دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ / Monday, 18 June, 2018

تشخیص


  اتيولوژى
اتيولوژى کمپلکس مايکوباکتريوم آويوم (MAC، که شامل مايکوباکتريوم آويوم (M. Avium) و مايکوباکتريوم اينتراسلولر (M. Intracellulare) است) نوعى هنوان ميکروبيولوژيکت مى‌باشد که در طب بالينى باقى‌مانده است اما روش‌هاى تشخيصى مولکولى پيشرفته آن را مهجور ساخته‌اند. در ايالات متحده، اکثر عفونت‌هاى مايکوباکتريائى در افراد دچار نقص ايمنى (از جمله همه آنهائى که قبلاً به MAC نسبت داده مى‌شد) در اثر مايکوباکتريوم آويوم ايجاد مى‌شوند. مايکوباکتريوم ژناونس گهگاه عفونت‌هاى مشابهى را به‌وجود مى‌آورد.
  اپيدميولوژى و عوامل مربوط به ميزبان
عفونت احتمالاً از راه دهان کسب مى‌شود. شاهدى براى انتشار بيمارستانى شخص به شخص وجود ندارد. عفونت‌هاى منتشر ناشى از NTM تقريباً فقط در بيماران دچار ضعف ايمنى شددى (معمولاً مبتلايان به ايدز) ديده مى‌شود. موارد نادرى از عفونت در دريافت‌کنندگان پيوند، بيماران مبتلا به لوکمى (به‌ويژه لوکمى سلول مودار)، لنفوم، يا بعضى از نقايص ايمنى مادرزادى اتفاق مى‌افتد. در بيماران مبتلا به ايدز، عفونت NTM پديده ديررسى است. بيماران مبتلا به ايدزى که تعداد سلول CD4 آنها به‌مدت يک‌سال کمتر از ۱۰ عدد در ميکروليتر است، به احتمال ۴۵ درصد کشت خون مثبت از نظر NTM دارند.
  تظاهرات بالينى
براى تشخيص، هيچ‌ ويژگى متمايزکننده‌اى وجود ندارد. در موارد تب طول کشيده و کاهش وزن بايستى به عفونت منتشر NTM مشکوک شد. لنفادنوپاتى شکمى و / يا هپاتواسپلنومگالى مى‌تواند در بالين يا راديوگرافى ديده شود؛ اسهال و درد شکم هم ممکن است اتفاق بيفتد. کم‌خونى و لکوپنى به‌وفور همراه بيمارى هستند ولى ممکن است ارتباط اتيولوژيک با NTM نداشته باشد. در صورت شک به اين بيماري، بايستى کشت خون انجام داد.
  تشخيص
کشت خون در محيط‌هاى اختصاصي، اصلى‌ترين روش تشخيص عفونت NTM محسوب مى‌شود. معمولاً ۲ يا ۳ عدد از چنين کشت‌هائى کافى است. با استفاده از سيستم يک تک مايع (Liquid Bactec)، نتايج مثبت طى ۱۴-۷ روز به‌دست مى‌آيند؛ به‌دست آوردن مايکوباکتريوم ژناونس (M. Genavense) ممکن است نياز به زمان طولانى‌ترى داشته باشد. رنگ‌آميزى اسيد فاست مواد به‌دست آمدهاز بيوپسى کبد يا مغز استخوان امکان تشخيص فرضى سريع‌تر را فراهم مى‌سازد. نتيجه دادن بيوپسى کبد در بيمارانى که LFTهاى واضحاً غير طبيعى دارند نزديک به ۵۰ درصد است اما در آنهائى که کشت خون منفى و LFTهاى نرمال يا تقريباً نرمال دارند، بسيار پائين‌تر مى‌باشد.
  درمان
مؤثرترين داروها بر MAC، ماکروليدهاى کلاريترومايسين و آزيترومايسين هستند. درمان تک داروئى ممکن است باعث مقاومت شود لذا بايستى از آن پرهيز نمود. رژيم ارحج در درمان عفونت منتشر MAC ترکيبى از کلاريترومايسين (۱ گرم هر ۱۲ ساعت)، اتامبوتول (۹۰۰ ميلى‌گرم روزانه)، و ريفابوتين (۶۰۰-۳۰۰ ميلى‌گرم روزانه) است. داروهاى جايگزين شامل کلوفازيمين، ريفامپين، سيپروفلوکساسين، آميکاسين مى‌باشند. مدت لازم براى درمان مشخص نيست. در بيمارانى که علائم‌ آنها کاهش يافته، کشت‌هاى خون آنها منفى شده، و تعداد لنفوسيت‌هاى CD4 آنها با HAART به بيش از ۱۰۰ عدد در ميکروليتر بازگشته است، درمان ضدٌ مايکوباکتريائى بايستى قطع شود. بهترين رويکرد براى پيشگيرى از عفونت‌هاى MAC، پيشگيرى و برطرف نمودن نقص ايمنى با واسطهٔ HAART است. در بيمارانى که به HAART پاسخ کافى نمى‌دهند و تعداد سلول‌هاى CD4 آنها در ميکروليتر زير ۱۰۰ است، پروفيلاکسى ضدٌ MAC با ريفابوتين (۳۰۰ ميلى‌گرم روزانه)، کلاريترومايسين (۵۰۰ ميلى‌گرم روزانه يا هر ۱۲ ساعت)، يا آزيترومايسين (۱۲۰۰ ميلى‌گرم هر هفته) انتخاب مناسبى مى‌باشد.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
کاپیتان تیم فوتبال راه‌آهن , قالیچه های کاموایی , مامو ران انتظامی , سفیران معنوی , علوم پزشکی گیلان , اشعار مذهبی , جان یارموث , ابلاغ واگذاری , مخازن آب , سئوالات ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / Beginners 3 (notebook) , بانک اطلاعاتی کتاب / اتاق هیچ , بانک اطلاعاتی کتاب / افسانه گل گیسو و دختر شاه پریان , بانک اطلاعاتی کتاب / GPS: چگونگی استفاده از سیستم تعیین موقعیت جهانی , بانک اطلاعاتی کتاب / حماسه حسینی (یادداشتها) , بانک اطلاعاتی کتاب / فال حافظ با معنی , بانک اطلاعاتی کتاب / آخرین فرستاده: زندگینامه حضرت محمد (ص) , بانک اطلاعاتی کتاب / ذخیره العقبی فی شرح العروه الوثقی , بانک اطلاعاتی کتاب / طراحان آموزش مفاهیم فیزیک ریاضی پیش‌دانشگاهی , بهداشت و درمان , بیماریها , بیماریهای عصبی و اختلالات روانی / سکته مغزی ,

برخی منابع مهم خبری
khabargozarisaba.ir خبرگزاری صبا , entekhab.ir انتخاب , home.abrarnews.com روزنامه ابرار , mehrnews.com خبرگزاری مهر , bartarinha.ir برترینها , eslahat.news روزنامه صدای اصلاحات , nasle-farda.ir روزنامه نسل فردا , kasbokarnews.ir روزنامه کسب و کار , cup.ir کاپ , https: نکست هالیدی ,وبگردی
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان !
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان ! - لازم است ذکر شود جنبش عدالتخواه دانشجویی در صورت ادامه تعلل دستگاه‌های مربوطه در تخلیه ملک بیت‌المال، حق اقدامات انقلابی را برای اجبار فرد نامبرده به تخلیه ویلای لواسان، برای خود محفوظ می‌داند.
فیلم | مشکل مقبولیت و مشروعیت در کشور
فیلم | مشکل مقبولیت و مشروعیت در کشور - دکتر حمید ابوطالبی مشاور سیاسی رئیس جمهوری معتقد است که ما یک بار برای همیشه باید مشکل مشروعیت و مقبولیت را در کشور حل کنیم. این درست نیست که بخشی از نظام هم مشروع باشد هم مقبول اما بخش دیگری که از دل همین نظام در آمده است فقط مقبول باشد.
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر - امام جمعه اهل سنت ایرانشهر : در ماه رمضان به ۴۱ دختر تجاوز شده که از این میان فقط ۳ دختر شکایت کرده اند.
فیلم مهران مدیری در برنامه خندوانه
فیلم مهران مدیری در برنامه خندوانه - برنامه کامل خندوانه با حضور مهران مدیری مهمان ویژه برنامه عید فطر برنامه خندوانه بود و این قسمت از مجموعه خندوانه را خاص کرد.
ویدئو / لطفاً در این مکان اعتراض کنید!
ویدئو / لطفاً در این مکان اعتراض کنید! - بر این اساس، ورزشگاه‌های دستگردی، تختی، معتمدی، آزادی، شیرودی، بوستان‌های گفت‌وگو، طالقانی، ولایت، پردیسان، هنرمندان، پارک شهر و ضلع شمالی ساختمان مجلس شورای اسلامی به عنوان محل‌های مناسب تجمع در تهران تعیین شده‌اند و از این پس معترضان می‌توانند در این محل‌ها تجمع کنند.
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!