سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ / Tuesday, 20 March, 2018

۱۹۶۷ م. انتقال صفحات روزنامه از طریق ماهواره‌ها


  ۱۹۶۶ م. دايرةالمعارف هنر باستان کلاسيک و شرقى
دايرةالمعارف هنر باستان، کلاسيک و شرقى Enciclopedia dell arte antica Classica Oorientale در طى سال‌هاى ۱۹۶۶ - ۱۹۵۸ منتشر شد.
  ۱۹۶۶ م. دايرةالمعارف بزرگ هلند
دانش‌نامه بزرگ هلندى (Groote Winkleer Prins Encyclopaedia) است که چاپ هفتم آن در سال ۱۹۶۶ منتشر شد ناشر با چاپ تکمله‌اى سالانه آن را روزآمد مى‌کند.
  ۱۹۶۶ م. دايرةالمعارف فنلاند
بزرگترين دانش‌نامه عمومى فنلا‌ند در طى سال‌هاى ۱۹۶۶ - ۱۹۶۰ در بيست و چهار جلد منتشر شد. عنوان اين دايرةالمعارف Uvsi ite Dsanakirja بود.
  ۱۹۶۶ م. کتابخانه عمومى قم - ايران
کتابخانه عمومى قم توسط فقيه آيت‌الله العظمى مرعشى نجفى در شهر قم در مدرسه علميه در طبقه سوم جهت کتابخانه در ۱۵ آبان ۱۳۴۵ برابر با ۱۹۶۶ ميلادى گشايش يافت. در آن تاريخ کتابخانه داراى ۱۰۳۰۰ جلد کتاب چاپى و ۲۰۰۰ نسخه خطى نفيس بود.
اين کتابخانه به علت کمبود جا حدود هزار متر زمين در مقابل همان مدرسه خريدارى گرديد و کتابخانه پس از چهار سال در شهريور ۱۳۵۳ به‌نام کتابخانه موقوفه آيت‌الله العظمى مرعشى افتتاح شد. اين کتابخانه داراى تأسيسات، سالن مطالعه، سالن صحافي، خدمات فني، واحد اطلاعات، تدارکات انبار ملزومات است. امروزه واحد رايانه‌ها و دستگاه‌هاى ميکروفيلم و ميکروفيش به‌طور متوسط روزانه ۱۵۰۰ نفر در دو نوبت از آن بهره مى‌برند. اين کتابخانه با بيش از چهارصد مرکز علمى کتابخانه و دانشگاه در سراسر جهان در ارتباط است. مخزن نسخه‌هاى خطى ۶۵ درصد از کتاب‌ها، به زبان عربى و باقى به زبان فارسي، اردو، ترکى است. تاکنون بيش از ۱۸۰،۰۰۰ عنوان به رايانه‌ها داده شده است. به علت کمبود فضا، در تاريخ ۲۳ تيرماه ۱۳۶۹ کلنگ ساختمان جديد زده شد و مساحت آن به ۲۴۰۰ مترمربع گسترش يافت. اين ساختمان در هفت طبقه ساخته شده است و مورد بهره‌بردارى قرار گرفته است.
  ۱۹۶۶ م. انتشار نخستين جلد دايرةالمعارف فارسى (مصاحب)
اين کتاب که به سبک جديد دايرةالمعارف نويسى به سرپرستى غلامحسين مصاحب و با همکارى جمعى از دانشمندان معاصر تأليف شد، جلد اول آن (آ - س) توسط مؤسسه انتشارات فرانکلين در سال ۱۳۴۵ خ./ ۱۹۶۶م. انتشار يافت.
  ۱۹۶۷ م. انتقال صفحات روزنامه از طريق ماهواره‌ها
نخستين بار در ۱۷ اکتبر ۱۹۶۷ از طريق ماهواره آمريکائى اِرلى بِرد (Early Bird) روزنامه انگليسى ديلى اکسپرس (Daily Express) صفحه اول خود را در زمانى کمتر از ۱۵ دقيقه به فاصله هفت هزار کيلومترى لندن در شهر سن خوان (Sanjuan) مرکز جزيره پورتوريگو (PortoRico) به روزنامه ال‌موندو (Elmundo) منتقل کرد. در همان روز به مناسبت برگزارى جلسات انجمن مطبوعات کشورهاى آمريکائى در شهر سن خوان يک گزارش ۱۴۰۰ کلمه‌اى که از طرف دفتر روزنامه آمريکائى واشنگتن پست در لندن به روزنامه (ال‌موندو) مخابره شده بود، به هنگام وصول بر روى يک دستگاه حروف‌چينى که به نوار کاغذى مجهز بود مطالب به‌صورت سوراخ‌هاى ريز روى آن منگنه گرديد و بدون دخالت دست از طريق يک ماشين چاپ انترونيک (Entronic) با سرعت ۱۰۵۰ کلمه در دقيقه بر روى صفحات روزنامه به چاپ رسيد.
  ۱۹۶۷م. ماهواره مخابراتى اينتل‌سَت (۲)
دومين ماهواره اينتل‌سَت (۲) در ۱۱ ژانويه ۱۹۶۷ در آمريکا به‌وسيله موشک دلتا توسط شرکت کام‌ست با وزن ۲/۸۶ کيلوگرم در مدار و قطر ۴۲/۱ متر به فضا پرتاب شد. اين ماهواره داراى قدرت اوليه ۷۵ ولت و به يک تکرارکننده فضائى مجهز بود. ماهواره مزبور داراى ۲۴۰ مدار تلفن دو طرفه يک کانال تلويزيونى و عمر آن ۳ سال بود.
  ۱۹۶۷ م. ماهواره مخابراتى فرانسه - سمفونى شماره ۱ و ۲ نخستين تلفن تصويرى ماهواره‌اى
ماهواره مخابراتى سمفونى (يک) که اولين برنامه ماهواره‌اى کشورهاى اروپائى بود در سال ۱۹۶۷ به‌طور مشترک توسط فرانسه و آلمان در ۱۹ دسامبر ۱۹۶۷ با وزن ۲۳۵ کيلوگرم و قطر ۷/۱ متر از طريق پايگاه فضائى آمريکا به فضا پرتاب گرديد. اين ماهواره اجراء کنفرانس از راه دور فرانسه و کانادا را امکان‌پذير ساخت که نتايج خوبى از نظر ايستگاه‌هاى زمينى از قبيل ايستگاه (Samson) و ايستگاه‌هاى قابل حمل و همچنين استفاده از آنتن‌هائى با قطر کوچک را به همراه داشت و توسط ايستگاه‌هاى فوق که تلفن تصويرى براى اولين بار با آن انتقال داده شد و با استفاده از همين ايستگاه بود که کنفرانس عمومى يونسکو که در نايروبى برگزار شد، با اداره مرکزى کنفرانس مرتبط گرديد و کنفرانس سازمان يونسکو از تمام امکانات ارتباط از قبيل تلکس، نمابر، و ارتباط (تلفن تصويري) براى ۱۲ ساعت در روز و ارتباط مطبوعاتى و غيره استفاده کرد. در تاريخ ۲۷ اوت ۱۹۷۵ ماهواره سمفونى ۲ که براى مسائل آموزشى طراحى شده بود بعضاً فرستاده شد و کنفرانس از راه دور بين فرانسه و کانادا از اين طريق انجام شد. در سال ۱۹۷۷ با استفاده از همين ماهواره ارتباط ترمينال‌هاى رايانه‌اى بين دو کشور فرانسه و آمريکا برقرار گرديد. اين ماهواره همچنين پيشرو آزمايشات تکنيک ديجيتال از قبيل TDMA در شبکه جهانى اينتل‌سَت و غيره بود.
ماهواره سمفنونى (يک) بعد از سه سال در ۱۹۷۷ به بالاى اقيانوس هند انتقال داده شد و سازمان تحقيقات فضائى هند را قادر ساخت تا برنامه‌هاى آزمايشى خود را پياده کند. اين يکى از مهم‌ترين عواملى بود که هندوستان را براى داشتن ماهواره‌هاى مخابراتى ملى نظير (Apple) و اينمارسَت (Inmarsat) آماده کرد. هندوستان براساس آزمايش‌هاى قبلى در ۱۹ آوريل ۱۹۷۵ ماهواره خود را به‌نام (Aryabhata) با وزن ۳۶۵ کيلوگرم به فضا پرتاب کرد.
  ۱۹۶۷ م. اولين دايرةالمعارف فارسى براى کودکان در ايران
فرهنگ‌نامه طلائى برتاموريس پارکر توسط رضا اقصى در سال ۱۳۴۶ خورشيدى ترجمه و چاپ شد. اين فرهنگ‌نامه در ۱۸ جلد تمام رنگى منتشر شد و يک جلد آن به مسائل ايران اختصاص يافت. در کل حدود ۱۵۰۰ مدخل را شرح داده بود.
  ۱۹۶۷ م. فرهنگ فلسفه و روانشناسى - آمريکا
Dicitionary of Philosphy and Psychology با ويراستارى روانشناسى آمريکائى ج.م. بالدوين منتشر شد.
  ۱۹۶۷ م. دايرةالمعارف برزيل
لغت‌نامه دايرةالمعارفى مصور به‌نام (فرمار) در ۱۹۶۷ در شش جلد منتشر شد.
  ۱۹۶۷ م. دايرةالمعارف فلسفه
(The Encylopedia of Philosophy) براى متخصصان و علاقه‌مندان در هشت جلد در سال ۱۹۶۷ در آمريکا منتشر شد.
  ۱۹۶۷ م. دايرةالمعارف چکسلواکى
دايرةالمعارف چکسلواکى (Priuncy Slovniknauc) در طى سال‌هاى ۱۹۶۷ - ۱۹۶۲ به‌وسيله آکادمى علوم چکسلواکى منتشر شد.
  ۱۹۶۸ م. کابل تلفن زير دريا
کابل بين (جکسون ويل، فلوريدا، آمريکا - جزيره ويرجين) واقع در اقيانوس اطلس شمالى به طول ۴۰۴/۲ کيلومتر با ظرفيت KHZ ۲/۱۶۰ قرار گرفت. اين خط داراى تقويت‌کننده و تکرارکننده ترانزيستورى بود، و در سال ۱۹۹۳ از سرويس خارج شد. اين خط ۷۲۰ مکالمه را در يک زمان حمل مى‌کرد.
  ۱۹۶۸ م. دايرةالمعارف هنر جهان
دايرةالمعارف هنر جهان (Encyclopedia of World Art) در طى سال‌هاى ۱۹۶۸ - ۱۹۵۹ منتشر شد.
  ۱۹۶۸ م. لغت‌نامه دايرةالمعارفى رومانى
لغت‌نامه دايرةالمعارف رومانى در طى سال‌هاى ۱۹۶۸ - ۱۹۶۲ از طرف آکادمى علوم رومانى انتشار يافت.
  ۱۹۶۸ م. دايرةالمعارف بين‌المللى علوم اجتماعى
دايرةالمعارف بين‌المللى علوم اجتماعى International Encyclopedia of the Social Scienes در سال ۱۹۶۸ در شانزده جلد منتشر شد.
  ۱۹۶۸ م. ساخت نيمه‌هادى‌ها در شرکت اينتل
يکى از مهم‌ترين شرکت‌هاى پيشرو در صنايع رايانه، شرکت مى‌باشد که يکى از بزرگ‌ترين توليدکننده نيمه‌هادى‌ها مى‌باشد که توسط باب نايس و گوردن مور طراحى و اجراء شد.
  ۱۹۶۸ م. ماهواره مخابراتى اينتل‌سَت (۳)
سومين ماهواره مخابراتى اينتل‌سَت ۳ از سرى سوم در آمريکا در ۱۸ دسامبر ۱۹۶۸ توسط موشک دلتا به فضا پرتاب شد. اين ماهواره داراى ظرفيت ۱۵۰۰ مدار تلفن و کانال تلويزيونى بود. قطر ماهواره مزبور ۴۲/۱ متر و وزن آن ۵/۱۵۱ کيلوگرم و قدرت اوليه ۱۲۰ وات و عمر آن ۵ سال بود.
  ۱۹۶۸ م. دايرةالمعارف علوم کتابدارى و اطلاع‌رسانى
دايرةالمعارف علوم کتابدارى و اطلاع‌رسانى در سال ۱۹۶۸ منتشر شد.
  ۱۹۶۹ م. دايرةالمعارف دانمارک
دايرةالمعارف دانمارک با عنوان در پنج جلد در سال ۱۹۶۹ منتشر شد.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
درمان اقتصاد , رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران , عابدیدنی , مایک راجرز , ناکجا آباد , جام جهانی ایتالیا , نهادهای فرهنگی , هواپیمای ای تی ار , المنشیه , عاشق واقعی ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / امید , سیاسی / تاریخ سیاسی / جنگها / فتح خرمشهر از زبان یک افسر عراقی , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه‌ی طبقه‌بندی شده ریاضیات علوم انسانی: قابل استفاده داوطلبان کنکور هنرستانی و داوطلبان ... , بانک اطلاعاتی کتاب / جامعه‌شناسی (2) "سال سوم متوسطه" شامل: سوالات امتحانی سالهای گذشته به صورت فصل به فصل، سوالات تکمیلی دربرگیرنده کلیه مطالب کتاب درسی، ... , بانک اطلاعاتی کتاب / زیست‌شناسی و آزمایشگاه (2) , خانه و خانواده / تعلیم و تربیت / والدین / پدر و حقوق کودک , بانک اطلاعاتی کتاب / حزب توده در خارج از کشور , بانک اطلاعاتی کتاب / قانون حجامت و فصد به انضمام: زالو انداختن و کی‌کردن (داغ زدن): رهنمودهای چهارده معصوم (ع) , بانک اطلاعاتی کتاب / تارک دنیا مورد نیاز است: ده داستان تاسف‌بار , شخصیت‌ها / فرهنگی و هنری / موسیقی / سعید رسا ,

برخی منابع مهم خبری
rooznamehsaba.ir روزنامه صبا , asrekhodro.com عصر خودرو , tarafdari.ir طرفداری , ebtekarnews.com روزنامه ابتکار , fardanews.com فردا نیوز , parsine.com پارسینه , https: سخت افزار مگ , press.jamejamonline.ir روزنامه جام جم , mehrnews.com خبرگزاری مهر , rooyeshnews.com رویش ,وبگردی
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس - بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری منتشر شد که در این فیلم مشاهده می کنید.
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه - «از بچه‌بازي‌هايتان دست برداريد»، «اهانت به جايگاه نماز جمعه، اهانت به رهبري و قابل پيگيري است» و «توصيه مي‌کنم به اين جايگاه که مين‌گذاري است، نزديک نشويد و چنانچه نزديک شويد، با مين به هلاکت خواهيد رسيد!»همه اين اعتراضات از اين جهت است که جرياني در استان ايلام نسبت به آنچه زندگي اشرافي اين امام جمعه ناميده، معترض شده است.
گران ترین الماس جهان فروخته شد
دو مشتری عمده این الماس سفید بیضی ،از طریق تلفن در این مزایده شرکت کردند و در نهایت یکی از آنها موفق به خرید این الماس شد.