شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ / Saturday, 15 December, 2018

دامداری و کشاورزی


اقتصاد غالب جامعهٔ عشايرى و ايلى کوچنده در ايران، بر پايهٔ دامدارى و توليد فرآورده‌هاى دامى استوار است.
به‌طور کلى ايلياتى‌ها دام‌هائى را پرورش مى‌دهند که با ويژگى‌هاى اقليمى و پوشش گياهى مراتع سرزمين‌هاى آنها سازگارى داشته باشد؛ به‌طور مثال ايل‌هاى کرد، لر و بختيارى به‌دليل داشتن چراگاه‌هاى پرآب و علف، گوسفند و بز و گاو پرورش مى‌دهند و ايل‌هاى ترک زبان و قشقائي، همچنين بلوچ‌ها و عرب‌ها، به‌دليل خشکى و کم آب و علفى سرزمين‌هاى آنها، بيشتر بز و شتر مى‌پروند.
تنوع آب و هوا و زمين با نوع حيوانات هر منطقه رابطه‌اى مستقيم دارد.
در زمينهٔ فرآورده‌هاى دامي، مردم اين جوامع از شير، پنير و کره تهيه مى‌کنند. از پشم گوسفند، موى بز، کرک شتر و پوست آنها، گليم و سياه چادر و قالى و خورجين و نمد و کلاه و ... تهيه مى‌کنند. و با مبادله يا فروش بخشى از اين فرآورده‌ها و نيز برخى دست ساخته‌هاى خود، مواد خوراکى مانند چاي، قند، برنج، پارچه و ... تهيه مى‌کنند.
اقتصاد کشاورزى نيز در کنار اقتصاد دامپرورى از شيوه‌هاى معيشتى ايلات و عشاير - اعم از کوچ‌نشين، نيمه‌کوچ‌نشين و يکجانشين - محسوب مى‌گردد.
نوع کشت ايلات کوچ‌نشين محدود بوده و با کوچ آنها هماهنگى کاملى دارد. گروه‌هاى نيمه‌کوچ‌نشين به هنگام کوچ، جمعى از افراد خود را در دهات باقى مى‌گذارند تا به مراقبت از کشتزارهاى خود بپردازند و عدهٔ قليلى با گله‌ها و رمه‌ها به ييلاق و قشلاق مى‌روند.
کشاورى و تقسيم محصول عشاير داراى شکلى سنتى است که بسته به مناطق مختلف جغرافيائى و سنن گوناگون عشايرى داراى اختلافاتى است.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
پیشنهاد رشوه , محمود اکرامی فر , صندوق‌های آرا , قازان , دو و میدانی معلولان , فقدان اعتماد به نفس , سپاه شیراز , دربی کانتی , حمایت از هنرمندان , زوج ورزشکار ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / پایان طبیعت , بانک اطلاعاتی کتاب / سوره مبارکه انعام به ضمیمه زیارت عاشورا و دعای توسل , شخصیت‌ها , فرهنگی و هنری , نویسنده / غیاث‌الدین محمد بن حسین ابوالیقین استرآبادی , بانک اطلاعاتی کتاب / التوحید: بحوث فی مراتبه و معطیاته: تقریرا لدروس السید کمال الحیدری , بانک اطلاعاتی کتاب / طرح , بانک اطلاعاتی کتاب / هفت عادت مردمان موثر , سیاسی , ایران , شخصیتها / نظامی بسیجی صیاد شیرازی , کامپیوتر و فناوری‌اطلاعات , تلفن همراه , پیام کوتاه / لیست سایت هایی که در محدوده کشورمان ایران سرویس SMS رایگان میدهند , بانک اطلاعاتی کتاب / غدیر تلالو ولایت , بانک اطلاعاتی کتاب / اصول طب داخلی هاریسون بیماریهای کبد و مجاری صفراوی به انضمام سوال‌های امتحان‌های پیش‌کارورزی دستیاری و القا ,

برخی منابع مهم خبری
tejarat.donya-e-eqtesad.com تجارت فردا , zoomit.ir زومیت , salamatnews.com سلامت نیوز , ilna.ir ایلنا , honarnews.com هنرنیوز , jahanesanat.ir روزنامه جهان صنعت , ebtekarnews.com روزنامه ابتکار , sakhtafzarmag.com سخت افزار مگ , shana.ir شانا , sourehcinema.ir سوره سینما ,وبگردی
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
شبهای داغ مدیترانه !
شبهای داغ مدیترانه ! - «حسن کردمیهن» متهم آمریت حمله به سفارت عربستان به تازگی در کرج، مرکز استان البرز، رستوران راه انداخته است.
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی!
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی! - دو نفر از کسانی که همراه رئیس جمهور در سمنان حضور داشتند در هنگام سخنرانی روحانی رفتار غیر معمولی از خود نشان میدادند.
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما - ظهارات جنجالی لیلا بوشهری و شقایق دلشاد درباره فساد در سینما: چرا دایرکت میدم فالو نمیکنید؟ ساعت یک شب چرا باید زوایای صورت منو ببینن؟
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی!
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی! - بخشی دیگر از برنامه «من و شما» با حضور مسعود فراستی و برخورد توهین آمیز مجری رسانه ملی را می بینید که در رسانه ها باز نشر نشد.
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر - مریم مومن متولد دهه 70 می باشد و حضورش در بانوی عمارت اولین تجربه بازیگری است و به واسطه این سریال وارد دنیای بازیگری شده است . او در کلاس های تئاتر فعالیت داشته است .
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه - گروه تروریستی جیش العدل نخستین تصاویر از حمله به پاسگاه مرزی در میرجاوه ۱۴ مهر امسال را منتشر کرد؛
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».