پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ / Thursday, 17 January, 2019

جدول ترکیبات عمده غذائی موجود در ۱۰۰۰ گرم سیب‌زمینی پشندی


غده‌هاى تازه سيب‌زمينى داراى ۷۵ تا ۸۰ درصد آب، ۱۲ تا ۲۰ درصد نشاسته، يک درصد چربى و يک درصد خاکستر است. وجود اسيدهاى آمينه مهم و ضرورى براى بدن انسان و ويتامين‌ها، اين فرآورده را از نظر اهميت و ارزش غذائى بعد از تخم‌مرغ در رديف دومين منبع غذائى ساده جهان قرار مى‌دهد. مواد موجود در سيب‌زمينى عبارتند از انواع ويتامين‌هاى محلول در آب و چربى مانند ويتامين‌هاى گرو B12, B6, B2, B1) B ) و ويتامين‌هاى A و C و عناصر معدني، مقدار پروتئين سيب‌زمينى از ۲ تا ۱/۲ درصد است. جدول (ترکيبات عمده غذائى موجود در ۱۰۰۰ گرم سيب‌زمينى پشندي).
برآورد شده است که ۱۰۰ گرم سيب‌زمينى در جيره غذائى روزانه مى‌تواند ۸ درصد از پروتئين مورد نياز، ۱۰ درصد آهن، ۲۰ تا ۵۰ درصد ويتامين C، ده درصد B1 و حدود ۳ درصد انرژى مورد نياز يک نفر رات تأمين کند.
انرژى حاصل از سيب‌زمينى در مقايسه با ساير فرآورده‌هاى کشاورزى کم است اما چون توليد آن در هکتار زياد است در نتيجه مقدار انرژى در هکتار آن زياد است. يکصدگرم سيب‌زمينى پخته ۶۹ کيلوکالرى ولى ۱۰۰ گرم نان ۲۷۸ کيلوکالرى نيرو توليد مى‌کند.
وجود فيبر درسيب‌زمينى باعث کاهش بيمارى‌هاى قلبى مى‌شود. پتاس تقويت‌کننده قلب و فلور براى سلامت دندان‌ها ضرورى است، آهن براى کم‌خونى و منيزيم براى دفع سنگ کليه مفيد است. به اين‌ترتيب سيب‌زمينى علاوه بر ارزش غذائي، خواص داروئى نيز دارد. قسمت عمده مواد غذائى سيب‌زمينى در زير پوست آن جمع مى‌شود به‌همين‌ دليل بهتر است پوست آن هر چه نازک‌تر کنده شود.
رنگ سبز سيب‌زمينى به‌علت وجد ماده‌اى سمى به نام سولانين است و به‌اين‌ جهت نبايد سيب‌زمينى‌هاى سبز مصرف شوند.
  جدول ترکيبات عمده غذائى موجود در ۱۰۰۰ گرم سيب‌زمينى پشندي
ترکيبات غذائى مقدار
آب ۷۶/۷۷
چربى ۰/۳ گرم
پروتئين ۲/۶۵
مواد قندى ۱۹/۱۴ گرم
کلسيم ۸ ميلى‌گرم
فسفر ۵۲ ميلى‌گرم
پتاسيم ۴۰۷ ميلى‌گرم
سديم ۲/۶ميلى‌گرم
آهن ۰/۴ ميلى‌گرم
ويتامين C ۹ ميلى‌گرم
ويتامين B1 ۰/۱ ميلى‌گرم
ويتامين B2 ۰/۰۴ ميلى‌گرم
نياسين ۱/۵ ميلى‌گرم
فيبر ۰/۴۵ ميلى‌گرم
خاکستر ۰/۶۹ گرم
انرژى ۸۸ کيلوکالرى
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
با آلودگی شهری , کنفرانس های خارجی , شهروندان اماراتی , شخصیت کارتونی , فرزندآوری , علیرضا عطایی نژاد , پرسانه های ضد انقلاب , نفت در برابر وام , پرویز قزلباش , ابراهیم امین ,

مقالات پربیننده امروز
اجتماعی , زنان , اشتغال / نان‌آوری خانواده با دست‌های خالی , بانک اطلاعاتی کتاب / پرسش‌های چهارگزینه‌ای ریاضیات (2) , بانک اطلاعاتی کتاب / اسب‌های رمیده "شعر، نقاشی، خط" , بانک اطلاعاتی کتاب / گرمی نور در سایه‌های کبود (رمان) , اقتصاد و بازرگانی , اقتصاد نظری , اقتصاد ایران / اقتصاد ایران در اضطراب , بانک اطلاعاتی کتاب / اورژانسهای داخلی = Internal medicine emergency , اقتصاد و بازرگانی , حمل و نقل , حمل و نقل دریایی / رتبه نخست سرمایه‌گذاری در بنادر کشور , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه کتابهای علوم من , علم و زندگی , علوم انسانی , روابط عمومی و ارتباطات / روابط عمومی دیجیتال و سنتی؛ تقابل یا تعامل؟! , بانک اطلاعاتی کتاب / راهنمای مطالعه‌ی سنجش خرد ناب ,

برخی منابع مهم خبری
hamshahrilinks.org روزنامه همشهری , persiankhodro.com پرشین خودرو , karyab.net کاریاب , cinemakhabar.ir سینما خبر , 55online.ir 55 آنلاین , jomhourieslami.net روزنامه جمهوری اسلامی , mehrnews.com خبرگزاری مهر , eghtesadnews.com اقتصادنیوز , iusnews.ir خبرنامه دانشجویان , parsnews.com پارس نیوز ,وبگردی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
شبکه سه - میثاقی  و ماجرای عبور از فردوسی‌پور
شبکه سه - میثاقی و ماجرای عبور از فردوسی‌پور - در گذشته برنامه‌های پخش زنده فوتبال روی بازی متمرکز بود اما میثاقی در این برنامه بخش‌های مهمی از حواشی و سوژه‌ها را مورد توجه قرار می‌دهد که دست برنامه «نود» را خالی می‌کند.
(ویدئو) خوراندن گُل به کودکان گل‌فروش در کرمان!
(ویدئو) خوراندن گُل به کودکان گل‌فروش در کرمان! - فیلمی از کودکان کار و خیابان که از سوی فردی در شهرداری کرمان مجبور به خوردن گل‌هایشان شده‌اند منتشر شده
بدون تعارف و بدون محتوی / این دو در تلویزیون واقعا چه میکنند !
بدون تعارف و بدون محتوی / این دو در تلویزیون واقعا چه میکنند ! - بدون تعارف با سواره ای که از حال پیاده ها خبر دارد
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.