پنج شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ / Thursday, 24 May, 2018

جشن آبریزان


  جشن آبريزان
در روز سيزدهم تيرماه جشن آبريزان، آبريزگان برگزار مى‌شود. سبب اينکه ايرانيان (در روز ششم فروردين خرداد روز) غسل مى‌کنند اين است که اين روز به هروذا (هنوروتات خرداد) که فرشته آب است تعلق دارد و آب را با اين فرشته مناسبتى است و از اينجا است که مردم در اين روز هنگام سپيده دم از خواب برمى‌خيزند و با آب قنات و حوض خود را مى‌شويند و گاهى نيز آب جارى بر خود از راه تبرک و دفع آفات مى‌ريزند.
در اين روز مردم به يکديگر آب مى‌پاشند و سبب اين‌کار همان سبب اغتسال است و برخى گفته‌اند که علت اين است ک در کشور ايران ديرگاهى باران نباريد. ناگهان به ايران سخت بباريد و مردم به اين باران تبرک جستند و از اين آب به يکديگر پاشيدند و اين کار همين‌طور در ايران مرسوم بماند. نيز گفته‌اند سبب اينکه ايرانيان در اين روز آب به‌هم مى‌پاشند، اين ايت که چون در زمستان تن انسانى به کثافات آتش از قبيل دود و خاکستر آلوده مى‌شود اين آب را براى پاک کردن از آن کثافات به‌هم مى‌ريزند و ديگر اينکه هوا را لطيف و تازه مى‌کند و نمى‌گذارد که در هوا توليد وبا و بيمارى شود.
  جشن سيرسور
روز چهاردهم هر ماه، گوش نام دارد. در دى‌ماه اين روز را جشنى است موسوم به سيرسور. در اين روز رسم بود که خوراک‌هائى با سير پخته، و بخورند. در گذشته مى‌پنداشتند که خوردن سير و پاره‌اى از سبزى‌ها، دفع شر و بيمارى مى‌کند که از پديده ديوان مى‌باشد. از اين‌رو در برش‌هاى گوشت، سير و سبزى‌هائى براى پختن مى‌نهادند که اغلب گندزدا و براى دستگاه گوارش سودمند بود.
در چنين روزى جمشيد کشته شد و ديوان غالب شدند. آنگاه مردم براى دفع شر آنان با خوراک‌هاى خود سير مى‌خوردند تا آثار شر شياطين از ميان برود. از آن پس هر ساله در گوش روز از دى‌ماه ـ اين جشن را با مراسم مخصوصى برپا مى‌کردند.
  جشن سيزده به‌در
امروز مراسم تفرج عمومى در روز سيزدهم نوروز در ايران، و هم‌چنين روز سيزده فروردين، که در تمام بلاد ايران، عامه تمام روز را در خارج از شهر يا خارج از خانه به‌سر مى‌برند. و به شادى و تفرج مى‌پردازند (سيزده به‌در کردن). حتى براى مزيد اطمينان از اينکه روز سيزده را به‌در کرده‌اند، و از جهت رعايت احتياط، در بعضى موارد دو روز متوالى سيزده و چهاردهم را از شهر خارج مى‌شوند، و آن دو روز را به اصطلاح سيزده با عيد (روز عيد و دوازده روز بعد از آن) و سيزده بعد از عيد (روز عيد و سيزده روز بعد از آن) مى‌خوانند. در روز سيزده، خانواده‌ها و دوستان غالباً دسته‌جمعى و گروه گروه از شهر به خارج شهر مى‌روند، و تا پايان روز نيز در خارج شهر مى‌مانند، و چنان به‌صورت و شگون اين‌کار معتقدند که حتى کسانى که به جهات و اسباب مختلف مجبور به توقف در شهر باشند. نزديک عصر به پشت‌بام خانه‌هاى خود به حومه شهر نزديک است مى‌روند، تا به هر حال سيزده را به‌در کنند. در خارج شهر اکثر خانواده‌ها به تفريح و رقص و آواز و بازى اشتغال دارند. حتى پيران و سالخوردگان هم به انواع بازى‌هائى است که در حال فراموشى است. زن‌ها غالباً سبزه‌هائى را که به مناسبت آمدن بهار، در داخل ظرف‌ها و روى کوزه‌ها کاشته‌اند. در اين روز مى‌پيجند يا به خارج از خانه مى‌اندازند، و دختران در مزارع علف‌ها را گره مى‌زنند و غالباً ترانه‌هائى از اين قبيل سيزده به‌در، سال دگر، خانه شوهر، بچه بغل... مى‌خوانند.
سيزده به‌در، با آنکه متعاقب جشن‌هاى نوروزى است، ظاهراً ربطى به جشن‌هاى نوروز ندارد، و جشن‌هاى نوروز در دوره قبل از اسلام به‌هر حال جمعاً بيش از شش روز نبوده است، و در تقويم مذهبى زرتشتيان هم در فروردين‌ماه جشن ديگرى نبوده است به‌جز هفدهم فروردين، که جشن زمزمه بوه است، يعنى روزى که زمزمه و آداب آن مقرر شده است. در هر حال، مراسم سيزده به‌در ظاهراً مولود اعتقاد عامه بوده است به‌نحو است عدد سيزده، و اين اعتقاد اختصاص به ايران ندارد و در اروپا (مخصوصاً فرانسه) نيز شايع است. اما اختصاص اين مراسم به سيزدهم فروردين محتملاً از آن‌رو است که مى‌خواسته‌اند در شروع سال از نحوست موهوم سيزده اجتناب شود.
در چنين روزى گم شدن و گريختن از جمع سبب سلامت و نجات تلقى مى‌شود، ظاهراً آن است که اين امر نيز از اسباب مزيد اصرار عامه در حفظ مراسم سيرده‌به‌در شده است.
  جشن عيد غدير
عيدى که شيعيان هر سال در روز ۱۸ ذيحجه، به مناسبت واقعه غير خم، برپا مى‌دارند. اين عيد در سال ۳۵۲ هـ.ق در بغداد به وسيله معزالدوله ديلمي، باشکوه بسيار، گرفته شد، و به فرمان وي، شهر را آذين بستند، و آتش‌ها برافروختند، و به شيوه اعياد ديگر، بازارها را در شب باز گذاشتند. همين کار شيعيان باعث شد که اهل سنت نيز هشت روز پس از آن روز را، به‌عنوان روزى که پيامبر با ابوبکر به غار وارد شد، جشن گرفتند (ذيحجه ۳۸۹ هـ.ق) هم‌چنين عيد غدير در سال ۳۶۲ هـ.ق در مصر، به وسيله معز، خليفه فاطمي، برپا گرديد.
عيد غدير را از اعياد مهم شيعيان است، و مخصوصاً در ايران با شکوه خاص برپا مى‌شود. دايرةالمعارف فارسى ـ مصاحب.
  عيد فطر
روز اول ماه شوال، که پايان روز ماه رمضان است. و مردم در آن روز افطار مى‌کنند، عيد فطر يکى از دو عيد بزرگ اسلامى است (ديگرى عيد قربان) در اين روز مسلمانان نماز مخصوصى را با تشريفات خاص به‌جا مى‌آورند. روزه گرفتن در روز عيد فطر حرام است.
  جشن عيد قربان
با عيد اضحى يکى از دو عيد بزرگ اسلامى (ديگرى عيد فطر) که در روز دهم ذيحجه از هر سال برگزار مى‌شود. در اين روز که حجاج پس از وقوف در عرفات و مشعر به منى مى‌روند و رمى جمره مى‌کنند، يکى ديگر از واجبات حج را که قربانى کردن (شتر يا گاو يا گوسفند) است انجام مى‌دهند و اين روز را عيد مى‌گيرند. در همه بلاد اسلامى اين روز را جشن مى‌گيرند، گاو و شتر و گوسفند قربانى مى‌کنند و به دوستان و مستحقان مى‌دهند، و نماز مخصوص عيد خوانده مى‌شود.
مطالب مرتبط


  کلمات در حال جستجو
  سنتورنوازی , شنبه هفتم اسفند , سیزدهمین جلسه , محمداسماعیل حداد دباغی , جشنواره سیمرغ وزارت بهداشت , سرانه فضای سبز , انجمن شعر , کشتی آزاد جوانان , پت سیتی , سرانه مطالعه ,

  مقالات پربیننده امروز
  بهداشت , دانستنی‌های پزشکی , پوست‌ و ‌‌مو و ‌‌‌ناخن / خشکی و خارش پوست در زمستان , بانک اطلاعاتی کتاب / نیمه تاریک وجود: توان، خلاقیت، استعداد و رویاهای خود را بازیابید , بانک اطلاعاتی کتاب / گزارش نظارتی پروژه‌های عمرانی ملی سال 1382 , بانک اطلاعاتی فیلم / مرد عوضی , موفقیت , کار , آرامش / تند نرفتن , بهداشت , دانستنی‌های پزشکی , روش‌های درمان / تاثیر درمانی موسیقی بر اسکیزوفرنی , بانک اطلاعاتی کتاب / پرتوی از اخلاق علوی در نهج‌البلاغه , بانک اطلاعاتی کتاب / مقدمه‌ای بر روش‌های تحقیق در تعلیم و تربیت , بانک اطلاعاتی کتاب / الرقائق , فرهنگی و هنری , ادبیات و شعر , شخصیت‌ها ـ نویسندگان / چارلز دیکنز بزرگترین آموزگار قرن نوزدهم ,

  برخی منابع مهم خبری
  parsine.com پارسینه , sakhtafzarmag.com سخت افزار مگ , iusnews.ir خبرنامه دانشجویان , taraznews.com تراز نیوز , khorasannews.com روزنامه خراسان , emtiazdaily.ir روزنامه امتیاز , javanonline.ir روزنامه جوان , salamatnews.com سلامت نیوز , khordadnews.ir خرداد نیوز , fa.alalam.ir العالم ,  وبگردی
  نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید
  نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید - عوامل فیلم «سه رخ» با استقبال جعفر پناهی به ایران بازگشتند و جایزه جشنواره فیلم کن را به او رساندند. جعفر پناهی به همراه نادی ساعی ور، برای فیلم "سه رخ" جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم کن امسال را دریافت کردند اما به دلیل آنکه پناهی ممنوعیت قانونی برای خروج از کشور داشت، موفق به حضور در جشنواره و دریافت جایزه نشد.
  آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
  آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
  عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
  عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!
  حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور!
  حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور! - حمله ور شدن ماموران سد معبر شهرداری به ماموران راهنمایی رانندگی
  دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه
  دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه - شرور سطح یک که در آخرین اقدام خود یکی از دوستانش را در منطقه ولنجک به قتل رسانده بود؛ در ۵۰۰ متری مرز ترکیه دستگیر شد.
  لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز!
  لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز! - ریزش ناگهانی کوه که توسط مسافران به ثبت رسیده است...!
  همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد
  همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد - قبل از شروع بازی تیم‌های پرسپولیس و الجزیره یکی از بازیگران سینما کشورمان قصد داشت به همراه همسرش وارد ورزشگاه آزادی شوند که این دو نفر توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.
  فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است
  فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از صحبت های خسرو معتضد، مورخ را می شنوید که نتیجه تحقیقاتش را درباره مومیایی پیدا شده در حرم حضرت عبدالعظیم بیان می کند.
  پهلوانان این روزهای ما
  پهلوانان این روزهای ما - تصویری زننده و به شدت ناراحت کننده بر جا مانده از مسابقه انتخابی تیم ملی کشتی ایران که به کتک کاری و جنجال کشید. خانواده عبدولی باز هم پای ثابت این درگیری بود که چهره ورزش پهلوانی ایران را تیره کرد
  (ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان
  (ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان - در این ویدئو تشویق اصغر فرهادی و پنه لوپه کروز، خاویر باردم و دیگر عوامل فیلم «همه میﺩﺍنند» در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان را مشاهده می‌کنید.
  فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم
  فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم - عوامل فیلم «به وقت شام» روز گذشته با حضور عجیب و رعب آور در پردیس سینمایی کوروش مردم را وحشت زده کردند. در این حرکت تبلیغاتی بازیگران نقش داعش، با گریم و پوشش داعشی ها، سوار بر اسب راهی پردیس سینمایی کوروش شدند و با حضور در مرکز خرید و فودکورت مجموعه، رفتارهای عجیبی نشان دادند که باعث وحشت و اعتراض مردم شد.
  تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم
  تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم - این گزارش حاوی تصاویری از بزرگترین مرکز فروش و مصرف مواد مخدر در جنوب شرق تهران است که مخفیانه ضبط شده‌است.
  کشتار اسب‌های کولبران / فیلم
  کشتار اسب‌های کولبران / فیلم - متاسفانه طی یک ماه گذشته دستکم سه نوبت و هر نوبت دستکم 30 اسب باربر متعلق به کولبران در جنگل میرآباد شهرستان اشنویه با شلیک گلوله از پای درآمده‌اند.
  سید احمد خمینی معمم شد
  سید احمد خمینی معمم شد - سید احمد خمینی فرزند آیت‌الله سید حسن خمینی در حضور جمعی از علما و پدر و پدربزرگ خود در حسینیه جماران معمم شد.
  دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی!
  دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی! - امروز عکسی از 5 تماشاگر بازی روز گذشته در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد 5 دختر جوان با گریم‌های عجیب و حرفه‌ای خودشان را به عنوان پسر جا زده و وارد ورزشگاه شده‌اند.
  اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت
  اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت - از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم
  جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
  جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!