پنج شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ / Thursday, 22 March, 2018

سایر بیماری‌های مرتبط با عفونت EBV


  تظاهرات بالينى
  عفونت در نوزادان و کودکان خردسال
عفونت در نوزادان و کودکان خردسال، عفونت در اين گروه عموماً بدون علامت است يا اينکه به‌صورت فارنژيت خفيف با يا بدون تونسيليت تظاهر مى‌يابند.
  مونونوکلئوز عفونى
مونونوکلئوز عفونى دوره کمون IM، چهار تا شش هفته است. علائم پرودرومال بيمارى بى‌حالي، خستگى و ميالژى هستند و غالباً چند روز قبل از شروع فارنژيت، تب و لنفادنوپاتى ايجاد مى‌شوند، علائم و نشانه‌هاى شايع و فراوانى آنها در جدول (علائم و نشانه‌هاى مونونوکلئوز عفوني) آورده شده است. پس از تجويز آمپى‌سيلين در اکثر بيماران مبتلا به IM، بثورات خارش‌دار ماکولوپاپولرى ايجاد مى‌شود که البته نشانه آلرژى به پنى‌سيلين در آينده نيست. علائم معمولاً ۴-۲ هفته طول مى‌کشند اما بى‌حالى و اشکال در تمرکز ممکن است ماه‌ها باقى بماند. اين بيمارى عوارض چندانى ندارد اما ممکن است مهم باشند از جمله آنمى‌هموليتيک اتوايمون، ترومبوسيتوپني، گرانولوسيتوپني، پارگى طحال، فلج اعصاب کرانيال، آنسفاليت، هپاتيت، پريکارديت، ميوکارديت، اسپاسم شريان‌هاى کرونري، و انسداد مجارى هوائى در اثر آدنوپاتى‌هاى حلق يا اطراف تراشه.
  جدول علائم و نشانه‌هاى مونونوکلئوز عفونى
تظاهرات ميانگين درصد بيماران (محدود بيماران)
علائم
گلودرد (۸۷-۵۰) ۷۵
بى‌حالى (۷۶-۴۲) ۴۷
سردرد (۶۷-۲۲) ۳۸
درد شکم، تهوع، يا استفراغ (۲۵-۵) ۱۷
لرز (۱۱-۹) ۱۰
نشانه‌ها
لنفادنوپاتى (۱۰۰-۸۳) ۹۵
تب (۱۰۰-۶۰) ۹۳
فارنژيت يا تونسيليت (۹۰-۶۸) ۸۲
اسپلنومگالى (۶۴-۴۳) ۵۱
هپاتومگالى (۱۵-۶) ۱۱
راش (۲۵-۰) ۱۰
ادم دور چشم (۳۴-۲) ۱۳
انانتم کم (۱۳-۳) ۷
زردى (۱۰-۲) ۵
  ساير بيمارى‌هاى مرتبط با عفونت EBV
بيمارى لنفوپروليفراتيو مرتبط با EBV در بيمارانى اتفاق مى‌افتد که به اختلال مادرزادى يا اکتسابى ايمنى مبتلا هستند مثل مبتلايان به ايدز، اختلال ايمنى ترکيبى شديد، و بيماران پيوندي. بيماران با تب و لنفادنوپاتى يا علائم گوارشى مراجعه مى‌کنند. سدرم لنفوپروليفراتيو وابسته به X (سندرم دونکان) Duncan's Syndrome اختلالى در پاسخ‌دهى سيستم ايمنى به EBV است و باعث عفونت شديد EBV در پسران جوان مى‌شود. لکوپلاکى مومانند دهان که يک تظاهر زود هنگام در بيماران HIV مثبت است و با ضايعات سفد رنگ، برجسته و شياردار روى زبان مشخص مى‌شود، در اثر EBV به‌وجود مى‌آيد. نوعى عفونت مزمن و نادر ناشى از EBV (به غير از سندرم خستگى مزمن) با درگيرى چندين عضو از جمله هپاتواسپلنومگالي، لنفادنوپاتي، و پنومونيت، يوئيت، يا بيمارى‌هاى نورولوژيک مشخص مى‌شود.
  بدخيمى‌هاى مرتبط با EBV
قبلاً مشخص شده بود که EBV با ۹۰ درصد از لنفوم بورکيت‌هاى آفريقائى ارتباط دارد. امروزه اين ارتباط با لنفوم بورکيت آمريکائى (۱۵ درصد از موارد)، کارسينوم آناپلاستيک نازوفارنکس، و لنفوم سلول B به‌ويژه در ضعف ايمنى‌هاى ناشى از پيوند آلوگرافت اعضاء و ايدز نيز مشخص شده است.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
مانوسوس نائورو , جراح پلاستیک , آب و فاضلاب روستایی کرمان , سرنا نواز , عباس رجبی فر , نشست خبریهفته کتاب , زیره سبز , پسر عاشق پیشه , ابرطوفان , دریافت کاراکارت ,

مقالات پربیننده امروز
سیاسی / تاریخ سیاسی / دوران مشروطه / نقش‌ جریانهای‌ فراماسونری‌ در انحراف‌ مشروطیت , دین و اندیشه / فلسفه و منطق / مکاتب و دیدگاه‌های فلسفی / چیستی‌ فلسفه‌ از دیدگاه‌ محمد لگن‌ هاوزن‌ , فرهنگی و هنری / موسیقی / خوانندگان / «محسن نامجو» عذرخواهی کرد , بانک اطلاعاتی کتاب / پلاستیکهای صنعتی , بهداشت / دانستنی‌های پزشکی / ظروف مسی را قلع اندود کنید , علمی و آموزشی / زمین‌شناسی / حوادث طبیعی / خصوصیات شبکه لرزه نگاری شمال غرب ایران , بانک اطلاعاتی کتاب / کتاب مجموعه نکات ویژه: پیش‌دانشگاهی رشته‌ی انسانی شماره 8 , بانک اطلاعاتی کتاب / حماسه شب‌شکن , علوم انسانی / روانشناسی / روانشناسی‌ شخصیت / راست مغز هستید یا چپ مغز , بانک اطلاعاتی کتاب / قصه‌های شاهنامه (هفت خوان رستم) ,

برخی منابع مهم خبری
farheekhtegan.ir روزنامه فرهیختگان , siasatrooz.ir روزنامه سیاست روز , shafaqna.com شفقنا , javanonline.ir روزنامه جوان , eranico.com ارانیکو , siasatrooz.ir سیاست روز , khordadnews.ir خرداد نیوز , navad.net روزنامه نود , plus.ir تی وی پلاس , iran-varzeshi.com روزنامه ایران ورزشی ,وبگردی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی - برنامه دورهمی ( 29 اسفند 1396 ) - گفتگو جذاب و تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
۱۰۰ عکس منتخب ایسنا در سال ۹۶
۱۰۰ عکس منتخب ایسنا در سال ۹۶ - عکس منتخب خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) چکیده‌ای بسیار مختصر از ثمره یک سال تلاش عکاسان این خبرگزاری در سراسر کشور است؛ تلاشی که برای انتقال بهتر اخبار و رویدادها و همچنین انعکاس معضلات و مشکلات جامعه به کار بسته شد. در پروسه انتخاب این ۱۰۰ عکس، چالش بزرگ، در واقع همان «انتخاب» بود.
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس - بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری منتشر شد که در این فیلم مشاهده می کنید.
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
دلمه برگ مو با تن ماهی
پیاز را خرد کرده کمی تفت دهید تا طلایی رنگ شود سیر خرد شده را به پیاز افزوده وکمی تفت دهید تن ماهی را داخل آبکش بریزید تا روغن اضافی آن گرفته شود سپس آن را خوب خرد کنید ● مواد لازم برگ …