یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ / Sunday, 25 February, 2018

باکتری‌ها(۲)


   پنومونى Pneumonia
همانند تورم بندناف، عفونت‌هاى عامل پنومونى مثل اشريشياکولي، کلبسيلا پنومونيه Klebsiella pnemonia و غيره ممکن است در دستگاه جوجه‌کشى حادث شوند. در چنين مواردى جنين تلف شده و يا جوجه خارج شده ضعيف مى‌باشد. در مورد جوجه‌ها علائم مشخص نيست. ممکن است سرفه و مشکلات تنفسى مشاهده شود و حيات جوجه در گرو تجويز به موقع آنتى‌بيوتيک‌ها است.
عفونت‌هاى مزمن در پرندگان مسن‌تر منجر به کاهش سرزندگى و شادابى پرنده و افت وزن مى‌گردد. در بررسى کالبدگشائى ندول‌هاى سفيد متمايل به سبز در ريه‌ها و کيسه‌هاى هوائى به‌چشم مى‌خورد. گاهى اوقات ريه‌ها مملو از مايعات موکوسى است. تدابير اتخاذ شده در اين زمينه شامل رعايت بى‌چون و چراى بهداشت و در صورت امکان، درمان طولانى مدت با آنتى‌بيوتيک‌ها مى‌باشد که ممکن است از وقوع عفونت‌هاى ثانويه جلوگيرى نمايد.
   مسموميت خونىSepsis
اين عارضه اغلب در جوجه‌ها اتفاق افتاده و غالباً علت آن انتريت کلى باسيلى است که در بالا شرح داده شد.
علائم بيمارى شامل اسهال ضعف، بى‌اشتهائى و گرفتگى عضلات مى‌باشد. در بررسى کالبدگشائى لاشه تيره بوده و سطوح تمام اعضاء قرمز شده است. کبد متورم و داراى نقاط نکروزه است. ريه‌ها پر از مايع بوده و محتويات روده‌ها زرد کمرنگ و آبکى مى‌باشد. مسمويت خونى توسط گونه‌هاى اشريشياکولي، سالمونلا و کلبسيلا و نيز سودوموناس ائروژينوزا P.aeruginosa ايجاد مى‌شود. درمان آنتى‌بيوتيکى بايستى صورت گيرد ولى معمولاً براى اين کار دير شده است. رعايت دقيق بهداشت و ايجاد ايمنى گله‌اى از اقدامات پيشگيرانه مى‌باشد.
اضافه نمودن مقادير پروفيلاکسى آنتى‌بيوتيک‌ها به غذا يا آب آشاميدنى فقط در شرايط اضطرارى و براى يک دوره محدود زمانى مجاز مى‌باشد. استفاده طولانى مدت از اين داروها منجر به کاهش قدرت اثر و ايجاد سويه‌هاى مقاوم به دارو و در نتيجه تکثير بيش از پيش عامل بيمارى‌زا مى‌شود. علاوه بر اين، آنتى‌بيوتيک‌ها مانع از تشکيل يک فلور طبيعى در دوره مى‌شوند.
قبل از استفاده از آنتى‌بيوتيک‌ها دامپزشک منطقه بايستى با انجام تست آنتى‌بيوگرام Antibiogram ميزان حساسيت عامل بيمارى‌زا را ارزيابى کرده و مراقب مقاومت موجود باشد تا از افزايش آن جلوگيرى نمايد.
استفاده از لاکتوباسيل Lactobacillus که از تزايد بيش از حد اشريشياکولى در روده جلوگيرى مى‌کند و در ماکيان تجارتى نيز با موفقيت به‌کار رفته است مى‌تواند در مورد شترمرغ تجربه گردد.
   انتريت نکروزان Nectoric enteritis(عفونت کلستريديائى)
کلستريدوم‌ها تقريباً در تمام خاک‌ها و گياهان علوفه‌اى به ميزان کم وجود دارند. کلستريديوم پرفر نژانس Clostridium perfringens تيپ A،C،D و نيز گاهى کلستريديوم کولينوم C.colinum ممکن است شترمرغ را در هر سنى درگير نموده و سبب تلفات شوند. خطر عفونت در اوايل بهار و در پائيز حادتر بوده و نيز هرچه گل و خاک بيشترى توسط پرنده خورده شود احتمال درگيرى بالا مى‌رود. شترمرغ‌هاى جوانى که در مزارع يونجه نگهدارى مى‌شوند بيشتر مستعد بيمارى هستند. حال پرندگان مبتلا رو به وخامت رفته، دچار ضعف شده، اشتهائى به غذا نداشته و در عرض ۴۸ ساعت تلف مى‌شوند.
در بررسى کالبدگشائى کبد پرخون و داراى نقاط نکروزه بوده و در بافت‌هاى چربي، قلب، صفاق و دستگاه گوارش خونريزى‌هائى پتشى Petechial Haemorrhages و اکيموز echymotic H ديده مى‌شود. معده معمولاً پرخون بوده و مخاط آن ضخيم مى‌گردد. به‌منظور تشخيص عامل بيمارى مى‌توان آن را از کبد و روده جدا کرد. تنها اقدام فورى و در عين حال پيشگيرانه تغيير چراى پرنده مى‌باشد. تمام گله بايد از طريق آب آشاميدنى تحت درمان با آنتى‌بيوتيک‌هاى مؤثرى همچون آمپى‌سيلين به ميزان ۱ تا ۲ گرم در هر ۱۰ ليتر، ترکيب (باسيتراسين + روي) به ميزان ۴ گرم در هر ۱۰ ليتر آب و يا تتراسيکلين قرار گيرد. پرندگان بيمارى که به علت شدت عارضه قادر به نوشيدن آب نمى‌باشند بايد به‌طور دستى تحت درمان قرار گيرند.
تعدد عوامل بيمارى‌زا، تنوع علائم اصلى بالينى و کالبدگشائى در اين شکل از انتريت، حاکى از يک عفونت پيچيده و چند عاملى است که اساساً کاهش درجه حرارت ناحيه شکمى به آن دامن مى‌زند. Perelman در مورد اين بيمارى از کلمه 'هيپوترمي' (Hypothermia) استفاده کرده و آمريکائى‌ها عبارت 'سندرم جوجه پژمرده' (Fadding chick sydrome) را به کار مى‌برند زيرا جوجه‌هاى شترمرغ‌ را سن چند هفتگى تا ۴-۳ ماهگى علائمى همچون تحليل رفتن، افت وزن و بى‌حسى را نشان داده و بدون هيچ عامل مشخصى تلف مى‌شوند. تابلوهاى خونى و کشت‌‌هاى باکتريائى حکايت از ابتلاء جوجه به انتريت دارد. اصطلاحات 'ورم سکوم نکروزان' (necrotic typhitis) و 'بيمارى کبد زرد' (Yellow liver disease) که در سال ۱۹۱۱ توسط Basserman شرح داده شده است مربوط به اين بيمارى پيچيده مى‌باشد. گونه‌هاى ترپونما Terponema که به‌عنوان عامل اسهال خونى در خوک شناخته شده نيز نقشى در انتريت شترمرغ ايفاء مى‌کند. در حالى‌که گونه‌هاى کلستريديوم سکوم را آلوده مى‌سازند، ترپونما در روده کوچک تمرکز مى‌يابد.
   گاستريت مگا باکتريائى Megabacterial gastritis
نخستين گزارش‌هائى در مورد اين سندروم آن کار شده است از آفريقاى جنوبى و در سال ۱۹۹۲ بوده است اين عارضه بيشتر جوجه‌هاى ده روزه تا شش هفته را درگير مى‌سازد. تغذيه به ظاهر طبيعى بوده ولى پرندگان فقط به غذاى خود نوک زده و چيزى نمى‌خورند. جوجه‌ها به سرعت تحليل رفته و سپس دراز کشيده و تلف مى‌شوند. در کالبدگشائى علائمى همچون آتروفى سروزى (Serous atrophy) چربى کرونر، اتساع پيش معده (ولى بدون انباشتگي) و خالى بودن تقريباً کامل سنگدان به‌چشم مى‌خورد.
تصور مى‌شود که باکترى‌هاى جدا شده از ديواره معده شترمرغ‌هاى تلف شده، عضلات معده را ضعيف نموده و در نهايت از کار مى‌اندازد. هيچ درمان مؤثرى وجود ندارد. در حال حاضر در آفريقاى جنوبى تحقيقات گسترده‌اى روى اين بيمارى در حال انجام است.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
ویروس سی هزار ساله , جوود , نماز طلب باران , کارگردان کیمیا , عباس مرادی نسب , مهرداد علی پور , درفشی جوان , یادآوران , محمد محمدی‌فر , پرفروش‌ترین کتاب‌ها ,

مقالات پربیننده امروز
سیاسی / دیپلماسی / آمریکا / بیم‌ها و امید‌های آمریکا در عراق , بانک اطلاعاتی کتاب / دریغ از روبه‌رو: مجموعه داستان (1365 - 1355) , بانک اطلاعاتی کتاب / جدیدترین آزمون و نمونه سوالات انگلیسی مخصوص دوم راهنمایی , کامپیوتر و اینترنت / بازی و سرگرمی / بازیهای رایانه ای / بازی موتور سواری کراس Nate Adams FreeStyle Motocross , علمی و آموزشی / آموزش و پرورش / دین و آموزش / نقش دین و خانواده در آموزش و پرورش کودک , بهداشت و درمان / توصیه های پزشکی / راز تکامل چشم , نشریات و مطبوعات / هنر / ماهنامه پیل‌بان انیمیشن / پیل‌بان انیمیشن - شماره ۴۱-۴۲، مرداد و شهریور ۱۳۸۴ , سیاسی / ایران / دولت و حکومت / ضرورت اعتماد سازی و چند نکته , بانک اطلاعاتی کتاب / دختران خوب به بهشت می‌روند دختران بد به همه جا! , سیاسی / جهان / سرزمین‌های اشغالی ـ فلسطین / حالا نوبت غزه است : اقتصاد سیاسی نسل‌کشی در فلسطین ,

برخی منابع مهم خبری
cup.ir کاپ , ettelaat.com روزنامه اطلاعات , citna.ir سیتنا , farspage.com ویژه‌نامه , bartarinha.ir برترینها , asianews.ir روزنامه آسیا , nasle-farda.ir روزنامه نسل فردا , mashreghnews.ir مشرق نیوز , armandaily.ir روزنامه آرمان , hemayatonline.ir روزنامه حمایت ,وبگردی
افشای ماجرای ضرب و شتم و مرگ زهرا کاظمی
افشای ماجرای ضرب و شتم و مرگ زهرا کاظمی - آیا مرتضوی از نزد خود زهرا کاظمی را جاسوس می خواند یا از جایی به او دیکته شده بود که ماجرا را به مسیر جاسوسی ببرد و برای کشور هزینه درست کند؟!
لحظات ترسناک فرود بدون چرخ فوکر١٠٠ هواپیمایی آسمان
لحظات ترسناک فرود بدون چرخ فوکر١٠٠ هواپیمایی آسمان - در این ویدئو لحظات نفس گیر و ترسناک فرود بدون چرخ فوكر ١٠٠ هواپیمایی آسمان در اردیبهشت١٣٩٣ در زاهدان را مشاهده می کنید. در این سانحه هواپیما به سلامت فرود آمد اما از چرخه خارج شد.
هر جایی فضول باشی‌ها و حمله‌ورها کمترند حجاب بهتر است
هر جایی فضول باشی‌ها و حمله‌ورها کمترند حجاب بهتر است - سید مهدی طباطبایی: هر جایی که فضول باشی ها، حمله ورها و حمله کننده ها کمتر هستند، حجاب خانم ها هم بهتر است.
"دختر خیابان انقلاب" و 4 نکته درباره پاسخ پلیس
"دختر خیابان انقلاب" و 4 نکته درباره پاسخ پلیس - این ماده نه درباره بدحجابی یا تشویق به بدحجابی که مشخصاً درباره دایر کردن مرکز فحشا است و رکن مادی جرم ماده مذکور، دایر کردن مرکز فساد و فحشاست.
امروزجلوی ماایستاد،درآینده جلوی آقای خامنه ای می ایستد
امروزجلوی ماایستاد،درآینده جلوی آقای خامنه ای می ایستد - خاطره فرزند آیت الله فاضل لنکرانی: " پدر خطاب به آیت الله جنتی در خصوص احمدی نژاد گفت: من نیستم، شما هستید، امروز جلوی ما ایستاد، در آینده جلوی آقای خامنه ای می ایستد و تمام زحمات آقای خمینی را بر باد خواهد داد"
حیدری هم جرات انتقاد پیدا کرد !
حیدری هم جرات انتقاد پیدا کرد ! - صراحت مرتضی حیدری، مجری برنامه پایش درباره پشت پرده طولانی بودن مراحل صدور مجوزهای کسب و کار
استحاله! / بررسی نامه احمدی‌نژاد به رهبری
استحاله! / بررسی نامه احمدی‌نژاد به رهبری - دگرديسي‌هاي فراواني در ايران صورت گرفته‌است؛ اصولگرايان اصلاح‌طلب شده‌اند، تحول‌طلبان محافظه‌كار شده‌اند، مسئولان پاسخ ناكارآمدي‌هاي خود را از مردم مي‌خواهند و در تازه‌ترين نوع اين استحاله‌ها فردي كه بسياري مدعي هستند او برآمده از مهندسي انتخابات است با ارسال نامه به رهبرمعظم انقلاب درخواست برگزاري انتخاباتي آزاد، زودهنگام و به دور از مهندسي كرده‌است! محموداحمدي‌نژاد همان پديده خانمان براندازي كه براي…
مصاحبه دختری که با ریش به «آزادی» رفت با یورونیوز
مصاحبه دختری که با ریش به «آزادی» رفت با یورونیوز - فیلم - زهرا خوش نواز در گفتوگو با یورونیوز از مراحلی که برای آماده سازی ظاهرش طی کرد تا با چهره‌ای متفاوت وارد استادیوم شود گفت. او می‌گوید: «زمانی که از تونل گذر کردم و وارد ورزشگاه شدم و چشمانم به چمن ورزشگاه افتاد گریه‌ام گرفت.»
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش - باز هم زیر گرفتن ماموران امنیتی و نیروی انتظامی توسط یک ماشین دیگر سواری توسط اراذل خیابان گلستان هفتم
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران - کی از دراویش گنابادی با اتوبوس به مردم و مأموران پلیس در خیابان پاسداران تهران / گفته میشود تعداد شهدای ناجا در حمله آشوبگران فرقه ضاله گنابادی و حامیان نورعلی تابنده به ۴ تن رسیده است.
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای - به دنبال سقوط هواپیمای تهران-یاسوج ویدیو لحظه مواجه خانواده های جانباختگان را با وزیر مشاهده می کنید.
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو - تصاویری دردناک از حمله مرد موتور سوار با چاقو به یک مرد راننده در حضور همسر و فرزندش در شهرستان داراب استان فارس را در ویدئوی زیر می بینید. به نظر میرسد این اتفاق در پی جرو بحثی بر سر پارک کردن وسایل نقلیه روی داده است!
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد !
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد ! - شب گذشته مراسم اکران فیلم بلوک 9 خروجی 2 به کارگردانی علیرضا امینی و تهیه کنندگی محمدرضا شریفی نیا و نیز فیلم شاخ کرگدن در پردیس سینمایی ملت برگزار گردید.
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه - سخنرانی پرحاشیه احمدی نژاد در مقابل دادگاه بقایی
    قورباغه راقورت بده!
    ۲۱روش عالی برای غلبه بر تنبلی و انجام بیشترین کار در کمترین زمان در این کتاب مهمترین و سخت ترین کار در زندگی به قورباغه ای تشبیه شده که شما مجبورید در هر حال آن را بخورید همان …