دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ / Monday, 24 September, 2018

واکسیناسیون واریسلا چه زمان اندیکاسیون دارد


واريسلا يک بيمارى ويروسى است که بى‌نهايت مسرى است ولى بى‌ضرر است در افرادى که درمان کورتيکواستروئيدى يا درمان سرکوب‌کننده ايمنى مى‌گيرند يا از نقص ايمنى رنج مى‌برند يا به کمک بيمارى مزمن مبتلا مى‌باشند که اکثراً از نوع کليوى مى‌باشد، اين ويروس مى‌تواند خطرناک و شديد باشد.
  اهميت ايمن‌سازى
دو روش در ارتباط با آينده واکسيناسيون وجود دارد:
آيا واکسيناسيون در مقابل واريسلا لازم است؟
چه گروهى از افراد بايد واکسيناسيون را دريافت کنند، بچه‌هاى سالم، بزرگسالان يا افراد در معرض خطر؟
دو انتخاب براى جلوگيرى از واريسال در مقابل ما موجود دارد:
۱. ايمن‌سازى پاسيو
ايمن‌سازى پاسيو با استفاده از ايمونوگلوبولين‌هاى اختصاصى يا سرم افراد بهبود يافته از هرپس زوستر، بلافاصله بعد از عفونت.
اين‌گن ايمن‌سازى به‌طور اساسى در افراد با ضعف ايمنى به‌کار رفته است، در اين روش با استفاده از ايمونوسرم گلوبولين بيماران بهبود يافته واريسلائى يا ايمونوگلوبولين اختصاصى که از سرم افراد بيمار هرپس زوستر به‌دست آمده است، انجام مى‌گيرد. در افراد پرخطر تجويز ۵ ميلى‌ليتر از ايمونوگلوبولين اختصاصى در ۳ روز عفونت، شيوع عوارض و ميزان مرگ و مير را کاهش مى‌دهد.
اگرچه مقادير زيادى از ايمونوگلوبولين اختصاصى مؤثر مى‌باشند، استفاده از آن مسائل مختلفى را برمى‌انگيزد، آنها هميشه موجود نيستند و به‌طور عموم براى افراد در معرض خطر نگهدارى و ذخيره مى‌شوند. علاوه بر آن، برخوردهاى مکرر به ايمونوگلوبولين به‌طور اساسى قابل توصيه نيست، حتى با درنظرگيرى ارزش پيشگيرى‌کننده واکسن‌ها اين مسئله وجود دارد.
۲. ايمن‌سازى اکتيو
ايمن‌سازى اکتيو با استفاده از واکسن زنده ضعيف شده تنها نوع موجود OKA ژاپن است.
در ۱۹۷۴ تاکاهاشى و همکاران اولين تجارب را در ايمن‌سازى در مقابل واريسلا بااستفاده از واکسن‌هاى زنده انجام داد. از آن زمان تاکنون به‌صورت وسيع در ژاپن تجويز شده است، در ابتدا به بچه‌هاى سالم سرم منفى و سپس به بچه‌هائى که شيمى‌درمانى سرکوب‌کننده ايمنى براى لوسمى يا تومورهاى بدخيم گرفته‌اند.
تاکاهاشى و همکاران نتايج واکسيناسيون ۲۰۰۰ بچه سرم - منفى را نرمال گزارش کردند. ۱۲۵۲ بچه مريض و ۲۹۵ بچه با بدخيم‌ها بودند. ميزان تغيير سرمى ۹۶% تا ۹۸% بود. به بعضى از واکنش‌ها مانند تب ياراش در اشخاص پرخطر توجه شد، مخصوصاً کسانى که تحت شيمى‌درمانى قرار گرفتند.
گرچه تجربه ژاپنى‌ها موفقيت‌آميز بود، يک تعداد سؤالات هنوز باقى است:
- آيا واکسن در مقابل واريسال کاملاً بى‌ضرر است؟
تجربياتى که در ژاپن و آمريکا و اروپا انجام شده نشان داد که گونه OAK مسلماً بى‌ضرر است مسئله در دو گروه افراد نرمال و بچه‌هائى که از تومور بدخيم يا لوسمى حاد رنج مى‌برند، تأئيد گرديد ايمن‌سازى در مدت يک دورن نهفتگى يا به‌دنبال تداخل درمان سرکوب‌گر ايمنى حداقل يک هفته قبل از واکسيناسيون انجام گرديد.
- ايمنى حاصل از واکسن آيا مدت درازى مى‌باشد؟
تجربياتى که با گروه OKA انجام شد، ميزان ۹۸-۱۰۰ درصد تغيير سرمى در افراد واکسينه شده را نشان دادند. اين تغيير سرمى با ايمنى باواسطه سلولى بعد از واکسيناسيون توأم بود. آنتى‌بادى‌هاى بعد از واکسيناسيون براى حداقل ۵ سال مى‌مانند.
- آيا ممکن است که ويروس واکسن يک دوران نهفتگى باقى بماند و ميزان شيوع هرپس زوتر در افراد واکسينه افزايش يابد؟
بچه‌هاى مبتلا به لوسمى امروزه، به‌عنوان موارد گرفتار بيشتر به اين مشکل شناخته شده‌اند، هيچ تفاوتى در مطالعات تاکاهشى مشاهده نشد. او ۱۴% و ۱۷% در اولين تجربه و ۸ و ۱۸% در مطالعه ديگر يافت.
  واکسيناسيون واريسلا چه زمان انديکاسيون دارد
۱. براى افراد در معرض خطر: کسانى که لوسمي، نقص ايمنى اکتسابى مادرزادي، بدخيمى‌ها و ... دارند.
۲. براى بالغين که سرم آنها منفى است، به‌خصوص کسانى که در تماس با بچه‌هاى سرم منفى هستند.
۳. در حال حاضر واکسيناسيون روتين بچه‌هاى سالم قابل توصيه به‌نظر مى‌رسد، حداقل تا زمانى که دوران و مدت زمان ايمنى حاصل مشخص گردد. آيا ايمنى‌سازى وسيع اپيدميولوژى اين بيمارى را مدون مى‌کند و ريسک بروز آن ‌را در بالغين افزايش مى‌دهد؟
۴. عليرغم مطالب نامشخص در مورد طبيعت عفونت با ويروس واريسال زوستر و وجود و دوام آن در دوران نهفتگي، اين واقعيت که ژاپنى‌ها به‌صورت موفقيت‌آميزى واريسلا را در بچه‌هاى در معرض خطر با لوسمي، سرطان‌هاى بدخيم يا بيمارى‌هاى مزمن کليوى پيشگيرى کرده‌اند، نمى‌تواند ناديده گرفته شود.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
هنرمند ماهشهری , استاندار مازندران , جشنواره ایده بازار , آموزش آبگوشت , قراردادسه ساله , تراکتورسازی و نفت تهران , نیما بهنود , قوانین بین الملل , کتابنامه , اتومات ,

مقالات پربیننده امروز
اقتصاد و بازرگانی , مسکن و شهر سازی , مسكن / معاملات سوداگرانه‌ی مسکن، نیاز مردم، سیاست دولت , سیاسی , جهان , جنگ / باز تعریف جنگ سرد , بانک اطلاعاتی کتاب / آموزش مفهومی زبان انگلیسی: کتاب کار انگلیسی سال سوم دوره‌ی راهنمایی تحصیلی شامل: تمرین‌های متنوع درس به درس، دوره‌ای و ... , سیاسی , جهان , روابط کشور‌ها / وابستگی متقابل میان ایران و عراق , بانک اطلاعاتی کتاب / حیوانات , بانک اطلاعاتی کتاب / یک دقیقه برای خودم , اجتماعی , حقوقی , قانون اساسی / خسارات ضمنی یا طاری , بهداشت و درمان , بیماریها , بیماریهای پوست، مو و ناخن / اریتم مولتی فرم , اقتصاد و بازرگانی , صنایع , صنعت چاپ و نشر / آینده دیجیتال چاپ‌ , بانک اطلاعاتی کتاب / فلسفه آفرینش ,

برخی منابع مهم خبری
90tv.ir نود , shana.ir شانا , rooyeshnews.com رویش , eghtesad-pooya.com روزنامه اقتصاد پویا , icana.ir خانه ملت , aftabnews.ir آفتاب نیوز , banifilm.ir روزنامه بانی فیلم , mizanonline.com خبرگزاری میزان , qudsonline.ir روزنامه قدس , hamshahrilinks.org روزنامه همشهری ,وبگردی
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
پاییز بازار ثانویه
پاییز بازار ثانویه - اگر ما نتوانیم تفاوت فاحش قیمت ارز در بازار آزاد و ثانویه را جبران کنیم و نتوانیم به بازار ثانویه عمق کافی ببخشیم عملا بازار ثانویه از دور خارج خواهد شد. قرار بود بازار ثانویه و آزاد یک تفاوت حداقلی داشته باشند. قرار بود نهایتا اختلاف قیمت در این دو بازار ۲۰۰ یا ۳۰۰ تومان باشد نه هفت هزار تومان!
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش - این فیلم که توسط دوربین های امنیتی گرفته شده لحظه به چاه انداختن دختر 5 ساله ای در اصفهان توسط پسر بچه ای کوچک را به تصویر کشیده است.
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی - جوان خوش ذوق ایرانی لامبورگینی! تماما ایرانی را طراحی و تولید کرده است.
سلطان سکه
سلطان سکه - اولین جلسه دادگاه "وحید مظلومین" معروف به سلطان سکه به همراه ۱۴ نفر از همدستانش امروز در شعبه دو دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی زرگر و به صورت علنی برگزار شد.
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر - با وجود اینکه چند روزی است سریال پر حاشیه "پدر" به پایان رسیده است، اما انتشار تصاویر ریحانه پارسا بازیگر نقش اول زن این سریال جنجال تازه‌ای به پا کرده است. این جنجال در حالی ایجاد شده که سازندگان سریال "پدر" به دنبال تولید فصل دوم آن هستند.