جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ / Friday, 22 June, 2018

اختلالات پزشکی


  داروها
داروها کافئين احتمالاً شايع‌ترين علت فارماکولوژيک بى‌خوابى مى‌باشد. الکل و نيکوتين نيز عليرغم اين واقعيت که بسيارى از بيماران از اين مواد به‌منظور شل شدن و پيشبرد خواب استفاده مى‌کنند، مى‌توانند با خواب تداخل نمايند. تعدادى از داروهاى تجويز شده از جمله داروهاى ضدٌ افسردگي، سمپاتوميمتيک‌ها، و گلوکوکورتيکوئيدها ايجاد بى‌خوابى مى‌کنند. به‌علاوه، بى‌خوابى انعکاسى شديد در اثر قطع حاد داروهاى خواب‌آور، به‌خصوص به‌دنبال استفاده از دوزهاى بالاى بنزوديازپين‌هاى داراى نيمه‌ عمر کوتاه به‌وجود مى‌آيد. به اين علت، دوز داروهاى خواب‌آور به ۳-۲ هفته محدود شود، کم کردن تدريجى دارو نيز توصيه مى‌شود.
  اختلالات حرکت
اختلالات حرکت بيمارن مبتلا به سندرم پاى بى‌قرار از ديس‌استزى خزنده و عميق در ماهيچه‌هاى ساق پا يا کف پا همراه با اجبار غير قابل مقاومت به حرکت پاى مبتلا شکايت دارند. سمپتوم‌ها به‌طور تيپيک شب‌ها بدتر مى‌شوند. درمان به‌وسيلهٔ داروهاى دوپامينرژيک (L- دوپا يا آگونيست‌هاى دوپامين) انجام مى‌شود. اختلال حرکت دوره‌اى پا شامل اکستانسيون شست پا و دورسى فلکسيون پا که هر ۴۰-۲۰ ثانيه در طى خواب حرکت غير سريع چشم‌ها عود مى‌کند، مى‌باشد. اين حالت شايع، در ۱% کل جميعت موجود است درمان‌هاى مختلف شامل داروهاى دوپامينرژيک يا بنزوديازپين‌ها است.
  ساير اختلالات نورولوژيک
ساير اختلالات نورولوژيک انواع ياز اختلالات نورولوژيک از طريق مکانيسم‌هاى غير مستقيم و غير اختصاصى (مانند درد گردن يا پشت)، يا به‌وسيلهٔ تخريب ساختمان‌هاى عصبى سانترال درگير در توليد و کنترل خود خواب موجب گسيختگى خواب مى‌گردند. اختلالات شايعى که بايد مورد توجه قرار گيرند عبارتند از: دمانس به‌هر علت، اپيليپسي، بيمارى پارکينسون، و ميگرن.
  اختلالات سايکياتريک
اختلالات سايکياتريک تقريباً ۸۰% بيمارن مبتلا به اختلالات روانى از به‌هم‌خوردن خواب شايت دارند. تشخيص زمينه‌اى مى‌تواند دپرسيون، مانيا، اختلال اضطرابي، يا شيزوفرنى باشد.
  اختلالات پزشکى
اختلالات پزشکى در آسم تنوع روزانه در مقاومت راه‌هاى هوائى به افزايش چشمگيرى در سمپتوم‌هاى آسماتيک در شب، به‌خصوص در طى خواب، منجر مى‌شود. درمان آسم با ترکيبات براساس تئوفيلين، آگونيست‌هاى آدرنرژيک، يا گلوکوکورتيکوئيدها هر يک به‌طور مستقل مى‌تواند خواب را بر هم بزند. گلوکوکورتيکوئيدهاى استنشاقى که خوب را بر هم نمى‌زنند يک جايگزين مناسب براى داروهاى خوراکى هستند ايسکمى قلبى نيز با اختلال خواب همراه است. ايسکمى به‌‌خودى‌خود مى‌تواند در اثر افزايش تون سمپاتيک در نتيجهٔ آپنهٔ خواب به‌وجود آيد. بيماران ممکن است با شکاياتى همچون کابوس‌هاى شبانه و خواب‌هاى واضح مراجعه کنند. ديسپنه شبانه ناگهانى نيز ممکن است در اثر ايسکمى قلبى اتفاق بيفتد که موجب کنژيسون (احتقان) ريه مى‌شود و در حالت خميده بدتر مى‌گردد. بيمارى ريوى انسدادى مزمن، هيپرتيروئيدي، يائسگي، و رفلاکسى گاستروازوفاژيال از علل ديگر هستند.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
سرگرد صحبتی , نشر آرادمان , روابط پسا برجام , شبکه 4 , تجیل از هاشمی تسلیت به رهبری , احکام حقوقی ناکارآمد , دیدار تیم ملی فوتبال ایران برابر ازبکستان , پی 22 , موبایل پرطرفدار , توسعه مالی ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / راهنما و بانک سوالات امتحانی پول و ارز و بانکداری دانشگاه پیام نور (رشته‌ی حسابداری) شامل: یک دوره تدریس روان و کامل مطالب کتاب درسی، بانک سوالات ... , فرهنگی و هنری , هنر , سایر / امروز در تاریخ , دین و اندیشه , تصوف و عرفان , تصوف / عرفان و تصوف , علمی و آموزشی , آموزش و پرورش , آموزش عالی / ده مهارت برای موفقیت در دانشگاه , بانک اطلاعاتی کتاب / داستان‌هایی به کوتاهی زندگی: 101 داستان برای رسیدن به موفقیت , بانک اطلاعاتی کتاب / تکنولوژی آب و فاضلاب (شیمی ـ بیولوژی) , بانک اطلاعاتی کتاب / خودآموز گام به گام هندسه (2) سال دوم نظام جدید , بانک اطلاعاتی کتاب / تاریخ تمدن , بانک اطلاعاتی کتاب / تخیل خلاق در عرفان ابن عربی , شخصیت‌ها , علمی , مورخ و وقایع‌نگار / میر حیدر رازی ,

برخی منابع مهم خبری
javanonline.ir جوان آنلاین , baharnews.ir بهارنیوز , donya-e-eqtesad.com دنیای اقتصاد , eranico.com ارانیکو , chetor.com چطور , mizanonline.com خبرگزاری میزان , fartaknews.com فرتاک نیوز , car.ir کار(خودرو) , icana.ir خانه ملت , sakhtafzarmag.com سخت افزار مگ ,وبگردی
فیلم |  بالاخره کار بانک‌ها ربا هست یا نیست؟ | ۴۰سال است تکلیفمان را با ربا معلوم نکرده‌ایم
فیلم | بالاخره کار بانک‌ها ربا هست یا نیست؟ | ۴۰سال است تکلیفمان را با ربا معلوم نکرده‌ایم - فیلم - دکتر حمید ابوطالبی مشاور سیاسی رئیس جمهور در کافه خبر با انتقاد از اینکه در 40 سال گذشته بسیاری از مسایل مهم را تعیین تکلیف نکرده ایم می گوید: این گونه جامعه دچار سردرگمی و به سمت گناه یا بزهکاری و یا توافق بر سر گناه سوق پیدا می کند. صحبت های او را در ویدئوی زیر ببینید و بشنوید.
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال - جواد یساری پس از ۴۰ سال با خواندن در فیلم «دشمن زن» دوباره به عرصه هنر بازگشت.این گزارش توسط تماشا تهیه و منتشر شده است. منبع
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان !
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان ! - لازم است ذکر شود جنبش عدالتخواه دانشجویی در صورت ادامه تعلل دستگاه‌های مربوطه در تخلیه ملک بیت‌المال، حق اقدامات انقلابی را برای اجبار فرد نامبرده به تخلیه ویلای لواسان، برای خود محفوظ می‌داند.
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر - امام جمعه اهل سنت ایرانشهر : در ماه رمضان به ۴۱ دختر تجاوز شده که از این میان فقط ۳ دختر شکایت کرده اند.
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!