جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ / Friday, 23 March, 2018

اختلالات پزشکی


  داروها
داروها کافئين احتمالاً شايع‌ترين علت فارماکولوژيک بى‌خوابى مى‌باشد. الکل و نيکوتين نيز عليرغم اين واقعيت که بسيارى از بيماران از اين مواد به‌منظور شل شدن و پيشبرد خواب استفاده مى‌کنند، مى‌توانند با خواب تداخل نمايند. تعدادى از داروهاى تجويز شده از جمله داروهاى ضدٌ افسردگي، سمپاتوميمتيک‌ها، و گلوکوکورتيکوئيدها ايجاد بى‌خوابى مى‌کنند. به‌علاوه، بى‌خوابى انعکاسى شديد در اثر قطع حاد داروهاى خواب‌آور، به‌خصوص به‌دنبال استفاده از دوزهاى بالاى بنزوديازپين‌هاى داراى نيمه‌ عمر کوتاه به‌وجود مى‌آيد. به اين علت، دوز داروهاى خواب‌آور به ۳-۲ هفته محدود شود، کم کردن تدريجى دارو نيز توصيه مى‌شود.
  اختلالات حرکت
اختلالات حرکت بيمارن مبتلا به سندرم پاى بى‌قرار از ديس‌استزى خزنده و عميق در ماهيچه‌هاى ساق پا يا کف پا همراه با اجبار غير قابل مقاومت به حرکت پاى مبتلا شکايت دارند. سمپتوم‌ها به‌طور تيپيک شب‌ها بدتر مى‌شوند. درمان به‌وسيلهٔ داروهاى دوپامينرژيک (L- دوپا يا آگونيست‌هاى دوپامين) انجام مى‌شود. اختلال حرکت دوره‌اى پا شامل اکستانسيون شست پا و دورسى فلکسيون پا که هر ۴۰-۲۰ ثانيه در طى خواب حرکت غير سريع چشم‌ها عود مى‌کند، مى‌باشد. اين حالت شايع، در ۱% کل جميعت موجود است درمان‌هاى مختلف شامل داروهاى دوپامينرژيک يا بنزوديازپين‌ها است.
  ساير اختلالات نورولوژيک
ساير اختلالات نورولوژيک انواع ياز اختلالات نورولوژيک از طريق مکانيسم‌هاى غير مستقيم و غير اختصاصى (مانند درد گردن يا پشت)، يا به‌وسيلهٔ تخريب ساختمان‌هاى عصبى سانترال درگير در توليد و کنترل خود خواب موجب گسيختگى خواب مى‌گردند. اختلالات شايعى که بايد مورد توجه قرار گيرند عبارتند از: دمانس به‌هر علت، اپيليپسي، بيمارى پارکينسون، و ميگرن.
  اختلالات سايکياتريک
اختلالات سايکياتريک تقريباً ۸۰% بيمارن مبتلا به اختلالات روانى از به‌هم‌خوردن خواب شايت دارند. تشخيص زمينه‌اى مى‌تواند دپرسيون، مانيا، اختلال اضطرابي، يا شيزوفرنى باشد.
  اختلالات پزشکى
اختلالات پزشکى در آسم تنوع روزانه در مقاومت راه‌هاى هوائى به افزايش چشمگيرى در سمپتوم‌هاى آسماتيک در شب، به‌خصوص در طى خواب، منجر مى‌شود. درمان آسم با ترکيبات براساس تئوفيلين، آگونيست‌هاى آدرنرژيک، يا گلوکوکورتيکوئيدها هر يک به‌طور مستقل مى‌تواند خواب را بر هم بزند. گلوکوکورتيکوئيدهاى استنشاقى که خوب را بر هم نمى‌زنند يک جايگزين مناسب براى داروهاى خوراکى هستند ايسکمى قلبى نيز با اختلال خواب همراه است. ايسکمى به‌‌خودى‌خود مى‌تواند در اثر افزايش تون سمپاتيک در نتيجهٔ آپنهٔ خواب به‌وجود آيد. بيماران ممکن است با شکاياتى همچون کابوس‌هاى شبانه و خواب‌هاى واضح مراجعه کنند. ديسپنه شبانه ناگهانى نيز ممکن است در اثر ايسکمى قلبى اتفاق بيفتد که موجب کنژيسون (احتقان) ريه مى‌شود و در حالت خميده بدتر مى‌گردد. بيمارى ريوى انسدادى مزمن، هيپرتيروئيدي، يائسگي، و رفلاکسى گاستروازوفاژيال از علل ديگر هستند.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
محمدرضا اخلاق پسند , اتشسوزی , جزایر گرمایی , آئین , رنگدانه , عصر أآزادی , کوچک سازی جهان , پاسور هلندی , مردقاتل , تاسف کری ,

مقالات پربیننده امروز
نشریات و مطبوعات / فنی و مهندسی / فصلنامه صنعت لاستیک ایران / صنعت لاستیک ایران ـ سال دوازدهم، شماره ۵۰، تابستان ۱۳۸۷ , شخصیت‌ها / علمی / مورخ و وقایع‌نگار / ابراهیم صفایی ملایری , اقتصاد و بازرگانی / فناوری‌اطلاعات‌و ارتباطات / تجارت الکترونیک / کارت‌های اعتباری بانکی و اینترنت و نقش آن , اجتماعی / حقوقی / حقوق خانواده / چگونه شرایط ضمن عقد را در عقدنامه اضافه کنیم؟ , بانک اطلاعاتی کتاب / بهترین ضرب‌المثل‌های ایرانی , اجتماعی / حقوقی / وکلا / وکیل مدافع در حقوق کیفری ایران و اسناد بین المللی , فرهنگ و جامعه / ادبیات و شعر / داستان کوتاه / یک دنیا شاهد! , بانک اطلاعاتی کتاب / دانش خانواده سالم: جمعیت و تنظیم خانواده , بانک اطلاعاتی کتاب / ترتیب الامالی: ترتیب موضوعی لامالی المشایخ الثلاثه: الصدوق, والمفید, و الطوسی رفع الله مقامهم , بانک اطلاعاتی کتاب / من ویروس هستم‌! ,

برخی منابع مهم خبری
home.abrarnews.com روزنامه ابرار , jamnews.ir جام نیوز , persiankhodro.com پرشین خودرو , hamshahrilinks.org روزنامه همشهری , entekhab.ir انتخاب , iusnews.ir خبرنامه دانشجویان , ebtekarnews.com روزنامه ابتکار , jamaran.ir جماران , gsm.ir جی اس ام , fararu.com فرارو ,وبگردی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی - برنامه دورهمی ( 29 اسفند 1396 ) - گفتگو جذاب و تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس - بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری منتشر شد که در این فیلم مشاهده می کنید.
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
جاده تنهایی
آهای آدما به حرفی که میزنین فکر کنین به فکری که میکنین توجه کنین و به راهی که میرین از دور نگاه کنید اگه اشتباه برین خودتونو فنا کردین اگه تو جاده خاکی برین زحمت دوباره برگشتنو …