پنج شنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ / Thursday, 26 April, 2018

حوزه شمول این راهنما


   حوزه شمول اين راهنما
ممکن است طرف‌هاى يک معامله باى‌بک بخواهند حقوق و تعهدات خود را به شيوه‌اى ساده تعيين نموده و مواد مربوطه را در همان سند قرارداد که ناظر بر معامله اوليه است بگنجانند. مع‌هذا طرف‌ها اغلب ترجيح مى‌دهند از چند قرارداد استفاده کنند. در اين راهنما اين شيوه اقدام مورد بررسى قرار مى‌گيرد. اصولاً حقوق و تعهدات طرف‌ها در معامله اوليه، شبيه حقوق و تعهداتى است که در قراردادهاى بين‌المللى فروش تجهيزات / تکنولوژى مورد توافق قرار مى‌گيرد. در مورد شرايط و ضوابط قراردادهايى که بعداً براى خريد و فروش 'محصولات ويژه باى‌بک' تنظيم مى‌گردد نيز عين همين مطلب مصداق دارد. اما در باى‌بک رابطه خاصى ميان اين قراردادها وجود دارد. تجهيزات / تکنولوژى مورد استفاده در برپايى تسهيلات توليدى از جانب طرفى عرضه مى‌گردد که خود را به خريد محصولات توليد شده به‌وسيله آنها در آينده متعهد مى‌گرداند. به دليل فوق اين راهنما نه تنها مسائل مربوط به خود قرارداد باى‌بک را مورد بحث قرار خواهد داد بلکه به‌طور خلاصه به برخى از موضوعات اساسى قرارداد اوليه نيز اشاره خواهد داشت.
  تعاريف
در اين راهنما واژگان ذيل اين معانى را دربر خواهند داشت:
- تجهيزات / تکنولوژى:
به معنى ماشين‌آلات، يا تجهيزات، يا حق اختراع، يا دانش فنى و يا کمک‌هاى فنى است که توليد محصولاتى را امکان‌پذير مى‌سازد.
- قرارداد اوليه:
به معنى قراردادى است که حقوق و تعهدات طرف‌هاى مربوطه درخصوص عرضه تجهيزات / تکنولوژى در آن تعيين مى‌گردد.
- فروشنده اوليه:
به معنى طرف قرارداد اوليه است که تجهيزات / تکنولوژى مورد توافق را خريدارى مى‌نمايد.
- محصولات:
به معنى محصولاتى است که با استفاده از اين تجهيزات / تکنولوژي، ساخته شده و به روش باى‌بک فروخته و خريدارى مى‌شوند.
- کارخانه:
به معنى کارگاه صنعتى يا ساير کارگاه‌هايى است که محصولات در آنجا ساخته مى‌شوند.
- قرارداد باى‌بک:
به معنى قراردادى است که فروشنده اوليه و خريدار اوليه همزمان با قرارداد اوليه منعقد نموده و حقوق و تعهدات اين دو به‌عنوان طرف‌هاى قرارداد باى‌بک درخصوص خريد و فروش محصولات در آن تعيين مى‌شود.
- فروشنده محصولات باى‌بک:
به معنى خريدار اوليه در مقام خود به‌عنوان طرف قرارداد باى‌بک است.
- خريدار محصولات باى‌بک:
به معنى فروشنده اوليه در مقامش به عنوان طرف قرارداد باى‌بک است.
- قرارداد مکمل:
به معنى قراردادى است که حقوق و تعهدات طرف‌ها درخصوص خريد و فروش محصولات خاص ناشى از قرارداد باى‌بک را تعيين مى‌کند.
- فروشنده مکمل:
به معنى يکى از طرف‌هاى قرارداد مکمل است که محصولات مورد توافق در آن قرارداد را عرضه مى‌کند. معمولاً اين شخص خريدار اوليه و فروشنده محصولات باى‌بک است اما مى‌تواند شخص ثالثى نيز باشد.
- خريدار مکمل:
به معنى يکى از طرف‌هاى قرارداد مکمل است که محصولات مورد توافق در آن قرارداد را خريدارى مى‌کند. در واقع اين شخص ممکن است فروشنده اوليه و خريدار محصولات باى‌بک باشد اما مى‌تواند شخص ثالثى نيز باشد.
- واگذارکننده (منتقل):
به معنى خريدار محصولات باى‌بک يا بسته به مورد، فروشنده محصولات باى‌بک است که حقوق و تعهدات خود در قرارداد باى‌بک را به شخص ثالثى منتقل کرده است.
- واگذارشونده (منتقل‌اليه):
به معنى شخص ثالثى است که واگذارکننده، حقوق و تعهدات خود در قرارداد باى‌بک را به وى منتقل کرده است.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
صله رحم , سیاست های مخرب آمریکا , اعلام آمار فروش فیلم‌های هنر و تجربه , کاچی قورمه , 12 فرودرین , کلیدی , تحریم فیلم‌ها توسط حوزه هنری , معرفی اسلام , آلودگی رودخانه , کمیسیون مشترک حمل‌ونقل بین‌المللی جاده‌ای ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / ریاضی اندیشه: دوم دبستان , بانک اطلاعاتی کتاب / پرورش هوش کودک: 4 تا 7 سال , بانک اطلاعاتی کتاب / دیوان عاشیق آزافلی (مجموعه کتاب‌های 'قوجا قارتال' و 'اوزوم اولسم سوزوم اولمز') , تفریح و سرگرمی , گوناگون , بازی و سرگرمی / نجات , اقتصاد و بازرگانی , اقتصاد بین الملل , چین / چینی‌ها هر دقیقه یک‌میلیون دلار پس انداز می‌کنند , بانک اطلاعاتی کتاب / رمز موفقیت علامه طباطبایی , بانک اطلاعاتی کتاب / جوجه‌ای که نمی‌خواست از تخم بیرون بیاید , بانک اطلاعاتی کتاب / دیوان کامل رهی معیری: سایه عمر و آزاده , بانک اطلاعاتی کتاب / فرهنگ فارسی حمید , بانک اطلاعاتی کتاب / داستان دو شهر ,

برخی منابع مهم خبری
https: نکست هالیدی , piroozionline.ir روزنامه پیروزی , tarafdari.ir طرفداری , cup.ir کاپ , otaghkhabar24.com اتاق خبر 24 , 7sobh.com روزنامه هفت صبح , iusnews.ir خبرنامه دانشجویان , iran-newspaper.com روزنامه ایران , chetor.com چطور , shahrvand-newspaper.ir روزنامه شهروند ,



وبگردی
تلگرام جایگزین داخلی ندارد / در پیام رسان داخلی در حال تکمیل پرونده احتمالی خود هستید !
تلگرام جایگزین داخلی ندارد / در پیام رسان داخلی در حال تکمیل پرونده احتمالی خود هستید ! - به فرض محال که اطلاعات مردم مورد سوءاستفاده کشورهای دیگر قرار بگیرد، برای‌شان پیامد امنیتی مستقیمی ندارد. بسیاری از کاربران ایرانی در تلگرام به دریافتن و فرستادن اخبار و طیفی از جوک‌ها (از سیاسی گرفته تا خانوادگی) می‌پردازند. این مسائل هم برای کشورهای دیگر اهمیتی ندارد (البته اگر از تحلیل محتوا و کاربردهای بعدی‌شان بگذریم) و نمی‌تواند پیامد مستقیمی برای کاربر ایرانی داشته باشد. اما همین اطلاعات چنانچه…
ماجرای انحصار عربستان بر روغن مایع ایران / تا 100 درصد پالم !
ماجرای انحصار عربستان بر روغن مایع ایران / تا 100 درصد پالم ! - روغن های نباتی را خوب بشناسید. سخنان یک تولید کننده سابق روغن نباتی.
آشغال‌سازها گرفتار خانم مدیر شدند
آشغال‌سازها گرفتار خانم مدیر شدند - رییس سازمان ملی استاندارد ایران مجددا با خودروسازان در ارتباط با رعایت استانداردهای ۸۵‌گانه خودرویی از ابتدای دی‌ماه سال جاری اتمام حجت کرد.
ایران نیاز به مردانی بزرگ و دانشمند دارد / چرا اینهمه انسانهای ...
ایران نیاز به مردانی بزرگ و دانشمند دارد / چرا اینهمه انسانهای ... - مرتضوی هیچ گاه قاضی و حقوق دان نبود و نباید کار قضایی انجام می‌داد. اما این ضعف ماست که چنین فردی در جایگاه بالایی قرار می‌گیرد. شگفتی من از قاضی مرتضوی و رفتار او نیست که چرا خودش را برای اجرای حکم خود به زندان معرفی نکرد. من رفتار او با زهرا کاظمی را دیده بودم.
معنی و مفهوم "به ما این دختر خوشگل‌ها رو نشون بده"؟
معنی و مفهوم "به ما این دختر خوشگل‌ها رو نشون بده"؟ - بعد از انقلاب، به واسطه تنیده شدن حکومت و دین بسیاری از پست‌ها و سمت‌های سیاسی با هاله‌ای رو به رو شد که اجازه نمی‌داد صاحب آن منصب مورد نقد قرار بگیرد....
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس - بازیگر سریال "تعطیلات رویایی" از حمله افراد ناشناس به خود خبر داد. مریم معصومی، بازیگر سینما و تلویزیون مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت.
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد - «احمد مهران فر» بازيگر نقش «ارسطو عامل» در سريال پايتخت ۵ در اینستاگرام خود از ازدواجش با «مونا فائض پور» خبر داد.
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی - صحبت های جنجالی رییسی پیرامون استفاده روحانی از نام امام رضا در انتخابات
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند!
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند! - محمد غرضی می‌گوید: زمانی که به عنوان وزیر در وزارت حضور یافتم بیش از ۵۰۰ نفر را دیدم نامه‌هایی که از داخل به خارج و از خارج به داخل کشور ارسال می‌شدند را چک می‌کردند و به صورت سه شیفت فعالیت می‌کردند و نامه‌ها را می‌خواندند.
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم - ویدیوهایی از نسیم نجفی اقدم در شبکه های اجتماعی به زبان های انگلیسی و فارسی موجود است که در آن ها وی از حذف ویدیوهای خود توسط یوتیوب شکایت دارد.
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟ - بگذارید اینطور بپرسم: مگر کیروش، مربی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران عرق نمی‌خورد؟ نمی‌رقصد؟ مگر برانکو و شفر نمازشب می‌خوانند و روزه می‌گیرند و اصولگرا و ارزشی و انقلابی هستند؟!