سه شنبه ۴ آبان ۱۳۹۵ / Tuesday, 25 October, 2016

روانشناسی توده‌ها


تارنر و کيليان (۱۹۷۲)، توده را چنين تعريف مى‌کنند:
'تعداد بسيار زيادى اشخاص که معمولاً يکديگر را نمى‌شناسند و رفتارى اتخاذ مى‌کنند که حتى خود آنها و کسانى که آنها را مشاهده مى‌کنند غيرعادى مى‌دانند' .
بنابراين، بين آنچه در زبان عاميانه توده ناميده مى‌شود (انبوه مردم) و آنچه روانشناسى اجتماعى تعريف مى‌کند تفاوت وجود دارد. به عقيدهٔ پژوهشگران اين رشته، کافى نيست که تعدادى افراد دورهم جمع شوند تا بتوانيم از تودهٔ مردم صحبت کنيم. بلکه بايد اين جمع شدن يا رفتارهاى ناشى از آن، از چارچوب‌هاى مورد قبول جامعه خارج شود. بنابراين، وقتى هجوم مردم براى برگزارى نماز جماعت را مى‌بينيم يا استقبال چند صدهزار نفرى مردم از رهبران مذهبى و يا سياسى را مشاهده مى‌کنيم، از توده صحبت نمى‌کنيم، زيرا جماعت نمازگزار يا استقبال‌کننده طبق قواعد و هنجارهاى دقيق سازمان يافته است. تماشاچيان در ميدان‌هاى ورزشى نيز در همين مقوله قرار مى‌گيرند. اما احتمال دارد که اين تجمع‌ها به توده تبديل شود، همان‌طور که بارها ديده‌ايم. تا به حال چند بار شنيده‌ايد که در انگلستان، ترکيه و کشورهاى ديگر، در پايان مسابقهٔ فوتبال، تماشاچيان به داور، ورزشکاران، مردم عادي، مغازه‌ها، پليس، مؤسسات دولتى و غيردولتى هجوم برده‌اند و چندين کشته بر جاى گذاشته‌اند. حتى اگر کسانى که رژه مى‌روند، به شيوهٔ پيش‌بينى نشده و کاملاً نامنظم، فرياد بکشند، شعارهاى دشمنانه و کينه‌توزى به توده تبديل خواهند شد و رفتار آنها در حوزهٔ روانشناسى توده‌ها قرار خواهد گرفت. اگر تاريخ سياسى کشور خودمان را ورق بزنيد، از اين موارد زياد خواهيد ديد.
مطالعهٔ رفتار توده‌ها، به‌صورتى‌که در پاراگراف‌هاى زير نشان خواهيم داد، پيش از هر چيز اشخاصى را در بر مى‌گيرد که در يک محل تجمع کرده‌اند. گرمان و کراس Graumann and Kruse (۱۹۸۴) معتقدند که حتى توده‌هاى به اصطلاح 'رواني' نيز وجود دارد. منظور از توده‌هاى روانى افرادى هستند که، به رغم عدم نزديکى جسمى به يکديگر، در اثر يک تصوير ذهنى يا يک انديشهٔ معين، اتحاد دارند. همين‌طور است که امروزه با راديو و تلويزيون ميليون‌ها انسان را 'متحد' مى‌کنند و به خيابان‌ها مى‌ريزند. بدين صورت که در مورد مسائل ملى يا مذهبي، تصاوير يکسانى نشان مى‌دهند يا حرف‌هاى يکسانى به گوش آنها مى‌رسانند (همان‌طور که به هنگام پيروزى فوتبال ايران بر تيم فوتبال استراليا در آذرماه ۱۳۷۷ ديديم). اين تجمع‌ها ممکن است به رفتارهاى توده تبديل شود، بدين صورت که افکار، احساسات، باورها و هنجارهاى پيش‌بينى نشده، به‌صورت فلّه‌اى ظاهر شود. گاهى دعوت ساده از مردم براى ابراز خوشحالى به علت پيروزي، به يک فاجعه تبديل مى‌شود.
تارنر و کيليان معتقدند که حضور دائمى راديو و تلويزيون در صحنه، تميز بين 'تودهٔ جسمي' و 'تودهٔ رواني' را از مد انداخته است.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
وقفثبت , سرکش , سرلشگر صفوی , پرت شدن , تجهیزات پیشرفته , جنایت ترکیه علیه کردها , توسعه فضای سبز , اتود , همسر رئیس جمهور آمریکا , طبیعت بی جان , مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها , تهیه غذاهای مناسب , جوده , هدیه روز زن , خیابان هاشمی , محمدرضا خاکی , نجاتگران , نزادی , گزارش , لویی پاستور , موزه آبگینه , الرتیان , امحای مواد مخدر , لباس بافتنی , غارها , شده بافی , گفتگو خواندنی , کلکسیون تابستانی , سه بعدی ای فون , تیغ جراحی , آلوده ترین نقطه شهر , میلاد حضرت رسول , میتوکندری , عاملان تیراندازی , ساعت هوشمند نوکیا , اجاره ویلا , انتخاب، , پلی آف والیبال , هواپیمای امام , مهربانی , معلمان پرورشی , لبنان اسرائیل , سفارت آمریکا در ایران , پدر بزرگ ها و مادربزرگ ها , نوجوانان شیعه , ترکیب غیر منتظره , کاهش بازدیدکنندگان , بیمه دانش آموزی , بشارت , زهد ,

مقالات پربیننده امروز
کامپیوتر و فناوری‌اطلاعات / نرم‌افزار / ویندوز / MULTI BOOT کردن PC , اقتصاد و بازرگانی / صنعت توریسم / صنعت گردشگری / نقش صنعت گردشگری بر متغیرهای اقتصادی , کامپیوتر و فناوری‌اطلاعات / فناوری اطلاعات / فن‌آوری‌ ارتباطات‌ و اطلاعات / تحولات تکنولوژی و ماهیت مشاغل در عصر اطلاعات و ارتباطات , بانک اطلاعاتی کتاب / آن سوی آفتاب , بانک اطلاعاتی گردشگری / شماره تلفن‌های ضروری استان لرستان ، استان لرستان , بانک اطلاعاتی کتاب / سکه شانس (مجموعه داستان) , بانک اطلاعاتی کتاب / میدل مارچ , بانک اطلاعاتی کتاب / مکیال المکارم در فوائد دعا برای حضرت قائم (ع) , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه سوالات طبقه‌بندی شده (موضوعی) آیین دادرسی کیفری شامل: سوالات تالیفی آزمونهای کارشناسی ارشد و , فرهنگ و جامعه / گاه‌شمار / گاه‌شمار تاریخ ـ میلادی / ۱۲ژانویه ۱۹۷۴ ـ فرهنک سیاسی و رابطه حساس آن با استقرار دمکراسی , فرهنگی و هنری / ادبیات و شعر / ادبیات و شعر / فضای شهر پر از برگ‌ سبز اذان , بانک اطلاعاتی کتاب / Atlas , اقتصاد و بازرگانی / اقتصاد نظری / نظریات اقتصادی / گفتگو با جوزف استیگلیتز , بانک اطلاعاتی کتاب / کنکور معارف اسلامی (تشریح دروس، پرسشهای چهارگزینه‌ای طبقه‌بندی شده) برای دانشجویان شرکت در کنکور کارشناسی ناپیوسته کلیه رشته‌ها , اجتماعی / خانه و خانواده / مردان و زنان چگونه فکر و عمل می کنند؟ , بانک اطلاعاتی کتاب / خوردنیهای رایج در آذربایجان , بانک اطلاعاتی کتاب / کتاب مجموعه نکات ادبیات و زبان فارسی - عربی - دین و زندگی - زبان انگلیسی , فرهنگ و جامعه / گردشگری / کشور ترکیه / استانبول، شهـر گـانگسترهـا , بهداشت و درمان / بهداشت روان / اختلالات‌روحی‌و‌روانی / بیماری "اختلال اضطراب" (ناشی از حوادث تلخ) , بانک اطلاعاتی کتاب / المکاسب و معه الحاشیه الموسومه غایه الامال و معه نهایه المقال فی تکمله غایه الامال ,

برخی منابع مهم خبری
zendeginews.com زندگی , irinn.ir شبکه خبر , carnp.com کار ان پی , rasanehiran.com رسانه ایران , qudsdaily.com قدس , khabarsport.com خبر ورزشی , jonoubnews.ir جنوب نیوز , kaenat.ir روزنامه کائنات , mehrkhane.com مهرخانه , salamatnews.com سلامت نیوز , sobhetehran.com صبح تهران , harfeno.com حرف نو , namaknews.ir نمک , faryadgar.com فریادگر , rasaneh.org رسانه , fardanews.com فردا نیوز , tadbirvaomid.ir تدبیر و امید , khordadnews.ir خرداد نیوز , jahannews.com جهان نیوز , 1dar1.com یک در یک , karmandnews.ir کارمند , iranestekhdam.ir ایران استخدام , hhnews.ir حوزه هنری , kojaro.com کجارو , farhangnews.ir فرهنگ نیوز , sharghdaily.ir روزنامه شرق , yazdfarda.com یزدفردا , faternews.ir فاطر , siasatrooz.ir سیاست روز , namanews.com نما ,وبگردی
رفتار بیمارگونه یک سایت با افراد مشهور / فیلم - پاسخ بهزاد فراهانی به یک سوال درباره گلشیفته
زنی که ۴ کیلومتر زیر خودرو کشیده شد و زنده ماند! / عکس - بانوی دیگر نیز زیر این خودرو گیر کرده بود و راننده بی خبر از این ماجرا به سرعت از محل متواری شده بود. رضایی گفت : پس از طی کردن مسافت طولانی و رسیدن به حوالی میدان امام علی(ع) خودروهای دیگر راننده را متوجه این اتفاق کردند و خودرو متوقف شد.
گفتگوی جنجالی با فائزه هاشمی - نوبت اول| گفتگوی فائزه هاشمی با حسین دهباشی
اظهارنظر غیرمنتظره مجری مشهور درباره گلشیفته فراهانی - اظهارنظر غیرمنتظره مجری مشهور تلویزیون درباره گلشیفته فراهانی و الهام چرخنده/روایتی تلخ از غسالخانه و بهشت زهرای مرتضی پاشایی از زبان سیدجواد هاشمی
تلاش عجیب احمدزاده برای گریاندن مردم با دختر خردسال - کلیپ زیر مصاحبه ای است دیدنی با دختر خردسال ایرانی در بین الحرمین که به مناسبت شهادت حضرت رقیه(س) تقدیم مخاطبان می شود
قمه‌زنی بی‌حجاب‌ها در شب عاشورا! / تصاویر - گروهی از جوانان منطقه حاره در شهر صور لبنان در شب عاشورای حسینی با برگزاری راهپیمایی اقدام به قمه زنی کردند. نکته عجیب در این مراسم حضور دو زن بود که آنان نیز قمه زنی کردند.
انتشار تصاویر مراسم ازدواج ژیلا صادقی مجری معروف - ژیلا صادقی و همسرش محسن رجبی مدتی است که ازدواج کرده اند. این مجری 43 ساله عکس هایی از مراسم ازدواجش و همچنین عکسی از خودش در لباس عروس را در سایت شخصی اش منتشر کرده است.
ماجرای بانوی فداکار ایرانی در هندوستان - نرگس اشتری، اهل اصفهان است و پس از مهاجرت به انگلستان پدر و مادر خود را از دست می‌دهد. ابتدا به مدت یک سال در پرورشگاه‌های هند و سریلانکا فعالیت‌های خیرخواهانه انجام می‌دهد و با دیدن وضعیت کودکان و تنگدستی آن‌ها اقدام به تاسیس مرکز نگهداری کودکان بی‌سرپرست که معلول یا نابینا بودند می‌کند.
سلفی گیران - در واقع، گروه علاقه مند به این شیوه از عکاسی به دنبال این هستند که خلأ وجود دیگری را با جلب توجه از طریق سلفی گرفتن جبران کنند. این گروه از افراد به طور متوسط روزانه 50 درصد از وقت خود را به مشغولیت با تلفن های همراه­شان سپری می کنند؛ عکس گرفتن، اشتراک گذاری در اینستاگرام و نگاه کردن عکس های دیگران عمده فعالیت این افراد را تشکیل می دهد.
کشف موجود عجیب در سواحل استرالیا / فیلم - یک مرد انگلیسی که خود را کاشف این موجود عجیب می‌داند مدعی است که بخش میانی این جسم که توسط امواج به ساحل آورده شده است، متلاشی شده است اما سر و دم تقریباً به همان شکل مانده است.
سحر قریشی و مادرش ! - این بازیگر 29 ساله عکس جدیدی از خودش و مادرش را منتشر کرده است.
زیبایی صورتم بیننده را جذب می کند - تینا آخوندتبار بازیگر زن تلویزیون و سینمای ایران در گفتگویی که با تی وی پلاس انجام داد، حرف های جالبی درباره شباهتش به الناز شاکردوست زد که بخش هایی از مهم ترین صحبت هایش را به صورت خلاصه در این ویدیو می بینید.
تصاویر/ برگزاری شب مُد در بصره - مراسمی با عنوان شب مُد در هتل بین المللی شهر بصره واقع در جنوب عراق برگزار شد. در این رویداد طراحان لباس طرح‌های خود را که مدل‌ها آنها را به تن کرده بودند به دید شرکت کنندگان گذاشتند.
مار 400 کیلویی در دام یک کارگر ساختمان (فیلم و تصاویر) - فیلمی که توسط یکی از کارگران این ساختمان ضبط شده یک مار عظیم‌الجثه را نشان می‌دهد که به یک جرثقیل زنجیر شده و بعد بالا کشیده شده تا شکم خالدارش دیده شود.
ازدواج بازیگر زن مشهور با مردی ۲۰سال بزرگتر از خودش / عکس - لادن مستوفی بازیگر سرشناس و معروف سینما با ۲۰ سال اختلاف سنی همسر شهرام اسدی کارگردان با ذوق سینما است.
    پربازدیدها