پنج شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶ / Thursday, 18 January, 2018

دامداری و کشاورزی


اقتصاد غالب جامعهٔ عشايرى و ايلى کوچنده در ايران، بر پايهٔ دامدارى و توليد فرآورده‌هاى دامى استوار است.
به‌طور کلى ايلياتى‌ها دام‌هائى را پرورش مى‌دهند که با ويژگى‌هاى اقليمى و پوشش گياهى مراتع سرزمين‌هاى آنها سازگارى داشته باشد؛ به‌طور مثال ايل‌هاى کرد، لر و بختيارى به‌دليل داشتن چراگاه‌هاى پرآب و علف، گوسفند و بز و گاو پرورش مى‌دهند و ايل‌هاى ترک زبان و قشقائي، همچنين بلوچ‌ها و عرب‌ها، به‌دليل خشکى و کم آب و علفى سرزمين‌هاى آنها، بيشتر بز و شتر مى‌پروند.
تنوع آب و هوا و زمين با نوع حيوانات هر منطقه رابطه‌اى مستقيم دارد.
در زمينهٔ فرآورده‌هاى دامي، مردم اين جوامع از شير، پنير و کره تهيه مى‌کنند. از پشم گوسفند، موى بز، کرک شتر و پوست آنها، گليم و سياه چادر و قالى و خورجين و نمد و کلاه و ... تهيه مى‌کنند. و با مبادله يا فروش بخشى از اين فرآورده‌ها و نيز برخى دست ساخته‌هاى خود، مواد خوراکى مانند چاي، قند، برنج، پارچه و ... تهيه مى‌کنند.
اقتصاد کشاورزى نيز در کنار اقتصاد دامپرورى از شيوه‌هاى معيشتى ايلات و عشاير - اعم از کوچ‌نشين، نيمه‌کوچ‌نشين و يکجانشين - محسوب مى‌گردد.
نوع کشت ايلات کوچ‌نشين محدود بوده و با کوچ آنها هماهنگى کاملى دارد. گروه‌هاى نيمه‌کوچ‌نشين به هنگام کوچ، جمعى از افراد خود را در دهات باقى مى‌گذارند تا به مراقبت از کشتزارهاى خود بپردازند و عدهٔ قليلى با گله‌ها و رمه‌ها به ييلاق و قشلاق مى‌روند.
کشاورى و تقسيم محصول عشاير داراى شکلى سنتى است که بسته به مناطق مختلف جغرافيائى و سنن گوناگون عشايرى داراى اختلافاتى است.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
روایات خواندنی , ورشکستگی بانک , برف شدید , شناسایی اندروید , اپیدمی , کاربد قهوه , ساز نی , وال استریت ژرونال , اداره اوقاف یزد , مسایل امنیتی ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / زیاره عاشورا، زیاره علقمه، زیاره وارث، دعاء الامن = Ziyarat Ashura, ziyarat Alqamah, du'a Alamn , ورزشی / فوتبال / بازیکنان / برترین های عصر فرگوسن , بانک اطلاعاتی کتاب / تا به سرچشمه نور: آداب معنوی تلاوت قرآن , بانک اطلاعاتی کتاب / آموزش گام به گام زیست‌شناسی و آزمایشگاه (2) سال سوم نظام جدید (رشته‌ی علوم تجربی) شامل: آموزش ... , بانک اطلاعاتی کتاب / تماشای بهاری , بانک اطلاعاتی کتاب / دختران چه می‌پرسند؟ , بانک اطلاعاتی کتاب / Oxford elementary learners dictionary , بهداشت / تغذیه / تغذیه کودکان / تغذیه کودکان ۱ تا ۳ سال , بانک اطلاعاتی کتاب / زبان انگلیسی از دبیرستان تا دانشگاه: گرامر - لغت - درک مطلب همراه با 1500 سوال چهارجوابی مخصوص: دبیرستان - پیش‌دانشگاهی - کنکور سراسری ... , سیاسی / دیپلماسی / فرانسه / حلقه فشار غرب با آمدن سارکوزی به منطقه تکمیل می‌شود؟ ,

برخی منابع مهم خبری
isna.ir ایسنا , rasad.org رصد , nasle-farda.ir روزنامه نسل فردا , parsine.com پارسینه , resalat-news.com روزنامه رسالت , home.abrarnews.com روزنامه ابرار , gsm.ir جی اس ام , https: سخت افزار مگ , tebyan.net تبیان , eranico.com ارانیکو ,وبگردی
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها - به‌جز وزارت ارشاد، هیچ‌یک از این 40 ارگان و نهاد در قبال میلیاردها تومان بودجه‌هایی که دریافت می‌دارند پاسخگو نبوده نیستند.
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار - ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی»
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی» - علی ربیعی وزیر کار، رفاه و امور اجتماعی در گفت‌وگوی تلفنی با خانواده یکی از خدمه نفتکش «سانچی» اظهار همدردی کرد.
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی - توقف عملیات خنک سازی و مهار آتش در شب گذشته، موجب رسیدن آتش به مخازن سمت چپ کشتی و انفجارهای شدید صبح امروز شد که در نهایت پس از چند ساعت به غرق شدن کامل نفتکش ایرانی انجامید.
از «خس و خاشاک» دیروز تا «آشغال» امروز
از «خس و خاشاک» دیروز تا «آشغال» امروز - این اتفاق بیشتر از هر موضوع دیگری سبب شد تا مردم یاد خاطرات سال ۸۸ بیفتند؛ آن زمانی که یک فرد با به زبان آوردن سخنانی ناشایست و بدون تفکر، مردمی را که برای بیان خواسته‌های‌شان به خیابان‌ها آمده‌ بودند، خس و خاشاک خواند و سبب شعله‌ور شدن آتش شد.
عدالت با  6 دلار در سال!
عدالت با 6 دلار در سال! - فیلم - رضا رشیدپور در برنامه حالا خورشید با کنایه به واریز سود سهام عدالت گفت: به خارجی ها نگوییم این سود سهام عدالت ماست، بگوییم ما روز شش دلاری مزگان داریم.
تحقیری که در دنیا میشویم / نفتکش ایرانی خدمه ایرانی با پرچم پاناما
تحقیری که در دنیا میشویم / نفتکش ایرانی خدمه ایرانی با پرچم پاناما - اگر از همه این ابهامات در خصوص مالکیت این کشتی که بگذریم، مهم‌ترین سوالی که این روز‌ها مطرح است، به آتشی باز می‌گردد که ظاهرا قرار نیست خاموش شود و یک هفته است که می‌سوزد. حریقی که اگر نبود حادثه پلاسکو، ممکن بود آن را ناشی از بزرگ بودن سانچی و حجم زیاد بارش بدانیم یا برعکس، از ناتوانی اطفاکنندگان در این ماجرا گلایه سردهیم، اما حالا به شکل گیری ابهامی بزرگ‌تر منجر شده...
ورود بی‌چادر و باآرایش به این بیمارستان ممنوع است
ورود بی‌چادر و باآرایش به این بیمارستان ممنوع است - خانم مسئول انتظامات جلوی درمانگاه بیمارستان بقیه‌الله ایستاده، جلوی زنان مانتویی را می‌گیرد و با گرفتن کارت شناسایی به آنها چادر می‌دهد. خیلی از زنان اینجا قبل از ورود به بیمارستان مانتویی هستند اما با گذشتن از در ورودی چادری می‌شوند.
کسی به ایرانی ها اهمیتی نمی دهد
کسی به ایرانی ها اهمیتی نمی دهد - ممکن است دود وارد محیط ایزوله ای شود که احتمالا دریانوردان در آنجا حضور دارند، پرسیده ایم چرا نجاتشان تا این حد طولانی شده است؟ گفته می شود چینی ها کم کاری می کنند ناراحتم از اینکه وقتی کشتی چینی تصادف کرد همه سرنشینان آن سالم هستند اما کسی به ایرانی ها اهمیتی نمی دهد.
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت - رسانه های مطرح یونانی با انتشار تصاویری از رابطه عاطفی ملی پوش ایرانی باشگاه المپیاکوس با یک میلیاردر یونانی - آمریکایی پرده برداشتند و مدعی شدند این دو تصمیم خود را برای ازدواج قطعی کرده اند.
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟ - بخشی از تکثر مسئولیت های بعضی چهره‌های سیاسی به بی‌اعتمادی نظام به افراد کارآمد برمی‌گردد و علت دیگر این موضوع، اعتماد غیرمعقول به این افراد است. با این حال این افراد هرچقدر هم که توانمند باشند، از نظر روان شناسی و انسان شناسی در بخشی از مسئولیت های خود ناموفقند.
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود!
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود! - فیلم - حسین عطایی ۱۰ سال دارد و در حوزه طراحی مفهومی خودرو فعالیت می کند. او ۶ اختراع ثبت شده دارد، مدرسه نمی رود و از دو شرکت تسلا و ولوو دعوت به همکاری شده است. او مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه است. گفتگوی رضا رشیدپور با نابغه ١٠ساله طراحی خودرو را اینجا ببینید.
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت !
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت ! - تست برخورد جلوی خودرو با سرعت 50 کیلومتر در ساعت برای سمند TU5 ، توسط یکی از سازمانهای معتبر ارزیابی خودرو در انگلستان صورت گرفت.
کشور محل درمان آیت الله هاشمی شاهرودی مشخص شد (+عکس)
کشور محل درمان آیت الله هاشمی شاهرودی مشخص شد (+عکس) - سرانجام بعد از مدت ها سکوت درباره این که آیت الله سیدمحمود هاشمی شاهرودی برای درمان به کدام کشور رفته است، خبرگزاری اهل بیت(ع) از درمان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در آلمان خبر داد و نوشت:
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه - این فیلم حواشی زیادی را در فضای مجازی به همراه داشته است.
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم - اولین قسمت از برنامه هاردتاک کاکتوس را با صحبت های جذاب نیوشا ضیغمی در مورد خانواده و همسرش ، ماجرای صحبت های جنجالی یک هواپیما ، 8 سال احمدی نژاد و ...
    پربازدیدها