دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ / Monday, 16 July, 2018

جرب اسب Mange


   کوکسيديوئيد و ميکوز Coccidioidmycosis
انسان و حيوانات در اثر اسثتنثاق هاگ اين قارچ به نام کوکسيديوئيديس ايمى تيس که در زمين رشد مى‌کند مبتلا به بيمارى مى‌شوند. علائم بيمارى در اسب عبارت است از لاغري، تب متغير، خيز در پاها، کم‌خونى و ازدياد گلبول‌هاى سفيد خون که در بعضى از موارد دل دردهاى متناوب نيز وجود دارد. پارگى کبد در بعضى مواقع ديده مى‌شوند که به تلف شدن حيوان منجر مى‌گردد.
   کچلى Ringwrom
کچلى از بيمارى‌هاى قارچى پوستى مى‌باشد که اين قارچ به بافت‌هاى پوششى و شاخى و الياف مو حمله مى‌کند. در اسب‌ها بيمارى با ايجاد لکه‌هاى گردى در پوست شروع مى‌شود و پس از چند روز موها فاسد شده و مى‌ريزند. سطح پوست خاکسترى رنگ و شوره‌هاى ريزى در پوست ظاهر مى‌شود. سپس پوسته شده و خارش شديد در حيوان ايجاد مى‌کند. در صورتى‌که مراقبت‌هاى لازم انجام شود پس از مدت ۲۵ تا ۳۰ روز بهبود حاصل مى‌شود. در صورتى‌که محل کچلى در زيرزين و يا تنگ اسب باشد در اثر تحريک بهبودى به تأخير مى‌افتد و ممکن است به ساير نقاط بدن نيز سرايت کند.
بيشتر کچلى‌هاى انسان از حيوانات سرايت مى‌کند، به‌خصوص در نقاط روستائى و جاهائى که تماس نزديک با اسب و گاو وجود دارد.
   لنفانژيت واگير (مشمشه کاذب) The infectious Lymphangitis
لنفانژيت واگير از بيمارى‌هاى مزمن اسب بوده که توسط يکى از انواع قارچ‌ها به نام هيستوپلاسما فارسى مى‌نوزوم به حيوان سرايت مى‌کند. اين قارچ از راه خراش‌هاى پوستى و از طريق لوازم آلوده مثل زين، عرق‌گير، لوازم تيمار وارد بدن اسب مى‌شود. زمانى‌که اين قارچ به بافت‌هاى زيرپوست مى‌رسد، قرحه‌هائى در امتداد عروق لنفى به‌وجود مى‌آورد اين قرحه‌ها کم‌کم ضخيم شده و سرباز مى‌کند. جراحات و ورم بيشتر در اطراف مفصل خرگوشى و يا در تمام قسمت‌هاى پا مشاهده مى‌شود، که اغلب بدون درد مى‌باشد. اين عوارض ممکن است در ساير نقاط بدن و يا مخاط بينى نيز ديده شود که در اين‌صورت با بيمارى مشمشه قابل اشتباه مى‌باشد ولى بايد توجه داشت که در اين بيمارى تست مالئين منفى است. اين بيمارى قابل سرايت به انسان و گاو مى‌باشد.
   هيستوپلاسموز Histoplasmosis
هيستوپلاسموز از بيمارى‌هاى قارچى قابل انتقال بوده و در اسب ايجاد جراحات غده‌اى مى‌نمايد عوارض بيمارى در کرّه‌اسب‌ها عبارت از لاغري، تنگى نفس گاهىو يرقان مى‌باشد. در انسان علائمى شبيه به علائم بيمارى در اسب‌ها ديده مى‌شود. عامل بيمارى هيستوپلاسماکاپسولاتوم است، و ابتلاء معمولاً در اثر اسثنشاق گرد و غبار آلوده صورت مى‌گيرد.
   رينو سپوريديوز Rhinosporidiosis
عامل اين بيمارى رينوسپوريد ياسيبرى است که ايجاد ناراحتى و جراحات در مخاط بيني، منخرين و گاهى در حنجره، چشم و واژن اسب‌ها مى‌نمايد. اين بيمارى قابل اشتباه با بيمارى مشمشه، گورم و لنفانژيت مى‌باشد. بيمارى به انسان قابل سرايت است.
   توکسوپلاسموز Toxoplasmosis
توکسوپلاسموز بيمارى واگير و مشترک بين انسان و کليه حيوانات مى‌باشد. عامل بيمارى توکسوپلاسما گوندسى‌اى است، که انگل داخل ياخته‌اى بوده و از راه دهان وارد بدن انسان و حيوان شده و ايجاد بيمارى مى‌نمايد. اسب‌هاى مبتلا به توکسوپلاسموز داراى علائم عصبي، اشکال در حرکت، چرخش به دور خود و گاهى فلجى و کورى مى‌باشند.
گربه‌ها از جمله مهم‌ترين مخازن اين بيمارى بوده، و بلع مواد آلوده به مدفوع گربه مهم‌ترين راه دخول اين انگل به بدن انسان و ساير حيوانات مى‌باشد.
   جرب اسب Mange
جرب‌هاى مختلفى در اسب ايجاد بيمارى مى‌کنند که مهم‌ترين آنها عبارت هستند از جرب دمودکس اکوئي، جرب سارکوپتيک، جرب پزوروپتيک و جرب کوريوپتيک مى‌باشد.
جرب پزوروپتيک در اسب ايجاد دلمه‌هائى در قاعده يال و دم کرده، دلمه‌ها کم‌کم بزرگ شده و توليد خارش شديد مى‌نمايد و حيوان بدن خود را به در و ديوار مى‌مالد. گاهى اوقات ممکن است جراحات در قسمت‌هاى فاقد مو مثل زير بغل، پستان و بيضه نيز ديده شود. جرب از طريق تماس مستقيم و يا از طريق استفاده مشترک از وسائل مثل زين، عرق‌گير، افسار و غيره قابل انتقال است. جرب‌هاى اسب قابل انتقال به انسان مى‌باشد.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
جمهوری دموکراتیک خلق کره , نقاشی‌کردن , بتو , زنبورخواران , چابهاری , کیانپارس , گیاهان آبزی , نمره دانشجویان , محمدباقر قهرمانی , عمر چلیک ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / تاریکخانه اشباح (آسیب‌شناسی گذار به دولت دمکراتیک توسعه‌گرا) , فرهنگ و جامعه , ادبیات و شعر , طنز / ننه سرما و مشکلات زمستانی! , بانک اطلاعاتی کتاب / 350 لطیفه زیبا , بانک اطلاعاتی کتاب / مبانی و فناوری کامپیوتر: شاخه کاردانش، استاندارد مهارت: رایانه کار درجه 2 , بانک اطلاعاتی کتاب / ویندوز 98: شاخه کاردانش: استاندارد مهارت: رایانه کار درجه 2 , خانه و خانواده , آشپزی , کیکها / کیک سیب و قهوه , بانک اطلاعاتی کتاب / سوره مبارکه انعام , اجتماعی , خانه و خانواده , كودكان / با کودکانمان صمیمی تر باشیم , بانک اطلاعاتی کتاب / آتش‌کاری در معادن: شناخت مواد منفجره حفر چال, خرج‌گذاری, مواد منفجره ایران , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه شعر و ترانه سیبستان سبز: سروده‌های (72/77) ,

برخی منابع مهم خبری
roozannews.ir روزنامه روزان , bartarinha.ir برترینها , tafahomnews.com روزنامه تفاهم , farsnews.ir خبرگزاری فارس , eslahat.news روزنامه صدای اصلاحات , jamnews.ir جام نیوز , aftabnews.ir آفتاب نیوز , iran-varzeshi.com روزنامه ایران ورزشی , khorasannews.com روزنامه خراسان , tarafdari.ir طرفداری ,وبگردی
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟ - سرنوشت فرزند بزرگ حسن روحانی از جمله مواردی است که در سال‌های گذشته بارها مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ نیز یکی از وب‌سایت‌های اصولگرا مدعی بود که او به دنبال “شکست عشقی” دست به “خودکشی” زده است. بنا به ادعای برخی از رسانه‌های اصو‌لگرا، فرزند روحانی با کلت کمری پدر خودکشی کرد.
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا - کاربران شبکه های اجتماعی فیلمی را منتشر کرده اند که گفته می شود مربوط به خانه مجلل محمود خاوری در کانادا است. صحت و سقم این قضیه هنوز تایید نشده است.
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟ - احزاب و شخصیت‌ها - زندگی ساده آیت‌الله جنتی گرچه از ویژگی‌های مثبت شخصیت وی است اما نوع نگاهش به عرصه سیاسی و مصداق‌یابی های وی درخصوص افراد انقلابی انتقادهای زیادی را متوجه او می‌کند.
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول - امیرحسین مقصودلو (تتلو) با انتشار عکسی از خودش و مائده هژبری، دختر نوجوانی که پس از اعتراف تلویزیونی اش معروف شد، از کنسرت مشترک در استانبول خبر داد.
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد!
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد! - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا - صحبت های تامل برانگیز آیت الله رودباری درمورد ربا در کشور
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟ - دختر بازداشت شده در بخشی از مصاحبه توضیح می‌دهد که صبح دستگیر شده و خانواده‌اش در جریان این موضوع قرار گرفته‌اند و این ادعا نشان می‌دهد تهیه فیلم اعترافات به فاصله یک صبح تا عصر انجام شده که خود نشان‌دهنده این است که برای متهم هنوز دادگاهی تشکیل نشده و جرمی به اثبات نرسیده ‌است.
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر!
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر! - پس از آنکه فیلم تازه محمدحسین فرح‌بخش در سالن‌های سینمای شهر تهران اکران نشد. احمدی مدیر سینماشهر که از قضا تهیه کننده برنامه خندوانه نیز هست و سوله مدیریت بحران شهر تهران در دوره تهیه کنندگی او به «خندوانه» اختصاص یافت، مانع از این اکران شده بود و همین مسئله واکنش فرح بخش را به دنبال داشت و او را رانت‌‎‌خوار خواند و پای رامبد جوان را به میان کشید.
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم - یکی از دختران که به شدت مورد توجه قرار گرفته است مائده نام دارد. او از چهره‌های شناخته شده اینستاگرام است که ویدئو‌هایی از رقص هایش را در صفحه خود منتشر کرده است. او متولد سال 1380 است. به گفته خودش حدود 600هزار فالوئر دارد. او حالا با قرار وثیقه آزاد است.
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس)
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس) - سردار آزمون نیمه شب گذشته و در نزدیکی‌های صبح امروز با خودوری پورشه شخصی خود در محور نکا بهشهر پس از عبور از روستای کمیشان با تصادف زنجیره‌ای مواجه شد که در این حادثه خودروهای زیادی خسارت دیدند
فیلم | سرگذشت گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان (۱۴+)
فیلم | سرگذشت گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان (۱۴+) - فیلم - گزارشی کامل و کوتاه از سرگذشت وحید مرادی گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان را در ویدئوی زیر ببینید.
شوخی «عطاران» با «مدیری» در اکران فیلم هزارپا
شوخی «عطاران» با «مدیری» در اکران فیلم هزارپا - مراسم اکران خصوصی فیلم هزارپا با حضور هنرمندان و بازیگران این فیلم سینمایی شب گذشته 9 تیر 1397 در برج میلاد برگزار شد.
قصور تاریخی دولت
قصور تاریخی دولت - چه باید کرد؟ پرسشی که نوبخت پرسیده است، اما شاید به دنبال پاسخ آن نباشد. در شرایط کنونی دولت و حامیان اصلی آن در مظان این اتهام تاریخ قرار خواهند گرفت که چرا به دنبال طرح و پاسخ مهم‌ترین سوال شرایط بحرانی کنونی نرفتند.
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی - مردم تهران برای اولین بار و برای تماشای مسابقه‌ی فوتبال ایران و اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۸ بهمراه خانواده‌های خود به ورزشگاه صدهزار نفری آزادی رفتند