سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ / Tuesday, 20 March, 2018

محیط طبیعی


به مجموعه‌ عواملى که از خارج ارگانيسم را در بر مى‌گيرد و در آن اثر مى‌کند محيط مى‌گويند. به‌عبارت ديگر، محيط مجموعه شرايط و عواملى است که تاريخ، طبيعت، جامعه، روابط فردى و ويژگى‌هاى خانوادگى و ارثى مى‌سازد و از درون و برون "فرد" را در خود مى‌گيرد و مى‌پروراند تا جائى‌که برخى از انديشمندان عقيده دارند که "انسان زادهٔ محيط خود است".
   محيط طبيعى
تمام شرايط و پديده‌هاى طبيعى که مستقل از ارادهٔ انسان هستند و بر زندگى او تأثير مى‌گذارند، محيط طبيعى ناميده مى‌شود. اين محيط شامل، آب و هوا، نور، رطوبت، گرما و سرما، اختلاف شب و روز، کيفيت فصول، شرايط اقليمي، پستى و بلندى زمين، مناطق کوهستاني، جلگه‌اي، صحرائي، ساحلي، شهر، روستا، سرزمين‌هاى پرجمعيت و کم جمعيت مى‌شود. علاوه بر آن، محيط طبيعى به آن بخش از محيط انسان که خود در ايجاد و کيفيت آن نقش دارد مانند: کم و کيف جاده‌ها، ايجاد قنات‌ها و سدها، محيط شهرى و روستائي، وضعيت ساختمان‌ها و انرژى‌هاى مختلف که بشر به خدمت گرفته است، نيز گفته مى‌شود.
   محيط اجتماعى
همان‌گونه که انسان در شرايط اقليمى و نيز شرايط زيستى خاص متولد مى‌شود که از پيش وجود داشته و بر رفتار وى تأثير مى‌گذارد، افراد و اجتماعات را نيز سنت‌هاى قومي، آداب و رسوم اجتماعى و سازمان‌ها و نهادهائى احاطه کرده که محيط اجتماعى آنها را تشکيل مى‌دهد.
لاکا ساين (Lacassagne) مى‌گويد:
"بزهکارى يک ميکروب اجتماعى است. اين ميکروب در محيطى که آمادگى پروراندن تبهکار نداشته باشد، بروز نکرده، جرمى اتفاق نمى‌افتند."
بدين اعتبار، هر جامعه بزهکارانى دارد که شايسته همان جامعه است، زيرا محيط اجتماعى بر اثر عوامل مختلف، در فرد اثر کرده، او را به طرف ارتکاب جرم مى‌کشاند.
محيط اجتماعى را مى‌توان به محيط‌هاى خانوادگي، اتفاقي، انتخابى و تحميلى تقسيم کرد.
   محيط خانوادگى
محيط خانوادگي، محيطى است که بر حسب ميل و خواسته فرد انتخاب نشده، بلکه بدون آنکه اراده و نظر او مدخليتى داشته باشد، در چنين محيطى چشم به‌دنيا مى‌گشايد و با تقليد از نسل مسن‌تر و تلقين‌پذيرى از آنان، و روش‌هاى مستقل خودي، شخصيت وى پى‌ريزى مى‌شود. بررسى‌هاى تحقيقى و آمارى نشان داده است که محيط خانواده رابطهٔ مستقيمى با بروز رفتار انحرافى و ارتکاب جرم دارد.
از هم گسيختگى خانواده غالباً منجر به فرار کودکان از منزل، مدرسه و ولگردى مى‌گردد. مثلاً در چنين شرايطي، پسران کوچه را بر محيط خانوادهٔ از هم پاشيده ترجيح داده، احتمالاً با قبول عضويت در باندها به ارتکاب جرائم مختلف کشانده مى‌شوند.
   محيط اتفاقى
محيط اتفاقى يا محيط موقت شامل محيط مدرسه، کار و سربازى مى‌شود. اين محيط‌ها تشکيل‌دهندهٔ مراحل خاصى از زندگى است و به سهم خود افراد را تحت تأثير قرار مى‌دهد.
پيناتل مى‌نويسد:
"اين سه دوره که در طى آنها برخى نشانه‌ها روانى فردى تظاهر پيدا مى‌کند، تقريباً براى همه کس الزامى است و کمتر کسى ممکن است مدتى از زندگى خود را در آنها نگذارنده باشد".
محيط اتفاقى همان‌طور که در تعليم و تربيت افراد و عادت دادن آنان براى انطباق با زندگى عادى اجتماعى مؤثر است، در انحراف و ارتکاب بزه نيز تأثير دارد.
   محيط انتخابى
محيط انتخابى محيطى است که خود فرد انتخاب مى‌کند و تقريباً جنبه تحميل و فشار ندارد، و شامل محيط خانوادگى مى‌شود که با انتخاب همسر و امر زناشوئى آغاز مى‌گردد. همچنين، محيط کار، انجمن‌هاى ورزشي، کانون‌هاى مختلف و محيط‌هاى گوناگون براى گذراندن اوقات فراغت، گزينش معاشران، و وسايل انتقال افکار يا رسانه‌هاى گروهى که بر مى‌گزينند، را نيز شامل مى‌شود.
   محيط تحميلى
محيطى که در آن آزادى به‌کلى از بين رفته يا حداقل محدوده شده است؛ بدون آنکه فرد بتواند کوچکترين قدرتى در انتخاب آن از خود نشان دهد: بازداشتگاه، ندامتگاه، کانون‌هاى اصلاح و تربيت و ديگر سازمان‌هاى مشابه از محيط‌هاى تحميلى است، زيرا مجرم چاره‌اى جزء پذيرش آنها ندارد.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
ورقه و گلشاه , علی بیات , خسارت زلزله تهران , هشتم خرداد , پیمایش سوخت , سیتستان وبلوچستان , جشنواره کشوری دانشجوی نمونه , سفیر عربستان در چین , ماده مغناطیسی , سالخوردگان ,

مقالات پربیننده امروز
شخصیت‌ها / فرهنگی و هنری / خوشنویس / محمد مؤمن , فرهنگی و هنری / هنرهای نمایشی / نقد ـ معرفی / هجویه ای بر شاهنامه! , بانک اطلاعاتی کتاب / اسوه حسنه: شعرهای برگزیده اولین کنگره بین‌المللی شعر نبوی , اقتصاد و بازرگانی / صنایع نفت و گاز / افزایش تولیدنفت اوپک بیشتر اثر روانی دارد , بانک اطلاعاتی کتاب / ریاضی دوم راهنمایی: قابل استفاده‌ی دانش‌آموزان دوم راهنمایی و علاقه‌مندان به شرکت در آزمون‌های مدارس ممتاز , علمی و آموزشی / فنی و مهندسی / مهندسی شیمی / کامپوزیت ها یا چند سازه های مصنوعی , علوم انسانی / ارتباطات / رسانه ـ فناوری اطلاعات / فراگیری و دسترسی در رسانه‌های الکترونیک , بهداشت و درمان / توصیه های پزشکی / نوزادان / نیش زدن مرواریدهای نوزادی , نشریات و مطبوعات / فرهنگی / هفته‌نامه مینو / مینو ـ شماره ۳۱، نیمه اول آذر ۱۳۸۷ , بانک اطلاعاتی کتاب / زن در گذر میانسالی: چگونه پس از 35 سالگی جوان و سالم بمانیم ,

برخی منابع مهم خبری
eghtesad-pooya.com روزنامه اقتصاد پویا , esteghlaljavan.ir روزنامه استقلال جوان , farspage.com ویژه‌نامه , farsnews.ir خبرگزاری فارس , setarehnews.ir ستاره‌ها , hamshahrilinks.org روزنامه همشهری , tabnak.ir تابناک , bahardaily.ir روزنامه بهار , mashreghnews.ir مشرق نیوز , kasbokarnews.ir روزنامه کسب و کار ,وبگردی
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس - بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری منتشر شد که در این فیلم مشاهده می کنید.
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه - «از بچه‌بازي‌هايتان دست برداريد»، «اهانت به جايگاه نماز جمعه، اهانت به رهبري و قابل پيگيري است» و «توصيه مي‌کنم به اين جايگاه که مين‌گذاري است، نزديک نشويد و چنانچه نزديک شويد، با مين به هلاکت خواهيد رسيد!»همه اين اعتراضات از اين جهت است که جرياني در استان ايلام نسبت به آنچه زندگي اشرافي اين امام جمعه ناميده، معترض شده است.
اهمیت تفکر در زندگی
بارها سر کلاس دانشجویانی از من پرسیده اند ، بزرگترین درسی که شما تا کنون فراگرفته اید چه درسی بوده است ؟ ومن در پاسخ سوال آن ها گفته ام اهمیت تفکر و اندیشه ازروی طرز تفکر افراد …