شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ / Saturday, 15 December, 2018

تفکیک بستر


  مراقبت در پوشش
- تذکر به پسران و دختران در مراقبت از برهنگى بدن و پرهيز از قرار گرفتن بدن برهنه در معرض ديد و تماشاى ديگران.
- در مورد دختران، در اين سن حجاب کامل ضرورت ندارد مگر از زمان بلوغ به بعد.
- دختر در خانه و بيرون بايد پاهايش با جوراب يا شلوار پوشيده باشد.
- بايد او را به استفاده از روسرى عادت داد و براى حضور در جلسات، به پوشيده داشتن کامل بدن وادار نمود.
- در حين بازى با پسران قبل از بلوغ، مقنعه‌اى بر سرنهاده و دامن خود را جمع کند.
- هنگام نشست و برخاست در حضور پدر و برادران و خواهران، ادب لباس پوشيدن را رعايت نمايد.
- به تدريج که بر سنش اضافه مى‌شود، پوشش او کامل‌تر و مراقبت او در حجاب زيادتر گردد.
- بايد عادت کند که از همان دوران، حجم بدن او معين نباشد.
- از حدود سنين هشت و بعد از آن که او قد و قواره‌اى پيدا مى‌کند، متذکر گرديم که دست و بازوى خود را پوشيده دارد. مثلاً پيراهن آستين بلند بپوشد.
- اين مراقبت‌ها به تناسب، درباره‌ى پسران هم بايد رعايت گردد. او نيز حق ندارد با شلوار کوتاه و يا چسبان در خانه ظاهر گردد؛ حق ندارد با زير پيراهن بدون آستين در حضور مادر و خواهر ظاهر گردد يا حجم بدن خود ( عورتين ) را عيان سازد و ...
  تفکيک بستر
در نظام زندگى اسلامي، براساس اسناد معتبرى که در دست است، تفکيک بستر فرزندان در سنين هشت تا ده سالگى است. اين تفکيک در رابطه‌ى والدين و فرزندان نيز صادق است. پدر و مادر حق ندارند با فرزندشان از سنين تميز در زير يک لحاف و روى يک بستر بخوابند مگر با ايجاد فاصله.
  مراقبت در روابط و معاشرتها
- روابط افراد بالغ و نابالغ، در ارتباط پسر و پسر، دختر و دختر، پسر و دختر زير نظر باشد.
- دامنه‌ى مراقبت در زمينه‌ى فوق حتى خويشان و بستگان و فرزندان خانواده را نيز بايد شامل گردد.
- بهتر است فرزندان بالغ و نابالغ را در خانواده تنها نگذاريم، حتى براى رفتن به يک مهماني.
- بازى‌ها و روابط معاشرتى فرزندان را در خانه و در مهمانى‌ها زير نظر بگيريد.
- اين خطاست که مدارس ابتدايي، راهنمايى و متوسط در يک محيط و در يک ساختمان و يک حياط باشد.
- اين به صواب نيست که فردى دبستانى با يک دبيرستانى هم‌بازى باشد مگر آن‌گاه که بازيشان در ديدرس والدين باشد.
- اگر پسران و دختران فاميل در سنين دبستان بناى بازى دارند، مراقبت کنيم که دخترها حتى در سنين قبل از بلوغ با مقنعه‌اى آماده‌ى بازى باشند، اگر چه آن مقنعه، کاملاً موى او را نپوشاند.
  اصلاح خجالت و کم‌رويي
بايد دانست بين حيا و کم‌رويى فرق است . حيا ناشى از عقل و فهم است و خجلت ناشى از احساس حقارت و زبوني. توضيح اينکه برخى از پدران و مادران اگر عيبى از فرزندان خود ببينند او را در حضور جمع مورد سرزنش قرار داده و به اصطلاح آبروى او را مى‌برند و يا در مواردى عمل او را ناچيز شمرده و به تحقيرش مى‌پردازند. چنين افرادى اگر مکرراً مورد سرکوب و تحقير قرار گيرند و يا احساس کنند آبرويشان در ميان جمع از ميان رفته، دچار احساس خجلت شده و حاضر نيستند در ميان جمع اظهار وجود کرده و يا خود را نشان دهند.
از نظر ما وجود احساس خجلت و کم‌رويى يک آفت است. زيرا سبب مى‌شود فرزندان مسائل خاصى را که برايشان پديد مى‌آيد، مطرح نکنند و پدران و مادران وقتى از مشکل فرزندان خبر مى‌يابند که کار از کار گذشته و بلايى بر سرشان آمده است. توضيح مسئله اين است که افراد آلوده اغلب به سراغ کسانى مى‌روند که دچار کم‌رويى هستند و آنها را مورد سوءاستفاده‌هاى جنسى خود قرار مى‌دهند.
فرزندانمان بايد جرأت کنند که مسائل خود را با پدر و مادر در ميان بگذارند، مثلاً به آنها بگويند: فلانى به پاى من دست زد؛ فلان کس به من چنين و چنان گفت؛ آگاهى از اين جريانات است که مى‌توانند درست و به هنگام به پيش‌گيرى پرداخته و دست منحرفان را از تجاوز به فرزندان کوتاه نمايند. به همين‌خاطر، در چنين وضع و شرايطى که فرزند مسئله‌ى خود را با پدر و مادر در ميان نهاده بايد از او تشکر کرد و هم به او تفهيم نمود که آن فرد در معرض خطاست و هم اينکه پدر و مادر خيلى زود رفع زحمت و دفع شر خواهند کرد.
  تقويت عزت نفس
به فرزندان بايد عزت نفس داد، آن‌چنان که احساس کنند فردى عزيز و گران‌قدرند و بايد به آنها روحيه داد، احترامشان نمود و به آنها تلقين کرد که فردى مهم و در خور احترام هستند تا خود را پست، کوچک و بى‌بها نشمارند و تسليم رذايل و آلودگى‌ها نشوند.
  تقويت مذهب و اخلاق
کودک از طريق محبت پدر و مادر و آثار آن محبت، به دوستى خدا سوق داده مى‌شود و از حدود هفت سالگى مى‌توان مفهوم دوستى خدا را به او القا کرد و به آنان فهماند که خداوند فلان کار را دوست دارد و فلان عمل را دوست ندارد و به تدريج مى‌توان به او فهماند که اگر خداوند عمل آدمى را دوست بدارد چه فوايد و آثارى دارد و اگر دوست نداشته باشد چه خواهد شد.
به علت صفاى کودک و فاصله‌ى نزديکش با پاکى فطرت، بايد گفت قدرت مذهب در او بسيار نافذ و مؤثر است و همين امر، کنترلى خوب براى وى و عاملى مناسب براى نگه‌دارى کودک از آسيب‌هاست. بويژه اگر به او بفهمانيم که خداوند ما را مى‌بيند و براى عمل نيک ما پاداش و براى عمل نارواى ما کيفر دارد.
  ايمن‌دارى او در خواب
کودکان، بويژه در اواخر دوره‌ى دبستان نياز به اهميت و آرامش روانى دارند. به هنگامى که مى‌خوابند بايد اين آرامش و اطمينان در آنها باشد که خطرى متوجه آنان نيست و اين نياز در نوجوانى مشهودتر است. بررسى‌هاى علمى نشان ‌داده‌اند که از عواملى که زمينه‌ساز انحراف ( بويژه خودارضايى و تشديد آن ) است، اضطراب و احساس ناامنى است.
  صيانت از شرف
از همان دوران خردسالى و بعدها در دوران کودکى و دبستان بايد او را نسبت به شرافت خود حساس و بدان پاسدار ساخت. والدين و مربيان از مرحله‌ى تميز بايد به کودک خود صريحاً و گاهى تلويحاً يا در قالب داستان‌ها تفهيم کنند که:
هرگونه بازى براى او مجاز نيست؛ به هر رابطه و ارتباطى نبايد تن در دهد؛ انس‌ها و معاشرت‌ها مرزى دارند؛ به تدريج که بر سن او افزوده مى‌شود بصورت مستقيم و غير مستقيم مصاديق انحراف و خطا را به او گوشزد کنيم و حتى به او تفهيم کنيم که چه خطراتى در سر راه او وجود دارد؛ با هرکسى بازى نکند؛ سوار هر وسيله‌ى نقليه‌اى نشود. در همه‌ حال بايد او را به اين نکته واقف سازند که پاسدارى از شرف و ناموس وظيفه‌اى بس سنگين و مهم است و مى‌ارزد که آدمى تا پاى جان براى حفظ آن مقاومت نمايد.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
مسابقات پرش با اسب , آآمریکا , به روی صحنه , دستیابی , پیاده مکانیزه , خمده , نوجوان خوارزمی , تحفظات ایران , گسترش روابط , انفلونزا ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / تصمیم‌گیری مدیران با روشهای مقداری: پژوهش عملیات (2), تحقیق عملیاتی (2) , بانک اطلاعاتی کتاب / باب‌الحوائج (ع) زندگانی حضرت ابوالفضل العباس (ع) و 34 کرامت و عنایت از آنحضرت , بهداشت و درمان , بیماریها , آلرژی، ایمونولوژی و روماتولوژی / حساسیت، سرماخوردگی نیست آن را جدی بگیرید , اقتصاد و بازرگانی , صنایع , صنایع غذائی / بستنی سنتی، محبوب جهان , سیاسی , ایران , انتخابات / نیم پروژه ! , اجتماعی , حقوقی , قانون کار / من یک کارگر اخراجی هستم , بانک اطلاعاتی کتاب / ماساه اهل البیت (ع) (جلد 1 ـ 2) , بانک اطلاعاتی کتاب / بنیادهای روان‌شناسی (روان‌شناسی عمومی) , علم و زندگی , علوم انسانی , فلسفه و منطق / اختلاط تدبر با تفکر , بانک اطلاعاتی کتاب / شیمی عمومی با نگرش کاربردی ,

برخی منابع مهم خبری
car.ir کار(خودرو) , bartarinha.ir برترینها , banifilm.ir روزنامه بانی فیلم , goftarnews.ir گفتار نیوز , eghtesad-pooya.com روزنامه اقتصاد پویا , namehnews.ir نامه نیوز , caffecinema.com کافه سینما , eghtesadnews.com اقتصادنیوز , siasatrooz.ir روزنامه سیاست روز , khordadnews.ir خرداد نیوز ,وبگردی
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
شبهای داغ مدیترانه !
شبهای داغ مدیترانه ! - «حسن کردمیهن» متهم آمریت حمله به سفارت عربستان به تازگی در کرج، مرکز استان البرز، رستوران راه انداخته است.
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی!
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی! - دو نفر از کسانی که همراه رئیس جمهور در سمنان حضور داشتند در هنگام سخنرانی روحانی رفتار غیر معمولی از خود نشان میدادند.
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما - ظهارات جنجالی لیلا بوشهری و شقایق دلشاد درباره فساد در سینما: چرا دایرکت میدم فالو نمیکنید؟ ساعت یک شب چرا باید زوایای صورت منو ببینن؟
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی!
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی! - بخشی دیگر از برنامه «من و شما» با حضور مسعود فراستی و برخورد توهین آمیز مجری رسانه ملی را می بینید که در رسانه ها باز نشر نشد.
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر - مریم مومن متولد دهه 70 می باشد و حضورش در بانوی عمارت اولین تجربه بازیگری است و به واسطه این سریال وارد دنیای بازیگری شده است . او در کلاس های تئاتر فعالیت داشته است .
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه - گروه تروریستی جیش العدل نخستین تصاویر از حمله به پاسگاه مرزی در میرجاوه ۱۴ مهر امسال را منتشر کرد؛
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».