دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ / Monday, 17 December, 2018

بودا در ایران


کيش بودا در زمان آشوکا(اشوکا (Asoka) يکى از بزرگ‌ترين پادشاهان هند از سلسلهٔ موريا (Maurya) پسر بينداش (Bindas) که از ۲۶۴ تا ۲۷۷ پيش از ميلاد سلطنت کرده، افغانستان، حوضهٔ رودخانه سند و گنگ، يعنى تمام قسمت هند امروزي، به‌استثناءِ ناحيهٔ انتهاى جنوبى نجدد کن را تحت حکومت واحد درآورد، به پيشرفت کيش بودائى نيز کمک فراوانى کرد و روح آزادى را در سراسر هندوستان گسترش داد.) يکى از بزرگ‌ترين پادشاهان هند از سلسلهٔ موريا از حدود هندوستان فراتر رفت و به شمال غربى تا کشمير و قندهار و کابل نفوذ کرد و به‌تدريج به سواحل جيحون رسيد. به‌طور مسلم پيش از ميلاد مسيح، دين بودار به بلخ رسيده بود، زيرا در آن سرزمين که مسکن زرتشتيان بود، معابد بودائى زيادى نيز برپا بود. آنتوخوس دومين پادشاه سلوکى‌ها از ۲۶۱ تا ۲۴۶ پيش از ميلاد، به درخواست اشوکا اجازه داد که در تمام ايران و ممالک متمرد سلوکيه به دستور بودا براى بستوران (پيروان، Besturan)، آرامگاه و بيمارستان بسازند. پس از راه يافتن دين بودا به چين در سال شصت‌وهفت پيش از ميلاد گروهى از دانشمندان ايرانى و بودائى براى تبليغ دين بودا به چين رفتند و کتب مقدس بودائى را به زبان چينى ترجمه کردند. به‌درستى معلوم نيست که چند نفر مبلغ از ايران به چين رفتند.
از اخبار و شواهد چنين برمى‌آيد که بلخ در مشرق ايران يکى از مراکز مهم بودائى و معبد نوبهار متعلق به پيروان همين دين بوده است. بايد دانست که نوبهار بلخ در اصل، نووهار (New-Vehar) بوده که به‌معنى دير نو است. در زمان خلافت هاروزن‌الرشيد، فضل برمکى حاکم خراسان براى سرکشى به بلخ رفت و در آنجا دستور داد تا نوبهار را ويران سازند، ولى شالودهٔ آن به‌قدرى استوار بود که به‌آسانى خراب نشد و فقط قسمتى از آن فرو ريخت، آنگاه مسجدى در جاى آن برپا کردند.
اهالى خراسان، راهبان بودائى را شمن و دين ايشان را شمنيه مى‌گفتند.
ابوريحان بيرونى در تحقيق ماللهند چنين مى‌گويد: 'از امورى که سبب شده ما از بودائيان دور و بى‌اطلاع بمانيم يکى اين است که اين فرقه به شمنيه معرفو شده‌اند. اين قوم با آن که با هنديان اختلاف زياد دارند ولى از ساير امم و اهل مذاهب به هنديان نزديکتر هستند.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
مسابقات بسکتبال باشگاه‌های آسیا , کمک های خیرین , هنرمندان بیمار , تک الکترون , دیدار علیرضا کریمی با رهبر انقلاب , اعتصاب مهاجران , موفقیت استودیو گنبد کبود , گرد خاک , برترین آزادکار , خیس ,

مقالات پربیننده امروز
سیاسی , جهان / نفت و مذهب : نقطه تلاقی نومحافظه‌کاران و محافظه‌کاران ایدئولوژیک‌گرا , بانک اطلاعاتی کتاب / من زاپاتا بودم: چهار نمایشنامه , بانک اطلاعاتی کتاب / معرفت‌شناسی دو نظام فکری متعارض در اداره اقتصاد جامعه 'بازار / برنامه' و 'برنامه / بازار' , بانک اطلاعاتی کتاب / در محضر شیخ انصاری (ره): شرح خیارات: با استفاده از تقریرات درس حضرت آیه‌الله پایانی مدظله , شخصیت‌ها , فرهنگی و هنری , نویسنده / رشدیه تبریزی , بانک اطلاعاتی کتاب / 28 کتاب کنکور علوم انسانی: پرسش‌های چهارگزینه‌ای طبقه‌بندی شده‌ی (کنکور دانشگاههای دولتی و آزاد، آزمایشی سازمان سنجش، گزینه دو و گزینه‌های برتر) , بانک اطلاعاتی کتاب / لبخند با بزرگان: حکایتهای شیرین و خواندنی از بزرگان تاریخ و ادب فارسی , فرهنگی و هنری , موسیقی , موسیقی‌نواحی / آواها نواها و سازهای کرمان , بانک اطلاعاتی کتاب / معارف اسلامی 1 - 2 , بانک اطلاعاتی کتاب / نگین آفرینش: آشنایی با آداب و سنن زندگی پیامبر اعظم (ص) ,

برخی منابع مهم خبری
qudsonline.ir روزنامه قدس , ettelaat.com روزنامه اطلاعات , khabargozarisaba.ir خبرگزاری صبا , aftabeyazd.ir روزنامه آفتاب یزد , cinemapress.ir سینما پرس , asianews.ir روزنامه آسیا , piroozionline.ir روزنامه پیروزی , javanonline.ir جوان آنلاین , e-estekhdam.com ای استخدام , snn.ir دانشجو ,وبگردی
فساد همه گیر شده است، و اتفاقاً این یک مساله سیاسی است
فساد همه گیر شده است، و اتفاقاً این یک مساله سیاسی است - اما مساله سیاسی را نباید به مساله حاکمان تقلیل داد. مساله سیاسی است به این معنا، که آنچه به ما در سطح ملی، فرم بخشیده، نادرست است. چیزها در جای خود نیستند و روال غلط امور، همه چیز را و همه کس را به فساد کشانیده است. در این تفسیر سوم، چشم شما نه به حاکمان است نه به تک تک مردم. چشم شما به الگویی است که به امور فرم بخشیده است.
پاسپورتی که همه جا به آن توهین میشود
پاسپورتی که همه جا به آن توهین میشود - مدتی است که تب سرمایه‌گذاری در گرجستان شایع شده است و مردم برای خرید ملک یا راه اندازی یک کسب و کار عازم این کشور می‌شوند. در این میان چند اتفاق رخ داد. یکی این بود که تحریم‌های امریکا گریبان گیر ایران شد و به عقیده من این‌ها به نوعی بازخورد عملیات روانی ترامپ علیه ایران است و از سوی دیگر انتخابات اخیر گرجستان هم با پیروزی جریان راست تندرو این کشور به پایان رسید. وگرنه گرجستان اصلا کشوری نیست که قادر…
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
شبهای داغ مدیترانه !
شبهای داغ مدیترانه ! - «حسن کردمیهن» متهم آمریت حمله به سفارت عربستان به تازگی در کرج، مرکز استان البرز، رستوران راه انداخته است.
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی!
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی! - دو نفر از کسانی که همراه رئیس جمهور در سمنان حضور داشتند در هنگام سخنرانی روحانی رفتار غیر معمولی از خود نشان میدادند.
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما - ظهارات جنجالی لیلا بوشهری و شقایق دلشاد درباره فساد در سینما: چرا دایرکت میدم فالو نمیکنید؟ ساعت یک شب چرا باید زوایای صورت منو ببینن؟
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی!
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی! - بخشی دیگر از برنامه «من و شما» با حضور مسعود فراستی و برخورد توهین آمیز مجری رسانه ملی را می بینید که در رسانه ها باز نشر نشد.
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر - مریم مومن متولد دهه 70 می باشد و حضورش در بانوی عمارت اولین تجربه بازیگری است و به واسطه این سریال وارد دنیای بازیگری شده است . او در کلاس های تئاتر فعالیت داشته است .
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه - گروه تروریستی جیش العدل نخستین تصاویر از حمله به پاسگاه مرزی در میرجاوه ۱۴ مهر امسال را منتشر کرد؛
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».