پنج شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ / Thursday, 24 May, 2018

رخت‌برون


مراسم عروسى در شيراز به‌نوبهٔ خود جالب و شنيدنى است. معمولاً جوانى که به سن ازدواج رسيده و قصد ازدواج داشته باشد، موضوع را با خانواده خود در ميان مى‌نهد. در اينجا خانواده داماد با دختر معينى را در نظر دارند که کار آنها تا اندازه‌اى ساده است. در غير اين‌صورت کفش و کلاه مى‌کنند به اين خانه و آن خانه به 'دلالگي' که همان خواستگارى باشد مى‌روند. بعضى اوقات هم دلاله‌زن‌ها اين‌کار را مى‌کنند.
  دلالگى
مادر و خواهرداماد و چند نفر از نزديکان او به خانه‌اى که دختر دارند مى‌روند. خانواده دختر در صورتى‌که موافق باشند علاوه بر چاى و شربت هم براى آنها مى‌آورند. در صورتى‌که خانواده دختر تنها به‌ چاى اکتفاء کردند و شربت نياوردند. اين نشانه آن است که به اين وصلت رضا نيستند. موضوع منتفى شده، اين عده بلند شده به خانه ديگرى مى‌روند.
بد نيست بدانيد که در قديم مراسمى انجام مى‌شده که اکنون تقريباً فراموش شده است از آن جمله مادرداماد سينى بزرگى پر از سبزى را جلو دختر گذاشته و از مى‌خواست که سبزى را پاک کند و چنين عقيده داشتند که اگر دختر تمام سبزى را پاک کرد صبر و حوصله شوهردارى را دارد، وگرنه او را شايسته شوهردارى نمى‌دانستند ديگر آنکه به طريقى او را به حرف وامى‌داشتند تا ببينند درست حرف مى‌زند يا نه؟ و هم‌چنين او را مى‌بوسيدند تا بفهمند دهن او بو مى‌دهد يا نه؟
اين مراسم که برايمان اکنون غريبه مى‌نمايد در زمان خود امرى بسيار جدى به‌حساب مى‌آمده است. به‌هر حال در صورت موافقت هر دو خانواده، طى جلسه ديگرى باز هم زن‌هاى خانواده داماد مى‌آيند که عروس را ببينند در يکى از همين ديدارها است که داماد را هم با خود مى‌آورند که عروس‌خانم را ببيند.
خانواده عروس حتماً درباره داماد و خانواده او تحقيق مى‌کند هم‌چنين روزى خانواده عروس سرنزده به خانه داماد مى‌روند که دم و دستگاه داماد را ببينند. به‌دنبال آن مراسم بله‌برون انجام مى‌شود.
  بله‌برون
عده‌اى از بزرگ‌ترهاى دو خانواده در منزل عروس دور هم جمع شده درباره مهريه، پول حمام، لباس و ساير چيزهاى ضرورى صحبت مى‌کنند و اگر طرفين شرايطى داشته باشند در همين مجلس مطرح مى‌کنند. تا سرانجام طرفين به توافق برسند. بعد يکى آنچه در مجلس بيان شده به‌روى کاغذ مى‌آورد که در اصطلاح مى‌گويند رقعه او را نوشته‌اند. سپس روزى را معين مى‌کنند. به اتفاق عروس به بازار وکيل رفته و پارچه‌هاى لازم را مى‌خرند.
  رخت‌برون
در اين مجلس زن‌هاى ياران عروس و داماد شرکت دارند که به آن‌ها 'سوري' مى‌گويند.
سورى‌هاى داماد خياطى را همراه مى‌آورند که اندازه عروس را بگيرد و پارچه‌هائى را که قبلاً خريده‌اند فى‌المجلس ببرد. پذيرائى از مدعوين به عهده مادرعروس است. ضمناً مادرداماد همراه با پارچه‌ها مقدارى نقل و هديه‌اى که در اصطلاح محل به آن گُل 'به ضم اول' مى‌گويند با خود مى‌آورد. در اين مجلس زن‌ها دايره مى‌زنند و واسونک مى‌خوانند.
خانم عروس روى تخت دور تختش گل زنيد
همه‌تون گوئيد مبارک قيچى بر رختش زنيد
من شنيدم خانم دو سى‌يل مخمل ميخريد
اين مغازه رو بقبله رخت رودم مى‌بريد
بل مخمل سر ميخه من خودم ميدوزمش
هر که بشه زن کاکام مثل گل مى‌بوسمش
رخت کاکام روسرم بود تا کنار باغ نو
باغ نو پرغنچه بود وزن کاکام بچه بود.
  عقدکنون
براى عقد و عروسى در تمام فارس ساعت خوب مى‌کنند 'يعنى ساعتى را انتخاب مى‌کنند که بنا به عقايد قديم سعد باشد' در شيراز هم‌چنين است. دو نوبت عقد مى‌گيرند. يکى عقد مخفى است که تنها عده‌اى از نزديکان عروس و داماد شرکت دارند، که معمولاً خطبه عقد هم در همين مجلس خوانده مى‌شود. و ديگرى مجلس عقد که همه دوستان و آشنايان دو خانواده در آن شرکت مى‌کنند. روز عقد خانواده داماد همه چيز به خانه عروس مى‌برد غير از ذغال و تنباکو و معتقد هستند که تنباکو تلخى همراه دارد و ذغال سياهي.
ناهار روز عقد به عهده پدرعروس است ولى شب عقدکنان مادرداماد موظف است شام مفصلى تهيه ديده براى عروس بفرستد که در اصطلاح محل به آن شام پس‌عقد مى‌گويند.
حالا کمى هم از معتقدات مردم شيراز درباره عقد بخوانيد:
- در موقع عقدکنان بايد دخترها از اطاقى که خطبه عقد در آن خوانده مى‌شود بيرون بروند که بخت آنها بسته نشود.
- اتاقى که عروس را در آن عقد مى‌کنند بايد زير آن پُر باشد 'يعنى زيرزمين زير آن نباشد' .
- در موقع عقد در هاونى عنبربو را کوبيده و مى‌گويند: عروس عنبربو ـ دوماد گربه.
- هنگام عقد چون عروس را از سر جانماز بلند کردند بايد پسرى جاى او بنشيند تا عروس شکم اول پسر بزايد.
- جانماز عروس را بايد زنى که به خوش‌شانسى معروف باشد پهن کند هم‌چنين سائيدن قند روى سر عروس را ضمناً از همين قند مادرعروس دواى آرد و روغن درست کرده بعد از عروسى به خانه داماد او مى‌فرستد.
- نان و پنير و سبزى و گردوئى را که در هنگام عقد به ياران عروس و داماد مى‌دهند بايد عروس دست او را روى آن بگذارد تا هرکس از آن بخورد دندان‌درد نگيرد.
- در موقع عقد چراغى که با عسل و روغن مى‌سوزد تهيه کرده و آن‌را روشن مى‌کنند تا عروس و داماد چون عسل و روغن درهم بجوشند.
- در موقع عقد ماست و تربت درست مى‌کنند چون عروس بله گفت با انگشت کوچک خود از آن مى‌خورد سپس نوبت به داماد و سايرين مى‌رسد که از ماست و تربت بخورند.
- بندى که از ابريشم سبز تهيه شده در موقع عقد در گردن عروس مى‌اندازند تا عروس هميشه سبزبخت باشد.
مطالب مرتبط


  کلمات در حال جستجو
  دکتر احمد مورکی , بندرکاله , تنوع زیستی , کم چرب , پیوند قلب , دریاچه مصنوعی , قربانعلی صفائی پور , به کجا سفر کنیم , تیم سرمایه , صادق شیرازی ,

  مقالات پربیننده امروز
  بهداشت , دانستنی‌های پزشکی , محیط‌زیست / خطرات مواد زائد جامد بر سلامت , بانک اطلاعاتی کتاب / داستانهای مثنوی: بانگ نای , فرهنگی و هنری , فستیوال‌ها و جشنواره‌ها , جشنواره بین المللی فیلم كودك و نوجوان / کشف رازهای کودکانه , دین و اندیشه , فلسفه و منطق , فلسفه سیاسی / عدالت ، سیاست ، دولت , بانک اطلاعاتی کتاب / سه تفنگدار , بانک اطلاعاتی کتاب / خودآموز جامع Windows XP professional: نصب (installing)، پیکربندی (Configuring) و مدیریت شبکه (administering) مایکروسافت training kit , بهداشت , دانستنی‌های پزشکی , چشم / قرمزی چشم بعد از شنا در استخر , بانک اطلاعاتی کتاب / راجی و پرنده نامه‌رسان , دین و اندیشه , دین و مذهب , ائمه اطهار و معصومین / فاطمه علیهاالسلام در جنگ , بانک اطلاعاتی کتاب / خودآموز NC: خودآموز 0.Norton commander 5 در محیط Dos و Windows ,

  برخی منابع مهم خبری
  baharnews.ir بهارنیوز , musicema.com موسیقی ما , caffecinema.com کافه سینما , vista.ir وبگردی , taraznews.com تراز نیوز , siasatrooz.ir سیاست روز , qudsonline.ir روزنامه قدس , vaghayedaily.ir روزنامه وقایع اتفاقیه , karyab.net کاریاب , fararu.com فرارو ,  وبگردی
  نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید
  نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید - عوامل فیلم «سه رخ» با استقبال جعفر پناهی به ایران بازگشتند و جایزه جشنواره فیلم کن را به او رساندند. جعفر پناهی به همراه نادی ساعی ور، برای فیلم "سه رخ" جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم کن امسال را دریافت کردند اما به دلیل آنکه پناهی ممنوعیت قانونی برای خروج از کشور داشت، موفق به حضور در جشنواره و دریافت جایزه نشد.
  آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
  آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
  عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
  عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!
  حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور!
  حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور! - حمله ور شدن ماموران سد معبر شهرداری به ماموران راهنمایی رانندگی
  دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه
  دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه - شرور سطح یک که در آخرین اقدام خود یکی از دوستانش را در منطقه ولنجک به قتل رسانده بود؛ در ۵۰۰ متری مرز ترکیه دستگیر شد.
  لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز!
  لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز! - ریزش ناگهانی کوه که توسط مسافران به ثبت رسیده است...!
  همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد
  همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد - قبل از شروع بازی تیم‌های پرسپولیس و الجزیره یکی از بازیگران سینما کشورمان قصد داشت به همراه همسرش وارد ورزشگاه آزادی شوند که این دو نفر توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.
  فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است
  فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از صحبت های خسرو معتضد، مورخ را می شنوید که نتیجه تحقیقاتش را درباره مومیایی پیدا شده در حرم حضرت عبدالعظیم بیان می کند.
  پهلوانان این روزهای ما
  پهلوانان این روزهای ما - تصویری زننده و به شدت ناراحت کننده بر جا مانده از مسابقه انتخابی تیم ملی کشتی ایران که به کتک کاری و جنجال کشید. خانواده عبدولی باز هم پای ثابت این درگیری بود که چهره ورزش پهلوانی ایران را تیره کرد
  (ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان
  (ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان - در این ویدئو تشویق اصغر فرهادی و پنه لوپه کروز، خاویر باردم و دیگر عوامل فیلم «همه میﺩﺍنند» در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان را مشاهده می‌کنید.
  فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم
  فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم - عوامل فیلم «به وقت شام» روز گذشته با حضور عجیب و رعب آور در پردیس سینمایی کوروش مردم را وحشت زده کردند. در این حرکت تبلیغاتی بازیگران نقش داعش، با گریم و پوشش داعشی ها، سوار بر اسب راهی پردیس سینمایی کوروش شدند و با حضور در مرکز خرید و فودکورت مجموعه، رفتارهای عجیبی نشان دادند که باعث وحشت و اعتراض مردم شد.
  تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم
  تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم - این گزارش حاوی تصاویری از بزرگترین مرکز فروش و مصرف مواد مخدر در جنوب شرق تهران است که مخفیانه ضبط شده‌است.
  کشتار اسب‌های کولبران / فیلم
  کشتار اسب‌های کولبران / فیلم - متاسفانه طی یک ماه گذشته دستکم سه نوبت و هر نوبت دستکم 30 اسب باربر متعلق به کولبران در جنگل میرآباد شهرستان اشنویه با شلیک گلوله از پای درآمده‌اند.
  سید احمد خمینی معمم شد
  سید احمد خمینی معمم شد - سید احمد خمینی فرزند آیت‌الله سید حسن خمینی در حضور جمعی از علما و پدر و پدربزرگ خود در حسینیه جماران معمم شد.
  دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی!
  دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی! - امروز عکسی از 5 تماشاگر بازی روز گذشته در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد 5 دختر جوان با گریم‌های عجیب و حرفه‌ای خودشان را به عنوان پسر جا زده و وارد ورزشگاه شده‌اند.
  اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت
  اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت - از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم
  جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
  جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!