى به حفاظت داده‌ها مربوط مى‌شود. مثلاً در انگلستان هر اطلاعى مربوط به افراد بايد براساس قانون حفاظت داده‌ها (Data Protection Act) اعلام و ثبت شود، تا به هر کس اجازه ديدن اطلاعات مربوط به خود او داده شود. اين قانون هر نوع از داده‌هاى فهرست‌نويسى را شامل مى‌گردد و براى مواد ديدارى شنيدارى هم به‌مانند متون به‌کار مى‌رود.
  اطلاعات حسّاس
جنبه ديگر امنيت اطلاعات به هر داده‌اى که مى‌تواند حساس يا محرمانه تلقى شود، مربوط مى‌گردد. آرشيو در برابر حفاظت اطلاعات از دست‌يابى استفاده‌کنندگان به اطلاعاتى که قانوناً محدود گرديده است مسؤوليت دارد. اين محدوديت شايد در نتيجه يک مورد دادگاهى در دست اقدام يا استفاده از ماده خارج از جايگاه آن باشد که مى‌تواند موجب شکايت يا اقدام قانونى فردى که معتقد است از مواد نابجا استفاده شده است گردد. در جائى که براى نشان دادن يک مضمون از تصاوير در فيلم يا ويديوئى ديگر استفاده مى‌شود، بايد مراقبت به‌ عمل آورد تا بريده فيلمى که افراد را نشان مى‌دهد به‌کار نرود و اسامى افراد در هر جا لازم است حذف شود.
اين امر به‌خصوص در مورد مباحث کيفرى يا پزشکى حائز اهميت است.
  دسترسى روزآمد / فقط خواندن (Read-Only Access)
در مورد حفاظت از صحت و ثبات فهرست‌ها، اطمينان از اينکه استفاده‌کنندگان به هيچ وجه امکان حک و اصلاح يا روزآمد کردن سرشناسه‌ها را ندارند، حتيٰ اگر اشتباهاتى در آنها بيابند يا معتقد باشند که اشتباهى يافته‌اند، حائز اهميت است. بايد مکانيسمى مناسب وجود داشته باشد که به استفاده‌کنندگان دسترسى فقط خواندن بدهد. اين مشکل وقتى‌که از فهرست‌هاى برگه‌اى استفاده مى‌شود بسيار جدّى است، زيرا که استفاده‌کنندگان به راحتى مى‌تواند هنگام مرور کارت‌ها، اطلاعاتى روى داده‌هاى قبلى بنويسد يا اطلاعات بيشترى اضافه کند که لازم است از اين عمل فعالانه ممانعت به عمل آورد. مثلاً ممکن است شرايطى پيش آيد که در مدت جستجو، استفاده‌کننده براى کمک به حافظه خود شماره‌هاى دست‌يابى را روى کارت فهرست‌نويسى يادداشت کند. به موقع خود امکان دارد آن ماده به فرمت ديگرى انتقال يابد و مجدداً شماره‌گذارى شود، در نتيجه کارت فهرست‌نويسى حاوى اطلاعاتى خواهد شد که يا به هيچ ماده فيزيکى مربوط نمى‌شود، و يا اگر از شماره‌ دست‌يابى استفاده مجدد به عمل آمده باشد، شماره مربوط به مادهٔ کاملاً متفاوتى است.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
موسسه سفیر فیلم , گنجینه هنرمندان , کارت ورورد به جلسه , جنبش انصارالله یمن , عزیزی خادم , نقش و نقش‌بند , آثار جهانی , مصطفی مازح , رقیه کرمی , نقشه کشی ,

مقالات پربیننده امروز
بهداشت و درمان , بهداشت روان , روانشناسی ـ تحقیق و پژوهش / شیوع اختلالات روانپزشکی در زندانیان مرد زندان قصر تهران , کامپیوتر و فناوری‌اطلاعات , آموزش , آموزش گرافیک کامپیوتری / قدیمی کردن عکس , بانک اطلاعاتی کتاب / کاملترین مرجع درس و کنکور زبان C، ویژه: داوطلبان کنکور کارشناسی ناپیوسته (کاردانی به کارشناسی) کامپیوتر، قابل استفاده: دانشجویان کاردانی و کارشناسی .. , سیاسی , علوم سیاسی , حقوق مدنی و سیاسی ـ حقوق بشر / اعلامیه جهانی حقوق زبانی , کامپیوتر و فناوری‌اطلاعات , تلفن همراه , موبایل / شبکه موبایل چگونه کار می کند؟ , کامپیوتر و فناوری‌اطلاعات , علوم کامپیوتر , تكنولوژی بی‌سیم / Bluetooth چیست؟ , شخصیت‌ها , فرهنگی و هنری , شاعر / نظام‌الدین محمود ابوالعلاء گنجوی , بانک اطلاعاتی کتاب / مدیریت عمومی , بانک اطلاعاتی کتاب / شیمی پیش‌دانشگاهی (1) (فصل اول و دوم) رشته (ریاضی ـ تجربی) , بانک اطلاعاتی کتاب / لیالی مجنون ,

برخی منابع مهم خبری
mashreghnews.ir مشرق نیوز , navad.net روزنامه نود , yjc.ir باشگاه خبرنگاران , asriran.com عصرایران , vista.ir وبگردی , 55online.ir 55 آنلاین , piroozionline.ir روزنامه پیروزی , khabargozarisaba.ir خبرگزاری صبا , tabnak.ir تابناک , alef.ir الف ,وبگردی
فحاشی و رفتار زشت نماینده مجلس سراوان
فحاشی و رفتار زشت نماینده مجلس سراوان - نماینده سراوان در مجلس، مواجهه از بالا به پایین او با یک کارمند، نحوه واکنش مردم به یک مسوول احتمالا رده بالا در پاسخ به فحاشی های رکیک او..
فساد همه گیر شده است، و اتفاقاً این یک مساله سیاسی است
فساد همه گیر شده است، و اتفاقاً این یک مساله سیاسی است - اما مساله سیاسی را نباید به مساله حاکمان تقلیل داد. مساله سیاسی است به این معنا، که آنچه به ما در سطح ملی، فرم بخشیده، نادرست است. چیزها در جای خود نیستند و روال غلط امور، همه چیز را و همه کس را به فساد کشانیده است. در این تفسیر سوم، چشم شما نه به حاکمان است نه به تک تک مردم. چشم شما به الگویی است که به امور فرم بخشیده است.
پاسپورتی که همه جا به آن توهین میشود
پاسپورتی که همه جا به آن توهین میشود - مدتی است که تب سرمایه‌گذاری در گرجستان شایع شده است و مردم برای خرید ملک یا راه اندازی یک کسب و کار عازم این کشور می‌شوند. در این میان چند اتفاق رخ داد. یکی این بود که تحریم‌های امریکا گریبان گیر ایران شد و به عقیده من این‌ها به نوعی بازخورد عملیات روانی ترامپ علیه ایران است و از سوی دیگر انتخابات اخیر گرجستان هم با پیروزی جریان راست تندرو این کشور به پایان رسید. وگرنه گرجستان اصلا کشوری نیست که قادر…
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
شبهای داغ مدیترانه !
شبهای داغ مدیترانه ! - «حسن کردمیهن» متهم آمریت حمله به سفارت عربستان به تازگی در کرج، مرکز استان البرز، رستوران راه انداخته است.
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی!
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی! - دو نفر از کسانی که همراه رئیس جمهور در سمنان حضور داشتند در هنگام سخنرانی روحانی رفتار غیر معمولی از خود نشان میدادند.
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما - ظهارات جنجالی لیلا بوشهری و شقایق دلشاد درباره فساد در سینما: چرا دایرکت میدم فالو نمیکنید؟ ساعت یک شب چرا باید زوایای صورت منو ببینن؟
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی!
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی! - بخشی دیگر از برنامه «من و شما» با حضور مسعود فراستی و برخورد توهین آمیز مجری رسانه ملی را می بینید که در رسانه ها باز نشر نشد.
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر - مریم مومن متولد دهه 70 می باشد و حضورش در بانوی عمارت اولین تجربه بازیگری است و به واسطه این سریال وارد دنیای بازیگری شده است . او در کلاس های تئاتر فعالیت داشته است .
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه - گروه تروریستی جیش العدل نخستین تصاویر از حمله به پاسگاه مرزی در میرجاوه ۱۴ مهر امسال را منتشر کرد؛
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».