شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ / Saturday, 24 March, 2018

تظاهرات بالینی


  اپيدميولوژى
اپيدميولوژى گونه‌هاى بورليا دو نوع تب راجعه ايجاد مى‌کنند: نوع شپشى (LBRF; Louse-Borne Recurrent Fever) و نوع کنه‌اى (TBRF; Tick-Borne Recurrent Fever). نوع شپشى در مرکز و شرق آفريقا اندميک است. نوع کنه‌اى انتشار جهانى دارد.
  تظاهرات بالينى
تظاهرات بالينى LBRF و TBRF مشابه‌ هستند. پس از ۱۸-۲ وز دوره کمون، بيمارى با شروع ناگهانى لرز و تب، سردرد، آرترالژي، و ميالژى خود را نشان مى‌دهد. الگوى تب نامنظم است. بيمار دچار خشکى غشاءهاى مخاطى و هپاتواسپلنومگالى حساس مى‌شود. عوارض خونريزى‌دهنده ممکن است اتفاق بيفتند. علائم ۷-۲ روز طول مى‌کشند و با حمله‌اى خاتمه مى‌يابند. در کسانى‌که زنده مى‌مانند، پس از ۱۰-۵ روز احساس خوبى نسبي، عود اتفاق مى‌افتد. عود در TBRF شايع‌تر از LBRF است.
  تشخيص
تشخيص قطعى با نشان دادن بورليا در گسترش خون محيطى صورت مى‌گيرد.
  درمان
به جدول (درمان آنتى‌بيوتيکى تب راجعه شپشى و کنه‌اى در بزرگسالان) مراجعه کنيد. واکنش ياريش هرکسهايمر (Jarisch-Herxheimer Reaction) ممکن است طى ۱۴-۱ ساعت پس از شروع درمان آنتى‌بيوتيکى اتفاق بيفتد؛ شدت اين واکنش با ميزان تراکم اسپيروکت در خون ارتباط دارد.
  جدول درمان آنتى‌بيوتيکى تب راجعه شپشى و کنه‌اى در بزرگسالان
دارو تب راجعه شپشى
(دوز منفرد)
تب راجعه کنه‌اى
(۷ روز درمان)
خوراکي
اريترومايسين ۵۰۰ ميلى‌گرم ۵۰۰ ميلى‌گرم هر ۶ ساعت
تتراسيکلين ۵۰۰ ميلى‌گرم ۵۰۰ ميلى‌گرم هر ۶ ساعت
داکسى‌سيکلين ۱۰۰ ميلى‌گرم ۱۰۰ ميلى‌گرم هر ۱۲ ساعت
کلرامفنيکل ۵۰۰ ميلى‌گرم ۵۰۰ ميلى‌گرم هر ۶ ساعت
تزريقى a
اريترومايسين ۵۰۰ ميلى‌گرم ۵۰۰ ميلى‌گرم هر ۶ ساعت
تتراسيکلين ۲۵۰ ميلى‌گرم ۲۵۰ ميلى‌گرم هر ۶ ساعت
داکسى‌سيکلين ۱۰۰ ميلى‌گرم ۱۰۰ ميلى‌گرم هر ۱۲ ساعت
کلرامفنيکل ۵۰۰ ميلى‌گرم ۵۰۰ ميلى‌گرم هر ۶ ساعت
پنى‌سيلين G (پروکائين) ۶۰۰/۰۰۰ واحد ۶۰۰/۰۰۰ واحد روزانه
a: در تب راجعه کنه‌اي، درمان تزريقى فقط تا هنگام تحمل خوراکى صورت مى‌گيرد.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
سایت نتفلیکس , چربی شکم , هیات مقررات زدایی , نساجی بروجرد , المپیاد تکنسین‌های ایران , واسط , تامین اعتبار , ورود میهمانان خارجی شرکت کننده در مراسم تحلیف رییس جمهور , اتمام فیلمبرداری مستند «ساز و مهر» , جهاد جنسی ,

مقالات پربیننده امروز
فرهنگ و جامعه / ادیان و مذاهب / احادیث / یاد خدا , بانک اطلاعاتی کتاب / شکارگران ترسناک حیات‌وحش , بهداشت / دانستنی‌های پزشکی / علوم آزمایشگاهی / تاریخچه میکروب‏شناسی , فرهنگی و هنری / موسیقی / آموزش موسیقی / «کیفیت»، قطعه ای گمشده , بانک اطلاعاتی کتاب / انوارالفقاهه (کتاب البیع) , خانه و خانواده / خانه‌داری / نکات خانه‌داری / معجون پیاز , بانک اطلاعاتی کتاب / استراتژی توسعه کشاورزی در مصر تا سال 2017 , بانک اطلاعاتی کتاب / داستان سیستان: 10 روز با ره‌بر: یادداشت‌های شخصی , بانک اطلاعاتی کتاب / سوالات جراحی 3 , بانک اطلاعاتی کتاب / نماز کتابی ,

برخی منابع مهم خبری
varzesh3.com ورزش سه , asriran.com عصرایران , shahrsakhtafzar.com شهر ‌سخت افزار , https: نکست هالیدی , zamandaily.ir روزنامه زمان , piroozionline.ir روزنامه پیروزی , taraznews.com تراز نیوز , digiato.com دیجیاتو , farsnews.ir خبرگزاری فارس , jahaneghtesad.com روزنامه جهان اقتصاد ,وبگردی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی - برنامه دورهمی ( 29 اسفند 1396 ) - گفتگو جذاب و تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس - بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری منتشر شد که در این فیلم مشاهده می کنید.
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
نکات مثبت زندگی را ببینید
ـ از گورخری پرسیدم تو سفیدی راه راه سیاه داری، یا اینکه سیاهی راه راه سفید داری؟ ـ گورخر به جای جواب دادن پرسید ـ تو خوبی فقط عادت‌های بد داری، یا بدی و چندتا عادت خوب داری؟ ـ …