یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ / Sunday, 22 July, 2018

واکسیناسیون واریسلا چه زمان اندیکاسیون دارد


واريسلا يک بيمارى ويروسى است که بى‌نهايت مسرى است ولى بى‌ضرر است در افرادى که درمان کورتيکواستروئيدى يا درمان سرکوب‌کننده ايمنى مى‌گيرند يا از نقص ايمنى رنج مى‌برند يا به کمک بيمارى مزمن مبتلا مى‌باشند که اکثراً از نوع کليوى مى‌باشد، اين ويروس مى‌تواند خطرناک و شديد باشد.
  اهميت ايمن‌سازى
دو روش در ارتباط با آينده واکسيناسيون وجود دارد:
آيا واکسيناسيون در مقابل واريسلا لازم است؟
چه گروهى از افراد بايد واکسيناسيون را دريافت کنند، بچه‌هاى سالم، بزرگسالان يا افراد در معرض خطر؟
دو انتخاب براى جلوگيرى از واريسال در مقابل ما موجود دارد:
۱. ايمن‌سازى پاسيو
ايمن‌سازى پاسيو با استفاده از ايمونوگلوبولين‌هاى اختصاصى يا سرم افراد بهبود يافته از هرپس زوستر، بلافاصله بعد از عفونت.
اين‌گن ايمن‌سازى به‌طور اساسى در افراد با ضعف ايمنى به‌کار رفته است، در اين روش با استفاده از ايمونوسرم گلوبولين بيماران بهبود يافته واريسلائى يا ايمونوگلوبولين اختصاصى که از سرم افراد بيمار هرپس زوستر به‌دست آمده است، انجام مى‌گيرد. در افراد پرخطر تجويز ۵ ميلى‌ليتر از ايمونوگلوبولين اختصاصى در ۳ روز عفونت، شيوع عوارض و ميزان مرگ و مير را کاهش مى‌دهد.
اگرچه مقادير زيادى از ايمونوگلوبولين اختصاصى مؤثر مى‌باشند، استفاده از آن مسائل مختلفى را برمى‌انگيزد، آنها هميشه موجود نيستند و به‌طور عموم براى افراد در معرض خطر نگهدارى و ذخيره مى‌شوند. علاوه بر آن، برخوردهاى مکرر به ايمونوگلوبولين به‌طور اساسى قابل توصيه نيست، حتى با درنظرگيرى ارزش پيشگيرى‌کننده واکسن‌ها اين مسئله وجود دارد.
۲. ايمن‌سازى اکتيو
ايمن‌سازى اکتيو با استفاده از واکسن زنده ضعيف شده تنها نوع موجود OKA ژاپن است.
در ۱۹۷۴ تاکاهاشى و همکاران اولين تجارب را در ايمن‌سازى در مقابل واريسلا بااستفاده از واکسن‌هاى زنده انجام داد. از آن زمان تاکنون به‌صورت وسيع در ژاپن تجويز شده است، در ابتدا به بچه‌هاى سالم سرم منفى و سپس به بچه‌هائى که شيمى‌درمانى سرکوب‌کننده ايمنى براى لوسمى يا تومورهاى بدخيم گرفته‌اند.
تاکاهاشى و همکاران نتايج واکسيناسيون ۲۰۰۰ بچه سرم - منفى را نرمال گزارش کردند. ۱۲۵۲ بچه مريض و ۲۹۵ بچه با بدخيم‌ها بودند. ميزان تغيير سرمى ۹۶% تا ۹۸% بود. به بعضى از واکنش‌ها مانند تب ياراش در اشخاص پرخطر توجه شد، مخصوصاً کسانى که تحت شيمى‌درمانى قرار گرفتند.
گرچه تجربه ژاپنى‌ها موفقيت‌آميز بود، يک تعداد سؤالات هنوز باقى است:
- آيا واکسن در مقابل واريسال کاملاً بى‌ضرر است؟
تجربياتى که در ژاپن و آمريکا و اروپا انجام شده نشان داد که گونه OAK مسلماً بى‌ضرر است مسئله در دو گروه افراد نرمال و بچه‌هائى که از تومور بدخيم يا لوسمى حاد رنج مى‌برند، تأئيد گرديد ايمن‌سازى در مدت يک دورن نهفتگى يا به‌دنبال تداخل درمان سرکوب‌گر ايمنى حداقل يک هفته قبل از واکسيناسيون انجام گرديد.
- ايمنى حاصل از واکسن آيا مدت درازى مى‌باشد؟
تجربياتى که با گروه OKA انجام شد، ميزان ۹۸-۱۰۰ درصد تغيير سرمى در افراد واکسينه شده را نشان دادند. اين تغيير سرمى با ايمنى باواسطه سلولى بعد از واکسيناسيون توأم بود. آنتى‌بادى‌هاى بعد از واکسيناسيون براى حداقل ۵ سال مى‌مانند.
- آيا ممکن است که ويروس واکسن يک دوران نهفتگى باقى بماند و ميزان شيوع هرپس زوتر در افراد واکسينه افزايش يابد؟
بچه‌هاى مبتلا به لوسمى امروزه، به‌عنوان موارد گرفتار بيشتر به اين مشکل شناخته شده‌اند، هيچ تفاوتى در مطالعات تاکاهشى مشاهده نشد. او ۱۴% و ۱۷% در اولين تجربه و ۸ و ۱۸% در مطالعه ديگر يافت.
  واکسيناسيون واريسلا چه زمان انديکاسيون دارد
۱. براى افراد در معرض خطر: کسانى که لوسمي، نقص ايمنى اکتسابى مادرزادي، بدخيمى‌ها و ... دارند.
۲. براى بالغين که سرم آنها منفى است، به‌خصوص کسانى که در تماس با بچه‌هاى سرم منفى هستند.
۳. در حال حاضر واکسيناسيون روتين بچه‌هاى سالم قابل توصيه به‌نظر مى‌رسد، حداقل تا زمانى که دوران و مدت زمان ايمنى حاصل مشخص گردد. آيا ايمنى‌سازى وسيع اپيدميولوژى اين بيمارى را مدون مى‌کند و ريسک بروز آن ‌را در بالغين افزايش مى‌دهد؟
۴. عليرغم مطالب نامشخص در مورد طبيعت عفونت با ويروس واريسال زوستر و وجود و دوام آن در دوران نهفتگي، اين واقعيت که ژاپنى‌ها به‌صورت موفقيت‌آميزى واريسلا را در بچه‌هاى در معرض خطر با لوسمي، سرطان‌هاى بدخيم يا بيمارى‌هاى مزمن کليوى پيشگيرى کرده‌اند، نمى‌تواند ناديده گرفته شود.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
فین اشتاین , اسامی انیمیشن‌های راه بافته به جشنواره شهر , استخدام داعش , کنسرت گمان , توجه به صنایع پایین دستی , دانشگاه ایالتی یوکوهاما , واگذاری مالکیت , ساختمان تجاری , جوهر زیستی , موهون ,

مقالات پربیننده امروز
بهداشت , دانستنی‌های پزشکی , مواد مخدر / هروئین... , بهداشت و درمان , بهداشت فردی و عمومی / شستن دست‌ها، یک روش ساده برای پیشگیری از عفونت , بانک اطلاعاتی کتاب / اخلاق اسلامی , فرهنگ و جامعه , گاه‌شمار , گاه‌شمار تاریخ ـ میلادی / ۱۸ بهمن ـ ۷ فوریه ـ زادروز درام نویس قرن ۱۸ فرانسه , بانک اطلاعاتی کتاب / پیروزی: ترانه‌های مدرن تاکینگ , بانک اطلاعاتی کتاب / نظریه‌های رشد در روانشناسی رشد و تکامل انسان , بانک اطلاعاتی کتاب / دادرسی عادلانه , علوم انسانی , علوم اجتماعی , جامعه‌شناسی‌ دین‌ / جامعه شناسی دین , بانک اطلاعاتی کتاب / افغانستان در مسیر تاریخ , بانک اطلاعاتی فیلم / رفقای خوب ,

برخی منابع مهم خبری
chetor.com چطور , banifilm.ir روزنامه بانی فیلم , farheekhtegan.ir روزنامه فرهیختگان , car.ir کار(خودرو) , shahrvand-newspaper.ir روزنامه شهروند , bartarinha.ir برترینها , siasatrooz.ir سیاست روز , farspage.com ویژه‌نامه , eranico.com ارانیکو , armanshargh.ir آرمان شرق ,وبگردی
بحران غارت سازمان یافته / در همین دو ماه اخیر ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار پول دزدیده شده
بحران غارت سازمان یافته / در همین دو ماه اخیر ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار پول دزدیده شده - بحران موجود، مشروعیت است. بحران مشروعیت ناشی از خیانتی است که به صداقت و آرمانگرایی و از خودگذشتگی ملت ایران انجام شده.
فیلم | علت فساد در حکومت اسلامی چیست؟
فیلم | علت فساد در حکومت اسلامی چیست؟ - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از سخنرانی قدیمی شهید بهشتی در مجمع عمومی اتحادیه دانشجویان مسلمان در اروپا را درباره فساد در حکومت اسلامی و دلایل آن می شنوید.
ماجرای سفر مخفیانه حسن روحانی به انگلیس
ماجرای سفر مخفیانه حسن روحانی به انگلیس - کامران غضنفری با کتاب «راز قطعنامه» شناخته شد؛ هر چند بیش از آن هم دستی بر آتش نوشتن و پژوهش داشت. غضنفری بعد از این تجربه های موفق دست به انتشار کتاب یا به قول خودش مقاله مفصل در مورد پیشنه، زندگی و عملکرد حسن روحانی در فضای مجازی زده است.
ماجرای احسان علیخانی و  ثامن الحجج
ماجرای احسان علیخانی و ثامن الحجج - پنج ماه بعد از اعلام رسمی غیرقانونی بودنِ موسسه ثامن الحجج در آبان 1393، برنامه تحویل سال 1394 شبکه سوم سیما تحت عنوان «بهارنارنج» با تهیه کنندگی و به مدت هشت ساعت پخش شد و این بار به جای تبلیغ مستقیم ثامن الحجج، باشگاه فرهنگی و ورزشی ثامن الحجج تبلیغ شد! در این برنامه بارها از ابوالفضل میرعلی مدیرعامل موسسه ثامن الحجج با عنوان دکتر تقدیر به عمل آمد؛ دکتری که اکنون مشخص شده یک دیپلمه با سوابق مالی…
وقتی یک دامدار با مدرک دیپلم و ۱۱۹ فقره چک برگشتی مدیرعامل «ثامن‌الحجج» شد
وقتی یک دامدار با مدرک دیپلم و ۱۱۹ فقره چک برگشتی مدیرعامل «ثامن‌الحجج» شد - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
جزییاتی تکان‌دهنده از اقدامات موسسه ثامن‌الحجج
جزییاتی تکان‌دهنده از اقدامات موسسه ثامن‌الحجج - دو چهره مشهور تلویزیون نیز از مواهب موسسه ثامن الحجج بی نصیب نبوده‌اند. مؤسسه ثامن‌الحجج دو مبلغ ۱۸۰ میلیون‌تومانی و ۴۰۰ میلیون‌تومانی را به حساب «م.م» مجری یک برنامه تلویزیونی واریز می‌کند و عنوانی که روبه‌روی این اعداد در توضیح دلیل وجه ذکر شده، یک کلمه است؛ هدیه. اما رقم هدیه‌ای که آقای «م.م» به‌عنوان هدیه دریافت کرده، در مقابل تسهیلات دریافتی او از ثامن‌الحجج تقریبا ناچیز است.
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد!
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد! - یک بنر تبلیغاتی که ظاهراً با هدف ترویج فرهنگ حجاب طراحی شده، سبب‌ساز واکنش‌های کاربران شبکه اجتماعی توییتر شده است. در این بنر، از رهگذران خواسته شده بین دو گزینه موجود، زنی چادری و زنی مانتویی، انتخاب کنند ترجیح می‌دهند کدام‌یک همکار همسرشان باشد!
نمایش دستاورد آزادی و دموکراسی
نمایش دستاورد آزادی و دموکراسی - آقای مطهری بازیکنان آفریقایی تیم فرانسه را دیده ولی دورگه‌های تیم ملی خودمان را ندیده!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.
مائده‌ها و دلارهای رانتی
مائده‌ها و دلارهای رانتی - اشارت‌هایی که برخی نکات جالب توجهی دیگری در خصوص آن بیان می‌کنند، مثل مطرح شدن مساله مانتو‌های جلوباز و اشکالی که برخی مسئولان به آن وارد می‌دانند. موضوعی که موجب شد تا بعد از مدت‌های مدید و در شرایطی که بسیاری بر این باورند که شناسایی و مقابله با اخلال گران بازار می‌بایست در اولویت همه امور باشد، گشت‌های ارشاد به خیابان‌ها باز گردند.
دورهمی کثیف‌ترین برنامه جنسی  ! تفکرات پیچیده یک استاد علوم انسانی !
دورهمی کثیف‌ترین برنامه جنسی ! تفکرات پیچیده یک استاد علوم انسانی ! - یکی از بحث های جنجالی دکتر فیاض در سال های اخیر اظهار نظر او در مورد وقوع بحران جنسی در ایران بوده است که حالا او معتقد است تبدیل به انقلاب جنسی شده است. با او در این زمینه مصاحبه مفصلی انجام دادیم که به زودی منتشر می شود. بخشی از این مصاحبه که درباره برنامه دورهمی است را تماشا کنید.
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری - وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به نمایش در آغوش کشیدن تیم ملی کروواسی توسط رئیس‌جمهور کشورشان،گفت: ایشان با یک حس مادرانه این کار را انجام داد و این آغوش، جنسی نبود، البته که پخش آن نباید انجام می‌شد.
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟ - سرنوشت فرزند بزرگ حسن روحانی از جمله مواردی است که در سال‌های گذشته بارها مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ نیز یکی از وب‌سایت‌های اصولگرا مدعی بود که او به دنبال “شکست عشقی” دست به “خودکشی” زده است. بنا به ادعای برخی از رسانه‌های اصو‌لگرا، فرزند روحانی با کلت کمری پدر خودکشی کرد.
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا - کاربران شبکه های اجتماعی فیلمی را منتشر کرده اند که گفته می شود مربوط به خانه مجلل محمود خاوری در کانادا است. صحت و سقم این قضیه هنوز تایید نشده است.
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟ - احزاب و شخصیت‌ها - زندگی ساده آیت‌الله جنتی گرچه از ویژگی‌های مثبت شخصیت وی است اما نوع نگاهش به عرصه سیاسی و مصداق‌یابی های وی درخصوص افراد انقلابی انتقادهای زیادی را متوجه او می‌کند.
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول - امیرحسین مقصودلو (تتلو) با انتشار عکسی از خودش و مائده هژبری، دختر نوجوانی که پس از اعتراف تلویزیونی اش معروف شد، از کنسرت مشترک در استانبول خبر داد.
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد!
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد! - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا - صحبت های تامل برانگیز آیت الله رودباری درمورد ربا در کشور
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟ - دختر بازداشت شده در بخشی از مصاحبه توضیح می‌دهد که صبح دستگیر شده و خانواده‌اش در جریان این موضوع قرار گرفته‌اند و این ادعا نشان می‌دهد تهیه فیلم اعترافات به فاصله یک صبح تا عصر انجام شده که خود نشان‌دهنده این است که برای متهم هنوز دادگاهی تشکیل نشده و جرمی به اثبات نرسیده ‌است.
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر!
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر! - پس از آنکه فیلم تازه محمدحسین فرح‌بخش در سالن‌های سینمای شهر تهران اکران نشد. احمدی مدیر سینماشهر که از قضا تهیه کننده برنامه خندوانه نیز هست و سوله مدیریت بحران شهر تهران در دوره تهیه کنندگی او به «خندوانه» اختصاص یافت، مانع از این اکران شده بود و همین مسئله واکنش فرح بخش را به دنبال داشت و او را رانت‌‎‌خوار خواند و پای رامبد جوان را به میان کشید.