دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ / Monday, 19 March, 2018

۱۹۴۳ م. دایرةالمعارف الاسلامیه - ایران


  ۱۹۴۳ م. ساخت نخستين رايانه ديجيتال الکترونيکى - ABC
در سال ۱۹۳۹ ميلادى آتاناسوف John V. Atansoff که پروفسور رياضى در کالج بود، با همکارى دستياران خود کليفورد برى Clifford Berry و دانشجويان دانشگاه موفق به طراحى و ساخت نمونه‌اى از رايانه ديجيتال الکترونيکى Atavvasoff - Berry ABC Computer شد. اين ماشين حساب با سيستم دودوئى که روشى است در حساب از (صفر و يک) ساخته شد. اين نخستين ماشينى بود که در آن از لامپ‌هاى خلاء جهت ذخيره‌سازى داده‌ها و مدارهاى منطقى و عمليات محاسباتى و منطقى استفاده شد. اين ماشين در روزگار خود افتخارى براى ايالات‌متحده آمريکا بود.
  ۱۹۴۲ م. اطلاع‌رسانى با فرستنده‌هاى کوچک قابل حمل
وسايل ارتباطى قابل حمل هميشه توده مردم را به خود جلب کرده و نقشى که راديو و الکترونيک در اين امر بازى کرده‌اند بسيار شناخته شده است. دستگاه والکي- تاکى Walkie - talkie يک فرستنده و گيرنده کوچک باترى‌دار که مى‌توان آن را به پشت بست، در جريان جنگ جهانى دوم حدود سال‌هاى ۱۹۴۲ براى ارتباط در مسافت‌هاى کوتاه بين سربازانى که در اوضاع جنگى بودند جهت اطلاع‌رسانى سريع ساخته شد. نمونه‌هاى بزرگ‌تر آن بعداً در تانک‌ها، کاميون‌هاى ارتش، وسايل حمل و نقل و مشابه کار گذاشته شد. بعد از پايان جنگ اين فرستنده و گيرنده اصلاح و تکميل شد و براى ماشين‌هاى پليس، آمبولانس‌ها، تاکسى‌ها، ماشين‌هاى آتش‌نشاني، ماشين دکترها، خبرنگاران مطبوعات، کشتى‌هاى يدک‌کش، پايگاه آتش‌نشانى در بنادر و غيره نصب و بهره‌بردارى مى‌شد. يکى از نقص‌هاى اين دستگاه وجود پارازيت بود که آن هم با اختراع دکتر ادوين آرمسترانگ استاد دانشگاه در آمريکا به سال ۱۹۳۰ که موج FM را اختراع کرد و به‌جاى AM قرار گرفت پارازيت‌هاى مربوطه از بين رفت.
  ۱۹۴۳ م. روزنامه کيهان در ايران
کيهان، از روزنامه‌هاى پُرسابقه ايران است که در سال ۱۳۲۱ برابر با ۱۹۴۳ ميلادى موجوديت يافت. کيهان براى دسترسى سريع به اطلاعات با چهار خبرگزارى بزرگ بين‌المللى و دو خبرگزارى داخلى ارتباط برقرار کرد. اين روزنامه مجهز به ماشين افست روتاتيو مخصوص روزنامه و مجهز به تمام سيستم‌هاى رايانه‌اى جهت تهيه عکس‌ها و مطالب مى‌باشد. روزنامه کيهان داراى انتشارات متنوع است. نشريات ديگر اين روزنامه عبارت است از: کيهان هوائى در سال ۱۳۲۹ کيهان ورزشى ۱۳۳۴ - کيهان بچه‌ها ۱۳۳۵ - کيهان انگليسى ۱۳۳۸ کيهان سال ۱۳۴۱ - زن روز ۱۳۴۳ - کيهان عربى ۱۳۵۹ - کيهان فرهنگى ۱۳۶۳ - کيهان تُرکى ماه‌نامه ۱۳۶۴ - کيهان انديشه ۱۳۶۴ کيهان کاريکاتور ۱۳۷۱.
  ۱۹۴۳ م. دايرةالمعارف الاسلاميه - ايران
در حوالى سال ۱۳۲۲/۱۹۴۳ نخستين جلد از دايرةالمعارف هفت جلدى در دو هزار صفحه تحت عنوان 'دايرةالمعارف الاسلاميهٔ ايران' و در معارف شيعه اماميه اثنى‌عشري، تأليف عبدالعزيز (صاحب جواهر) به زبان فارسى انتشار يافت. عنوان تفصيلى آن در صفحه عنوان کتاب چنين است: راجع به عقايد و افکار و ادوار سياسى و ادبى و تاريخ بلاد و ممالک و آثار ادبى و مادى و شرح حال مردمان نامى علمى و سياسى و کتاب‌هاى خطى و چاپى از آغاز تشکيل اين فرقه تا عصر حاضر با بهترين طرز روش مطابق اصول علمى تأليفات جديده گفتگو مى‌نمايد. در حدود چهل سال متوالى از کتابخانه‌هاى عراق و ايران و هندوستان و غيره با هزاران کنجکاوى گردآورى شده است. به‌اضافه مستدرک در پايان هر جزء براى معارف ايرانيان بيگانه از اهل سنت و غيرشيعه اماميه.
  ۱۹۴۳ م. آغاز کار مخابراتى تله‌تايپ در ايران
در سال ۱۳۲۲هـ.ش براساس برنامه منظمى ارتباط تلگرافى کليه نقاط کشور به‌وسيله دستگاه تله‌تايپ آغاز و دستگاه‌هاى قديمى مورس به‌تدريج برچيده شد.
  ۱۹۴۴ م. سيستم تلويزيون رنگى R.C.A
تلويزيون‌هاى رنگى سال ۱۹۴۰ داراى مشکلات و نقايصى بود که نمى‌توان آن را به‌عنوان بهترين و آخرين طرح تلويزيون دانست. از آنجائى که هر اختراعى راه تکامل را بايستى طى کند، تلويزيون رنگى هم به‌همين طريق به‌سوى تکامل خود قدم‌هاى مؤثرى برداشت. مهم‌ترين نقص اين دستگاه بخش مکانيکى آن بود. دانشمندان اين فن در کارخانجات سازنده پس از تلاش‌هاى پى‌گير سرانجام با طرح ديگرى بخش مکانيکى آن را حذف کردند.
در سال ۱۹۴۴ در ايالات‌متحده آمريکا کمپانى C.B.S سيستمى در اين زمينه پيشنهاد کرد. کميسيون ارتباطات فدرال در سال ۱۹۴۷ ضابطه‌هاى دقيق در اين مورد تدوين کرد. در سال ۱۹۳۵ سيستم R.C.A تصويب و پذيرفته شد. سيستم ساخت اين تلويزيون فاقد بخش مکانيکى بود. اين سيستم شامل شش کانال و هر کانال به پهناى ۶ مگاهرتز بود و از تلويزيون‌هاى معمولى نيز مى‌شد استفاده کرد. وضع اين تصوير در اين سيستم تقريباً به شکل تلويزيون‌هاى سياه و سفيد و داراى ۵۲۵ خط آمريکائى بود. مجموعه اين دوربين گيرنده شامل سه دوربين گيرنده رنگ بود. تصوير در ابتدا براى يکى از رنگ‌هاى اصلى (سبز - قرمز - آبي) ساخته شده بود. تصوير در ابتدا از عدسى اصلى دوربين وارد مى‌شد و توسط سه آئينه که هر کدام با زواياى خاص طراحى شده بودند تصوير را منتقل مى‌کردند. تصوير اول توسط يک آئينه نيم آئينه‌اى بر روى يک لامپ R-M1 يا قرمز و انعکاس تصوير دوم توسط همين آئينه M1 منعکس شده و توسط آئينه M2 يا °۹۰ درجه منعکس و بر روى لامپ حساس G يا سبز مى‌افتد تصوير سوم از آئينه M1 آئينه M3 يا°۹۰ درجه انعکاس براى لامپ B يا آبى قرار مى‌گيرد. اين سه تصوير از سه فيلتر R.G.B يا (سبز - قرمز - آبي) جهت تفکيک رنگى مى‌گذرد و صفحه رنگى را به سه رنگ تفکيک مى‌کند. هر يک از تصويرها بر روى يک صفحه کوچک حساس نقش مى‌بندد و توسط پرتو الکترونى از چپ به راست در خط افقى خط به خط از بالا تا پائين (مرور) مى‌شود. در اثر پديده فتوالکتريک اين تغييرات مقدار نور براى هر نقطه در تصوير به سيگنال‌هاى الکتريکى تبديل و خارج مى‌شوند و در بخش تقويت امواج مودوله شده و همراه با صدا از آنتن در فضا منتشر مى‌شود.
در سوى ديگر آنتن گيرنده امواج دريافت شده را به دستگاه گيرنده منتقل مى‌کند. در گيرنده اين امواج پس از تفکيک فرکانس‌هاى رنگ و صدا علائم تصوير را جدا کرده و آن را به نوسان سازهاى افقى و قائم وارد مى‌سازد تا جريان‌هاى لازم براى اشعه کاتُدى سه لامپ تصوير فراهم آورد. علامت تصويرى سه رنگ، پس از تقويت‌هاى لازم سه مؤلفه رنگى را به‌وجود مى‌آورد سه تصوير توسط لامپ‌هاى سه‌گانه بر روى صفحه فسفرسانس تلويزيون مى‌افتد و با هم ترکيب مى‌شوند و به‌صورت يک تصوير تمام رنگى همانند صفحه اوليه پديد مى‌آيد. اين تلويزيون انتشارات و فرکانس‌هاى تصوير سياه و سفيد را هم دريافت مى‌کند.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
پای برعکس , جریمه صنوف , اوکراین یگور شتسوف , داعش یمن , آزماش DNA , بلوط، , اجلاس سران سازمان همکاری اسلامی در حوزه علم و فناوری , تاخیر در تحویل , روابط ایران و مالزی , سنگ سفیدی فوتسال ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / مانند دانشمندان کار کنید , بانک اطلاعاتی کتاب / درمان بیماریها با تغذیه (غذادرمانی) , فرهنگی و هنری / ادبیات و شعر / فرمهای خاص ـ داستان / یک داستان هوشمندانه فلسفی , بانک اطلاعاتی کتاب / دوره کامل مثنوی معنوی , ورزشی / فوتبال / فوق ستاره های کم درآمد! , بانک اطلاعاتی کتاب / منهاج‌الصالحین: المعاملات , بانک اطلاعاتی کتاب / تلفن , بانک اطلاعاتی کتاب / پایان فصل فصلها , بانک اطلاعاتی کتاب / فیزیولوژی و تغذیه ورزشی , بانک اطلاعاتی کتاب / پرسشهای چهارگزینه‌ای ریاضیات عمومی (2) ,

برخی منابع مهم خبری
jomhourieslami.net روزنامه جمهوری اسلامی , ebtekarnews.com روزنامه ابتکار , rokna.ir رکنا , yjc.ir باشگاه خبرنگاران , siasatrooz.ir سیاست روز , asriran.com عصرایران , bartarinha.ir برترینها , citna.ir سیتنا , ettelaat.com روزنامه اطلاعات , seemorgh.com سیمرغ ,وبگردی
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس - بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری منتشر شد که در این فیلم مشاهده می کنید.
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه - «از بچه‌بازي‌هايتان دست برداريد»، «اهانت به جايگاه نماز جمعه، اهانت به رهبري و قابل پيگيري است» و «توصيه مي‌کنم به اين جايگاه که مين‌گذاري است، نزديک نشويد و چنانچه نزديک شويد، با مين به هلاکت خواهيد رسيد!»همه اين اعتراضات از اين جهت است که جرياني در استان ايلام نسبت به آنچه زندگي اشرافي اين امام جمعه ناميده، معترض شده است.
برای چیزهای کم اهمیت حرص نخورید
ما اغلب به خودمان اجازه می دهیم بابت چیزهایی نگران شویم که با بررسی دقیق تر، می فهمیم که واقعاً چندان هم مهم نیستند ما روی مسائل و مشکلات کوچک تکیه کرده و آنها را بیش از اندازه …