پنج شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷ / Thursday, 19 July, 2018

۱۹۴۳ م. دایرةالمعارف الاسلامیه - ایران


  ۱۹۴۳ م. ساخت نخستين رايانه ديجيتال الکترونيکى - ABC
در سال ۱۹۳۹ ميلادى آتاناسوف John V. Atansoff که پروفسور رياضى در کالج بود، با همکارى دستياران خود کليفورد برى Clifford Berry و دانشجويان دانشگاه موفق به طراحى و ساخت نمونه‌اى از رايانه ديجيتال الکترونيکى Atavvasoff - Berry ABC Computer شد. اين ماشين حساب با سيستم دودوئى که روشى است در حساب از (صفر و يک) ساخته شد. اين نخستين ماشينى بود که در آن از لامپ‌هاى خلاء جهت ذخيره‌سازى داده‌ها و مدارهاى منطقى و عمليات محاسباتى و منطقى استفاده شد. اين ماشين در روزگار خود افتخارى براى ايالات‌متحده آمريکا بود.
  ۱۹۴۲ م. اطلاع‌رسانى با فرستنده‌هاى کوچک قابل حمل
وسايل ارتباطى قابل حمل هميشه توده مردم را به خود جلب کرده و نقشى که راديو و الکترونيک در اين امر بازى کرده‌اند بسيار شناخته شده است. دستگاه والکي- تاکى Walkie - talkie يک فرستنده و گيرنده کوچک باترى‌دار که مى‌توان آن را به پشت بست، در جريان جنگ جهانى دوم حدود سال‌هاى ۱۹۴۲ براى ارتباط در مسافت‌هاى کوتاه بين سربازانى که در اوضاع جنگى بودند جهت اطلاع‌رسانى سريع ساخته شد. نمونه‌هاى بزرگ‌تر آن بعداً در تانک‌ها، کاميون‌هاى ارتش، وسايل حمل و نقل و مشابه کار گذاشته شد. بعد از پايان جنگ اين فرستنده و گيرنده اصلاح و تکميل شد و براى ماشين‌هاى پليس، آمبولانس‌ها، تاکسى‌ها، ماشين‌هاى آتش‌نشاني، ماشين دکترها، خبرنگاران مطبوعات، کشتى‌هاى يدک‌کش، پايگاه آتش‌نشانى در بنادر و غيره نصب و بهره‌بردارى مى‌شد. يکى از نقص‌هاى اين دستگاه وجود پارازيت بود که آن هم با اختراع دکتر ادوين آرمسترانگ استاد دانشگاه در آمريکا به سال ۱۹۳۰ که موج FM را اختراع کرد و به‌جاى AM قرار گرفت پارازيت‌هاى مربوطه از بين رفت.
  ۱۹۴۳ م. روزنامه کيهان در ايران
کيهان، از روزنامه‌هاى پُرسابقه ايران است که در سال ۱۳۲۱ برابر با ۱۹۴۳ ميلادى موجوديت يافت. کيهان براى دسترسى سريع به اطلاعات با چهار خبرگزارى بزرگ بين‌المللى و دو خبرگزارى داخلى ارتباط برقرار کرد. اين روزنامه مجهز به ماشين افست روتاتيو مخصوص روزنامه و مجهز به تمام سيستم‌هاى رايانه‌اى جهت تهيه عکس‌ها و مطالب مى‌باشد. روزنامه کيهان داراى انتشارات متنوع است. نشريات ديگر اين روزنامه عبارت است از: کيهان هوائى در سال ۱۳۲۹ کيهان ورزشى ۱۳۳۴ - کيهان بچه‌ها ۱۳۳۵ - کيهان انگليسى ۱۳۳۸ کيهان سال ۱۳۴۱ - زن روز ۱۳۴۳ - کيهان عربى ۱۳۵۹ - کيهان فرهنگى ۱۳۶۳ - کيهان تُرکى ماه‌نامه ۱۳۶۴ - کيهان انديشه ۱۳۶۴ کيهان کاريکاتور ۱۳۷۱.
  ۱۹۴۳ م. دايرةالمعارف الاسلاميه - ايران
در حوالى سال ۱۳۲۲/۱۹۴۳ نخستين جلد از دايرةالمعارف هفت جلدى در دو هزار صفحه تحت عنوان 'دايرةالمعارف الاسلاميهٔ ايران' و در معارف شيعه اماميه اثنى‌عشري، تأليف عبدالعزيز (صاحب جواهر) به زبان فارسى انتشار يافت. عنوان تفصيلى آن در صفحه عنوان کتاب چنين است: راجع به عقايد و افکار و ادوار سياسى و ادبى و تاريخ بلاد و ممالک و آثار ادبى و مادى و شرح حال مردمان نامى علمى و سياسى و کتاب‌هاى خطى و چاپى از آغاز تشکيل اين فرقه تا عصر حاضر با بهترين طرز روش مطابق اصول علمى تأليفات جديده گفتگو مى‌نمايد. در حدود چهل سال متوالى از کتابخانه‌هاى عراق و ايران و هندوستان و غيره با هزاران کنجکاوى گردآورى شده است. به‌اضافه مستدرک در پايان هر جزء براى معارف ايرانيان بيگانه از اهل سنت و غيرشيعه اماميه.
  ۱۹۴۳ م. آغاز کار مخابراتى تله‌تايپ در ايران
در سال ۱۳۲۲هـ.ش براساس برنامه منظمى ارتباط تلگرافى کليه نقاط کشور به‌وسيله دستگاه تله‌تايپ آغاز و دستگاه‌هاى قديمى مورس به‌تدريج برچيده شد.
  ۱۹۴۴ م. سيستم تلويزيون رنگى R.C.A
تلويزيون‌هاى رنگى سال ۱۹۴۰ داراى مشکلات و نقايصى بود که نمى‌توان آن را به‌عنوان بهترين و آخرين طرح تلويزيون دانست. از آنجائى که هر اختراعى راه تکامل را بايستى طى کند، تلويزيون رنگى هم به‌همين طريق به‌سوى تکامل خود قدم‌هاى مؤثرى برداشت. مهم‌ترين نقص اين دستگاه بخش مکانيکى آن بود. دانشمندان اين فن در کارخانجات سازنده پس از تلاش‌هاى پى‌گير سرانجام با طرح ديگرى بخش مکانيکى آن را حذف کردند.
در سال ۱۹۴۴ در ايالات‌متحده آمريکا کمپانى C.B.S سيستمى در اين زمينه پيشنهاد کرد. کميسيون ارتباطات فدرال در سال ۱۹۴۷ ضابطه‌هاى دقيق در اين مورد تدوين کرد. در سال ۱۹۳۵ سيستم R.C.A تصويب و پذيرفته شد. سيستم ساخت اين تلويزيون فاقد بخش مکانيکى بود. اين سيستم شامل شش کانال و هر کانال به پهناى ۶ مگاهرتز بود و از تلويزيون‌هاى معمولى نيز مى‌شد استفاده کرد. وضع اين تصوير در اين سيستم تقريباً به شکل تلويزيون‌هاى سياه و سفيد و داراى ۵۲۵ خط آمريکائى بود. مجموعه اين دوربين گيرنده شامل سه دوربين گيرنده رنگ بود. تصوير در ابتدا براى يکى از رنگ‌هاى اصلى (سبز - قرمز - آبي) ساخته شده بود. تصوير در ابتدا از عدسى اصلى دوربين وارد مى‌شد و توسط سه آئينه که هر کدام با زواياى خاص طراحى شده بودند تصوير را منتقل مى‌کردند. تصوير اول توسط يک آئينه نيم آئينه‌اى بر روى يک لامپ R-M1 يا قرمز و انعکاس تصوير دوم توسط همين آئينه M1 منعکس شده و توسط آئينه M2 يا °۹۰ درجه منعکس و بر روى لامپ حساس G يا سبز مى‌افتد تصوير سوم از آئينه M1 آئينه M3 يا°۹۰ درجه انعکاس براى لامپ B يا آبى قرار مى‌گيرد. اين سه تصوير از سه فيلتر R.G.B يا (سبز - قرمز - آبي) جهت تفکيک رنگى مى‌گذرد و صفحه رنگى را به سه رنگ تفکيک مى‌کند. هر يک از تصويرها بر روى يک صفحه کوچک حساس نقش مى‌بندد و توسط پرتو الکترونى از چپ به راست در خط افقى خط به خط از بالا تا پائين (مرور) مى‌شود. در اثر پديده فتوالکتريک اين تغييرات مقدار نور براى هر نقطه در تصوير به سيگنال‌هاى الکتريکى تبديل و خارج مى‌شوند و در بخش تقويت امواج مودوله شده و همراه با صدا از آنتن در فضا منتشر مى‌شود.
در سوى ديگر آنتن گيرنده امواج دريافت شده را به دستگاه گيرنده منتقل مى‌کند. در گيرنده اين امواج پس از تفکيک فرکانس‌هاى رنگ و صدا علائم تصوير را جدا کرده و آن را به نوسان سازهاى افقى و قائم وارد مى‌سازد تا جريان‌هاى لازم براى اشعه کاتُدى سه لامپ تصوير فراهم آورد. علامت تصويرى سه رنگ، پس از تقويت‌هاى لازم سه مؤلفه رنگى را به‌وجود مى‌آورد سه تصوير توسط لامپ‌هاى سه‌گانه بر روى صفحه فسفرسانس تلويزيون مى‌افتد و با هم ترکيب مى‌شوند و به‌صورت يک تصوير تمام رنگى همانند صفحه اوليه پديد مى‌آيد. اين تلويزيون انتشارات و فرکانس‌هاى تصوير سياه و سفيد را هم دريافت مى‌کند.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
تسهیلان , نابغه فوتبال , شش قسمت , پروژکتور , حس شنوایی , پانزدهم اسفند ماه , نشست معاونین مالی و پشتیبانی دانشگاه‌های منطقه 5 کشور , جان بوئنر , سهم وزارت علوم , موتوربوئینگ ,

مقالات پربیننده امروز
شخصیت‌ها , فرهنگی و هنری , سینماو تأتر / حمیده خیر آبادی , سیاسی , جهان , جنگ ـ جنگ سرد / عملیات روانی در دوران جنگ سرد و سالهای پس از آن , بانک اطلاعاتی کتاب / جامه به خوناب: نوشته سالهای 62 تا 65 , بانک اطلاعاتی کتاب / قصص الانبیائ , فرهنگی و هنری , ادبیات و شعر , محتوی و قالب شعر / شعر کوتاه، بلا تشبیه بازی گل کوچک , بانک اطلاعاتی کتاب / Let's go 1: workbook , دین و اندیشه , دین و مذهب , کتاب مقدس ـ قرآن / نکاتی از تفسیر نور حجت الاسلام قرائتی , سیاسی , علوم سیاسی , اخلاق و سیاست‏ / دفاع اخلاقی از روند جهانی سیاست , بانک اطلاعاتی کتاب / مشارکت مردم در امر تعلیم و تربیت (موانع و راهکارها) , بانک اطلاعاتی کتاب / اندازه‌گیری هوش کودک، آزمونهای روان‌سنجی: آزمونهای 1-آزمون مازهای پرتئوس 2-آزمون ماتریسهای پیشرونده ریون 1938 ,

برخی منابع مهم خبری
eghtesad-pooya.com روزنامه اقتصاد پویا , rooyeshnews.com رویش , https: نکست هالیدی , bartarinha.ir برترینها , shafaqna.com شفقنا , siasatrooz.ir روزنامه سیاست روز , kayhan.ir روزنامه کیهان , ensafnews.com انصاف نیوز , karyab.net کاریاب , donya-e-eqtesad.com دنیای اقتصاد ,وبگردی
وقتی یک دامدار با مدرک دیپلم و ۱۱۹ فقره چک برگشتی مدیرعامل «ثامن‌الحجج» شد
وقتی یک دامدار با مدرک دیپلم و ۱۱۹ فقره چک برگشتی مدیرعامل «ثامن‌الحجج» شد - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
جزییاتی تکان‌دهنده از اقدامات موسسه ثامن‌الحجج
جزییاتی تکان‌دهنده از اقدامات موسسه ثامن‌الحجج - دو چهره مشهور تلویزیون نیز از مواهب موسسه ثامن الحجج بی نصیب نبوده‌اند. مؤسسه ثامن‌الحجج دو مبلغ ۱۸۰ میلیون‌تومانی و ۴۰۰ میلیون‌تومانی را به حساب «م.م» مجری یک برنامه تلویزیونی واریز می‌کند و عنوانی که روبه‌روی این اعداد در توضیح دلیل وجه ذکر شده، یک کلمه است؛ هدیه. اما رقم هدیه‌ای که آقای «م.م» به‌عنوان هدیه دریافت کرده، در مقابل تسهیلات دریافتی او از ثامن‌الحجج تقریبا ناچیز است.
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد!
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد! - یک بنر تبلیغاتی که ظاهراً با هدف ترویج فرهنگ حجاب طراحی شده، سبب‌ساز واکنش‌های کاربران شبکه اجتماعی توییتر شده است. در این بنر، از رهگذران خواسته شده بین دو گزینه موجود، زنی چادری و زنی مانتویی، انتخاب کنند ترجیح می‌دهند کدام‌یک همکار همسرشان باشد!
نمایش دستاورد آزادی و دموکراسی
نمایش دستاورد آزادی و دموکراسی - آقای مطهری بازیکنان آفریقایی تیم فرانسه را دیده ولی دورگه‌های تیم ملی خودمان را ندیده!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.
مائده‌ها و دلارهای رانتی
مائده‌ها و دلارهای رانتی - اشارت‌هایی که برخی نکات جالب توجهی دیگری در خصوص آن بیان می‌کنند، مثل مطرح شدن مساله مانتو‌های جلوباز و اشکالی که برخی مسئولان به آن وارد می‌دانند. موضوعی که موجب شد تا بعد از مدت‌های مدید و در شرایطی که بسیاری بر این باورند که شناسایی و مقابله با اخلال گران بازار می‌بایست در اولویت همه امور باشد، گشت‌های ارشاد به خیابان‌ها باز گردند.
دورهمی کثیف‌ترین برنامه جنسی  ! تفکرات پیچیده یک استاد علوم انسانی !
دورهمی کثیف‌ترین برنامه جنسی ! تفکرات پیچیده یک استاد علوم انسانی ! - یکی از بحث های جنجالی دکتر فیاض در سال های اخیر اظهار نظر او در مورد وقوع بحران جنسی در ایران بوده است که حالا او معتقد است تبدیل به انقلاب جنسی شده است. با او در این زمینه مصاحبه مفصلی انجام دادیم که به زودی منتشر می شود. بخشی از این مصاحبه که درباره برنامه دورهمی است را تماشا کنید.
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری - وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به نمایش در آغوش کشیدن تیم ملی کروواسی توسط رئیس‌جمهور کشورشان،گفت: ایشان با یک حس مادرانه این کار را انجام داد و این آغوش، جنسی نبود، البته که پخش آن نباید انجام می‌شد.
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟ - سرنوشت فرزند بزرگ حسن روحانی از جمله مواردی است که در سال‌های گذشته بارها مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ نیز یکی از وب‌سایت‌های اصولگرا مدعی بود که او به دنبال “شکست عشقی” دست به “خودکشی” زده است. بنا به ادعای برخی از رسانه‌های اصو‌لگرا، فرزند روحانی با کلت کمری پدر خودکشی کرد.
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا - کاربران شبکه های اجتماعی فیلمی را منتشر کرده اند که گفته می شود مربوط به خانه مجلل محمود خاوری در کانادا است. صحت و سقم این قضیه هنوز تایید نشده است.
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟ - احزاب و شخصیت‌ها - زندگی ساده آیت‌الله جنتی گرچه از ویژگی‌های مثبت شخصیت وی است اما نوع نگاهش به عرصه سیاسی و مصداق‌یابی های وی درخصوص افراد انقلابی انتقادهای زیادی را متوجه او می‌کند.
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول - امیرحسین مقصودلو (تتلو) با انتشار عکسی از خودش و مائده هژبری، دختر نوجوانی که پس از اعتراف تلویزیونی اش معروف شد، از کنسرت مشترک در استانبول خبر داد.
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد!
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد! - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا - صحبت های تامل برانگیز آیت الله رودباری درمورد ربا در کشور
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟ - دختر بازداشت شده در بخشی از مصاحبه توضیح می‌دهد که صبح دستگیر شده و خانواده‌اش در جریان این موضوع قرار گرفته‌اند و این ادعا نشان می‌دهد تهیه فیلم اعترافات به فاصله یک صبح تا عصر انجام شده که خود نشان‌دهنده این است که برای متهم هنوز دادگاهی تشکیل نشده و جرمی به اثبات نرسیده ‌است.
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر!
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر! - پس از آنکه فیلم تازه محمدحسین فرح‌بخش در سالن‌های سینمای شهر تهران اکران نشد. احمدی مدیر سینماشهر که از قضا تهیه کننده برنامه خندوانه نیز هست و سوله مدیریت بحران شهر تهران در دوره تهیه کنندگی او به «خندوانه» اختصاص یافت، مانع از این اکران شده بود و همین مسئله واکنش فرح بخش را به دنبال داشت و او را رانت‌‎‌خوار خواند و پای رامبد جوان را به میان کشید.
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم - یکی از دختران که به شدت مورد توجه قرار گرفته است مائده نام دارد. او از چهره‌های شناخته شده اینستاگرام است که ویدئو‌هایی از رقص هایش را در صفحه خود منتشر کرده است. او متولد سال 1380 است. به گفته خودش حدود 600هزار فالوئر دارد. او حالا با قرار وثیقه آزاد است.
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس)
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس) - سردار آزمون نیمه شب گذشته و در نزدیکی‌های صبح امروز با خودوری پورشه شخصی خود در محور نکا بهشهر پس از عبور از روستای کمیشان با تصادف زنجیره‌ای مواجه شد که در این حادثه خودروهای زیادی خسارت دیدند