دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ / Monday, 18 June, 2018

حق اختراع، دانش فنی و کمک فنی


در قرارداد باى‌بک تطابق محصولات با شرايط مورد توافق در اين قرارداد، از جمله، به تجهيزات / تکنولوژى فروخته شده طبق قرارداد اوليه، به روش انتقال و کاربرد تجهيزات / تکنولوژى در کارخانه و به سياست‌هاى کنترل کيفيت و رويه‌هاى مقرر در کارخانه بستگى دارد. بنابر اين طرف‌هاى قرارداد اوليه بايد على‌الخصوص به دقت، آن قسمت از اين قرارداد [اوليه] را که اين مسائل در آنجا پيش‌بينى مى‌شود، تنظيم نمايند. موضوعات ذىربط ذيلاً به طور خلاصه مورد بحث قرار مى‌گيرد. براى آگاهى از جزئيات بيشتر، طرف‌ها بايد به راهنماها و قراردادهاى نمونه‌اى که به اين موضوعات مى‌پردازند، مراجعه نمايند.
   ماشين آلات و تجهيزات
   توضيحات
اگر قرار باشد فروشنده اوليه، ماشين آلات و /يا تجهيزاتى را عرضه کند بايد در قرارداد اوليه توضيحات مربوط به آنها و همچنين نحوه کارکرد آنها به وضوح درج گردد. قاعدتاً عرضه ماشين‌آلات و تجهيزات شامل تحويل اسناد فنى لازم جهت استفاده مناسب از آنها مى‌گردد. در اين صورت بايد در قرارداد اوليه، اين اسناد مشخص شده و نحوه انتقال آنها به خريدار اوليه تصريح گردد.
   نصب
اگر نصب ماشين‌آلات و تجهيزات در قرارداد اوليه گنجانده شده باشد بايد در آن قرارداد تعهدات ذى‌ربط طرف‌ها در اين خصوص مشخص گردد.
   راه‌اندازى، کار آزمايشى و پذيرش
در صورت اقتضاء، در قرارداد اوليه بايد شرايط و دوره راه‌اندازى ماشين‌آلات و تجهيزات مشخص شود. همچنين جزئيات مربوط به کار آزمايشى که ضمن آن کارکرد ماشين‌آلات و تجهيزات مورد آزمايش قرار مى‌گيرد بايد [در قرارداد اوليه] مورد توافق قرار گيرد. سرانجام در قرارداد اوليه بايد شرايط و ضوابطى که طبق آن ماشين‌آلات و تجهيزات عرضه‌شده پذيرفته مى‌شوند مقرر گردد.
   ضمانت‌ها
در قرارداد اوليه بايد ضمانت کيفيت (ضمانت مربوط به مواد و محصول) و ضمانت حسن انجام کار (ضمانت مربوط به تکنولوژي) ماشين‌آلات و تجهيزات درج گردد.
   حق اختراع، دانش فنى و کمک فنى
اغلب، معامله باى‌بک نه تنها شامل فروش ماشين‌آلات و تجهيزات توليدى توسط فروشنده اوليه است بلکه همچنين اعطاى مجوز استفاده از حق اختراع و / يا دانش فنى فروشنده اوليه در مورد ساخت محصولات را دربر مى‌گيرد. به‌علاوه ممکن است فروشنده اوليه به عنوان بخشى از معامله، کمک‌هاى فنى مربوط به ساخت محصولات را به خريدار اوليه ارائه دهد.
   حوزه شمول مجوز
در قرارداد اوليه بايد حق اختراع، اطلاعات فنى و ساير دانش‌هاى فنى که فروشنده اوليه به خريدار اوليه واگذار مى‌کند تعريف گردد.
   افشاء
طرف‌ها بايد در مورد طريقه افشاء اطلاعات فنى (مثلاً تحويل دادن مشخصات، طرح‌ها، ديسکت‌هاى کامپيوترى و غيره) از سوى فروشنده اوليه براى خريدار اوليه، به توافق برسند.
   کمک فنى
طرف‌ها ممکن است مايل باشند در اين مورد توافق کنند که فروشنده اوليه ترتيب بازديد کارکنان فنى خود از کارخانه به منظور کمک به خريدار اوليه در ساخت و فروش محصولات و / يا آموزش ساخت و فروش محصولات به کارکنان خريدار اوليه را فراهم آورد. در اين صورت در قرارداد اوليه بايد تعداد کارکنان فروشنده اوليه و زمان مصروفه براى اين مقصود مشخص شود. گاهى لازم است نمايندگان خريدار اوليه از کارخانه فروشنده اوليه بازديد کنند تا با ساخت محصولات آشنا شده و / يا آموزش‌هاى لازم را فرا گيرند. در اين صورت بايد در قرارداد اوليه موادى براى تعيين حوزه و مدت اين ديدار (ديدارها) يا آموزش و تعداد کارکنان خريدار اوليه که در آشنايى يا آموزش شرکت دارند، گنجانده شود.
   کنترل کيفيت و ضمانت‌ها
  کنترل کيفيت
براى اطمينان از اينکه محصولات، داراى مشخصات، کارکرد و کيفيت مورد توافق هستند [يا نه]، طرف‌ها ممکن است بخواهند سياست‌ها و رويه‌هاى لازمى را جهت کنترل کيفيت اتخاذ کنند. به‌علاوه در مواد مربوط به کنترل کيفيت مى‌توان رويه‌اى را که در صورت عدم تطابق محصولات با مشخصات، کارکرد و يا کيفيت مورد توافق بايد در پيش گرفت، تصريح نمود.
  ضمانت‌ها
توافق درباره موضوعات مربوط به ضمانت محصولات را مى‌توان در قرارداد باى‌بک و در صورت لزوم حتى در قراردادهاى مکمل جداگانه به‌عمل آورد. مع‌هذا ممکن است طرف‌ها بخواهند مواد مقتضى در اين مورد را قبلاً در قرارداد اوليه بگنجانند؛ مثلاً اين حالت هنگامى ممکن است رخ دهد که محصولات با علامت تجارى فروشنده اوليه به شخص ثالثى فروخته شود. به اين ترتيب فروشنده اوليه در اطمينان از اين نکته که معيارهاى مقتضى مربوط به ضمانت در رابطه با اين اشخاص ثالث رعايت شده، نفع مستقيم دارد.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
آفریقا , راهکار زیبا , شبی , مصدومان آتش نشان , آیین دادرسی کیفری , ریزجلبک , عنبران , حسینه امام خمینی , بخش هفته ای , الجفالی ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / قوانین فوتبال ساحلی , ورزشی , فوتبال , جام جهانی / از آرشاوین تا زیدان , بانک اطلاعاتی کتاب / ربیع الدعاء: المنتخب من مفاتیح‌الجنان , بانک اطلاعاتی کتاب / پل دومان , بانک اطلاعاتی کتاب / پیامدهای فرهنگی اسباب‌بازی , اجتماعی , شهر و شهرنشینی , راهنمایی و رانندگی / لذت سفر با خودرو , کامپیوتر و فناوری‌اطلاعات , علوم کامپیوتر , روشهای خاص کامپیوتری ـ هوش مصنوعی / فناوری بیومتریک و نقش آن در زندگی , بانک اطلاعاتی کتاب / افق روح ... , بانک اطلاعاتی کتاب / روشهای مقدماتی تحلیل جمعیت (رشته علوم اجتماعی) , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه‌ی طبقه‌بندی شده ادبیات فارسی: سال‌های اول و دوم دبیرستان کنکور کاردانی پیوسته (فنی و حرفه‌ای و کارودانش) شامل آموزش ... ,

برخی منابع مهم خبری
cup.ir کاپ , car.ir کار(خودرو) , vista.ir وبگردی , navad.net روزنامه نود , banifilm.ir روزنامه بانی فیلم , tejarat.donya-e-eqtesad.com تجارت فردا , tebyan.net تبیان , fardanews.com فردا نیوز , rokna.ir رکنا , eghtesad-pooya.com روزنامه اقتصاد پویا ,وبگردی
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان !
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان ! - لازم است ذکر شود جنبش عدالتخواه دانشجویی در صورت ادامه تعلل دستگاه‌های مربوطه در تخلیه ملک بیت‌المال، حق اقدامات انقلابی را برای اجبار فرد نامبرده به تخلیه ویلای لواسان، برای خود محفوظ می‌داند.
فیلم | مشکل مقبولیت و مشروعیت در کشور
فیلم | مشکل مقبولیت و مشروعیت در کشور - دکتر حمید ابوطالبی مشاور سیاسی رئیس جمهوری معتقد است که ما یک بار برای همیشه باید مشکل مشروعیت و مقبولیت را در کشور حل کنیم. این درست نیست که بخشی از نظام هم مشروع باشد هم مقبول اما بخش دیگری که از دل همین نظام در آمده است فقط مقبول باشد.
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر - امام جمعه اهل سنت ایرانشهر : در ماه رمضان به ۴۱ دختر تجاوز شده که از این میان فقط ۳ دختر شکایت کرده اند.
فیلم مهران مدیری در برنامه خندوانه
فیلم مهران مدیری در برنامه خندوانه - برنامه کامل خندوانه با حضور مهران مدیری مهمان ویژه برنامه عید فطر برنامه خندوانه بود و این قسمت از مجموعه خندوانه را خاص کرد.
ویدئو / لطفاً در این مکان اعتراض کنید!
ویدئو / لطفاً در این مکان اعتراض کنید! - بر این اساس، ورزشگاه‌های دستگردی، تختی، معتمدی، آزادی، شیرودی، بوستان‌های گفت‌وگو، طالقانی، ولایت، پردیسان، هنرمندان، پارک شهر و ضلع شمالی ساختمان مجلس شورای اسلامی به عنوان محل‌های مناسب تجمع در تهران تعیین شده‌اند و از این پس معترضان می‌توانند در این محل‌ها تجمع کنند.
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!