یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ / Sunday, 18 March, 2018

۱۹۴۰ م. تأسیس رادیو در ایران


  ۱۹۴۰ م. لامپ دوربين تلويزيون - اورتيکون
هنوز جنگ جهانى دوم شروع نشده بود که اورتو - ايکونوسکوپ (Ortho-iconscope) يا اورتيکون (Orthicon) که نوعى لامپ دوربين تلويزيون است تکامل يافت. اين دستگاه براثر گسيلش الکترون‌هاى دومين تصويرنما چيره شد، و داراى کار بهترى بود. پس از جنگ مهندسان شرکت R.C.A اورتيکون تصويرى را به‌وجود آوردند که بعضى از صفت‌هاى اورتيکون، دستگاه تجزيه تصوير و افزاينده الکترونى را با هم جمع کرده بود و يک لامپ دوربين تلويزيونى با حساسيت صد تا هزار بار بيش از اورتيکون به‌دست مى‌داد، به‌طورى که مى‌شد در هواى باز نيز بدون احتياج به نور مخصوص از آنها استفاده کرد. اورتيکون به‌طور عموم در دوربين‌هاى تلويزيونى براى تلويزيون تفريحى و تلويزيون زنده انتخاب شد. تقويت‌کننده‌ها و مدارهاى کمکى براى دوربين‌هاى تلويزيون از ۱۹۵۰ به بعد دائماً اصلاح شدند و استفاده از ترانزيستورها و ادوات حالت جامد آنها را فشرده‌تر، مؤثرتر و قابل حمل‌تر کرد.
  ۱۹۴۰ م. ورود نخستين ماشين حروف‌ريز، در ايران
در سال ۱۳۱۹ شمسى برابر ۱۹۴۰ ميلادى اولين کارخانه حروف‌ريزى در ايران تأسيس شد. اولين ماشين حروف‌ريزى از کشور فرانسه توسط سيدضياءالدين طباطبائى نخست‌وزير وقت براى چاپ‌خانه روشنائى خريدارى شد. بعد از تبعيد وى به ترکيه، اين چاپ‌خانه به مجلس فروخته شد و با تأسيس مؤسسه حروف‌ريزى کريم آزادى ماشين‌هاى حروف‌ريزى براى اين مؤسسه خريدارى شد که وى قالب‌هاى حروف را از آلمان تهيه و در ايران قالب‌سازى مى‌کرد. حروف‌ريزى 'الهام' به‌وسيله آقاى عبدى و آقاى ناصرى تأسيس شد و در سال ۱۳۲۴ آقاى ناصرى براى فراگيرى قالب‌سازى حروف به آلمان رفت و پس از بازگشت چهار دستگاه ماشين حروف‌ريزى و ماشين‌هاى ماتريس‌سازى را خريدارى کرد. در اين کارخانه همه ماتريس‌ها ايرانى بود که آقاى ناصرى به ساخت آن اقدام مى‌کرد. در سال ۱۳۴۴ مؤسسه 'آزادي' به آقاى عبدى واگذار شد و در سال ۱۳۵۵ به حروف‌ريزى 'زَر' تغيير نام داد. شرکت حروف‌ريزى ايران در خرداد ۱۳۴۱ با مديريت آقاى اسفرجانى تأسيس و شروع به‌کار کرد.
  ۱۹۴۰ م. دايرةالمعارف شيمى آلى
Elsevir's Encyclopaedia of Organic Chemistry دايرةالمعارف شيمى آلى در سال ۱۹۴۰ توسط انتشارات بزرگ الزوير (Elsevier) انتشار يافت.
  ۱۹۴۰ م. تأسيس راديو در ايران
انديشه ايجاد تأسيس راديو در ايران به حدود سال ۱۳۱۳هـ.ش برمى‌گردد. در آن تاريخ کشورهاى مختلف جهان يکى پس از ديگرى راديوهاى خود را به‌کار انداخته بودند و امواج آنها از مرز آسمان ايران نيز گذر مى‌کرد. با توجه به ارتباطات ايجاد شده بين ايران و اروپا، مردم از وجود چنين پديده‌اى بيشتر آگاه شدند. خواست استفاده از راديو قدرت مى‌گرفت. در سال ۱۳۰۳هـ.ش وزارت جنگ، يک دستگاه کامل فرستنده بى‌سيم موج بلند به قدرت ۲۰ کيلووات براى تهران و شش دستگاه موج بلند چهار کيلوواتى براى شهرهاى تبريز، مشهد، کرمان، کرمانشاه، خرمشهر، سفارش داد و دکل فرستنده بى‌سيم تهران با ارتفاع ۱۲۰ متر در زمين‌هاى اطراف قصر قاجار برپا شد و اين سرآغازى بر تکوين و توليد راديو در ايران گرديد. دومين دکل فرستنده در ۲۲ ارديبهشت ماه ۱۳۰۴هـ.ش. برپا شد. در ششم ارديبهشت ۱۳۰۵ در ساعت سه بعدازظهر نخستين فرستنده بى‌سيم با قطع نوار سه رنگ پرچم ايران به دست پهلوى اول افتتاح شد. به اين ترتيب نخستين سنگ بناى شبکه مخابراتى بى‌سيم کشور به‌نام 'بى‌سيم پهلوي' پايه‌گذارى شد. در سال ۱۳۰۹ فرستنده‌هاى جديد موج کوتاه در محل بى‌سيم نجف‌آباد گشايش يافت و پيام ايران به برلين، پاريس، لندن، آنکارا، تفليس مخابره شد و به اين ترتيب زمينه گسترش ارتباطات در ايران فراهم گرديد. دولت در سال ۱۳۱۳ اجازه داد که بازرگانان با دريافت پروانه از وزارت پست و تلگراف دستگاه‌هاى گيرنده، راديو را به ايران وارد کنند. در سال ۱۳۱۶ خريد سه دستگاه فرستنده راديوئى موج کوتاه و موج متوسط تصويب شد.
در بهمن ماه ۱۳۱۷، توسط کميسيون راديو و با نظر متخصصان فن موسيقى غربى حدود ۳۰۰۰ صفحه موسيقى غربي، کلاسيک، سرژ، اپرا، اپرت، و شانسون به زبان‌هاى زنده دنيا و موسيقى واقعى از روى کاتالوگ‌هاى صفحه انتخاب و تهيه آن به مدير عامل بانک ملى در سال ۱۳۵۵ در پاريس واگذار شد. ۱۲۰۰ صفحه موسيقى ايراني، عربي، هندي، ترکى تهيه شد. در آرشيو راديو قديمى‌ترين صداى موجود، صداى مظفرالدين‌شاه قاجار در گفتگوئى با اتابک اعظم و همچنين صداى هژير، رزم‌آرا، قوام‌السلطنه و علاء و سخنرانى‌هاى محمدرضا پهلوى از سال ۱۳۳۱ بر روى نوار مغناطيسى نگهدارى مى‌شود. همچنين سخنرانى آيزنهاور، دوگُل، و کندى در اين بخش موجود است.
در نيمه سال ۱۳۱۷ پخش آزمايشى دستگاه‌ها آغاز گشت و در سال ۱۳۱۹ برابر با ۲۴ آوريل ۱۹۴۰ ميلادى در ساعت ۷ بعدازظهر نخستين فرستنده راديوئى در ايران در حضور محمدرضا پهلوى که وليعهد بود در استوديوى کوچکى براى اولين بار صداى ايران را پخش کرد. استوديوهاى جديدى در سال ۱۳۳۴ صدکيلو واتى در سال ۱۳۳۵ در راديو آغاز به‌کار کرد. استوديوهاى جديد به‌دست محمدرضا پهلوى در (۹ ارديبهشت ماه ۱۳۳۹) و به‌دست فرح پهلوى (ملکه) در چهارم ارديبهشت ماه ۱۳۴۱ افتتاح شد و از تيرماه ۱۳۳۹ راديو به‌صورت ۲۴ ساعته درآمد. فرستنده FM اولين برنامه خود را از ميدان ارک با قدرت ۱۰ کيلووات در سال ۱۳۴۶ آغاز به‌کار کرد و فرستنده ديگر FM با قدرت ۱۰ کيلووات از تاريخ آذر ماه ۱۳۵۱ شروع به‌کار کرد. همچنين ۵ ماه بعد فرستنده FM سوم به‌کار افتاد. در پايان ۱۳۵۱، ۵ فرستنده FM مشغول به‌کار بود و مجموعاً ۱۱ فرستنده در تهران و ۲۸ فرستنده FM در شهرستان‌ها مورد بهره‌بردارى قرار گرفت.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
تنگه تایوان , حمله داعش , سناتور دمکرات , دلواپسی , نفوذ ایران , کنترل مرزی اروپا , مددکاری اجتماعی , تزیینات لوکس , تبانی و رانت , بازداشتگاه موقت ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / سعدی , بانک اطلاعاتی کتاب / زمزمه‌های پایدار: با بزرگان شعر و موسیقی , بانک اطلاعاتی کتاب / پروژه‌های نمایشگاه علمی: مشاهده: دوره دبستان و راهنمایی , بانک اطلاعاتی کتاب / زیارت عاشورا , بانک اطلاعاتی فیلم / دریای اسپانیائی - The Spanish Main , کامپیوتر و اینترنت / سخت افزار / مبانی سخت‌افزار / رایانه کودکان را خانه نشین می کند؟ , بانک اطلاعاتی کتاب / دینامیک: مکانیک مهندسی , بانک اطلاعاتی کتاب / راهنما و خودآموز گام به گام زبان سال اول راهنمایی , اجتماعی / گردشگری / سفر / با خود چه چیزی به سفر ببریم؟ , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه سوالات میکروطبقه‌بندی شده کنکور معماری با پاسخ‌های کاملا تشریحی ,

برخی منابع مهم خبری
mehrnews.com خبرگزاری مهر , fartaknews.com فرتاک نیوز , jomhourieslami.net روزنامه جمهوری اسلامی , asriran.com عصرایران , newsrahemardom.ir روزنامه راه مردم , ibna.ir خبرگزاری کتاب ایران , snn.ir دانشجو , afkarpress.ir روزنامه افکار , citna.ir سیتنا , siasatrooz.ir روزنامه سیاست روز ,وبگردی
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه - «از بچه‌بازي‌هايتان دست برداريد»، «اهانت به جايگاه نماز جمعه، اهانت به رهبري و قابل پيگيري است» و «توصيه مي‌کنم به اين جايگاه که مين‌گذاري است، نزديک نشويد و چنانچه نزديک شويد، با مين به هلاکت خواهيد رسيد!»همه اين اعتراضات از اين جهت است که جرياني در استان ايلام نسبت به آنچه زندگي اشرافي اين امام جمعه ناميده، معترض شده است.
پسر امام جمعه ایلام درباره پرادوسواری پدرش چه گفت؟
پسر امام جمعه ایلام درباره پرادوسواری پدرش چه گفت؟ - در چند روز اخیر انتشار عکسی از امام جمعه ایلام در کنار پرادو، انتقاداتی را در فضای مجازی برانگیخته است. در کنار این انتقادات برخی عکس های صفحه اینستاگرام پسر امام جمعه ایلام؛هادی لطفی هم بر شدت این انتقادات افزوده است.
زندگی همچون یک بازی است
فرض کنید زندگی همچون یک بازی با پنج توپ است فرض کنید زندگی همچون یک بازی است قاعده این بازی چنین است که بایستی پنج توپ را در آن واحد در هوا نگهدارید و مانع افتادنشان بر زمین شوید …