جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶ / Friday, 17 November, 2017

رخت‌برون


مراسم عروسى در شيراز به‌نوبهٔ خود جالب و شنيدنى است. معمولاً جوانى که به سن ازدواج رسيده و قصد ازدواج داشته باشد، موضوع را با خانواده خود در ميان مى‌نهد. در اينجا خانواده داماد با دختر معينى را در نظر دارند که کار آنها تا اندازه‌اى ساده است. در غير اين‌صورت کفش و کلاه مى‌کنند به اين خانه و آن خانه به 'دلالگي' که همان خواستگارى باشد مى‌روند. بعضى اوقات هم دلاله‌زن‌ها اين‌کار را مى‌کنند.
  دلالگى
مادر و خواهرداماد و چند نفر از نزديکان او به خانه‌اى که دختر دارند مى‌روند. خانواده دختر در صورتى‌که موافق باشند علاوه بر چاى و شربت هم براى آنها مى‌آورند. در صورتى‌که خانواده دختر تنها به‌ چاى اکتفاء کردند و شربت نياوردند. اين نشانه آن است که به اين وصلت رضا نيستند. موضوع منتفى شده، اين عده بلند شده به خانه ديگرى مى‌روند.
بد نيست بدانيد که در قديم مراسمى انجام مى‌شده که اکنون تقريباً فراموش شده است از آن جمله مادرداماد سينى بزرگى پر از سبزى را جلو دختر گذاشته و از مى‌خواست که سبزى را پاک کند و چنين عقيده داشتند که اگر دختر تمام سبزى را پاک کرد صبر و حوصله شوهردارى را دارد، وگرنه او را شايسته شوهردارى نمى‌دانستند ديگر آنکه به طريقى او را به حرف وامى‌داشتند تا ببينند درست حرف مى‌زند يا نه؟ و هم‌چنين او را مى‌بوسيدند تا بفهمند دهن او بو مى‌دهد يا نه؟
اين مراسم که برايمان اکنون غريبه مى‌نمايد در زمان خود امرى بسيار جدى به‌حساب مى‌آمده است. به‌هر حال در صورت موافقت هر دو خانواده، طى جلسه ديگرى باز هم زن‌هاى خانواده داماد مى‌آيند که عروس را ببينند در يکى از همين ديدارها است که داماد را هم با خود مى‌آورند که عروس‌خانم را ببيند.
خانواده عروس حتماً درباره داماد و خانواده او تحقيق مى‌کند هم‌چنين روزى خانواده عروس سرنزده به خانه داماد مى‌روند که دم و دستگاه داماد را ببينند. به‌دنبال آن مراسم بله‌برون انجام مى‌شود.
  بله‌برون
عده‌اى از بزرگ‌ترهاى دو خانواده در منزل عروس دور هم جمع شده درباره مهريه، پول حمام، لباس و ساير چيزهاى ضرورى صحبت مى‌کنند و اگر طرفين شرايطى داشته باشند در همين مجلس مطرح مى‌کنند. تا سرانجام طرفين به توافق برسند. بعد يکى آنچه در مجلس بيان شده به‌روى کاغذ مى‌آورد که در اصطلاح مى‌گويند رقعه او را نوشته‌اند. سپس روزى را معين مى‌کنند. به اتفاق عروس به بازار وکيل رفته و پارچه‌هاى لازم را مى‌خرند.
  رخت‌برون
در اين مجلس زن‌هاى ياران عروس و داماد شرکت دارند که به آن‌ها 'سوري' مى‌گويند.
سورى‌هاى داماد خياطى را همراه مى‌آورند که اندازه عروس را بگيرد و پارچه‌هائى را که قبلاً خريده‌اند فى‌المجلس ببرد. پذيرائى از مدعوين به عهده مادرعروس است. ضمناً مادرداماد همراه با پارچه‌ها مقدارى نقل و هديه‌اى که در اصطلاح محل به آن گُل 'به ضم اول' مى‌گويند با خود مى‌آورد. در اين مجلس زن‌ها دايره مى‌زنند و واسونک مى‌خوانند.
خانم عروس روى تخت دور تختش گل زنيد
همه‌تون گوئيد مبارک قيچى بر رختش زنيد
من شنيدم خانم دو سى‌يل مخمل ميخريد
اين مغازه رو بقبله رخت رودم مى‌بريد
بل مخمل سر ميخه من خودم ميدوزمش
هر که بشه زن کاکام مثل گل مى‌بوسمش
رخت کاکام روسرم بود تا کنار باغ نو
باغ نو پرغنچه بود وزن کاکام بچه بود.
  عقدکنون
براى عقد و عروسى در تمام فارس ساعت خوب مى‌کنند 'يعنى ساعتى را انتخاب مى‌کنند که بنا به عقايد قديم سعد باشد' در شيراز هم‌چنين است. دو نوبت عقد مى‌گيرند. يکى عقد مخفى است که تنها عده‌اى از نزديکان عروس و داماد شرکت دارند، که معمولاً خطبه عقد هم در همين مجلس خوانده مى‌شود. و ديگرى مجلس عقد که همه دوستان و آشنايان دو خانواده در آن شرکت مى‌کنند. روز عقد خانواده داماد همه چيز به خانه عروس مى‌برد غير از ذغال و تنباکو و معتقد هستند که تنباکو تلخى همراه دارد و ذغال سياهي.
ناهار روز عقد به عهده پدرعروس است ولى شب عقدکنان مادرداماد موظف است شام مفصلى تهيه ديده براى عروس بفرستد که در اصطلاح محل به آن شام پس‌عقد مى‌گويند.
حالا کمى هم از معتقدات مردم شيراز درباره عقد بخوانيد:
- در موقع عقدکنان بايد دخترها از اطاقى که خطبه عقد در آن خوانده مى‌شود بيرون بروند که بخت آنها بسته نشود.
- اتاقى که عروس را در آن عقد مى‌کنند بايد زير آن پُر باشد 'يعنى زيرزمين زير آن نباشد' .
- در موقع عقد در هاونى عنبربو را کوبيده و مى‌گويند: عروس عنبربو ـ دوماد گربه.
- هنگام عقد چون عروس را از سر جانماز بلند کردند بايد پسرى جاى او بنشيند تا عروس شکم اول پسر بزايد.
- جانماز عروس را بايد زنى که به خوش‌شانسى معروف باشد پهن کند هم‌چنين سائيدن قند روى سر عروس را ضمناً از همين قند مادرعروس دواى آرد و روغن درست کرده بعد از عروسى به خانه داماد او مى‌فرستد.
- نان و پنير و سبزى و گردوئى را که در هنگام عقد به ياران عروس و داماد مى‌دهند بايد عروس دست او را روى آن بگذارد تا هرکس از آن بخورد دندان‌درد نگيرد.
- در موقع عقد چراغى که با عسل و روغن مى‌سوزد تهيه کرده و آن‌را روشن مى‌کنند تا عروس و داماد چون عسل و روغن درهم بجوشند.
- در موقع عقد ماست و تربت درست مى‌کنند چون عروس بله گفت با انگشت کوچک خود از آن مى‌خورد سپس نوبت به داماد و سايرين مى‌رسد که از ماست و تربت بخورند.
- بندى که از ابريشم سبز تهيه شده در موقع عقد در گردن عروس مى‌اندازند تا عروس هميشه سبزبخت باشد.
مطالب مرتبط

  کلمات در حال جستجو
  روابط ایران فرانسه , محمدعلی کی‌نژاد , بهرام اکبرزاده , رد ادعا , مقامات پزشکی نیویورک , پوشاک حلال , حقوق , آزادراه اصفهان-شیراز , شکوفه زدن , شانزده استان کشور , شهر ناصره , سباستین , طالبی , آی سی دی ال , نمایندگان کرد عراق , اخرین جمعه ماه رمضان , جنبش عمل اسلامی بحرین , رشته دانهیل , جشنواره نوروز , ژنتیک , صندوق‌های رای , بیماریهای پوست و مو , رضا زلفی , سران اروپا , حمیده گودرزی , شهدای ناجا , جیانی اینفانتینو , شهید چراغلی , ورزشگاه خیریه عمل , پیکارهای قهرمانی کشور , کاربردی , دکوراسیون حیاط , مشکلات برف , چن وی چینگ , گل , گالری بیرنگ , کاهش سریع , شومینه , فعالیت‌های هسته‌ای , حکم بازداشت , جنگ با اسراییل , جعفر جمالی , خورشید بر نی , پیامبراسلام , برخورد کامیون , جشنواره داستان تابستان , بازدید از آثار تاریخی , وزیر انرژی ساحل عاج , اتوبان قزوین , علت سقوط ,

  مقالات پربیننده امروز
  بانک اطلاعاتی کتاب / اپیدمیولوژی , بانک اطلاعاتی کتاب / روش‌های رنگ‌آمیزی در میکروب‌شناسی , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه آزمونهای حقوق مدنی , خانه و خانواده / آشپزی / نکات سودمند / رب گوجه فرنگی سالم , بهداشت / تغذیه / تغذیه و سلامتی / چگونه خوردن صبحانه باعث تناسب اندام شما می شود , بانک اطلاعاتی کتاب / سوال‌های امتحانی طبقه‌بندی شده علوم تجربی سال سوم دوره‌ی راهنمایی تحصیلی , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه مقالات همایش علمی بررسی نقش تبلیغات در جنگ , بانک اطلاعاتی کتاب / مربیان بزرگ , اجتماعی / مشکلات و رفاه اجتماعی / اشتغال / نگاهی به مقوله «بیکاری زنان» , بانک اطلاعاتی کتاب / ترجمه تحریرالوسیله , اجتماعی / شهر و شهرنشینی / شهروندی‌ / تهران،‌شهری بدون شهروند , بانک اطلاعاتی کتاب / Kaplan & Sadoks study guide and self-examination review in psychiatry , اجتماعی / شهر و شهرنشینی / شهر / نمادی برای هویت تهران امروز , بانک اطلاعاتی کتاب / بارداری‌های پرخطر , بانک اطلاعاتی کتاب / Let's Write English , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه علوم برای نوجوانان: آشنایی با گیاهان , بانک اطلاعاتی کتاب / کربلا باید اینگونه باشد , بانک اطلاعاتی کتاب / آموزش خط تحریری , بانک اطلاعاتی کتاب / منتخب صحیفه مهدیه: مجموعه مهمی از نمازها، دعاها و زیارت‌هایی که از ناحیه مقدسه امام زمان (عج) صادر شده و یا درباره آن حضرت نقل شده است , اجتماعی / ارتباطات اجتماعی / افکار عمومی / افکار عمومی ,

  برخی منابع مهم خبری
  boursenews.ir بورس نیوز , shahrefarda.ir شهرفردا , caffecinema.com کافه سینما , didban.ir دیدبان , siasatrooz.ir سیاست روز , irdiplomacy.ir دیپلماسی ایرانی , noavaranonline.ir نوآوران , aftabnews.ir آفتاب نیوز , e-estekhdam.com ای استخدام , press.jamejamonline.ir روزنامه جام جم , esteghlaljavan.ir روزنامه استقلال جوان , hhnews.ir حوزه هنری , tejaratnews.com تجارت نیوز , Http: روزنو , ilna.ir ایلنا , tafahomnews.com روزنامه تفاهم , karyab.net کاریاب , faradeed.ir فرادید , farheekhtegan.ir روزنامه فرهیختگان , shahrvand-newspaper.ir روزنامه شهروند , bankvarzesh.com بانک ورزش , farnet.ir فارنت , cinemakhabar.ir سینما خبر , eghtesadnews.com اقتصادنیوز , khordadnews.ir خرداد نیوز , bultannews.com بولتن نیوز , jomhourieslami.net روزنامه جمهوری اسلامی , sowt.ir صنعت و توسعه , fartaknews.ir فرتاک نیوز , chetor.com چطور ,  وبگردی
  چه کسی مسئول عدم سرعت عمل در زلزله کرمانشاه است؟
  چه کسی مسئول عدم سرعت عمل در زلزله کرمانشاه است؟ - با بغض می‌توان بحران را رفع و رجوع کرد؟ / قهرمانی که زلزله از مردم ایران گرفت؛ از دیگر ویدیوهای این بسته خبری است. «تابناک پلاس»، شنبه تا پنجشنبه به استثنای تعطیلات رسمی، پس از ساعت ۲۰:‌۰۰ برای مشاهده مخاطبان در «تابناک»‌ منتشر می‌شود.
  مدیریت بحران به سبک وزیر کشور
  مدیریت بحران به سبک وزیر کشور - در میان تلاش مسئولان دولتی برای امدادرسانی بهینه به زلزله زدگان استان کرمانشاه، انتشار فیلمی از تشکیل ستاد مدیریت ‏بحران در قلب مناطق بحران زده با حضور دو وزیر، اقدامات دولت را تحت تاثیر قرار داده است.‏
  ویدیو اتفاقات عجیب هفته
  ویدیو اتفاقات عجیب هفته - ویدیوهای دستگیری سارق خودرو سردار رادان! / ویدیو انفجار خانه خانواده فلسطینی؛ از دیگر ویدیوهای این بسته خبری است. «تابناک پلاس»، شنبه تا پنجشنبه به استثنای تعطیلات رسمی، پس از ساعت ۲۰:‌۰۰ برای مشاهده مخاطبان در «تابناک»‌ منتشر می‌شود.
  فیلم | توضیحات مهناز افشار درباره ماجرای واردات شیرخشک‌های فاسد توسط همسرش
  فیلم | توضیحات مهناز افشار درباره ماجرای واردات شیرخشک‌های فاسد توسط همسرش - فیلم - مهناز افشار در نشستی با خبرنگاران درباره ماجرای واردات شیرخشک‌های فاسد از سوی همسرش گفت: من از شما درباره این موضوع پیگیرترم. صحبت های این بازیگر را در ویدئوی زیر بشنوید.
  تصویری از ستونهای مسکن مهر
  تصویری از ستونهای مسکن مهر - تصویری عجیب از ستون های مسکن مهر پس از زلزله را مشاهده می کنید. این تصویر صبح امروز پس از عملیات آوار برداری منتشر شد.
  تحصن حمید بقایی در حرم شاه عبدالعظیم
  تحصن حمید بقایی در حرم شاه عبدالعظیم - حمید بقایی، علی اکبر جوانفکر و حبیب الله جزء خراسانی در اطلاعیه ای اعلام کردند: امروز به سنت آشنای بست نشینی، به آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی (ع) پناه می بریم!
  فیلم تلخ از لحظه خودکشی مرد آبادانی
  فیلم تلخ از لحظه خودکشی مرد آبادانی - مرد آبادانی در اقدامی هولناک خودش را زیر خودروی سمند انداخت و به زندگی اش پایان داد.
  رسوایی مهندسی ساختمان در ایران
  رسوایی مهندسی ساختمان در ایران - عجیب است که در این کشور، یک اجاق گاز یا یک لامپ کم مصرف چند هزار تومانی، گارانتی دارد و سازنده اش تا زمان مشخصی، در برابر آنچه ساخته و فروخته، مسؤول است ولی نه سازندگان و نه مهندسان ناظری که ساختمان های گرانقیمت می سازند و به مردم می فروشند، هیچ مسؤولیتی ندارند، حتی اگر آنچه ساخته اند بر سر مردم فرو بریزد.
  مسکن‌مهر در اولین آزمون
  مسکن‌مهر در اولین آزمون - واحدهای مسکونی مهر با ساکنانشان بی مهری کردند و به شکل گسترده ای در زلزله کرمانشاه، سرپل ذهاب،قصر شیرین و ایلام و ... تخریب شدند،این در حالی است که قدیمی ترین مسکن مهر در ایران هنوز 10 ساله نشده است.
  فیلم تمرینات بدنسازی بهنوش طباطبایی
  فیلم تمرینات بدنسازی بهنوش طباطبایی - بهنوش طباطبایی با انتشار این ویدیو در صفحه شخصی خود نوشت: یک هفته پر انرژى با تمرینات آمادگى جسمانى هر روزه
  قشر متوسط - ازدواج سفید / قش پائین - تجاوز
  قشر متوسط - ازدواج سفید / قش پائین - تجاوز - الان این ازدواج سفید بحرانی است که قشر متوسط دارد ایجاد می‌کند، بعد از آن ازدواج‌های ساندویچی است، یعنی رابطه جنسی ساندویچی. در ازدواج سفید طرفین چندمدت با هم هستند اما اگر قرار شد رابطه ... سر خیابان انجام شود، چه کسی می‌خواهد آن‌ها را بگیرد؟ چند نفر را می‌خواهند بگیرند؟ چند نفر را می‌خواهند اعدام کنند؟
  تهران 1396 / تن فروشی در 10 سالگی برای 5 هزار تومان
  تهران 1396 / تن فروشی در 10 سالگی برای 5 هزار تومان - فاطمه در 8 سالگی برای مدتی هر روز به بهانه بستنی و... به کارگاه چوب بری کشیده می‌شد و آنجا مورد تجاوز قرار می‌گرفت.
  فیلم دو دختر اصفهانی لحظاتی قبل از خودکشی
  فیلم دو دختر اصفهانی لحظاتی قبل از خودکشی - فیلم خودکشی دختر اصفهانی (جدید) | دو دختر اصفهانی در فیلمی که پیش از خودکشی ضبط کرده اند، با خوشحالی به سمت مرگ می شتابند. لحظاتی که آنها نزدیکان شان را خطاب قرار می دهند و خودشان را آرام و آهسته می رسانند به بلندترین ارتفاعی که برای خودکشی به ذهنشان آمده یعنی پل شهید چمران اصفهان و در این مسیر هیچ عاملی، هیچ دلیلی نیست که دست دلشان را بگیرد و پشیمان شان کند برای رفتن.
  مجری : مسی شما را بعنوان نماینده ایران ! تحویل نگرفت
  مجری : مسی شما را بعنوان نماینده ایران ! تحویل نگرفت - توضیحات رضا پرستش درمورد دیدار ناموفق با مسی! / ویدیو از آپارات
  قهر مهدی فخیم زاده در برنامه زنده / رفتار عجیب مجری
  قهر مهدی فخیم زاده در برنامه زنده / رفتار عجیب مجری - مهدی فخیم زاده مهمان شب گذشته مهمان برنامه زنده «سینما دو» بود که بعد از ارتباط تلفنی با لاله اسکندری و معطلی در استودیو، بعد از پخش آیتمی، بدون خداحافظی برنامه را ترک کرد. ویدیو از آپارات
  در منزل بقایی ۷۰۳ سکه تمام بهار آزادی، ۱۸۴۲ نیم‌سکه، مبلغ ۲۱ میلیارد ریال وجه نقد ...
  در منزل بقایی ۷۰۳ سکه تمام بهار آزادی، ۱۸۴۲ نیم‌سکه، مبلغ ۲۱ میلیارد ریال وجه نقد ... - زمانی که آقای بقایی در سازمان میراث فرهنگی مسئولیت داشتند چندین شرکت با نام‌های توسعه فناوری اطلاعات، میراث آریا، بهار سرزمین من، تور گردشگری ایران، کانون جهانگردی اتومبیلرانی ایران تأسیس کردند...
  فیلم / مالباختگان ایران خودرو
  فیلم / مالباختگان ایران خودرو - اعتراض جمعی از مالباختگان نمایندگی ایران‌ خودرو مقابل ساختمان اصلی وزارت صنعت امروز در حالی برای چندمین بار ادامه یافت که شرکت خودروساز با این ادعا که سهامدار نمایندگی، شرکت دیگری است، مسئولیت ماجرا را نمی‌پذیرد.
  تصاویر جشن تولد احمدی نژاد
  تصاویر جشن تولد احمدی نژاد - کیک تولد 61 سالگی احمدی نژاد که توسط طرفداران به خانه اش برده شد روی کیک نوشته شده: چه خوب شد که به دنیا آمدی و چه خوبتر که دنیای ما شدیدکتر جان تولدت مبارک.
  انصافاً هیچ دولتى در شیرین كارى، خلاقیت اینا رو نداشت!
  انصافاً هیچ دولتى در شیرین كارى، خلاقیت اینا رو نداشت! - امروز كه این عكسا رو دیدم، یهو دلم واسه كل ایل و تبارشون تنگ شد. انصافاً هیچ دولتى در شیرین كارى، خلاقیت اینا رو نداشت.
  پربازدیدها