سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ / Tuesday, 25 September, 2018

از سال ۱۸۸۱ تا سال ۱۹۰۰ میلادی(۵)


  ۱۸۸۸ م. ساخت نخستين دوربين عکاسى همراه با فيلم شفاف
در ميان اشخاصى که کوشش کردند عکاسى را در دسترس همه قرار دهند. جرج ايستمن از همه مشهورتر است. او کارمند بانک بود و امريکن فيلم را ساخت. اين فيلم، کاغذى بود آلوده به ژلاتين خالص برمور نقره که به‌صورت امولسيون روى آن ورقه‌ها کشيده شده بود. دستگاه عکاسى که او ساخت با صد کليشه کاغذى فروخته مى‌شد و بعد از گرفتن ۱۰۰ عکس آن دستگاه را به کارخانه مى‌فرستادند. پس از چاپ آن را با صد کليشه ديگر برمى‌گرداندند. در سال ۱۸۸۸ اين دوربين با ابعاد (۱۶۵× ۹۵× ۸۲) ميلى‌متر با يک دريچه شاتر و ديافراگم و عدسى و دسته تغيير نوار کاغذ حساس با زمانى برابر يک بيستم ثانيه و وزن ۶۸۰ گرم با قيمت ۲۵ دلار با ظهور چاپ عکس در بازار عرضه مى‌شد. سپس اين کارخانه با کشف مواد نيترو سلولز آن نوار شفافى ساخت که به جاى نوار کاغذى براى نگاتيف به‌کار رفت. نوار شفاف که آغشته به مواد حساس عکاسى بود با حساسيت خيلى بالا قابل مقايسه با نوار حساس کاغذى نبود.
در سال ۱۸۹۵ فيلم به‌صورت پاکتى براى دوربين‌ها با ۱۲ کليشه به بازار آمد. جرج ايستمن مى‌گفت (تکمه را فشار دهيد، بقيه کارها با ما خواهد بود) اين کارخانه کوچک سرانجام به شرکتى عظيم تبديل شد که امروز در تمام دنيا شبکه‌هاى وسيع تجارت عکاسى تأسيس کرده است. حال که به اختراع فيلم براى دوربين عکاسى پرداختيم، جا دارد که از سرگذشت سلولز صحبتى به ميان آيد. اگر در زمان انقلاب فرانسه، اين کشور از کربنات دو سود طبيعى محروم نمى‌ماند (لوبلان) کربنات دوسديم مصنوعى را اختراع نمى‌کرد. اگر مابين دو جنگ بين‌الملل دوم، آلمان‌ها خود را در معرض تهديد نايابى مواد سوختنى نمى‌ديدند (برژيوس) بنزين مصنوعى را تهيه نمى‌کرد و در حدفاصل بين اين دو حادثه اگر در دوران جنگ‌هاى تجزيه آمريکا و منازعات شمال و جنوب کشورهاى متحده آمريکاى شمالى در خطر تهديد محروميت از عاج به منظور درست کردن گلوله‌هاى بيليارد قرار نمى‌گرفتند. هرگز به فکر اختراع سلولوئيد نمى‌افتاد.
طبيعى است که (هيات) هرگز گلوله بيليارد از ماده سلولوئيد درست نکرد، اما در بسيارى موارد مخترعين چيز ديگرى غير از آنچه در جستجوى آن هستند به‌دست مى‌آوردند و امثال اين موضوع تاکنون مکرر ديده شده است. پرکين در حاليکه در جستجوى تهيه گنه‌گنه مصنوعى بود، (مووهئين) را يافت و به اختراع رنگ‌هاى مصنوعى نائل آمد و پاستور که در جستجوى حل مسئله‌اى مربوط به اجسام متبلور بود، دنياى ميکروب‌ها و موجودات ذره‌بينى را کشف کرد. به همين طريق بود که مهندس آمريکائى جان وزلى هيات در سال ۱۸۶۷ موفق به کشف سلولوئيد گرديد و حال آنکه قصد وى تهيه گلوله‌هاى بيليارد در آمريکا بود. او در صدد بود که جانشينى براى عاج طبيعى به‌دست آورد. تاريخ سال ۱۸۶۷ را در هر کتابى که از تاريخ تمدن مادى گفتگو کند بايد به واقع با حروف درشت ثبت کرد: زيرا در اين سال بود که براى اولين بار دانش شيمى موفق به ساختن ماده‌اى مصنوعى گرديد که در صنعت و زندگى روزانه موارد استعمال بى‌پايان يافت. اگر دوران مواد پلاستيکى را ابتدا در سال ۱۸۶۷ بدانيم سخنى به گزاف نگفته‌ايم. مى‌توان گفت که اين موضوع امروزه بديهى به‌نظر مى‌رسد، اما اگر (هيات) نتوانست از آن هنگام چنين گسترشى را حدس بزند نبايد بر او ايرادى وارد کرد. اين شخص محلولى از نيتروسلولز و کافور تشکيل داد و ملاحظه کرد که جسمى مستحکم داراى قوه ارتجاع به‌دست مى‌آيد ک در مقابل عوامل خارجى چندان تغييرى نمى‌يابد و به سهولت در مقابل گرما مى‌توان آن را به اشکال متفاوت درآورد. (هيات) اين جسم را (سلولوئيد) ناميد و براى آنکه بتواند براى آن آينده‌اى عالى در صنعت تأمين کند دچار هيچ مشکلى نشد. فقط در کشور فرانسه در سال ۱۹۴۷ متجاوز از ۱۸۵۰ تن سلولوئيد توليد مى‌کرده‌اند. اجناس مختلفى از آن ساخته‌اند و هنوز هم مى‌سازند از شانه سَر گرفته تا عروسک.
بيست سال بعد از اختراع سلولوئيد مورد استعمالى براى آن پيدا شد که از هر لحاظ در درجه اول اهميت است. در سال ۱۸۸۶ يکى از صاحبان صنايع آمريکا به‌نام (ژرژ ايستمن) که محصولات عکاسى تهيه مى‌کرد به فکر افتاد که حلقه‌هائى از نوار سبک وزن سلولوئيد را جانشين شيشه‌هاى عکاسى سازد. به پيروى از اين فکر در سال ۱۸۸۸ دوربين عکاسى مشهور کداک را ساخت و در جهان رواج داد. فيلم سينمائى هم با مواد سلولوئيد ساخته شد. اگر چه بعدها جنس فيلم عکاسى و صدها نوع فيلم ديگر از پلى‌يسترها ساخته شد اما اختراع آن در آن روزها از اهميت بالائى برخوردار بود و درآمد هنگفتى براى کارخانجات و صنايع آن روز به‌وجود آورد. از سال ۱۸۶۷ تا امروز ۱۳۴ سال مى‌گذرد و مواد سلولزى همچنان کاربرد خود را حفظ کرده است. به هر حال ژرژ ايستمن در يکى از شب‌هاى سال ۱۹۳۲ که مدت‌هاى مديد بود دوربين عکاسى کداک جهان را به تصرف درآورده بود. دوستان خود را به شام دعوت کرد و شامپانى فراهم آورد و آنگاه به اتاق خود رفت و سيگارى آتش زد و روى ورقه‌اى از کاغذ چنين نوشت 'به دوستانم، کارى که مى‌بايست انجام دهم تمام شده است پس چرا در انتظار باشم؟ ج.ا' و آنگاه گلوله‌اى با طپانچه در قلب خود خالى کرد.
  ۱۸۸۹ م. تلويزيون با طبل چرخنده آينه‌دار
در سال ۱۸۸۹ پرفسور اِل وايلر L. Weiller يک سيستم تلويزيون اختراع کرد. او از يک طبل چرخنده که تعدادى آئينه‌هاى کوچک داشت استفاده کرد. اين طبل چرخنده تصوير روى آئينه‌هاى کوچک را به ترتيب روى يک پرده سلينومى که حساس به نور بود مى‌تاباند. وايلر اين روش را جايگزين قرص نيپکو کرد. هر چند که اين روش‌ها آخرين روش ساخت تلويزيون نبود، اما مراحل فرآيند آن طى مى‌شد.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
کلیساهای سیاه پوستان , حسن کاظمی قمی , بازیکن آرسنال , نعیمی رز , نرخ بهره استرالیا , تسهیلات مسکن روستایی , مسائل بانکی , عزادار حسینی , سرم سازی رازی , برندسازی شهری ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / آموزش جامع: بینش اسلامی (دوره پیش‌دانشگاهی) , علم و زندگی , علوم کشاورزی و دامپروری , گل‌ها و درختان / آلیوم , بانک اطلاعاتی کتاب / کله کدو تو کوچه دنبال چند تا مورچه , بانک اطلاعاتی کتاب / مدیریت بازاریابی جهانی , خانه و خانواده , خانه‌داری , آشپزخانه / همه چیز در مورد کابیت آشپزخانه..... , بانک اطلاعاتی کتاب / گوری: آموزش متضادها , اجتماعی , ارتباطات اجتماعی , روابط عمومی / عوامل مؤثر در ناکار آمدی روابط عمومی ها ی دولتی در ایران , بانک اطلاعاتی کتاب / بزرگترین اصل مدیریت در دنیا , بانک اطلاعاتی کتاب / شرح حال رنه دکارت , بانک اطلاعاتی کتاب / شیمی (1) قابل استفاده برای داوطلبان کنکور فنی و حرفه‌ای - کاردانش و دانش‌آموزان سال اول دبیرستان ,

برخی منابع مهم خبری
fardanews.com فردا نیوز , armandaily.ir روزنامه آرمان , chetor.com چطور , zamandaily.ir روزنامه زمان , eranico.com ارانیکو , tasnimnews.com خبرگزاری تسنیم , sourehcinema.ir سوره سینما , javanonline.ir روزنامه جوان , siasatrooz.ir روزنامه سیاست روز , mizanonline.com خبرگزاری میزان ,وبگردی
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش - این فیلم که توسط دوربین های امنیتی گرفته شده لحظه به چاه انداختن دختر 5 ساله ای در اصفهان توسط پسر بچه ای کوچک را به تصویر کشیده است.
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی - جوان خوش ذوق ایرانی لامبورگینی! تماما ایرانی را طراحی و تولید کرده است.
سلطان سکه
سلطان سکه - اولین جلسه دادگاه "وحید مظلومین" معروف به سلطان سکه به همراه ۱۴ نفر از همدستانش امروز در شعبه دو دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی زرگر و به صورت علنی برگزار شد.
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر - با وجود اینکه چند روزی است سریال پر حاشیه "پدر" به پایان رسیده است، اما انتشار تصاویر ریحانه پارسا بازیگر نقش اول زن این سریال جنجال تازه‌ای به پا کرده است. این جنجال در حالی ایجاد شده که سازندگان سریال "پدر" به دنبال تولید فصل دوم آن هستند.
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها - ریحانه پارسا، بازیگر نقش لیلا در سریال "پدر" فعالیت خودش را به عنوان مدل تبلیغاتی آغاز کرد. این بازیگر متولد سال 1377 است.
درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقه هندبال
درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقه هندبال - در این فیلم درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقات هندبال بازی‌های آسیایی جاکارتا را می بینید که این بازی در نهایت منجر به پیروزی ایران و کسب مقام پنجمی کشورمان شد.