سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ / Tuesday, 19 June, 2018

مسمویت‌ها


   دوز دارو
تجويز دوزهاى بيش از حد يا نامناسب دارو شخصاً رايج‌ترين علت ظهور علائم مسمويت در شترمرغ مى‌باشد که براى مثال مى‌توان به ترکيبات فورانى اشاره نمود. علائم شخص مسمويت با فوران‌ها (به‌عنوان مثال فورازوليدن که جزء ترکيبى بسيارى از داروهاى تجارتى است) شامل افزايش حساسيت Hyperensitivity، تکان دادن سر و حرکت‌هاى غير تعادلى قبل از مرگ مى‌باشد.
اضافه نمودن مقادير بيش از حد برخى داروها مثل کلرام فينکل(chloramphenicol) يا سولفوناميدها در آب آشاميدنى سبب تلخى آب و در نتيجه عدم آشاميدنى آن توسط پرنده مى‌شود. در صورت آگاهى از اين وضعيت به مدت طولاني، جوجه دهيدراته شده و نهايتاً در جلوى ظروف پر از آب در اثر شکستگى تلف مى‌شود.
داروهاى تأثيرگذار بر کليه‌ها و نيز داروهائى که توسط کليه‌ها تجزيه و دفع مى‌گردند (مثل سولفوناميدها) هرگز نبايد در عضلات بزرگ ران يا در هر ناحيه ديگر کپل تزريق شوند. زيرا سيستم منحصربه‌فرد باب‌هاى کليوى در شترمرغ مستقيماً دارو را به کليه‌هاى هدايت نموده و ضمن ايجاد آسيب احتمالى با کليه‌ها (نفروز nepnrosis)، قسمت زيادى از دارو قبل از رسيدن به مقصد موردنظر از بين مى‌رود.
   داروهاى يونوفوز ضدکوکسيديائى (آنتى‌کوکسيدياها و کوکسيديوستات‌ها)
داروهاى يونوفوز ضدکوکسيديائى (آنتى‌کوکسيدياها و کوکسيديوستات‌ها) مثل موننسين - سديم Na-monensin، سالينومايسين Salinomycine، ناراسين Naracin، ماجورامايسين maduramycinو لاژالوسيد - سديم Na-Lasalocidحتى در غلظت‌هاى کاملاً عادى و مورد استفاده در ماکيان و بوقلمون براى شترمرغ سمى مى‌باشند. در صورت استفاده از داروهاى يونوفور توسط شترمرغ (احتمالاً به‌دليل استفاده از يک کنسانتره ويژه بوقلمون و حاوى اين ترکيبات يا به‌منظور درمان يک نوع حاد کوکسيديون يا درمان مواد مقاوم به ساير داروها ) از تجوير همزمان آنتى‌بيوتيک‌هاى مشخصى همچون تيامولين tyamulin، اولئاندومايسينOleandomycin، و کلرام فنيکل بايستى جداً خوددارى نمود. زيرا ترکيب آنها با داروهاى يونوفور منجر به ايجاد آسيب وسيع عضلانى و فلحى عمومى مى‌گردد. يونوفورها در جيره پرندگان بالغ در خلال فصل تخم‌گذارى منجر به يک افت شديد در ميزان جوجه‌درآورى مى‌گردد.
   ترکيبات مضر
ترکيباتى که هرگز نبايستى حتى در غلظت‌هاى بسيار کم مورد استفاده قرار گيرند عبارت هستند از:
- تيابندازول و ميندازول که به‌عنوان داروى ضدکرم خصوصاً در خوک استفاده مى‌شوند. اين ترکيبات بر سيستم عصبى شترمرغ اتر گذاشته و لذا قطعاً سمى هستند.
- لبندانlindan نيز که قبلاً براى مبارزه با انگل‌هاى خارجى طيور تجارتى به‌کار مى‌رفت براى شترمرغ کاملاً سمى است. اسپرى نمودن شترمرغ‌ها با غلظت ۲/۰ تا ۵/۰ درصد اين دارو (برطبق توصيه سازنده) آنها را در عرض ۳ تا ۴ روز تلف مى‌نمايد. به علت همين عوارض جانبى و مشکلات ناشى از باقى‌مانده‌هاى داروئي، اکنون اين سم در بازار اروپا به سختى يافت مى‌شود. از ساير حشره‌کش‌هاى مربوط به اين گروه از ئيدروکربن‌هاى کلرينه نيز بايستى پرهيز نمود. استفاده اين ترکيبات عليه هيچ انگلى خارجى در شترمرغ توصيه نمى‌گردد.
اوره که به‌عنوان بخشى از جيره نشخوارکنندگان جهت بهبود سنتز آلبومين به‌کار مى‌رود به هيچ‌وجه نبايسستى در جيره شترمرغ استفاده شود.
   علف‌هاى سمى
همگان در چرانيدن شترمرغ در مراتع عارى از علف‌ها و گياهان سمى همچون پياز حضرتيcolchicum autummale، هفت برگdaphne mczereum، يا سرخدار taxus نظر مشترک دارند. بايد توجه داشت که تعداد زيادى از گياهان متعلق به خانواده آمبليفرا umbelliferacحاوى ماده فورانوکومارين هستند که سبب عارضه حساسيت به نور photosensibility در شترمرغ مى‌شوند. بدين صورت که سلول‌ها و بافت‌ها در برابر هر نورى افزايش حساسيت داده که اين امر سبب نکروز پوست در نواحى آسيب‌ديده مى‌شود (درماتوز ناشى از نورphotodermatosis ) تشخيص چنين مسمويت‌هاى گياهى مشکل مى‌باشد زيرا چندين هفته بين خوردن گياه سمى و بروز اولين علائم مسموميت مثل پرآبى چشم‌ها، کنژکتيويت، سرخ شدن(erythema) پوست صورت و پاها فاصله وجود دارد. چند روز بعد جراحاتى برروى صورت، پلک‌هاى چشم، گوش‌ها و منقار ظاهر مى‌گردد. پوست خصوصاً در ناحيه پا حالت فلسى پيدا مى‌کند. پرندگان مسن‌تر با آسيب‌ديدگى بيشتر به دليل ترکيدگى پوست پا تمايلى به حرکت ندارند. جوجه‌هاى جوان ممکن است کاملاً ساکت و بى‌حرکت شوند. جراحات مشهود در آزمايشات بافتى شبيه سوختگى‌هاى درجه ۲ و ۳ مى‌باشند. جعفرى خصوصاً به‌دليل داشتن برگاپتن و گزانتوتوکسين يک عامل بالقوه محسوب مى‌گردد. خوردن جعفرى وحشى petroselinum sativum ممکن است هنگام چرا و خوردن جعفرى اهلى p.crispum در اثر تغذيه توأم با علف‌هاى باغى اتفاق مى‌افتد.
علف فيل شطرنجى ammimajus که در خاور نزديک يافت شده و در اروپا نادر است به خطرناکى چندين نوع از جعفرى بهاره cymopterus مى‌باشد. اين گياهان شبيه جعفرى بوده ولى مختص آمريکاى شمالى هستند. گاو هويچ گاوى (heracleum sphondylium) تنها در صورتى‌که در مقادير بالا مصرف گردد سمى خواهد بود. در حالى‌که برادر بزرگ اين گياه شبيه به جعفرى فرنگى (h.mantegazziaum) گاوى که به‌عنوان گياه زينتى در بسيارى از باغ‌هاى روستائيان استفاده مى‌شود قادر به ايجاد تخريش‌هاى شديد پوستى است که در اثر تماس با آن اتفاق مى‌افتد. علف چاى (hypericum perforatum) فقط در صورت خوردن موجب عارضه حساسيت به نور مى‌گردد. اين گياه متعلق به خانواده هيپرکيا بوده و به فراوانى در مراتع خشک اروپاى مرکزى يافت مى‌شود. خوردن برگ‌هاى آووکادو توسط شترمرغ‌هاى جوان منجر به آسيب‌هاى وسيع به عضلات قلب همراه با تلفات مى‌گردد.
شوکران کوچک (aethusa cynapium) در سال‌هاى اخير مزارع چغندرقند را مورد هجوم قرار داده است. توليدکنندگانى که قصد ذخيره برگ‌هاى چغندرقند يا سيلو نمودن آن را براى شترمرغ‌هاى خود دارند بايد اين علف هرز را ريشه کن نمايند.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
پینانگ پانجات , آیینه هوشمند , باباپنجعلی , ماسه های سنگی , نیکلسون , سرتیپ روزخوش , کسب‌وکار , حضور رنو در ایران , رقابت های کشتی جام تختی , باشگاه هشت هزاری ها ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / Hanna and the hurricane: level 2 , بانک اطلاعاتی کتاب / تاریخ معاصر ایران و جهان , کامپیوتر و فناوری‌اطلاعات , فناوری اطلاعات , فیبر نوری / همه چیز در مورد فن آوری فیبر نوری , بانک اطلاعاتی کتاب / گرامر زبان انگلیسی , بانک اطلاعاتی کتاب / تحلیل ماتریسی سازه‌ها , بهداشت , بهداشت روانی , شخصیت / سلامت روانی , اجتماعی , خانه و خانواده , زندگی / شنونده باید عاقل باشد , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه سوالات امتحانی طبقه‌بندی شده هندسه تحلیلی و جبر خطی: دوره‌ی پیش‌دانشگاهی , بانک اطلاعاتی کتاب / رساله توضیح‌المسائل با تجدیدنظر و اضافات , بانک اطلاعاتی کتاب / آذربایجان و اران ,

برخی منابع مهم خبری
seemorgh.com سیمرغ , jamnews.ir جام نیوز , press.jamejamonline.ir روزنامه جام جم , afkarpress.ir روزنامه افکار , hemayatonline.ir روزنامه حمایت , fararu.com فرارو , cinemakhabar.ir سینما خبر , resalat-news.com روزنامه رسالت , eghtesad-pooya.com روزنامه اقتصاد پویا , rokna.ir رکنا ,وبگردی
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان !
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان ! - لازم است ذکر شود جنبش عدالتخواه دانشجویی در صورت ادامه تعلل دستگاه‌های مربوطه در تخلیه ملک بیت‌المال، حق اقدامات انقلابی را برای اجبار فرد نامبرده به تخلیه ویلای لواسان، برای خود محفوظ می‌داند.
فیلم | مشکل مقبولیت و مشروعیت در کشور
فیلم | مشکل مقبولیت و مشروعیت در کشور - دکتر حمید ابوطالبی مشاور سیاسی رئیس جمهوری معتقد است که ما یک بار برای همیشه باید مشکل مشروعیت و مقبولیت را در کشور حل کنیم. این درست نیست که بخشی از نظام هم مشروع باشد هم مقبول اما بخش دیگری که از دل همین نظام در آمده است فقط مقبول باشد.
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر - امام جمعه اهل سنت ایرانشهر : در ماه رمضان به ۴۱ دختر تجاوز شده که از این میان فقط ۳ دختر شکایت کرده اند.
فیلم مهران مدیری در برنامه خندوانه
فیلم مهران مدیری در برنامه خندوانه - برنامه کامل خندوانه با حضور مهران مدیری مهمان ویژه برنامه عید فطر برنامه خندوانه بود و این قسمت از مجموعه خندوانه را خاص کرد.
ویدئو / لطفاً در این مکان اعتراض کنید!
ویدئو / لطفاً در این مکان اعتراض کنید! - بر این اساس، ورزشگاه‌های دستگردی، تختی، معتمدی، آزادی، شیرودی، بوستان‌های گفت‌وگو، طالقانی، ولایت، پردیسان، هنرمندان، پارک شهر و ضلع شمالی ساختمان مجلس شورای اسلامی به عنوان محل‌های مناسب تجمع در تهران تعیین شده‌اند و از این پس معترضان می‌توانند در این محل‌ها تجمع کنند.
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!