شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ / Saturday, 19 January, 2019

حوزه شمول این راهنما


   حوزه شمول اين راهنما
ممکن است طرف‌هاى يک معامله باى‌بک بخواهند حقوق و تعهدات خود را به شيوه‌اى ساده تعيين نموده و مواد مربوطه را در همان سند قرارداد که ناظر بر معامله اوليه است بگنجانند. مع‌هذا طرف‌ها اغلب ترجيح مى‌دهند از چند قرارداد استفاده کنند. در اين راهنما اين شيوه اقدام مورد بررسى قرار مى‌گيرد. اصولاً حقوق و تعهدات طرف‌ها در معامله اوليه، شبيه حقوق و تعهداتى است که در قراردادهاى بين‌المللى فروش تجهيزات / تکنولوژى مورد توافق قرار مى‌گيرد. در مورد شرايط و ضوابط قراردادهايى که بعداً براى خريد و فروش 'محصولات ويژه باى‌بک' تنظيم مى‌گردد نيز عين همين مطلب مصداق دارد. اما در باى‌بک رابطه خاصى ميان اين قراردادها وجود دارد. تجهيزات / تکنولوژى مورد استفاده در برپايى تسهيلات توليدى از جانب طرفى عرضه مى‌گردد که خود را به خريد محصولات توليد شده به‌وسيله آنها در آينده متعهد مى‌گرداند. به دليل فوق اين راهنما نه تنها مسائل مربوط به خود قرارداد باى‌بک را مورد بحث قرار خواهد داد بلکه به‌طور خلاصه به برخى از موضوعات اساسى قرارداد اوليه نيز اشاره خواهد داشت.
  تعاريف
در اين راهنما واژگان ذيل اين معانى را دربر خواهند داشت:
- تجهيزات / تکنولوژى:
به معنى ماشين‌آلات، يا تجهيزات، يا حق اختراع، يا دانش فنى و يا کمک‌هاى فنى است که توليد محصولاتى را امکان‌پذير مى‌سازد.
- قرارداد اوليه:
به معنى قراردادى است که حقوق و تعهدات طرف‌هاى مربوطه درخصوص عرضه تجهيزات / تکنولوژى در آن تعيين مى‌گردد.
- فروشنده اوليه:
به معنى طرف قرارداد اوليه است که تجهيزات / تکنولوژى مورد توافق را خريدارى مى‌نمايد.
- محصولات:
به معنى محصولاتى است که با استفاده از اين تجهيزات / تکنولوژي، ساخته شده و به روش باى‌بک فروخته و خريدارى مى‌شوند.
- کارخانه:
به معنى کارگاه صنعتى يا ساير کارگاه‌هايى است که محصولات در آنجا ساخته مى‌شوند.
- قرارداد باى‌بک:
به معنى قراردادى است که فروشنده اوليه و خريدار اوليه همزمان با قرارداد اوليه منعقد نموده و حقوق و تعهدات اين دو به‌عنوان طرف‌هاى قرارداد باى‌بک درخصوص خريد و فروش محصولات در آن تعيين مى‌شود.
- فروشنده محصولات باى‌بک:
به معنى خريدار اوليه در مقام خود به‌عنوان طرف قرارداد باى‌بک است.
- خريدار محصولات باى‌بک:
به معنى فروشنده اوليه در مقامش به عنوان طرف قرارداد باى‌بک است.
- قرارداد مکمل:
به معنى قراردادى است که حقوق و تعهدات طرف‌ها درخصوص خريد و فروش محصولات خاص ناشى از قرارداد باى‌بک را تعيين مى‌کند.
- فروشنده مکمل:
به معنى يکى از طرف‌هاى قرارداد مکمل است که محصولات مورد توافق در آن قرارداد را عرضه مى‌کند. معمولاً اين شخص خريدار اوليه و فروشنده محصولات باى‌بک است اما مى‌تواند شخص ثالثى نيز باشد.
- خريدار مکمل:
به معنى يکى از طرف‌هاى قرارداد مکمل است که محصولات مورد توافق در آن قرارداد را خريدارى مى‌کند. در واقع اين شخص ممکن است فروشنده اوليه و خريدار محصولات باى‌بک باشد اما مى‌تواند شخص ثالثى نيز باشد.
- واگذارکننده (منتقل):
به معنى خريدار محصولات باى‌بک يا بسته به مورد، فروشنده محصولات باى‌بک است که حقوق و تعهدات خود در قرارداد باى‌بک را به شخص ثالثى منتقل کرده است.
- واگذارشونده (منتقل‌اليه):
به معنى شخص ثالثى است که واگذارکننده، حقوق و تعهدات خود در قرارداد باى‌بک را به وى منتقل کرده است.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
آدم های معروف , رئیس جمهوری ارمنستان , دم سیاه , دستگیری شکارچی متخلف , موارد مرگ , تربیت بدنی پایه , آفلوآنزای فوق حاد پرندگان , شیلات ایران , اتحاد ایرویز , 22 تیر ماه ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / میرزا حبیب دستان بنی در آیینه پژوهش , بانک اطلاعاتی کتاب / فصاحه الرسول المصطفی (ص) و بلاغته , بانک اطلاعاتی کتاب / شفای کامل , ورزشی , فوتبال , لیگ ها / آشنائی با تیم‌های اروپائی , فرهنگی و هنری , ادبیات و شعر , زبانشناسی ـ ترجمه / عاشق ببر، هراسان از آینه‌ , بهداشت , دانستنی‌های پزشکی , بیماریها / دمانس؛ فراتر از فراموشی معمولی , علوم انسانی , مدیریت و خدمات اداری , موفقیت در کسب و پیشه ـ ارتقاء / جرات تغییر؛ آغاز پیشرفت شغلی , اجتماعی , خانه و خانواده , تعلیم و تربیت / اصول تربیت کودکان و نوجوانان , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه آزمونهای نظام مهندسی (قسمت دوم) راهنمای حل مسائل عمران , بهداشت و درمان , علوم پزشکی , علوم پزشکی ـ تحقیقات پزشکی / بررسی میزان شیوع تومور کارسینویید در نمونه های آپاندکتومی بیمارستانهای دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ,

برخی منابع مهم خبری
asrekhodro.com عصر خودرو , tarafdari.ir طرفداری , irdiplomacy.ir دیپلماسی ایرانی , piroozionline.ir روزنامه پیروزی , iusnews.ir خبرنامه دانشجویان , zoomit.ir زومیت , 7sobh.com روزنامه هفت صبح , aparat.com آپارات , khordadnews.ir خرداد نیوز , bartarinha.ir برترینها ,وبگردی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.