پنج شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ / Thursday, 22 March, 2018

موسیقی مناطق مرکزی مازندران


  موسيقى مناطق مرکزى مازندران (از سارى تا نوشهر)
موسيقى اين مناطق بر پايه اصيل‌ترين و کهن‌ترين نغمه‌ها و تکه‌هاى چوپانى مازندران شکل گرفته است. در مقايسه با موسيقى دستگاهى ايران موسيقى اين مناطق با مقام شور و دشتى قابل مقايسه است.
محور اصلى موسيقى اين بخش از سوى پنج مقام آوازى و زين و پرقدمت يعني؛ تبرى بلند، تبرى کوتاه، کتولى بلند، کتولى کوتاه يا کل حال و ميون کتولى و تعداد زيادى تکه‌هاى سارى چوپانى است بر محور همين مقامات آوازى و سازي، تعداد قابل‌توجهى شبه مقام منظومه‌هاى آوازي، ريز مقامات و قطعات‌سازى و چوپانى و موسيقى مراسمى شکل گرفته است که در مجموع اساس موسيقى آوازى و سازى مازندران را تشکيل مى‌دهند.
مهم‌ترين سازهاى رايج در مناطق مرکزى مازندران عبارتند از: لله‌وا (نى‌چوپاني) و سورنا و دور سرکتن (نقاره سفالى مضاعف) و تا حدودى کمانچه.
  موسيقى على‌آباد کتول
على‌آباد کتول از نظر جغرافيائي، شرقى‌ترين منطقه تبرى زبان استان مازندران به‌شمار مى‌آيد. تنوع واژه‌ها در زبان تبرى على‌آبادى و ارتباط آن با ساير اقوام هم‌جوار و مهاجر مازندران تأثير ويژه‌اى در موسيقى اين ناحيه داشته است. که در اين ميان دو جريان بزرگ موسيقيائى يعنى موسيقى ترکمنى و خراسانى بيشترين تأثير را در موسيقى اين ناحيه به‌جا گذاشته‌اند. به‌عبارت ديگر، تنه موسيقى تنومند موسيقى کتولي، ريشه‌هاى خود را از سمت شمال به دشت‌هاى ترکمن‌نشين و از سوى مشرق به سرزمين خراسان و مناطق ترک‌نشين و کردنشين آن دوانيده است. بنابراين از يک سو شاهد دريافت و روايت‌هاى ويژه‌اى از 'هوائي' خراسانى در آميزش با برخى جنبه‌هاى موسيقى ترکمنى هستيم و از سوى ديگر شاهد بسيارى از مختصات موسيقى شرق مازندران در موسيقى کتولى هستيم.
تنوع سازها در اين منطقه نيز حرکت از تنوع زبانى و نژادى اين ناحيه دارد.
سازهاى اين منطقه عبارتند از دوتار، سازى با منشاءِ ترکمنى و خراساني، نى هفت‌بند (لله‌وا)، نى سنتى ترکمنى (يدبقوم)، دهل، شمشاد، کمانچه، سورنا.
مقامات اين منطقه نيز در سه مقام بزرگ هوائى قابل تقسيم‌بندى هستند.
  موسيقى گدارى
گدارها، تيره‌اى از خنياگران هستند که در مناطق مختلفى از تاريخ همراه با آهنگران، بازگيران و نجاران از هند به سرزمين ما کوچانده شده‌اند. گدارها که امروزه به‌عنوان اقليتى غيررسمى و مستحيل شده در زبان، فرهنگ و آداب و رسوم مازندراني، بالغ بر سى‌هزار نفر مى‌شوند، هنوز از دو طريق يعنى رنگ پوست و موسيقى توانسته‌اند هويت قومى‌ خود را محفوظ نگه دارند. گدارها به‌دليل نوع پيشينه و مهارت در خنياگرى تأثير به‌سزائى در موسيقى شرق مازندران به‌جاى گذاشته‌اند. موسيقى گدارى در واقع بيان ويژه‌اى از موسيقى مازندران است که با احساس، دانش و فرهنگ موسيقى قوم گدار عجين شده است تا بر زمينه رنج‌ها و مشتقات تاريخى اين قوم، روايتى حزن‌انگيزتر و دردمدانه‌تر از آن به‌دست دهد.
در موسيقى‌ گدارى کمانچه رواج بيشترى از نى (لله‌وا) دارد و هم‌چنين از دايره و تمبک بيشتر از نقاره و ديگر سازهاى کوبه‌اى منطقه مازندران استفاده مى‌شود.
  موسيقى غرب مازندران
موسيقى مناطق غربى مازندران (بين منطقه چالوس تا غرب رودخانه نشتا ـ نشتارود) از آنجا که در مجاورت مناطق شرقى گيلان قرار دارد و محل تلاقى دو فرهنگ موسيقى است موسيقى اين منطقه ترکيبى از خصوصيات موسيقى نواحى شرق گيلان چون ديلمان و اشکور و نواحى مازندران است.
در منطقه دو هزار در مازندران‌غربي، با نواهاى چوپانى بسياري، که نام اصيل آنها فراموش شده، مواجه مى‌شويم که شباهت زيادى با 'گله را بردن' و 'ميش‌حال' در مناطق مرکزى مازندران دارند، سورنانوازان اين منطقه نيز نغماتى اجراء مى‌کنند که بى‌شباهت به 'رووني' 'يک‌چوبه' نيست. و اين در حالى است که برخى نغمات گيلانى با تغييراتى در مازندران غربى شنيده مى‌شود. در موسيقى عروسى نيز با قطعاتى وام گرفته از گيلان چون 'ورزاجنگ' ، 'پهلواني' ، 'رقص قاسم‌آبادي' و... نيز مواجه هستيم که توسط سورنا و دهل به اجراء در مى‌آيد.
سازهاى رايج اين منطقه عبارتند از: ني، سورنا و دهل.
  موسيقى شرق مازندران
موسيقى شرق مازندران که امروزه از مياندورود سارى تا کوهپايه‌هاى تبرى‌زبان گرگان مورداستفاده قرار مى‌گيرد. در ارتباط با موسيقى روائى ـ منظومه‌اى مناطق ديگر ايران و نيز موسيقى نواحى مازندران قرار مى‌گيرد. گدارها نقش عمده‌اى در تکميل و تکوين اين موسيقى داشته‌اند.
مهم‌ترين ساز رايج در موسيقى شرق مازندران دوتار است. دوتار در شرق مازندران به احتمال، سازى مهاجر است که طى سده‌هاى اخير از موسيقى منطقه گرگان دشت ترکمن به‌منطقهٔ شرق مازندران مهاجرت کرده است. هسته مرکزى موسيقى شرق مازندران دو مقام بزرگ 'هرائي' است که خود در موسيقى ترکمنى و موسيقى شمال خراسان ريشه دارد. بر بستر اين دو مقام بزرگ، چندين شعبهٔ مقام و نيز منظومه‌هاى متعدد شکل گرفته است. مضامين شعرى در موسيقى شرق مازندران دربرگيرنده داستان‌هاى عاشقانه. روايت‌هائى از کوچ و مهاجرت، اندوه و غربت و آرزوهاى شيرين و دست‌نيافتنى است.
مطالب مرتبط


  کلمات در حال جستجو
  بیست و دوم , بینگول , عباس خلیل پور , پایتخت4 , غبار رروبی مزار شهدا , الجزائری , دختری بنام ایسیس , دوسالگی گوسالگی , مقام نخست , گردشگر سلامت ,

  مقالات پربیننده امروز
  علمی و آموزشی / کشاورزی و شیلات / دامپروری ـ تحقیق و پژوهش / استفاده از میوه بلوط تانن گیری شده در جیره های غذایی جوجه های گوشتی , نشریات و مطبوعات / صنایع / ماهنامه بازار چرم و کفش / بازار چرم و کفش - سال جدید شماره ۳۳ (پیاپی ۶۰)، آذر ۱۳۸۴ , بانک اطلاعاتی کتاب / تعیین پتانسیل تجاری دوجانبه و درون‌منطقه‌ای کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی , علم و زندگی / نجوم / منظومه شمسی / درباره اخترباستان شناسی , فرهنگی و هنری / سینما / سینمای دینی / جذابیت در سینمای دینی , خانه و خانواده / خانه‌داری / نکات خانه‌داری / لکه روژ لب , بانک اطلاعاتی کتاب / افسانه‌ی‌ شاهان و پهلوانان: تولد رستم , فرهنگ و جامعه / گاه‌شمار / گاه‌شمار تاریخ ـ میلادی / ۲۷ فوریه ۲۰۰۵ ـ اجرای ضابطه جهانی منع دود کردن سیگار , شخصیت‌ها / فرهنگی و هنری / شاعر / حاجیه مریم‌خانم بانوی خاتون‌آبادی , بانک اطلاعاتی کتاب / پیام‌های عاشورا ,

  برخی منابع مهم خبری
  rasad.org رصد , vaghayedaily.ir روزنامه وقایع اتفاقیه , farspage.com ویژه‌نامه , fartaknews.com فرتاک نیوز , ettelaat.com روزنامه اطلاعات , parsine.com پارسینه , tabnak.ir تابناک , caffecinema.com کافه سینما , qudsonline.ir روزنامه قدس , hamshahrilinks.org روزنامه همشهری ,  وبگردی
  گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
  گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی - برنامه دورهمی ( 29 اسفند 1396 ) - گفتگو جذاب و تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
  ۱۰۰ عکس منتخب ایسنا در سال ۹۶
  ۱۰۰ عکس منتخب ایسنا در سال ۹۶ - عکس منتخب خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) چکیده‌ای بسیار مختصر از ثمره یک سال تلاش عکاسان این خبرگزاری در سراسر کشور است؛ تلاشی که برای انتقال بهتر اخبار و رویدادها و همچنین انعکاس معضلات و مشکلات جامعه به کار بسته شد. در پروسه انتخاب این ۱۰۰ عکس، چالش بزرگ، در واقع همان «انتخاب» بود.
  مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس
  مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس - بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری منتشر شد که در این فیلم مشاهده می کنید.
  گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
  گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
  شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
  شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
  آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
  آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
  تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
  تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
  فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
  فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
  رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
  رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
  درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
  درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
  واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
  واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
  کره شمالی و دلواپسان ایران
  کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
  فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
  فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
  فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
  فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
  رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
  رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
  بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
  بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
  گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
  گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
  زیتون پرورده | طرز تهیه زیتون پرورده
  زیتون پرورده و زیتون پرورده خوشمزه و تهیه زیتون پرورده و درست کردن زیتون پرورده و دستور تهیه زیتون پرورده را در نمناک بیاموزید.