دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ / Monday, 23 April, 2018

شیخ سرکوهکی


  شيخ مموئى
اين طايفه با طايفهٔ انصارى از يک ريشه و قوم مى‌باشند. مموئى‌ها در قديم در منطقهٔ سرفارياب در جوار مقبرهٔ امامزاده شيخ ممو (محمود) نياى خود سکونت داشتند و از نظر جمع‌بندى ايلى جزء نوئى‌ها بودند و پس از شکست و پراکندگى نوئى‌ها در شمار طوايف بويراحمد درآمدند.
گروهى از مشايخ محمودى در حومهٔ زيدون بهبهان و دسته‌اى در ايل دشمن‌زيارى فارس سکونت دارند و تاريخ مهاجرت آنها به آن نواحى به استناد الواح قبور آنها در اواخر دوران صفويه بوده است.
به احتمال، آنان در قديم جزء طوايف ممسنى چرام و بلاد شاپور بودند و همزمان مهاجرت ممسنى‌ها از اين ناحيه به منطقهٔ کلاه سياه و بواى دشمن‌زيارى ممسنى کوچ کرده و در آنجا ساکن شده‌اند.
شاخه‌اى از آنان که به شيوخ چنگلوائى معروف هستند حدود اواسط دورهد قاجاريه به حومهٔ بهبهان آمده در منطقهٔ قال هستند و اسدآباد سکونت نموده‌اند. دسته‌اى از آنان که از بزرگ‌ترين طوايف منطقه محسوب مى‌شوند در روستاى چنگلوا (سنقرآباد) ساکن مى‌باشند.
  شيخ سرکوهکى
مؤلف رياض‌الفردوس در شمار طوايف مستقل چهارده‌گانه چرام ممسني، طايفهٔ سرکوهکى را نام برده است. اين طايفه که شاخه‌اى از آن در ناحيهٔ شهرى رامهرمز سکونت دارند در گذشته داراى دو شاخهٔ آب‌لموئى و آب‌موردى بوده و جزد ايل نوئى محسوب شده‌اند.
محل سکونت سرکوهکى‌ها ناحيهٔ لوداب (لالستان) بود و به اعتبار سابقهٔ تاريخى اين منطقه مى‌توان آنان را قومى تاريخى و از بازماندگان بويرهاى باستانى دانست. اين طايفه که داراى شاخه‌هاى بسيار و نام مهم‌ترين آنان آبلموئي، آبموردي، انارکي، گردن‌تلي، رحيم‌ملکي، روني، تامصيري، تاکمال ندينى و رئيسان است و جزء ايل تامرداى بويراحمد قرار دارند.
اين طايفه داراى سازمان مستقل ايلى است و دو شاخهٔ آبلموئى و آب موردى آن هريک در قديم تحت اختيار کدخدائى مستقل اداره مى‌شد.
  زيلائى
مؤلف رياض‌الفردوس در رديف طوايف ممسنى از طايفهٔ زيلائى نام مى‌برد. زيلائى‌ها به دو شاخهٔ زيلائى ماشمى‌نشين و پشته‌نشين شناخته مى‌شوند و در قديم جزء ايل نوئى بودند، اما پس از متلاشى شدن آن ايل به بويراحمد پيوسته‌اند. اين طايفهٔ بزرگ داراى سازمان مستقل ايلى است.
  دلاورى
اينان نيز از جملهٔ طوايف قديم ممسنى‌ هستند. به نوشتهٔ مؤلف رياض‌الفردوس در منطقهٔ قديم چرام ممسنى زندگى مى‌کرده‌اند. دلاورى‌ها که شعبه‌اى از لرهاى نوئى بودند، سازمان مستقل طايفه‌اى در منطقهٔ امارت و قلعهٔ گل دشمن‌زيارى دارا بوده‌اند و پس از انقراض ايل نوئى جزء ايل دشمن‌زيارى شده‌اند.
  بادلانى
مؤلف رياض‌الفردوس نام آنان را در شمار طوايف ممسنى چرام ضبط کرده است. اين طايفه در قديم مستقل و داراى سازمان کلانترى در منطقهٔ لوداب بويراحمد بودند و بعدها جزء ايل بويراحمد درآمدند. در زمان حال نيز سازمان مستقل قومى دارند و بيشتر منطقهٔ لوداب بويراحمد در دست آنها است.
  جليل
اين طايفه از طوايف بختيارى و از شاخهٔ ايل جليل است. زمان مهاجرت آنان به کهکيلويه و بويراحمد مشخص نيست، ولى احتمالاً در اواخر حکومت صفويه به بويراحمد آمده‌اند. سنگ مزارهاى اجداد اين طايفه از دوران قاجار در قريهٔ تل‌بندى سرفارياب وجود دارد و محل سکناى آنها را نشان مى‌دهد.
طايفهٔ جليل که شاخه‌اى از آنان در منطقهٔ خيرآباد گچساران زندگى مى‌کنند در اين زمان در منطقهٔ سپيدار جليل و بابکان نشيمن دارند و از عشاير نام‌آور بويراحمد مى‌باشند.
  اميرى
از شاخهٔ لرستانى و از بازماندگان امراء لر بزرگ (خاندان اتابکان) مى‌باشند. تيره‌اى از آنان در ايل ممسنى و طايفهٔ بکش و شاخه‌اى در ايل بويراحمد و گروهى در منطقهٔ رامهرمز و ايل بهمئى سکونت دارند. بزرگان اين طايفه که زمان مهاجرت آنها ظاهراً همزمان با مهاجرت ديگر طوايف لرستانى به کهکيلويه است به‌عنوان 'امير' بر وزن کبير شناخته مى‌شوند و در محاورات و گفتگوها اميراحمد، اميرمحمد، و اميرحسن مانند قايد حسن، قايد احمد و قايد محمد خطاب مى‌شوند.
در سندى محلى نام يکى از افراد اين طايفه، محمد يارامير نام برده شده است. اين طايفه در ايلات طيبى و بهمئى و دشمن‌زيارى سازمان طايفه‌اى مستقلى ندارند، ولى در بويراحمد سازمان طايفه‌اى مستقلى به‌همين نام دارا مى‌باشند.
  برائى
اين طايفه از قديمى‌ترين عشاير کهکيلويه و بويراحمد است و داراى سابقه و قدمت مى‌باشند. محدودهٔ ايلى برائى‌ها را از منطقهٔ ميمند تا رودخانهٔ مهريان ياسوج گفته‌اند.
آخرين خان مقتدر اين طايفه محمدعلى خان بود که اواخر دورهٔ زنديه و آغاز سلطنت آقامحمد خان قاجار رياست داشت، ولى پس از سال‌ها جنگ با دولت قاجار به‌مرور زمان قدرت او کاهش يافت و باعث تسلط هادى خان بويراحمدى بر خاک و منطقهٔ او گرديد.
اين طايفه که از نظر جمع‌بندى جزء ايل بزرگ تامرادى است در منطقهٔ تنگ‌برا سکونت دارند و داراى سازمان کوچک طايفه‌اى مى‌باشند.
  تيرمانى
در نسخهٔ خطى رياض‌الفردوس نام اين طايفه تومانى ضبط شده است، ولى درست آن تيرمانى منسوب به منطقه تيرمان ديلگان است. اين طايفه که در اين زمان آنان را به دليگانى مى‌شناسند از بازماندگان طوايف باستانى هستند ولى تاريخ مربوط به قبل از صفويهٔ آنان روشن نيست. ديلگانى‌ها در اين زمان جزء ايلات چرام مى‌باشند و داراى تشکيلات مستقل قومى هستند.
  کمائى ليراوى
تاريخ گزيده از مهاجرت طوايف کرد جبل‌السماقى شام به منطقهٔ لرستان خبر داده است و طايفهٔ کمائى ليراوى در شمار آنها بوده است.
اين طايفه که در منطقهٔ تنگ ليراو و تنگ سمد و کما و دلى‌کما طيبى و بهمئى سکونت داشته‌اند معتقد هستند در اثر اختلافى که با مردم طايفهٔ کرائى در اواخر دولت صفويه پيدا کردند، کرائى‌ها عده‌اى از آن طايفه را شکم‌پاره کرده و شيرابهٔ شکم آنان را در محلى به نام شيلابه‌دان (شيرآبه‌دان) در حد مرزى ايل طيبى و يوسفى کنونى جمع کرده و سوزانيده‌اند و در نتيجه اين طايفه متوارى شدند و سازمان قومى آنها متلاشى و افراد بازمانده از تيره‌هاى آنان به ايلات بهمئي، طيبي، نواحى رامهرمز و بختيارى مهاجرت کرده و سکونت گزيدند.
مطالب مرتبط


  کلمات در حال جستجو
  رقابت دوومیدانی , آزاده , سازمان های حقوقی کانادا , آزمایشگاههای همکار , مجتبی شهامی , برنامه فرهنگی و آموزشی اربعین , کیانا کمال زاده , 6بهمن , جیم مثل جمعه , دکتر جبه دار ,

  مقالات پربیننده امروز
  بانک اطلاعاتی کتاب / درمان بیماریهای جنسی زناشویی با طب گیاهی , بانک اطلاعاتی کتاب / معادلات دیفرانسیل و کاربرد آنها , بانک اطلاعاتی کتاب / پیشوایان صدیقین: امام زمان (عج) آرزوی بشریت , کامپیوتر و فناوری‌اطلاعات , سخت‌افزار / دیسک و نوار مغناطیسی , اقتصاد و بازرگانی , اقتصاد نظری , توسعه و رشد اقتصادی / دولت توسعه‌گرا در عصر جهانی شدن , بهداشت و درمان , بیماریها , بیماریهای دهان و دندان / التهاب زبان , بانک اطلاعاتی کتاب / حیات صحابه , بانک اطلاعاتی کتاب / احکام النساء , شخصیت‌ها , فرهنگی و هنری , شاعر / غیاث استرآبادی , علم و زندگی , ابزار و وسایل , ابزار و وسایل ـ صنعتی / سوئیچ ,

  برخی منابع مهم خبری
  jomhourieslami.net روزنامه جمهوری اسلامی , jamnews.ir جام نیوز , eghtesad-pooya.com روزنامه اقتصاد پویا , setarehnews.ir ستاره‌ها , fartaknews.com فرتاک نیوز , tebyan.net تبیان , persiankhodro.com پرشین خودرو , smtnews.ir روزنامه صمت , varzesh3.com ورزش سه , siasatrooz.ir روزنامه سیاست روز ,  وبگردی
  دادستانی که به قانون تمکین نکرد
  دادستانی که به قانون تمکین نکرد - نکته دیگری که برای شخص من در ماجرای مرتضوی بسیار مهم‌تر از شرایط او در زندان است، عدم تمکین ایشان به قانون است. مرتضوی به عنوان یک دادستان و شخصیت‌های برجسته و بانفوذ قوه قضائیه حاضر نشد به قانون تمکین کند. حالا دیگر اهمیتی ندارد که مرتضوی در بند 241 باشد یا 309 یا چقدر به مرخصی بیاید، مهم این است که اتفاقات اخیر نشان داد که او هیچ پایبندی به قانون نداشته و ندارد
  معنی و مفهوم "به ما این دختر خوشگل‌ها رو نشون بده"؟
  معنی و مفهوم "به ما این دختر خوشگل‌ها رو نشون بده"؟ - بعد از انقلاب، به واسطه تنیده شدن حکومت و دین بسیاری از پست‌ها و سمت‌های سیاسی با هاله‌ای رو به رو شد که اجازه نمی‌داد صاحب آن منصب مورد نقد قرار بگیرد....
  سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر
  سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر - سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر از 30 فروردین با حضور فیلم سازانی از ایران و نمایندگانی ازسینمای 78 کشور جهان تا 7 اردیبهشت در پردیس سینمایی «چارسو» برگزار می شود.
  سیلی زدن به «امید» مردم در پارک!
  سیلی زدن به «امید» مردم در پارک! - کتک خوردن دختری که جز التماس دوستانش هیچ فریادرسی ندارد از یک پلیس زن عضو گشت ارشاد که ماموران مرد هم آنها را همراهی می کردند، آنقدر دردناک است که کمتر وجدان بیداری به آن واکنش نشان نداده است.
  عصر ما - پرونده حضور زنان در ورزشگاه ها
  عصر ما - پرونده حضور زنان در ورزشگاه ها - بررسی حضور زنان در ورزشگاه ها با حضور نرگس آبیار، لاله افتخاری، حمید رسایی، حجت الاسلام محسن غرویان و فائزه هاشمی.
  حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس
  حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس - بازیگر سریال "تعطیلات رویایی" از حمله افراد ناشناس به خود خبر داد. مریم معصومی، بازیگر سینما و تلویزیون مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت.
  گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت
  گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت - سعید مرتضوی که در روزهای گذشته خبری از او نبود و حتی سخنگوی دستگاه قضایی گفته بود حکم جلبش صادر شده اما گیرش نیاورده‌اند، به گفته همسرش در تهران است.
  ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد
  ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد - «احمد مهران فر» بازيگر نقش «ارسطو عامل» در سريال پايتخت ۵ در اینستاگرام خود از ازدواجش با «مونا فائض پور» خبر داد.
  صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی
  صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی - صحبت های جنجالی رییسی پیرامون استفاده روحانی از نام امام رضا در انتخابات
  500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند!
  500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند! - محمد غرضی می‌گوید: زمانی که به عنوان وزیر در وزارت حضور یافتم بیش از ۵۰۰ نفر را دیدم نامه‌هایی که از داخل به خارج و از خارج به داخل کشور ارسال می‌شدند را چک می‌کردند و به صورت سه شیفت فعالیت می‌کردند و نامه‌ها را می‌خواندند.
  جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
  جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!
  دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟
  دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟ - در قسمت های اخیر سریال پایتخت بازیگر جدیدی به جمع خانواده معمولی پیوسته است؛ نیلوفر رجایی فر نقش الیزابت را در سریال پایتخت ۵ ایفا می کند ؛ این بازیگر با جلب اعتماد سیروس مقدم این فرصت ط بازی در سریال پر طرفدار پایتخت را به دست آورد .
  خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم
  خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم - ویدیوهایی از نسیم نجفی اقدم در شبکه های اجتماعی به زبان های انگلیسی و فارسی موجود است که در آن ها وی از حذف ویدیوهای خود توسط یوتیوب شکایت دارد.
  رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟
  رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟ - بگذارید اینطور بپرسم: مگر کیروش، مربی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران عرق نمی‌خورد؟ نمی‌رقصد؟ مگر برانکو و شفر نمازشب می‌خوانند و روزه می‌گیرند و اصولگرا و ارزشی و انقلابی هستند؟!