یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ / Sunday, 18 March, 2018

تشخیص


  اتيولوژى
اتيولوژى کمپلکس مايکوباکتريوم آويوم (MAC، که شامل مايکوباکتريوم آويوم (M. Avium) و مايکوباکتريوم اينتراسلولر (M. Intracellulare) است) نوعى هنوان ميکروبيولوژيکت مى‌باشد که در طب بالينى باقى‌مانده است اما روش‌هاى تشخيصى مولکولى پيشرفته آن را مهجور ساخته‌اند. در ايالات متحده، اکثر عفونت‌هاى مايکوباکتريائى در افراد دچار نقص ايمنى (از جمله همه آنهائى که قبلاً به MAC نسبت داده مى‌شد) در اثر مايکوباکتريوم آويوم ايجاد مى‌شوند. مايکوباکتريوم ژناونس گهگاه عفونت‌هاى مشابهى را به‌وجود مى‌آورد.
  اپيدميولوژى و عوامل مربوط به ميزبان
عفونت احتمالاً از راه دهان کسب مى‌شود. شاهدى براى انتشار بيمارستانى شخص به شخص وجود ندارد. عفونت‌هاى منتشر ناشى از NTM تقريباً فقط در بيماران دچار ضعف ايمنى شددى (معمولاً مبتلايان به ايدز) ديده مى‌شود. موارد نادرى از عفونت در دريافت‌کنندگان پيوند، بيماران مبتلا به لوکمى (به‌ويژه لوکمى سلول مودار)، لنفوم، يا بعضى از نقايص ايمنى مادرزادى اتفاق مى‌افتد. در بيماران مبتلا به ايدز، عفونت NTM پديده ديررسى است. بيماران مبتلا به ايدزى که تعداد سلول CD4 آنها به‌مدت يک‌سال کمتر از ۱۰ عدد در ميکروليتر است، به احتمال ۴۵ درصد کشت خون مثبت از نظر NTM دارند.
  تظاهرات بالينى
براى تشخيص، هيچ‌ ويژگى متمايزکننده‌اى وجود ندارد. در موارد تب طول کشيده و کاهش وزن بايستى به عفونت منتشر NTM مشکوک شد. لنفادنوپاتى شکمى و / يا هپاتواسپلنومگالى مى‌تواند در بالين يا راديوگرافى ديده شود؛ اسهال و درد شکم هم ممکن است اتفاق بيفتد. کم‌خونى و لکوپنى به‌وفور همراه بيمارى هستند ولى ممکن است ارتباط اتيولوژيک با NTM نداشته باشد. در صورت شک به اين بيماري، بايستى کشت خون انجام داد.
  تشخيص
کشت خون در محيط‌هاى اختصاصي، اصلى‌ترين روش تشخيص عفونت NTM محسوب مى‌شود. معمولاً ۲ يا ۳ عدد از چنين کشت‌هائى کافى است. با استفاده از سيستم يک تک مايع (Liquid Bactec)، نتايج مثبت طى ۱۴-۷ روز به‌دست مى‌آيند؛ به‌دست آوردن مايکوباکتريوم ژناونس (M. Genavense) ممکن است نياز به زمان طولانى‌ترى داشته باشد. رنگ‌آميزى اسيد فاست مواد به‌دست آمدهاز بيوپسى کبد يا مغز استخوان امکان تشخيص فرضى سريع‌تر را فراهم مى‌سازد. نتيجه دادن بيوپسى کبد در بيمارانى که LFTهاى واضحاً غير طبيعى دارند نزديک به ۵۰ درصد است اما در آنهائى که کشت خون منفى و LFTهاى نرمال يا تقريباً نرمال دارند، بسيار پائين‌تر مى‌باشد.
  درمان
مؤثرترين داروها بر MAC، ماکروليدهاى کلاريترومايسين و آزيترومايسين هستند. درمان تک داروئى ممکن است باعث مقاومت شود لذا بايستى از آن پرهيز نمود. رژيم ارحج در درمان عفونت منتشر MAC ترکيبى از کلاريترومايسين (۱ گرم هر ۱۲ ساعت)، اتامبوتول (۹۰۰ ميلى‌گرم روزانه)، و ريفابوتين (۶۰۰-۳۰۰ ميلى‌گرم روزانه) است. داروهاى جايگزين شامل کلوفازيمين، ريفامپين، سيپروفلوکساسين، آميکاسين مى‌باشند. مدت لازم براى درمان مشخص نيست. در بيمارانى که علائم‌ آنها کاهش يافته، کشت‌هاى خون آنها منفى شده، و تعداد لنفوسيت‌هاى CD4 آنها با HAART به بيش از ۱۰۰ عدد در ميکروليتر بازگشته است، درمان ضدٌ مايکوباکتريائى بايستى قطع شود. بهترين رويکرد براى پيشگيرى از عفونت‌هاى MAC، پيشگيرى و برطرف نمودن نقص ايمنى با واسطهٔ HAART است. در بيمارانى که به HAART پاسخ کافى نمى‌دهند و تعداد سلول‌هاى CD4 آنها در ميکروليتر زير ۱۰۰ است، پروفيلاکسى ضدٌ MAC با ريفابوتين (۳۰۰ ميلى‌گرم روزانه)، کلاريترومايسين (۵۰۰ ميلى‌گرم روزانه يا هر ۱۲ ساعت)، يا آزيترومايسين (۱۲۰۰ ميلى‌گرم هر هفته) انتخاب مناسبى مى‌باشد.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
فریبا میر سعیدی , گل گاو زبان , فرانسه , ادویه جات تند , توزیع مواد مخدر دولتی , آموزش های نظامی , شو لباس , تهاجم سعودی ها , احمد حمزه ای , چاپ سنگی ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / صد حکایت تربیتی , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه سوالهای کارشناسی ارشد زبان و ادبیات عربی (معانی و بیان و بدیع) , علمی و آموزشی / دانستنیها / دور دنیا چه خبر؟ , سیاسی / جهان / حقوق مدنی و سیاسی / درسی که باید گرفت , هنر / هنرهای تصویری و نمایشی / عکاسی / عکس نوشته , بانک اطلاعاتی کتاب / شوباد: مجموعه اشعار برادران دانشور , بانک اطلاعاتی کتاب / هشت اثر دیگر از کریستین بوبن , بانک اطلاعاتی کتاب / قرآن مجید با ترجمه و تفسیر فارسی و کشف الایات , علوم انسانی / روانشناسی / روانشناسی / علل روانی علاقه به فوتبال , بانک اطلاعاتی کتاب / درس‌‌آزمون (2) پیش‌دانشگاهی (عمومی) ,

برخی منابع مهم خبری
iran-varzeshi.com روزنامه ایران ورزشی , qudsonline.ir روزنامه قدس , eslahat.news روزنامه صدای اصلاحات , press.jamejamonline.ir روزنامه جام جم , iranart.ir ایران آرت , tarafdari.ir طرفداری , farheekhtegan.ir روزنامه فرهیختگان , irna.ir ایرنا , tabnak.ir تابناک , siasatrooz.ir روزنامه سیاست روز ,وبگردی
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کند
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کند - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه - «از بچه‌بازي‌هايتان دست برداريد»، «اهانت به جايگاه نماز جمعه، اهانت به رهبري و قابل پيگيري است» و «توصيه مي‌کنم به اين جايگاه که مين‌گذاري است، نزديک نشويد و چنانچه نزديک شويد، با مين به هلاکت خواهيد رسيد!»همه اين اعتراضات از اين جهت است که جرياني در استان ايلام نسبت به آنچه زندگي اشرافي اين امام جمعه ناميده، معترض شده است.
پسر امام جمعه ایلام درباره پرادوسواری پدرش چه گفت؟
پسر امام جمعه ایلام درباره پرادوسواری پدرش چه گفت؟ - در چند روز اخیر انتشار عکسی از امام جمعه ایلام در کنار پرادو، انتقاداتی را در فضای مجازی برانگیخته است. در کنار این انتقادات برخی عکس های صفحه اینستاگرام پسر امام جمعه ایلام؛هادی لطفی هم بر شدت این انتقادات افزوده است.
مهندس موسوی میگفت از باطن احمدی نژاد خبر داشت ولی ما نداشتیم
مهندس موسوی میگفت از باطن احمدی نژاد خبر داشت ولی ما نداشتیم - سرلشگر فیروزآبادی: مهندس موسوی میگفت از باطن احمدی نژاد خبر دارم ولی ما خبر نداشتیم.
بادمجان شکم پُر | طرز تهیه بادمجان شکم پُر مازندرانی
بادمجان شکم پُر و طرز تهیه بادمجان شکم پُر مازندرانی و انواع غذاهای محلی را در آشپزخانه نمناک ببینید.