دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ / Monday, 17 December, 2018

حق اختراع، دانش فنی و کمک فنی


در قرارداد باى‌بک تطابق محصولات با شرايط مورد توافق در اين قرارداد، از جمله، به تجهيزات / تکنولوژى فروخته شده طبق قرارداد اوليه، به روش انتقال و کاربرد تجهيزات / تکنولوژى در کارخانه و به سياست‌هاى کنترل کيفيت و رويه‌هاى مقرر در کارخانه بستگى دارد. بنابر اين طرف‌هاى قرارداد اوليه بايد على‌الخصوص به دقت، آن قسمت از اين قرارداد [اوليه] را که اين مسائل در آنجا پيش‌بينى مى‌شود، تنظيم نمايند. موضوعات ذىربط ذيلاً به طور خلاصه مورد بحث قرار مى‌گيرد. براى آگاهى از جزئيات بيشتر، طرف‌ها بايد به راهنماها و قراردادهاى نمونه‌اى که به اين موضوعات مى‌پردازند، مراجعه نمايند.
   ماشين آلات و تجهيزات
   توضيحات
اگر قرار باشد فروشنده اوليه، ماشين آلات و /يا تجهيزاتى را عرضه کند بايد در قرارداد اوليه توضيحات مربوط به آنها و همچنين نحوه کارکرد آنها به وضوح درج گردد. قاعدتاً عرضه ماشين‌آلات و تجهيزات شامل تحويل اسناد فنى لازم جهت استفاده مناسب از آنها مى‌گردد. در اين صورت بايد در قرارداد اوليه، اين اسناد مشخص شده و نحوه انتقال آنها به خريدار اوليه تصريح گردد.
   نصب
اگر نصب ماشين‌آلات و تجهيزات در قرارداد اوليه گنجانده شده باشد بايد در آن قرارداد تعهدات ذى‌ربط طرف‌ها در اين خصوص مشخص گردد.
   راه‌اندازى، کار آزمايشى و پذيرش
در صورت اقتضاء، در قرارداد اوليه بايد شرايط و دوره راه‌اندازى ماشين‌آلات و تجهيزات مشخص شود. همچنين جزئيات مربوط به کار آزمايشى که ضمن آن کارکرد ماشين‌آلات و تجهيزات مورد آزمايش قرار مى‌گيرد بايد [در قرارداد اوليه] مورد توافق قرار گيرد. سرانجام در قرارداد اوليه بايد شرايط و ضوابطى که طبق آن ماشين‌آلات و تجهيزات عرضه‌شده پذيرفته مى‌شوند مقرر گردد.
   ضمانت‌ها
در قرارداد اوليه بايد ضمانت کيفيت (ضمانت مربوط به مواد و محصول) و ضمانت حسن انجام کار (ضمانت مربوط به تکنولوژي) ماشين‌آلات و تجهيزات درج گردد.
   حق اختراع، دانش فنى و کمک فنى
اغلب، معامله باى‌بک نه تنها شامل فروش ماشين‌آلات و تجهيزات توليدى توسط فروشنده اوليه است بلکه همچنين اعطاى مجوز استفاده از حق اختراع و / يا دانش فنى فروشنده اوليه در مورد ساخت محصولات را دربر مى‌گيرد. به‌علاوه ممکن است فروشنده اوليه به عنوان بخشى از معامله، کمک‌هاى فنى مربوط به ساخت محصولات را به خريدار اوليه ارائه دهد.
   حوزه شمول مجوز
در قرارداد اوليه بايد حق اختراع، اطلاعات فنى و ساير دانش‌هاى فنى که فروشنده اوليه به خريدار اوليه واگذار مى‌کند تعريف گردد.
   افشاء
طرف‌ها بايد در مورد طريقه افشاء اطلاعات فنى (مثلاً تحويل دادن مشخصات، طرح‌ها، ديسکت‌هاى کامپيوترى و غيره) از سوى فروشنده اوليه براى خريدار اوليه، به توافق برسند.
   کمک فنى
طرف‌ها ممکن است مايل باشند در اين مورد توافق کنند که فروشنده اوليه ترتيب بازديد کارکنان فنى خود از کارخانه به منظور کمک به خريدار اوليه در ساخت و فروش محصولات و / يا آموزش ساخت و فروش محصولات به کارکنان خريدار اوليه را فراهم آورد. در اين صورت در قرارداد اوليه بايد تعداد کارکنان فروشنده اوليه و زمان مصروفه براى اين مقصود مشخص شود. گاهى لازم است نمايندگان خريدار اوليه از کارخانه فروشنده اوليه بازديد کنند تا با ساخت محصولات آشنا شده و / يا آموزش‌هاى لازم را فرا گيرند. در اين صورت بايد در قرارداد اوليه موادى براى تعيين حوزه و مدت اين ديدار (ديدارها) يا آموزش و تعداد کارکنان خريدار اوليه که در آشنايى يا آموزش شرکت دارند، گنجانده شود.
   کنترل کيفيت و ضمانت‌ها
  کنترل کيفيت
براى اطمينان از اينکه محصولات، داراى مشخصات، کارکرد و کيفيت مورد توافق هستند [يا نه]، طرف‌ها ممکن است بخواهند سياست‌ها و رويه‌هاى لازمى را جهت کنترل کيفيت اتخاذ کنند. به‌علاوه در مواد مربوط به کنترل کيفيت مى‌توان رويه‌اى را که در صورت عدم تطابق محصولات با مشخصات، کارکرد و يا کيفيت مورد توافق بايد در پيش گرفت، تصريح نمود.
  ضمانت‌ها
توافق درباره موضوعات مربوط به ضمانت محصولات را مى‌توان در قرارداد باى‌بک و در صورت لزوم حتى در قراردادهاى مکمل جداگانه به‌عمل آورد. مع‌هذا ممکن است طرف‌ها بخواهند مواد مقتضى در اين مورد را قبلاً در قرارداد اوليه بگنجانند؛ مثلاً اين حالت هنگامى ممکن است رخ دهد که محصولات با علامت تجارى فروشنده اوليه به شخص ثالثى فروخته شود. به اين ترتيب فروشنده اوليه در اطمينان از اين نکته که معيارهاى مقتضى مربوط به ضمانت در رابطه با اين اشخاص ثالث رعايت شده، نفع مستقيم دارد.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
محندودیت , توسعه حمل‌و‌نقل , نوراحمد نیکبخت , غلامحسین دربندی , توبه و آمرزش , استعفا شهردار , مرکز فناوری , اس رم , هومان امیری , پیوست شورایاری ,

مقالات پربیننده امروز
سیاسی , تاریخ سیاسی , ایران / طراحی کودتای ۲۸ مرداد , بانک اطلاعاتی کتاب / رنگارنگ کریمی (جلدهای 6 و 5 و 4) , بانک اطلاعاتی کتاب / جک و ساقه لوبیا , بانک اطلاعاتی کتاب / ره‌توشه ماه رمضان: نماز و دعاهای ماه مبارک رمضان , بانک اطلاعاتی کتاب / سفر به اعماق زمین , بانک اطلاعاتی کتاب / حسن تنبلی از تنبلی ضرب‌المثلی , علوم انسانی , مدیریت و خدمات اداری , مدیریت ـ وجدان کاری / زنده‌ کردن وجدان کاری در افراد , بانک اطلاعاتی کتاب / سیستم عامل (کاردانی پیوسته) , اجتماعی , خانه و خانواده , تعلیم و تربیت / پایداری همدلی با تمرین مسئولیت پذیری , بانک اطلاعاتی کتاب / تفسیر القرآن الکریم ,

برخی منابع مهم خبری
press.jamejamonline.ir روزنامه جام جم , namehnews.ir نامه نیوز , farsnews.ir خبرگزاری فارس , e-estekhdam.com ای استخدام , fa.alalam.ir العالم , vaghayedaily.ir روزنامه وقایع اتفاقیه , mehrnews.com خبرگزاری مهر , tarafdari.ir طرفداری , eghtesadnews.com اقتصادنیوز , setarehnews.ir ستاره‌ها ,وبگردی
فساد همه گیر شده است، و اتفاقاً این یک مساله سیاسی است
فساد همه گیر شده است، و اتفاقاً این یک مساله سیاسی است - اما مساله سیاسی را نباید به مساله حاکمان تقلیل داد. مساله سیاسی است به این معنا، که آنچه به ما در سطح ملی، فرم بخشیده، نادرست است. چیزها در جای خود نیستند و روال غلط امور، همه چیز را و همه کس را به فساد کشانیده است. در این تفسیر سوم، چشم شما نه به حاکمان است نه به تک تک مردم. چشم شما به الگویی است که به امور فرم بخشیده است.
پاسپورتی که همه جا به آن توهین میشود
پاسپورتی که همه جا به آن توهین میشود - مدتی است که تب سرمایه‌گذاری در گرجستان شایع شده است و مردم برای خرید ملک یا راه اندازی یک کسب و کار عازم این کشور می‌شوند. در این میان چند اتفاق رخ داد. یکی این بود که تحریم‌های امریکا گریبان گیر ایران شد و به عقیده من این‌ها به نوعی بازخورد عملیات روانی ترامپ علیه ایران است و از سوی دیگر انتخابات اخیر گرجستان هم با پیروزی جریان راست تندرو این کشور به پایان رسید. وگرنه گرجستان اصلا کشوری نیست که قادر…
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
شبهای داغ مدیترانه !
شبهای داغ مدیترانه ! - «حسن کردمیهن» متهم آمریت حمله به سفارت عربستان به تازگی در کرج، مرکز استان البرز، رستوران راه انداخته است.
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی!
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی! - دو نفر از کسانی که همراه رئیس جمهور در سمنان حضور داشتند در هنگام سخنرانی روحانی رفتار غیر معمولی از خود نشان میدادند.
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما - ظهارات جنجالی لیلا بوشهری و شقایق دلشاد درباره فساد در سینما: چرا دایرکت میدم فالو نمیکنید؟ ساعت یک شب چرا باید زوایای صورت منو ببینن؟
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی!
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی! - بخشی دیگر از برنامه «من و شما» با حضور مسعود فراستی و برخورد توهین آمیز مجری رسانه ملی را می بینید که در رسانه ها باز نشر نشد.
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر - مریم مومن متولد دهه 70 می باشد و حضورش در بانوی عمارت اولین تجربه بازیگری است و به واسطه این سریال وارد دنیای بازیگری شده است . او در کلاس های تئاتر فعالیت داشته است .
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه - گروه تروریستی جیش العدل نخستین تصاویر از حمله به پاسگاه مرزی در میرجاوه ۱۴ مهر امسال را منتشر کرد؛
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».