شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ / Saturday, 23 February, 2019

پشک انداختن (استان اصفهان)


  آفتاب وضو (استان مازندران)
دو گروه يا دو يا چند نفر بازيکن براى اينکه حق تقدم آنها معلوم شود، يکى از سنگ‌ها را برداشته، يک طرف آن را با آب دهان خيس مى‌کنند و مى‌پرسند: آفتاب، وضو؟ (يعنى سمت خيس اين سنگ را مى‌خواهى يا قسمت خشک آن را؟) و به اندازهٔ چند متر به هوا پرتاب مى‌کنند. وقتى که سنگ به زمين نشست، آن که درست پيش‌بينى کرده، نفر اول و شروع‌کنندهٔ بازى است.
  برانداختن (استان کهکيلويه و بويراحمد)
بازيکنان تعدادى از انگشتان دست خود را پيش مى‌آورند. اين انگشتان شمارش مى‌شود. يکى از بازيکنان اعلام آمادگى مى‌کند که شمارش از او آغاز شود. شمارش از او و به تعداد انگشتان پيش‌آورده شده انجام مى‌شود. عدد آخر به‌هرکس بى‌افتد، بازنده است.
  برزدن (استان فارس)
يکى از بازيکنان مى‌پذيرد که شمارش از او آغاز شود. بعد همهٔ بازيکنان هم‌زمان يک دست خود را در حالى‌که چند انگشت آن باز است پيش مى‌آورند. يکى از بازيکنان انگشت‌هاى باز را مى‌شمارد و عددى به‌دست مى‌آيد. سپس از فردى که قبول کرده شمارش از او آغاز شود، از چپ به راست شروع به شمارش مى‌کند. آن عدد به‌هر کسى افتاد، او نفر اول بازى است و به اين ترتيب نوبت بازى هريک مشخص مى‌شود.
  بير، ايکى بيزيم (يک، دو مال ماست) (استان آذربايجان)
بازيکنان جمع مى‌شوند و يک دست خود را پيش مى‌آورند. استاد شعر بلندى را مى‌خواند که از ترکيب اعداد و اشعار آهنگين تشکيل يافته است. پس از پايان گرفتن شعر، بازينان دست‌ها را ثابت نگه مى‌دارند. هر دستى که شکل قرار گرفتن آن تک بود، کنار مى‌رود. نفر آخر گرگ مى‌شود.
  پرتاب توب (استان تهران)
ابتدا توپ به‌وسيلهٔ يکى از بازيکنان به‌طرف ميدان بازى پرتاب مى‌شود. هرکسى که بتوان توپ را بگيرد، گروه او در شروع بازي، توپ را در اختيار خواهد داشت.
  پر يا خالى (استان بوشهر)
يکى از بازيکنان ريگى را در دست خود پنهان کرده، از دو استاد گروه مى‌پرسد: 'کدام پر، کدام خالي؟' هر استادى که بتواند بگويد ريگ در کدام دست است، گروه وى بازى را به‌دست مى‌گيرد.
  پشک انداختن (استان اصفهان)
بازيکنان دايره‌وار مى‌ايستند و دست‌ها را روى هم مى‌گذارند و مى‌گويند: 'يا علي' . آن‌گاه هرکس دست‌ها را روى سينهٔ خود مى‌گذارد. يکى از بازيکنان انگشتان خود را مى‌بندد و از خود شروع به شمارش مى‌کند، آن عدد (مجموع انگشتان) به‌هرکس افتاد، از دور بيرون مى‌رود و دوباره شمارش آغاز مى‌شود. فردى‌که آخرين نفر باشد، بازيکن اصلى است.
  پشت دستى (استان اصفهان)
هرکدام از بازيکنان تعدادى ريگ را برداشته و به بالا پرتاب مى‌کند. سپس پشت دست راست خود را زير آنها مى‌گيرد، تعدادى از ريگ‌ها پشت دست او مى‌ماند بازيکنى که تعداد بيشترى ريگ بر پشت دستش بماند، شروع‌کنندهٔ بازى خواهد بود و بقيهٔ بازيکنان نفرات دوم، سوم و الى آخر به‌حساب مى‌آيند.
  چوب‌کبريت کوتاه ‌شده (استان آذربايجان)
يکى از بازيکنان به تعداد کل افراد شرکت‌کننده در بازي، چوب کبريت در دست مى‌گيرد. يکى از چوب‌کبريت‌ها را دو نيم مى‌کند و نيم آن را در ميان چوب‌کبريت‌هاى ديگر طورى قرار مى‌دهد که دونيم بودن آن قابل تشخيص نباشد. آن‌گاه هر بازيکن يک چوب کبريت برمى‌دارد، بازيکنى که چوب کبريت کوتاه‌شده را بردارد، مأمور گرداندن شلاق خواهد شد.
  ده، بيست، سى ... (استان مازندران)
دو نفر يا چند نفر دور هم نشسته يا مى‌ايستند. يکى از آنها با دست به سينه يا بدن بقيهٔ بازيکنان مى‌زند و همزمان مى‌شمرد: ده، بيست، سي، چل، پنجاه، شصت، هفتاد، هشتاد، نود، صد. عدد صد به‌هرکس که بى‌افتد، اولين نفر شروع‌کنندهٔ بازي، يا نمايندهٔ اولين گروه آغازگر بازى است.
  خدا يا زمين (استان بوشهر)
ابتدا يکى از دو استادنام 'خدا' و ديگرى نام 'زمين‌' را انتخاب مى‌کند. سپس يکى از آن دو، از محلى که ايستاده توپ را به‌فاصلهٔ چندمترى مى‌اندازد. بعد چوب را از نقطهٔ پرتاب توپ به‌طرف آن روى زمين خوابانده و در حالت شمارش و اندازه‌گيرى اين فاصله با چوب (نظير مترکردن)، دعاگونه مى‌گويد: اول خدا، دوم زمين، اول خدا، دوم زمين ... تا چوب به توپ برسد. همهٔ بازيکنان بر اين کار نظارت مى‌کنند. اگر چوب با کلمهٔ 'خدا' به توپ برسد، گروهى که خدا را انتخاب کرده بود، برنده مى‌شود و در صورتى‌که با کلمهٔ 'زمين' به توپ برسد، گروه زمين برنده خواهد بود.
  تر يا خشک (استان بوشهر)
يک روى تکه سنگ يا سفالى را با آب دهان تر مى‌کنند. آن‌گاه يک استاد از استاد ديگر مى‌پرسد: 'تر يا خشک؟' و استاد يکى را انتخاب مى‌کند. بعد سفال را به هوا پرتاب مى‌کند. وقتى که سفال به زمين رسيد، اگر روى تر بالا بود، استادى که تر را خواسته بازى را شروع مى‌کند و اگر خشک بود گروه ديگر شروع‌کنندهٔ بازى خواهد بود.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
برگزاری جشن , بازی پرسپولیس و صنعت نفت آبادان , تلاش ناکام , شرکت سایپا , تردد در جاده , هلدینگ خلیج فارس , خواهر رمال , عرفات , تراز اول , تیم دوومیدانی معلولان جوانان ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / سبز انگشت , شخصیت‌ها , فرهنگی و هنری , موسیقی / کیوان میرهادی , اقتصاد و بازرگانی , صنایع خودروسازی / تقابل غول‏های رام‏نشدنی , فرهنگ و جامعه , گاه‌شمار , گاه‌شمار تاریخ ـ میلادی / برنامه های هسته ای و موشکی ایران در رسانه ها (در این روز ۱۰ اوت) , اجتماعی , گردشگری , شهرهای توریستی / ماکو , بهداشت , ورزشکاران , تغذیه ورزشکاران / میزان مصرف مایعات در ورزشکاران , ورزشی , فوتبال , فوتبال ایران / مدافعان ساده‌اندیش لیگ , بانک اطلاعاتی کتاب / راهنمای اطلاعات بانکی و آزمون‌های استخدامی بانکها و ادواری: ویژه بانکهای دولتی و خصوصی شامل 2400 تست با پاسخ ... , بانک اطلاعاتی کتاب / مانی‌شناسی , بانک اطلاعاتی کتاب / آرش در قلمرو تردید ,

برخی منابع مهم خبری
ilna.ir ایلنا , aparat.com آپارات , emtiazdaily.ir روزنامه امتیاز , eranico.com ارانیکو , banifilm.ir بانی فیلم , javanonline.ir روزنامه جوان , armandaily.ir روزنامه آرمان , tejarat.donya-e-eqtesad.com تجارت فردا , aftabeyazd.ir روزنامه آفتاب یزد , hamshahrionline.ir همشهری آنلاین ,وبگردی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی - مدیر مسئول کیهان در حالی مدعی است که سیستم «مکینتاش» بیش از ۴۰ سال است که در کیهان مورد استفاده قرار می‌گیرد که این سیستم اساسا از سال ۱۹۸۴ یعنی ۵ سال پس از انقلاب تولید و نمی‌توانسته است زودتر از این تاریخ در کیهان مورد استفاده قرار گیرد.
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ /  دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ...
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ / دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ... - اخیراً رئیس جمهور حسن روحانی در توضیح علت قاچاق گفته است: علت قاچاق ارزانی است، وقتی جنسی در داخل ارزان است و در خارج گران، خود به خود قاچاق آن به خارج صورت می گیرد. به عنوان مثال چون الان گوشت در عراق گران تر از ایران است، از کشورمان به آنجا قاچاق می شود. درباره قاچاق بنزین نیز همین موضوع مصداق دارد.
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است - مشکل تولید فقط به سطح فناوری مربوط نیست. ما می‌توانیم یک وسیله و کالای باکیفیت بالا را تولید کنیم، ولی با قیمت بسیار گران که خریداری نخواهد داشت. در واقع اگر بتوانیم چنین کالایی را وارد کنیم در مقایسه با تولید آن به شدت به‌صرفه است. ولی در جریان تولید موشک با وضعیت دیگری مواجهیم. اول اینکه موشک را بدون قید و شرط نمی‌فروشند یا برخی کشور‌ها به دلایل امنیتی علاقه ندارند که در تامین نیازشان به این کالا‌ها…
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد - برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شب گذشته با حضور عادل پیغامی اقتصاددان و سیداحسان خاندوزی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.
کپی‌برداری «عین‌به‌عین»
کپی‌برداری «عین‌به‌عین» - انتظار می‌رفت که علیخانی هم در قسمت اول برنامه «عصرجدید» به کپی بودن «عین‌به‌عین» برنامه‌اش و شباهت آن با برنامه مشهور «گات تلنت‌ آمریکایی» اشاره کند و در مقایسه‌ای از ویژگی‌های احتمالاً متفاوت نسخه ایرانی این برنامه بگوید؛ علیخانی اما ترجیح داد در این زمینه حرفی نزند!
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان - مراسم استقبال از رئیس جمهور در سفر به استان هرمزگان.
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی!
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی! - در ویدیویی که در فضای مجازی داغ شده شاهد پخش کیک 40 سالگی جمهوری اسلامی
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.