چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷ / Wednesday, 17 October, 2018

حوزه شمول این راهنما


   حوزه شمول اين راهنما
ممکن است طرف‌هاى يک معامله باى‌بک بخواهند حقوق و تعهدات خود را به شيوه‌اى ساده تعيين نموده و مواد مربوطه را در همان سند قرارداد که ناظر بر معامله اوليه است بگنجانند. مع‌هذا طرف‌ها اغلب ترجيح مى‌دهند از چند قرارداد استفاده کنند. در اين راهنما اين شيوه اقدام مورد بررسى قرار مى‌گيرد. اصولاً حقوق و تعهدات طرف‌ها در معامله اوليه، شبيه حقوق و تعهداتى است که در قراردادهاى بين‌المللى فروش تجهيزات / تکنولوژى مورد توافق قرار مى‌گيرد. در مورد شرايط و ضوابط قراردادهايى که بعداً براى خريد و فروش 'محصولات ويژه باى‌بک' تنظيم مى‌گردد نيز عين همين مطلب مصداق دارد. اما در باى‌بک رابطه خاصى ميان اين قراردادها وجود دارد. تجهيزات / تکنولوژى مورد استفاده در برپايى تسهيلات توليدى از جانب طرفى عرضه مى‌گردد که خود را به خريد محصولات توليد شده به‌وسيله آنها در آينده متعهد مى‌گرداند. به دليل فوق اين راهنما نه تنها مسائل مربوط به خود قرارداد باى‌بک را مورد بحث قرار خواهد داد بلکه به‌طور خلاصه به برخى از موضوعات اساسى قرارداد اوليه نيز اشاره خواهد داشت.
  تعاريف
در اين راهنما واژگان ذيل اين معانى را دربر خواهند داشت:
- تجهيزات / تکنولوژى:
به معنى ماشين‌آلات، يا تجهيزات، يا حق اختراع، يا دانش فنى و يا کمک‌هاى فنى است که توليد محصولاتى را امکان‌پذير مى‌سازد.
- قرارداد اوليه:
به معنى قراردادى است که حقوق و تعهدات طرف‌هاى مربوطه درخصوص عرضه تجهيزات / تکنولوژى در آن تعيين مى‌گردد.
- فروشنده اوليه:
به معنى طرف قرارداد اوليه است که تجهيزات / تکنولوژى مورد توافق را خريدارى مى‌نمايد.
- محصولات:
به معنى محصولاتى است که با استفاده از اين تجهيزات / تکنولوژي، ساخته شده و به روش باى‌بک فروخته و خريدارى مى‌شوند.
- کارخانه:
به معنى کارگاه صنعتى يا ساير کارگاه‌هايى است که محصولات در آنجا ساخته مى‌شوند.
- قرارداد باى‌بک:
به معنى قراردادى است که فروشنده اوليه و خريدار اوليه همزمان با قرارداد اوليه منعقد نموده و حقوق و تعهدات اين دو به‌عنوان طرف‌هاى قرارداد باى‌بک درخصوص خريد و فروش محصولات در آن تعيين مى‌شود.
- فروشنده محصولات باى‌بک:
به معنى خريدار اوليه در مقام خود به‌عنوان طرف قرارداد باى‌بک است.
- خريدار محصولات باى‌بک:
به معنى فروشنده اوليه در مقامش به عنوان طرف قرارداد باى‌بک است.
- قرارداد مکمل:
به معنى قراردادى است که حقوق و تعهدات طرف‌ها درخصوص خريد و فروش محصولات خاص ناشى از قرارداد باى‌بک را تعيين مى‌کند.
- فروشنده مکمل:
به معنى يکى از طرف‌هاى قرارداد مکمل است که محصولات مورد توافق در آن قرارداد را عرضه مى‌کند. معمولاً اين شخص خريدار اوليه و فروشنده محصولات باى‌بک است اما مى‌تواند شخص ثالثى نيز باشد.
- خريدار مکمل:
به معنى يکى از طرف‌هاى قرارداد مکمل است که محصولات مورد توافق در آن قرارداد را خريدارى مى‌کند. در واقع اين شخص ممکن است فروشنده اوليه و خريدار محصولات باى‌بک باشد اما مى‌تواند شخص ثالثى نيز باشد.
- واگذارکننده (منتقل):
به معنى خريدار محصولات باى‌بک يا بسته به مورد، فروشنده محصولات باى‌بک است که حقوق و تعهدات خود در قرارداد باى‌بک را به شخص ثالثى منتقل کرده است.
- واگذارشونده (منتقل‌اليه):
به معنى شخص ثالثى است که واگذارکننده، حقوق و تعهدات خود در قرارداد باى‌بک را به وى منتقل کرده است.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
سینما 94 , مردم متدین , گروه های مسلح , کمتیه امداد , غزل پاک باطن , روند مصوبات , رزادخانه , ائتلاف اسرائیل , آموزش فنی , غورماچ ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / Pancakes , فرهنگی و هنری , ادبیات و شعر , ادبیات و شعر / درآمدی بر شعر عصر انقلاب , بهداشت , بهداشت روانی , شخصیت / آنهایی که از خودشون راضی نیستند ، بخوانند! , بانک اطلاعاتی کتاب / لباس جدید پادشاه , بانک اطلاعاتی کتاب / رساله اجوبه الاستفتائات: ترجمه فارسی , بانک اطلاعاتی کتاب / راهنما و بانک سوالات امتحانی روان‌شناسی شخصیت براساس کتاب: دکتر یوسف کریمی ویژه‌ی دانشجویان دانشگاه پیام نور شامل: یک دوره تدریس ... , خانه و خانواده , آشپزی , ساندویچ ، پیتزا و سوفله / ساندویچ تن ماهی , بانک اطلاعاتی کتاب / گلنار و آیینه سحرآمیز , بانک اطلاعاتی کتاب / تاریخ ادبیات ایران: خلاصه جلد اول و دوم , بانک اطلاعاتی کتاب / کودکانه‌ترین: آموزش زبان انگلیسی ـ رنگ‌آمیزی ,

برخی منابع مهم خبری
namehnews.ir نامه نیوز , ilna.ir ایلنا , banifilm.ir بانی فیلم , eghtesadnews.com اقتصادنیوز , khordadnews.ir خرداد نیوز , setarehnews.ir ستاره‌ها , snn.ir دانشجو , hemayatonline.ir روزنامه حمایت , piroozionline.ir روزنامه پیروزی , vista.ir وبگردی ,وبگردی
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟ - فیلم - پدری که در برنامه «فرمول یک» علی ضیا ادعا کرد به خاطر تامین هزینه‌های درمان فرزندش اقدام به فروش کلیه‌اش کرده، مردم را فریب داده است.
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه!
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه! - مثلاً سنت های الهی که در این سند آمده، در کتاب های درس بینش اسلامی دوره دبیرستان هم وجود دارد... واقعاً هزاران جلسه تشکیل داده اند که بدیهیاتی مانند خانواده بنیادی ترین واحد تشکیل دهنده جامعه است، انسان دارای اختیار است، جهان دارای نظام علّی - معلولی است، خداوند رحمان و رحیم است و ... را در سند بازنویسی کنند؟!
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت - صحبتهای کنایه آمیز یک بازرگان با وزیر صنعت
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد - ۱- خب چی میشه ولایتی بجای توصیه به لُنگ پوشی، بملت توصیه کنه تو سعدآباد مالک خونه بشن ویک سومشو وقف کنن؟ ۲- اینجور واینجا صاحبخونه شدن و بعد توجیه وقف، آدمو یادحافظ میندازه: فقیه مدرسه دی مست بود و فتوی داد که می‌حرام، ولی بِه زمالِ اوقاف است
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند - حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند؟مردم نیازی به این توصیه‌هاندارند اگرلازم باشد آن‌قدر شرف دارندکه از خودشان دفاع کنند ولی این دفاع،منحصربه دفاع دربرابر دشمنان خارجی نمی‌شود که باید وضعیت خیلی‌ها رادر داخل هم بررسی کرد.
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید!
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید! - فیلم - حمله فرد متهم در بازار پرنده فروشان اهواز به پلیس آگاهی منجر به درگیری مرگبار شد.
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد - ماجرای عجیب دو منزل مسکونی در همسایگی کاخ سعدآباد و حسین فریدون و نهاد ریاست جمهوری
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+)
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+) - فیلم - به تازگی شخصی در فضای مجازی فیلمی منتشر کرده که مردی ادعا می کند در پارکینگ خانه اش مورد حمله جن ها قرار گرفته است.
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد!
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد! - فیلم - پاول یک توریست اهل چک است که با موتورسیکلتش دنیا را می گردد و یک هفته در ایران اقامت داشته است. ویدئوی سلفی که او در طبیعت ایران از خود و اقدام پسندیده اش منتشر کرده برای همه ایرانیان جای تامل دارد.
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+)
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+) - فیلم - قتل مدل و ملکه زیبایی عراق از روز گذشته سوژه رسانه ها شده و پلیس تحقیقات ویژه ای را برای دستگیر قاتل وی انجام داده است. تصاویر منتشر شده از جنازه غرق در خون وی را در ویدئوی زیر می بینید.
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز - عکس این بنرکه گفته می‌شود نمایشگر تصویری از سربازان رژیم صهیونیستی است طی روزهای اخیر در فضای مجازی دست به دست می‌شد و واکنش‌هایی به همراه داشت.
عکسی آموزنده از سفر نیویورک
عکسی آموزنده از سفر نیویورک - پوشه‌های پُر از برنامه فرانسوی‌ها در برابر دستان خالی تیم ایرانی. به کاغذ ها و پرونده های موجود روبه روی تیم فرانسه دقت کنید!
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی