چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ / Wednesday, 19 December, 2018

تشخیص


  اتيولوژى
اتيولوژى کمپلکس مايکوباکتريوم آويوم (MAC، که شامل مايکوباکتريوم آويوم (M. Avium) و مايکوباکتريوم اينتراسلولر (M. Intracellulare) است) نوعى هنوان ميکروبيولوژيکت مى‌باشد که در طب بالينى باقى‌مانده است اما روش‌هاى تشخيصى مولکولى پيشرفته آن را مهجور ساخته‌اند. در ايالات متحده، اکثر عفونت‌هاى مايکوباکتريائى در افراد دچار نقص ايمنى (از جمله همه آنهائى که قبلاً به MAC نسبت داده مى‌شد) در اثر مايکوباکتريوم آويوم ايجاد مى‌شوند. مايکوباکتريوم ژناونس گهگاه عفونت‌هاى مشابهى را به‌وجود مى‌آورد.
  اپيدميولوژى و عوامل مربوط به ميزبان
عفونت احتمالاً از راه دهان کسب مى‌شود. شاهدى براى انتشار بيمارستانى شخص به شخص وجود ندارد. عفونت‌هاى منتشر ناشى از NTM تقريباً فقط در بيماران دچار ضعف ايمنى شددى (معمولاً مبتلايان به ايدز) ديده مى‌شود. موارد نادرى از عفونت در دريافت‌کنندگان پيوند، بيماران مبتلا به لوکمى (به‌ويژه لوکمى سلول مودار)، لنفوم، يا بعضى از نقايص ايمنى مادرزادى اتفاق مى‌افتد. در بيماران مبتلا به ايدز، عفونت NTM پديده ديررسى است. بيماران مبتلا به ايدزى که تعداد سلول CD4 آنها به‌مدت يک‌سال کمتر از ۱۰ عدد در ميکروليتر است، به احتمال ۴۵ درصد کشت خون مثبت از نظر NTM دارند.
  تظاهرات بالينى
براى تشخيص، هيچ‌ ويژگى متمايزکننده‌اى وجود ندارد. در موارد تب طول کشيده و کاهش وزن بايستى به عفونت منتشر NTM مشکوک شد. لنفادنوپاتى شکمى و / يا هپاتواسپلنومگالى مى‌تواند در بالين يا راديوگرافى ديده شود؛ اسهال و درد شکم هم ممکن است اتفاق بيفتد. کم‌خونى و لکوپنى به‌وفور همراه بيمارى هستند ولى ممکن است ارتباط اتيولوژيک با NTM نداشته باشد. در صورت شک به اين بيماري، بايستى کشت خون انجام داد.
  تشخيص
کشت خون در محيط‌هاى اختصاصي، اصلى‌ترين روش تشخيص عفونت NTM محسوب مى‌شود. معمولاً ۲ يا ۳ عدد از چنين کشت‌هائى کافى است. با استفاده از سيستم يک تک مايع (Liquid Bactec)، نتايج مثبت طى ۱۴-۷ روز به‌دست مى‌آيند؛ به‌دست آوردن مايکوباکتريوم ژناونس (M. Genavense) ممکن است نياز به زمان طولانى‌ترى داشته باشد. رنگ‌آميزى اسيد فاست مواد به‌دست آمدهاز بيوپسى کبد يا مغز استخوان امکان تشخيص فرضى سريع‌تر را فراهم مى‌سازد. نتيجه دادن بيوپسى کبد در بيمارانى که LFTهاى واضحاً غير طبيعى دارند نزديک به ۵۰ درصد است اما در آنهائى که کشت خون منفى و LFTهاى نرمال يا تقريباً نرمال دارند، بسيار پائين‌تر مى‌باشد.
  درمان
مؤثرترين داروها بر MAC، ماکروليدهاى کلاريترومايسين و آزيترومايسين هستند. درمان تک داروئى ممکن است باعث مقاومت شود لذا بايستى از آن پرهيز نمود. رژيم ارحج در درمان عفونت منتشر MAC ترکيبى از کلاريترومايسين (۱ گرم هر ۱۲ ساعت)، اتامبوتول (۹۰۰ ميلى‌گرم روزانه)، و ريفابوتين (۶۰۰-۳۰۰ ميلى‌گرم روزانه) است. داروهاى جايگزين شامل کلوفازيمين، ريفامپين، سيپروفلوکساسين، آميکاسين مى‌باشند. مدت لازم براى درمان مشخص نيست. در بيمارانى که علائم‌ آنها کاهش يافته، کشت‌هاى خون آنها منفى شده، و تعداد لنفوسيت‌هاى CD4 آنها با HAART به بيش از ۱۰۰ عدد در ميکروليتر بازگشته است، درمان ضدٌ مايکوباکتريائى بايستى قطع شود. بهترين رويکرد براى پيشگيرى از عفونت‌هاى MAC، پيشگيرى و برطرف نمودن نقص ايمنى با واسطهٔ HAART است. در بيمارانى که به HAART پاسخ کافى نمى‌دهند و تعداد سلول‌هاى CD4 آنها در ميکروليتر زير ۱۰۰ است، پروفيلاکسى ضدٌ MAC با ريفابوتين (۳۰۰ ميلى‌گرم روزانه)، کلاريترومايسين (۵۰۰ ميلى‌گرم روزانه يا هر ۱۲ ساعت)، يا آزيترومايسين (۱۲۰۰ ميلى‌گرم هر هفته) انتخاب مناسبى مى‌باشد.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
فلز مس , وضعیت مالکیت باشگاه سپیدرود رشت , سبیل ایرانی , محمد سمندریان , ممنوعیت دلار , انتخابات خزانه داری کمیته المپیک , معضل آلودگی هوا , اسلام کریم اف , سند چشم انداز 20 ساله , دسته اول کشور ,

مقالات پربیننده امروز
بهداشت , بهداشت و زیبایی , آرایش / چگونه صورت خود را درخشان کنیم , بانک اطلاعاتی کتاب / غول بزرگ مهربان , بانک اطلاعاتی کتاب / آموزش گام به گام انگلیسی سال دوم راهنمایی , بانک اطلاعاتی کتاب / کلیدهای طلایی زندگی: کتابی بسیار مفید برای خانواده‌هایی که می‌خواهند زندگی شیرینی داتشه باشند , بهداشت , دانستنی‌های پزشکی , پوست‌ و ‌‌مو و ‌‌‌ناخن / چگونه پوستی جوانتر و سالمتر داشته باشیم؟ , بانک اطلاعاتی کتاب / حکایت پنج مرد بدشانس , بانک اطلاعاتی کتاب / Special beginners 3 (work sheet) , بانک اطلاعاتی کتاب / جمعیت و تنظیم خانواده , بانک اطلاعاتی کتاب / منتخب مفاتیح‌الجنان "درشت خط" با ترجمه و علامت وقف , فرهنگی و هنری , موسیقی , بزرگان موسیقی / ستون موسیقی ما ,

برخی منابع مهم خبری
mosalas.ir مثلث , https: نکست هالیدی , fararu.com فرارو , musicema.com موسیقی ما , ghanoondaily.ir روزنامه قانون , zoomit.ir زومیت , tarafdari.ir طرفداری , tejarat.donya-e-eqtesad.com تجارت فردا , asrekhodro.com عصر خودرو , iranart.ir ایران آرت ,وبگردی
تهدیدهای ناتمام نماینده سراوان علیه وزیر اقتصاد و گمرک
تهدیدهای ناتمام نماینده سراوان علیه وزیر اقتصاد و گمرک - فیلمبردای یک نماینده مجلس از جلسه غیرعلنی امروز درباره فیلم منتشر شده از بحث نماینده مجلس با یک کارمند و انتشار آن!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
(ویدیو) بدرفتاری با مهاجران افغان در مرز ایران
(ویدیو) بدرفتاری با مهاجران افغان در مرز ایران - بدرفتاری با هر شخصی در هر جایگاهی پسندیده نیست و باعث واکنش‌های منفی و ناراحتی میشود. ویدئویی در فضای مجازی در حال پخش شدن است که در آن با چند مهاجر افغان برخورد نامناسبی صورت می‌گیرد و باعث خشم و ناراحتی کاربران شده است.
توهین زشت رئیس بیمارستان آمل به بیمار تالاسمی
توهین زشت رئیس بیمارستان آمل به بیمار تالاسمی - به دنبال عدم رعایت اخلاق پزشکی در برخورد با یک بیمار در بیمارستان آمل، رئیس این بیمارستان برکنار شد.
فحاشی و رفتار زشت نماینده مجلس سراوان
فحاشی و رفتار زشت نماینده مجلس سراوان - نماینده سراوان در مجلس، مواجهه از بالا به پایین او با یک کارمند، نحوه واکنش مردم به یک مسوول احتمالا رده بالا در پاسخ به فحاشی های رکیک او..
پاسپورتی که همه جا به آن توهین میشود
پاسپورتی که همه جا به آن توهین میشود - مدتی است که تب سرمایه‌گذاری در گرجستان شایع شده است و مردم برای خرید ملک یا راه اندازی یک کسب و کار عازم این کشور می‌شوند. در این میان چند اتفاق رخ داد. یکی این بود که تحریم‌های امریکا گریبان گیر ایران شد و به عقیده من این‌ها به نوعی بازخورد عملیات روانی ترامپ علیه ایران است و از سوی دیگر انتخابات اخیر گرجستان هم با پیروزی جریان راست تندرو این کشور به پایان رسید. وگرنه گرجستان اصلا کشوری نیست که قادر…
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی!
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی! - دو نفر از کسانی که همراه رئیس جمهور در سمنان حضور داشتند در هنگام سخنرانی روحانی رفتار غیر معمولی از خود نشان میدادند.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.