شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ / Saturday, 23 September, 2017

رخت‌برون


مراسم عروسى در شيراز به‌نوبهٔ خود جالب و شنيدنى است. معمولاً جوانى که به سن ازدواج رسيده و قصد ازدواج داشته باشد، موضوع را با خانواده خود در ميان مى‌نهد. در اينجا خانواده داماد با دختر معينى را در نظر دارند که کار آنها تا اندازه‌اى ساده است. در غير اين‌صورت کفش و کلاه مى‌کنند به اين خانه و آن خانه به 'دلالگي' که همان خواستگارى باشد مى‌روند. بعضى اوقات هم دلاله‌زن‌ها اين‌کار را مى‌کنند.
  دلالگى
مادر و خواهرداماد و چند نفر از نزديکان او به خانه‌اى که دختر دارند مى‌روند. خانواده دختر در صورتى‌که موافق باشند علاوه بر چاى و شربت هم براى آنها مى‌آورند. در صورتى‌که خانواده دختر تنها به‌ چاى اکتفاء کردند و شربت نياوردند. اين نشانه آن است که به اين وصلت رضا نيستند. موضوع منتفى شده، اين عده بلند شده به خانه ديگرى مى‌روند.
بد نيست بدانيد که در قديم مراسمى انجام مى‌شده که اکنون تقريباً فراموش شده است از آن جمله مادرداماد سينى بزرگى پر از سبزى را جلو دختر گذاشته و از مى‌خواست که سبزى را پاک کند و چنين عقيده داشتند که اگر دختر تمام سبزى را پاک کرد صبر و حوصله شوهردارى را دارد، وگرنه او را شايسته شوهردارى نمى‌دانستند ديگر آنکه به طريقى او را به حرف وامى‌داشتند تا ببينند درست حرف مى‌زند يا نه؟ و هم‌چنين او را مى‌بوسيدند تا بفهمند دهن او بو مى‌دهد يا نه؟
اين مراسم که برايمان اکنون غريبه مى‌نمايد در زمان خود امرى بسيار جدى به‌حساب مى‌آمده است. به‌هر حال در صورت موافقت هر دو خانواده، طى جلسه ديگرى باز هم زن‌هاى خانواده داماد مى‌آيند که عروس را ببينند در يکى از همين ديدارها است که داماد را هم با خود مى‌آورند که عروس‌خانم را ببيند.
خانواده عروس حتماً درباره داماد و خانواده او تحقيق مى‌کند هم‌چنين روزى خانواده عروس سرنزده به خانه داماد مى‌روند که دم و دستگاه داماد را ببينند. به‌دنبال آن مراسم بله‌برون انجام مى‌شود.
  بله‌برون
عده‌اى از بزرگ‌ترهاى دو خانواده در منزل عروس دور هم جمع شده درباره مهريه، پول حمام، لباس و ساير چيزهاى ضرورى صحبت مى‌کنند و اگر طرفين شرايطى داشته باشند در همين مجلس مطرح مى‌کنند. تا سرانجام طرفين به توافق برسند. بعد يکى آنچه در مجلس بيان شده به‌روى کاغذ مى‌آورد که در اصطلاح مى‌گويند رقعه او را نوشته‌اند. سپس روزى را معين مى‌کنند. به اتفاق عروس به بازار وکيل رفته و پارچه‌هاى لازم را مى‌خرند.
  رخت‌برون
در اين مجلس زن‌هاى ياران عروس و داماد شرکت دارند که به آن‌ها 'سوري' مى‌گويند.
سورى‌هاى داماد خياطى را همراه مى‌آورند که اندازه عروس را بگيرد و پارچه‌هائى را که قبلاً خريده‌اند فى‌المجلس ببرد. پذيرائى از مدعوين به عهده مادرعروس است. ضمناً مادرداماد همراه با پارچه‌ها مقدارى نقل و هديه‌اى که در اصطلاح محل به آن گُل 'به ضم اول' مى‌گويند با خود مى‌آورد. در اين مجلس زن‌ها دايره مى‌زنند و واسونک مى‌خوانند.
خانم عروس روى تخت دور تختش گل زنيد
همه‌تون گوئيد مبارک قيچى بر رختش زنيد
من شنيدم خانم دو سى‌يل مخمل ميخريد
اين مغازه رو بقبله رخت رودم مى‌بريد
بل مخمل سر ميخه من خودم ميدوزمش
هر که بشه زن کاکام مثل گل مى‌بوسمش
رخت کاکام روسرم بود تا کنار باغ نو
باغ نو پرغنچه بود وزن کاکام بچه بود.
  عقدکنون
براى عقد و عروسى در تمام فارس ساعت خوب مى‌کنند 'يعنى ساعتى را انتخاب مى‌کنند که بنا به عقايد قديم سعد باشد' در شيراز هم‌چنين است. دو نوبت عقد مى‌گيرند. يکى عقد مخفى است که تنها عده‌اى از نزديکان عروس و داماد شرکت دارند، که معمولاً خطبه عقد هم در همين مجلس خوانده مى‌شود. و ديگرى مجلس عقد که همه دوستان و آشنايان دو خانواده در آن شرکت مى‌کنند. روز عقد خانواده داماد همه چيز به خانه عروس مى‌برد غير از ذغال و تنباکو و معتقد هستند که تنباکو تلخى همراه دارد و ذغال سياهي.
ناهار روز عقد به عهده پدرعروس است ولى شب عقدکنان مادرداماد موظف است شام مفصلى تهيه ديده براى عروس بفرستد که در اصطلاح محل به آن شام پس‌عقد مى‌گويند.
حالا کمى هم از معتقدات مردم شيراز درباره عقد بخوانيد:
- در موقع عقدکنان بايد دخترها از اطاقى که خطبه عقد در آن خوانده مى‌شود بيرون بروند که بخت آنها بسته نشود.
- اتاقى که عروس را در آن عقد مى‌کنند بايد زير آن پُر باشد 'يعنى زيرزمين زير آن نباشد' .
- در موقع عقد در هاونى عنبربو را کوبيده و مى‌گويند: عروس عنبربو ـ دوماد گربه.
- هنگام عقد چون عروس را از سر جانماز بلند کردند بايد پسرى جاى او بنشيند تا عروس شکم اول پسر بزايد.
- جانماز عروس را بايد زنى که به خوش‌شانسى معروف باشد پهن کند هم‌چنين سائيدن قند روى سر عروس را ضمناً از همين قند مادرعروس دواى آرد و روغن درست کرده بعد از عروسى به خانه داماد او مى‌فرستد.
- نان و پنير و سبزى و گردوئى را که در هنگام عقد به ياران عروس و داماد مى‌دهند بايد عروس دست او را روى آن بگذارد تا هرکس از آن بخورد دندان‌درد نگيرد.
- در موقع عقد چراغى که با عسل و روغن مى‌سوزد تهيه کرده و آن‌را روشن مى‌کنند تا عروس و داماد چون عسل و روغن درهم بجوشند.
- در موقع عقد ماست و تربت درست مى‌کنند چون عروس بله گفت با انگشت کوچک خود از آن مى‌خورد سپس نوبت به داماد و سايرين مى‌رسد که از ماست و تربت بخورند.
- بندى که از ابريشم سبز تهيه شده در موقع عقد در گردن عروس مى‌اندازند تا عروس هميشه سبزبخت باشد.
مطالب مرتبط

  کلمات در حال جستجو
  مضامین داستانی , محبوبیت سردار سلیمانی , ابراهیم فرزانه , بنزین آلوده , سرکیسه کردن دختران , مینگ , آبهای سرزمینی , ثبت نام ph.d پزشکی , خوشخواب , بازار بزرگ اسلامی , سلامت آوران , آب گیلاس , زندان قزلحصار , چهار راه , قطعنامه علیه کره شمالی , موزیسین ترک , اقتصادی درونی , سد شهید کشتگر , حبیب ملایی یگانه , سیاه و سفید , احسان تارخ , قطعه، , هرگز , برگزارکنندگان , بذردهی , امام جمعه چالدران , قهرمانی ناجا , لغوصدها پرواز , دستاوردهای دولت یازدهم , مدل مسکن اجتماعی و مسکن حمایتی در هیات دولت تصویب شد , Z3 Compact , جراجی , شب‌ های رمضان , والیبال نشسته آقایان , تیم شهرداری اراک , بازداشت باند مرتبط با داعش , ۹۷۱ زندانی معسر در زندان‌های تهران , امید روشن بین , کشور های خوشبخت , سازمان برنامه ریزی , کناری , جریمه 2 برابری , تولید محتوا , ارتحال واعظ طبسی , پهباد ارمنستان , انجمن دیابت , ترغیب کودکان , اتفاقات بالکان , سوره آل عمران , صندوق اوراق بهادار اسلامی ,

  مقالات پربیننده امروز
  بانک اطلاعاتی کتاب / بازی با دایره‌های کاغذی: گیاهان , تفریح و سرگرمی / طالع بینی / طالع بینی روزانه / ‌ ۱۹ مرداد , فرهنگی و هنری / سینما / کارگردان / آلفرد هیچکاک , بانک اطلاعاتی کتاب / راز , بانک اطلاعاتی کتاب / گزارش عملکرد حوزه معاونت توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سال 1383 , بانک اطلاعاتی کتاب / البیان المفید , بانک اطلاعاتی کتاب / پیشگامان استقلال ایران , اقتصاد و بازرگانی / نیرو و انرژی / انرژی / بلندترین برج انتقال نیروی جهان , بانک اطلاعاتی کتاب / بیست قطعه از حسین علیزاده , بانک اطلاعاتی کتاب / تئوری و عمل در باستان‌شناسی (با فصل‌هایی در زیست‌شناسی تحولی و معرفت‌شناسی) , بانک اطلاعاتی کتاب / فرهنگ حقوق مدنی ـ اساسی ایران , علمی و آموزشی / هوا و فضا / تعمیر و نگهداری هواپیما / هواپیما چه پدیده‌ایست؟ , بانک اطلاعاتی فیلم / مادام سوزاتسکا - Madame Dousatska , بانک اطلاعاتی کتاب / متریا مدیکا - داروشناسی هومیوپتی: تشخیص افتراقی - موارد آنتراسینوم: درمان کلاسیک هومیوپتی برای اضطراب و حسادت , بانک اطلاعاتی کتاب / English for the students of private law , کامپیوتر و فناوری‌اطلاعات / اینترنت و شبکه / پست الکترونیکی / بررسی سه پیغام خطا , بانک اطلاعاتی کتاب / آزمونه‌ها و نمونه‌ها , بانک اطلاعاتی کتاب / راهنمای حل معادلات دیفرانسیل , بانک اطلاعاتی کتاب / 'کتاب تمرین جغرافیا' 'سال اول' 'دوره راهنمایی تحصیلی' به انضمام (360) اصطلاح جغرافیایی' , بانک اطلاعاتی کتاب / اقتصاد ورزش ,

  برخی منابع مهم خبری
  rasekhoon.net راسخون , kayhan.ir روزنامه کیهان , golagha.ir گل آقا , sowt.ir صنعت و توسعه , zoomit.ir زومیت , azadinews.ir آزادی , hodana.ir هدانا , 3nasl.com سه نسل , eshraf.ir اشراف , asreazadi.com عصر آزادی , banifilm.ir بانی فیلم , ut.ac.ir دانشگاه تهران , hhnews.ir حوزه هنری , citna.ir سیتنا , chtn.ir میراث آریا , modeonline.ir مدآنلاین , khabarkhodro.com خودرو , dana.ir دانا , irdiplomacy.ir دیپلماسی ایرانی , p30world.com پی سی ورلد , farnet.ir فارنت , iranojahan.com ایران و جهان , panevesht.com پانوشت , negaheemrooz.com نگاه امروز , alborznews.net البرز , dchq.ir ستاد مبارزه با مواد مخدر , naghdnews.com نقدنیوز , rahemardomnews.com راه مردم , khabarsport.com خبر ورزشی , abna24.com ابنا ,  وبگردی
  ازدواج قربانی اسید پاشی اصفهان
  ازدواج قربانی اسید پاشی اصفهان - مرضیه ابراهیمی در جریان اسیدپاشی یکی از قرنیه‌هایش را از دست داد و بدنش نیز به‌ شدت آسیب دید و یک قسمت از سرش سوراخ شد.
  پخش شدن محموله تریاک کف جاده در میناب
  پخش شدن محموله تریاک کف جاده در میناب - فیلم پخش شدن محموله تریاک کف جاده و جمع کردن توسط مردم!
  نگار جواهریان همسر رامبد جوان در خندوانه / فیلم
  نگار جواهریان همسر رامبد جوان در خندوانه / فیلم - رامبد جوان همسر سوم خود نگار جواهریان را به خندوانه دعوت کرد.
  بالاخره خودروی چینی بخریم یا نه؟
  بالاخره خودروی چینی بخریم یا نه؟ - جیلی، چری، لیفان، ام وی ام، جک و ... همگی اسامی ماشین های چینی است که در چند سال اخیر بازار ایران را قرق کرده اند. ماشین های خوش بر و رویی که حالا مشتری های زیادی هم پیدا کرده اند و به دلیل آپشن های مختلفی که دارند، خیلی ها را به سمت خودشان جلب کرده اند اما از آنجا که پشت سر اجناس چینی هیچ وقت خوب حرف نمی زنند، این ماشین ها هم هیچ وقت با اقبال عمومی مواجه نشدند.
  مشاهده زندگی جدید خانم رهنما فعلآ بلامانع است / عکس
  مشاهده زندگی جدید خانم رهنما فعلآ بلامانع است / عکس - عقد «بهاره رهنما» و همسرش در حرم امام رضا (ع)
  اولین گفت‌وگو با بهاره رهنما و همسر دومش / فیلم
  اولین گفت‌وگو با بهاره رهنما و همسر دومش / فیلم - فیلم - اولین گفت‌وگو با بهاره رهنما و همسر دومش بعد از شروع زندگی مشترک را تی وی پلاس منتشر کرد.
  لحظه دیدار امیرعباس (کچلیک) و محمدرضا گلزار!
  لحظه دیدار امیرعباس (کچلیک) و محمدرضا گلزار! - امیر کچلیک، کودک خوش زبان مازندرانی را حالا همه می شناسند. کودک بامزه ای که با ویدئوی کچلیک در اینستاگرام مشهور شد و به برنامه ماه عسل هم راه پیدا کرد. او چندی پیش در یک ویدئوی دیگر گفت که آرزو دارد محمدرضا گلزار را ببیند. آرزوی امیر حالا برآورده شده و او توانسته با محمدرضا گلزار دیدار کند. عکس العمل تماشایی امیر کچلیک را در لحظه دیدن گلزار در ویدئوی زیر ببینید.
  تصاویر ازدواج مجدد بهاره رهنما
  تصاویر ازدواج مجدد بهاره رهنما - بهاره رهنما که بیشتر کارهای او با مضمون ظنز و کمدی است . روز شنیه 4 شهریور با امیر خسرو عباسی ازدواج کرد.
  جنجال جدید جواد خیابانی
  جنجال جدید جواد خیابانی - «فدای سرت که سرم را می‌بری» این جمله یعنی اینکه من اصلا کاری که تو می‌کنی (داعش) برام مهم نیست. من اینجا آمده ام تا در دفاع از حریم و حرمت خاندان پیامبرم سر بدهم.
  اولین گفتگو با حمید صفت پس از دستگیری / تصاویر
  اولین گفتگو با حمید صفت پس از دستگیری / تصاویر - حمید صفت خواننده رپ،پس از پنج ساعت انکار سرانجام در جریان تحقیقات پلیس به قتل پدرخوانده اش اعتراف کرد.
  فیلم حضور تینا آخوندتبار در مسابقات بوکس!
  فیلم حضور تینا آخوندتبار در مسابقات بوکس! - این بازیگر ایرانی که مدتهاست خبری از حضور او در عرصه هنر نیست برای اولین بار مقابل حریف چینی مسابقه داد.
  فیلم لحظه فوت میوه فروش پس از درگیری با ماموران شهرداری
  فیلم لحظه فوت میوه فروش پس از درگیری با ماموران شهرداری - در صحنه درگیری ماموران شهرداری قم بادستفروشی درخیابان شاهد،ماموران باکوبیدن سردستفروش به جدول خیابان وی رابقتل رساندند
  ویدیو کامل از نبرد و اسارت شهید حریم آل الله محسن حججی
  ویدیو کامل از نبرد و اسارت شهید حریم آل الله محسن حججی - شهید محسن حججی از مدافعان حرم در سوریه بود که پس از اسارت بدست تروریست های داعش به شهادت رسید.
  جشن تولد ۶۰ سالگی مهرانه مهین‌ترابی
  جشن تولد ۶۰ سالگی مهرانه مهین‌ترابی - جمعه ۲۰ مرداد بیست و پنجمین مراسم «تولد ماه» به مناسبت سالروز تولد مهرانه مهین‌ترابی، بازیگر سینما و تلویزیون، با حضور جمعی از هنرمندان در موزه هنرهای دینی برگزار شد.
  سلفی حقارت فراموش شدنی نیست
  سلفی حقارت فراموش شدنی نیست - تصویر پشت صحنه برنامه رادیویی فرزاد حسنی و دوستانش را مشاهده می کنید.
  دختر خلخالی: پدرم خشن نبود/ اهل مماشات نبود
  دختر خلخالی: پدرم خشن نبود/ اهل مماشات نبود - مدرسه که می‌رفتم تقریباً همه معلم‌های من می‌دانستند که پدر من کیست. این خیلی اذیت می‌کرد. تک‌وتوک می‌آمدند و سفارش دوست و آشنایی را برای کاری می‌کردند.
  اسکورت تامل برانگیز و عجیب خودروی مهران مدیری در مشهد!
  اسکورت تامل برانگیز و عجیب خودروی مهران مدیری در مشهد! - مهران مدیری که برای حضور در جمع مخاطبان فیلم سینمایی «ساعت 5 عصر» به مشهد رفته بود با اسکورت ویژه به سینمایی رفت که هوادارانش برای استقبال منتظر او بودند.
  حرکات عجیب احمدی نژاد هنگام تعریف خاطرات بقایی از زندان!
  حرکات عجیب احمدی نژاد هنگام تعریف خاطرات بقایی از زندان! - حرکات عجیب احمدی نژاد هنگام تعریف خاطرات حمید بقایی از دوران زندان کوتاه مدتش
  پربازدیدها