پنج شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷ / Thursday, 19 July, 2018

بودا در ایران


کيش بودا در زمان آشوکا(اشوکا (Asoka) يکى از بزرگ‌ترين پادشاهان هند از سلسلهٔ موريا (Maurya) پسر بينداش (Bindas) که از ۲۶۴ تا ۲۷۷ پيش از ميلاد سلطنت کرده، افغانستان، حوضهٔ رودخانه سند و گنگ، يعنى تمام قسمت هند امروزي، به‌استثناءِ ناحيهٔ انتهاى جنوبى نجدد کن را تحت حکومت واحد درآورد، به پيشرفت کيش بودائى نيز کمک فراوانى کرد و روح آزادى را در سراسر هندوستان گسترش داد.) يکى از بزرگ‌ترين پادشاهان هند از سلسلهٔ موريا از حدود هندوستان فراتر رفت و به شمال غربى تا کشمير و قندهار و کابل نفوذ کرد و به‌تدريج به سواحل جيحون رسيد. به‌طور مسلم پيش از ميلاد مسيح، دين بودار به بلخ رسيده بود، زيرا در آن سرزمين که مسکن زرتشتيان بود، معابد بودائى زيادى نيز برپا بود. آنتوخوس دومين پادشاه سلوکى‌ها از ۲۶۱ تا ۲۴۶ پيش از ميلاد، به درخواست اشوکا اجازه داد که در تمام ايران و ممالک متمرد سلوکيه به دستور بودا براى بستوران (پيروان، Besturan)، آرامگاه و بيمارستان بسازند. پس از راه يافتن دين بودا به چين در سال شصت‌وهفت پيش از ميلاد گروهى از دانشمندان ايرانى و بودائى براى تبليغ دين بودا به چين رفتند و کتب مقدس بودائى را به زبان چينى ترجمه کردند. به‌درستى معلوم نيست که چند نفر مبلغ از ايران به چين رفتند.
از اخبار و شواهد چنين برمى‌آيد که بلخ در مشرق ايران يکى از مراکز مهم بودائى و معبد نوبهار متعلق به پيروان همين دين بوده است. بايد دانست که نوبهار بلخ در اصل، نووهار (New-Vehar) بوده که به‌معنى دير نو است. در زمان خلافت هاروزن‌الرشيد، فضل برمکى حاکم خراسان براى سرکشى به بلخ رفت و در آنجا دستور داد تا نوبهار را ويران سازند، ولى شالودهٔ آن به‌قدرى استوار بود که به‌آسانى خراب نشد و فقط قسمتى از آن فرو ريخت، آنگاه مسجدى در جاى آن برپا کردند.
اهالى خراسان، راهبان بودائى را شمن و دين ايشان را شمنيه مى‌گفتند.
ابوريحان بيرونى در تحقيق ماللهند چنين مى‌گويد: 'از امورى که سبب شده ما از بودائيان دور و بى‌اطلاع بمانيم يکى اين است که اين فرقه به شمنيه معرفو شده‌اند. اين قوم با آن که با هنديان اختلاف زياد دارند ولى از ساير امم و اهل مذاهب به هنديان نزديکتر هستند.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
حوادث برق , هزینه‌های آموزش و بهداشت , دوره بدنسازی , سرنشینان , امیرهامونی , غاربتخانه , مقام , مقر اتحادیه عرب , نامه محرمانه , نیکلای باردیوژا ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / درد درمان دارد , اقتصاد و بازرگانی , اقتصاد بین الملل , کشورها / مقایسه چین و هند , بانک اطلاعاتی کتاب / زبان تخصصی مدیریت: ویژه داوطلبین آزمون‌های سراسری و آزاد کارشناسی ارشد و دکتری به انضمام کلیه سوالات آزمون‌های ... , فرهنگی و هنری , ادبیات و شعر , ادبیات و شعر / آمیزه عشق و حماسه با نگاهی به ورقه و گلشاه عیوقی , بانک اطلاعاتی کتاب / ریاضی دوم راهنمایی: قابل استفاده‌ی دانش‌آموزان دوم راهنمایی و علاقه‌مندان به شرکت در آزمون‌های مدارس ممتاز , بانک اطلاعاتی کتاب / داستانهایی از معراج پیامبر اکرم (ص) , بانک اطلاعاتی کتاب / یاد یار: متن کامل سخنرانی حضرت آیت‌الله عباس واعظ طبسی , علوم انسانی , مدیریت و خدمات اداری , مدیریت توزیع (بازاریابی) / مدیریت بر نام تجاری (Brand Management) , اقتصاد و بازرگانی , کشاورزی و شیلات , شیلات / فن آوری جدید برای برداشتن استخوانهای سوزنی و باریک سفید ماهی , بانک اطلاعاتی کتاب / اودیسه هومر ,

برخی منابع مهم خبری
ilna.ir ایلنا , sharghdaily.ir روزنامه شرق , icana.ir خانه ملت , ebtekarnews.com روزنامه ابتکار , 7sobh.com روزنامه هفت صبح , banifilm.ir روزنامه بانی فیلم , eghtesadonline.com اقتصاد آنلاین , irna.ir ایرنا , fanousnews.com فانوس نیوز , asriran.com عصرایران ,وبگردی
وقتی یک دامدار با مدرک دیپلم و ۱۱۹ فقره چک برگشتی مدیرعامل «ثامن‌الحجج» شد
وقتی یک دامدار با مدرک دیپلم و ۱۱۹ فقره چک برگشتی مدیرعامل «ثامن‌الحجج» شد - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
جزییاتی تکان‌دهنده از اقدامات موسسه ثامن‌الحجج
جزییاتی تکان‌دهنده از اقدامات موسسه ثامن‌الحجج - دو چهره مشهور تلویزیون نیز از مواهب موسسه ثامن الحجج بی نصیب نبوده‌اند. مؤسسه ثامن‌الحجج دو مبلغ ۱۸۰ میلیون‌تومانی و ۴۰۰ میلیون‌تومانی را به حساب «م.م» مجری یک برنامه تلویزیونی واریز می‌کند و عنوانی که روبه‌روی این اعداد در توضیح دلیل وجه ذکر شده، یک کلمه است؛ هدیه. اما رقم هدیه‌ای که آقای «م.م» به‌عنوان هدیه دریافت کرده، در مقابل تسهیلات دریافتی او از ثامن‌الحجج تقریبا ناچیز است.
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد!
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد! - یک بنر تبلیغاتی که ظاهراً با هدف ترویج فرهنگ حجاب طراحی شده، سبب‌ساز واکنش‌های کاربران شبکه اجتماعی توییتر شده است. در این بنر، از رهگذران خواسته شده بین دو گزینه موجود، زنی چادری و زنی مانتویی، انتخاب کنند ترجیح می‌دهند کدام‌یک همکار همسرشان باشد!
نمایش دستاورد آزادی و دموکراسی
نمایش دستاورد آزادی و دموکراسی - آقای مطهری بازیکنان آفریقایی تیم فرانسه را دیده ولی دورگه‌های تیم ملی خودمان را ندیده!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.
مائده‌ها و دلارهای رانتی
مائده‌ها و دلارهای رانتی - اشارت‌هایی که برخی نکات جالب توجهی دیگری در خصوص آن بیان می‌کنند، مثل مطرح شدن مساله مانتو‌های جلوباز و اشکالی که برخی مسئولان به آن وارد می‌دانند. موضوعی که موجب شد تا بعد از مدت‌های مدید و در شرایطی که بسیاری بر این باورند که شناسایی و مقابله با اخلال گران بازار می‌بایست در اولویت همه امور باشد، گشت‌های ارشاد به خیابان‌ها باز گردند.
دورهمی کثیف‌ترین برنامه جنسی  ! تفکرات پیچیده یک استاد علوم انسانی !
دورهمی کثیف‌ترین برنامه جنسی ! تفکرات پیچیده یک استاد علوم انسانی ! - یکی از بحث های جنجالی دکتر فیاض در سال های اخیر اظهار نظر او در مورد وقوع بحران جنسی در ایران بوده است که حالا او معتقد است تبدیل به انقلاب جنسی شده است. با او در این زمینه مصاحبه مفصلی انجام دادیم که به زودی منتشر می شود. بخشی از این مصاحبه که درباره برنامه دورهمی است را تماشا کنید.
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری - وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به نمایش در آغوش کشیدن تیم ملی کروواسی توسط رئیس‌جمهور کشورشان،گفت: ایشان با یک حس مادرانه این کار را انجام داد و این آغوش، جنسی نبود، البته که پخش آن نباید انجام می‌شد.
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟ - سرنوشت فرزند بزرگ حسن روحانی از جمله مواردی است که در سال‌های گذشته بارها مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ نیز یکی از وب‌سایت‌های اصولگرا مدعی بود که او به دنبال “شکست عشقی” دست به “خودکشی” زده است. بنا به ادعای برخی از رسانه‌های اصو‌لگرا، فرزند روحانی با کلت کمری پدر خودکشی کرد.
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا - کاربران شبکه های اجتماعی فیلمی را منتشر کرده اند که گفته می شود مربوط به خانه مجلل محمود خاوری در کانادا است. صحت و سقم این قضیه هنوز تایید نشده است.
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟ - احزاب و شخصیت‌ها - زندگی ساده آیت‌الله جنتی گرچه از ویژگی‌های مثبت شخصیت وی است اما نوع نگاهش به عرصه سیاسی و مصداق‌یابی های وی درخصوص افراد انقلابی انتقادهای زیادی را متوجه او می‌کند.
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول - امیرحسین مقصودلو (تتلو) با انتشار عکسی از خودش و مائده هژبری، دختر نوجوانی که پس از اعتراف تلویزیونی اش معروف شد، از کنسرت مشترک در استانبول خبر داد.
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد!
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد! - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا - صحبت های تامل برانگیز آیت الله رودباری درمورد ربا در کشور
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟ - دختر بازداشت شده در بخشی از مصاحبه توضیح می‌دهد که صبح دستگیر شده و خانواده‌اش در جریان این موضوع قرار گرفته‌اند و این ادعا نشان می‌دهد تهیه فیلم اعترافات به فاصله یک صبح تا عصر انجام شده که خود نشان‌دهنده این است که برای متهم هنوز دادگاهی تشکیل نشده و جرمی به اثبات نرسیده ‌است.
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر!
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر! - پس از آنکه فیلم تازه محمدحسین فرح‌بخش در سالن‌های سینمای شهر تهران اکران نشد. احمدی مدیر سینماشهر که از قضا تهیه کننده برنامه خندوانه نیز هست و سوله مدیریت بحران شهر تهران در دوره تهیه کنندگی او به «خندوانه» اختصاص یافت، مانع از این اکران شده بود و همین مسئله واکنش فرح بخش را به دنبال داشت و او را رانت‌‎‌خوار خواند و پای رامبد جوان را به میان کشید.
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم - یکی از دختران که به شدت مورد توجه قرار گرفته است مائده نام دارد. او از چهره‌های شناخته شده اینستاگرام است که ویدئو‌هایی از رقص هایش را در صفحه خود منتشر کرده است. او متولد سال 1380 است. به گفته خودش حدود 600هزار فالوئر دارد. او حالا با قرار وثیقه آزاد است.
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس)
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس) - سردار آزمون نیمه شب گذشته و در نزدیکی‌های صبح امروز با خودوری پورشه شخصی خود در محور نکا بهشهر پس از عبور از روستای کمیشان با تصادف زنجیره‌ای مواجه شد که در این حادثه خودروهای زیادی خسارت دیدند