جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ / Friday, 15 December, 2017

جرب اسب Mange


   کوکسيديوئيد و ميکوز Coccidioidmycosis
انسان و حيوانات در اثر اسثتنثاق هاگ اين قارچ به نام کوکسيديوئيديس ايمى تيس که در زمين رشد مى‌کند مبتلا به بيمارى مى‌شوند. علائم بيمارى در اسب عبارت است از لاغري، تب متغير، خيز در پاها، کم‌خونى و ازدياد گلبول‌هاى سفيد خون که در بعضى از موارد دل دردهاى متناوب نيز وجود دارد. پارگى کبد در بعضى مواقع ديده مى‌شوند که به تلف شدن حيوان منجر مى‌گردد.
   کچلى Ringwrom
کچلى از بيمارى‌هاى قارچى پوستى مى‌باشد که اين قارچ به بافت‌هاى پوششى و شاخى و الياف مو حمله مى‌کند. در اسب‌ها بيمارى با ايجاد لکه‌هاى گردى در پوست شروع مى‌شود و پس از چند روز موها فاسد شده و مى‌ريزند. سطح پوست خاکسترى رنگ و شوره‌هاى ريزى در پوست ظاهر مى‌شود. سپس پوسته شده و خارش شديد در حيوان ايجاد مى‌کند. در صورتى‌که مراقبت‌هاى لازم انجام شود پس از مدت ۲۵ تا ۳۰ روز بهبود حاصل مى‌شود. در صورتى‌که محل کچلى در زيرزين و يا تنگ اسب باشد در اثر تحريک بهبودى به تأخير مى‌افتد و ممکن است به ساير نقاط بدن نيز سرايت کند.
بيشتر کچلى‌هاى انسان از حيوانات سرايت مى‌کند، به‌خصوص در نقاط روستائى و جاهائى که تماس نزديک با اسب و گاو وجود دارد.
   لنفانژيت واگير (مشمشه کاذب) The infectious Lymphangitis
لنفانژيت واگير از بيمارى‌هاى مزمن اسب بوده که توسط يکى از انواع قارچ‌ها به نام هيستوپلاسما فارسى مى‌نوزوم به حيوان سرايت مى‌کند. اين قارچ از راه خراش‌هاى پوستى و از طريق لوازم آلوده مثل زين، عرق‌گير، لوازم تيمار وارد بدن اسب مى‌شود. زمانى‌که اين قارچ به بافت‌هاى زيرپوست مى‌رسد، قرحه‌هائى در امتداد عروق لنفى به‌وجود مى‌آورد اين قرحه‌ها کم‌کم ضخيم شده و سرباز مى‌کند. جراحات و ورم بيشتر در اطراف مفصل خرگوشى و يا در تمام قسمت‌هاى پا مشاهده مى‌شود، که اغلب بدون درد مى‌باشد. اين عوارض ممکن است در ساير نقاط بدن و يا مخاط بينى نيز ديده شود که در اين‌صورت با بيمارى مشمشه قابل اشتباه مى‌باشد ولى بايد توجه داشت که در اين بيمارى تست مالئين منفى است. اين بيمارى قابل سرايت به انسان و گاو مى‌باشد.
   هيستوپلاسموز Histoplasmosis
هيستوپلاسموز از بيمارى‌هاى قارچى قابل انتقال بوده و در اسب ايجاد جراحات غده‌اى مى‌نمايد عوارض بيمارى در کرّه‌اسب‌ها عبارت از لاغري، تنگى نفس گاهىو يرقان مى‌باشد. در انسان علائمى شبيه به علائم بيمارى در اسب‌ها ديده مى‌شود. عامل بيمارى هيستوپلاسماکاپسولاتوم است، و ابتلاء معمولاً در اثر اسثنشاق گرد و غبار آلوده صورت مى‌گيرد.
   رينو سپوريديوز Rhinosporidiosis
عامل اين بيمارى رينوسپوريد ياسيبرى است که ايجاد ناراحتى و جراحات در مخاط بيني، منخرين و گاهى در حنجره، چشم و واژن اسب‌ها مى‌نمايد. اين بيمارى قابل اشتباه با بيمارى مشمشه، گورم و لنفانژيت مى‌باشد. بيمارى به انسان قابل سرايت است.
   توکسوپلاسموز Toxoplasmosis
توکسوپلاسموز بيمارى واگير و مشترک بين انسان و کليه حيوانات مى‌باشد. عامل بيمارى توکسوپلاسما گوندسى‌اى است، که انگل داخل ياخته‌اى بوده و از راه دهان وارد بدن انسان و حيوان شده و ايجاد بيمارى مى‌نمايد. اسب‌هاى مبتلا به توکسوپلاسموز داراى علائم عصبي، اشکال در حرکت، چرخش به دور خود و گاهى فلجى و کورى مى‌باشند.
گربه‌ها از جمله مهم‌ترين مخازن اين بيمارى بوده، و بلع مواد آلوده به مدفوع گربه مهم‌ترين راه دخول اين انگل به بدن انسان و ساير حيوانات مى‌باشد.
   جرب اسب Mange
جرب‌هاى مختلفى در اسب ايجاد بيمارى مى‌کنند که مهم‌ترين آنها عبارت هستند از جرب دمودکس اکوئي، جرب سارکوپتيک، جرب پزوروپتيک و جرب کوريوپتيک مى‌باشد.
جرب پزوروپتيک در اسب ايجاد دلمه‌هائى در قاعده يال و دم کرده، دلمه‌ها کم‌کم بزرگ شده و توليد خارش شديد مى‌نمايد و حيوان بدن خود را به در و ديوار مى‌مالد. گاهى اوقات ممکن است جراحات در قسمت‌هاى فاقد مو مثل زير بغل، پستان و بيضه نيز ديده شود. جرب از طريق تماس مستقيم و يا از طريق استفاده مشترک از وسائل مثل زين، عرق‌گير، افسار و غيره قابل انتقال است. جرب‌هاى اسب قابل انتقال به انسان مى‌باشد.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
رییس اتحادیه ریلی شهر کشور , شمس‌الله صفرلکی , محمدرضا اخلاق پسند , سرباز صهیونیست , فریبا متخصص , میراث , بورس شانگهای , تخریب سنگ‌نگاره , تجاوز , سرانه فضا ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / پریچهر , بانک اطلاعاتی کتاب / کنکور مکاتبه‌ای معارف اسلامی و قرآن: ویژه تمامی رشته‌ها , بهداشت / بهداشت و زیبایی / پوست / رازهای زیبا شدن , بانک اطلاعاتی کتاب / هجده قطعه پیش درآمد برای ویولن , بانک اطلاعاتی کتاب / عروسک مهربان , بانک اطلاعاتی کتاب / روز اسباب‌کشی , بانک اطلاعاتی کتاب / انقلاب مشروطیت ایران , بانک اطلاعاتی کتاب / صفیر هدایت: تفسیر آیات 28 تا 31 سوره‌ی هود: صیقل روح: اولین پیام حضرت نوح (ع) , بانک اطلاعاتی کتاب / در انتظار آفتاب (بحثی پیرامون اصالت مهدویت) , بانک اطلاعاتی کتاب / تشبیهات قرآنی و روایی ,

برخی منابع مهم خبری
digiato.com دیجیاتو , salamaneh.com سلامانه , sena.ir سنا , iran-newspaper.com روزنامه ایران , aparat.com آپارات , rooziato.com روزیاتو , fardanews.com فردا نیوز , jahanesanat.ir روزنامه جهان صنعت , javanonline.ir جوان آنلاین , khabarsport.com خبر ورزشی ,وبگردی
فیلم/ شایعه ازدواج رز رضوی و شریفی‌نیا از کجا شروع شد؟
فیلم/ شایعه ازدواج رز رضوی و شریفی‌نیا از کجا شروع شد؟ - محمدرضا شریفی‌نیا بازیگر سینما و تلویزیون با حضور در برنامه دورهمی درخصوص شایعه ازدواج با بازیگر زن جوان توضیحاتی ارائه کرد.
ماجرای فیلم جنجالی در پایگاه نظامی روسیه
ماجرای فیلم جنجالی در پایگاه نظامی روسیه - ولادیمیر پوتین در مسیر سفر خود به قاهره، چند دقیقه در پایگاه الحمیمیم حاضر شد و برخورد فرد نظامی روس با رئیس جمهوری سوریه موجی از انتقادات را در فضای مجازی به راه انداخت.
درآمد کشور از گردشگری افزایش یافت / از محل عوارض خروجی !
درآمد کشور از گردشگری افزایش یافت / از محل عوارض خروجی ! - دولت روز گذشته و در اقدامی غیرمنتظره،عوارض خروج از کشور را با افزایش 300 درصدی! مواجه کرد...
فیلمی از مرگ خرس قطبی به دلیل تغییرات آب و هوایی
فیلمی از مرگ خرس قطبی به دلیل تغییرات آب و هوایی - یکی از عکاسان نشنال جئوگرافیک فیلمی کوتاه از یک خرس قطبی منتشر کرده که در منطقه ای دورافتاده در جزیره بافین و به دور از یخ ها مشغول جستجو برای غذاست. در این بخشی از این فیلم حیوان مشغول جستجو در زباله هاست، سپس روی زمین می افتد و در انتظار مرگ می ماند.
امتناع از دست دادن علی هاشمی با خانم مدال دهنده
امتناع از دست دادن علی هاشمی با خانم مدال دهنده - فیلم - علی هاشمی وزنه بردار کشورمان با توضیح اینکه مسلمان است از دست دادن با خانم اهدا کننده مدال خودداری کرد.
سطح سواد کارشناس اقتصادی تلویزیون !
سطح سواد کارشناس اقتصادی تلویزیون ! - کارشناس اقتصادی تلویزیون نمی داند که لغت Bitcoin به چه معناست و با تلفظ Bitqueen به این نتیجه رسیده که معنای ملکه بیت ها را می دهد!!
فیلم/ تصاویر منتشر شده از جسد علی عبدالله صالح
فیلم/ تصاویر منتشر شده از جسد علی عبدالله صالح - وزارت کشور یمن با انتشار بیانیه‌ای رسمی، شایعات کشته شدن علی عبدالله صالح را تأیید کرد و رسما اعلام کرد که او کشته شده است.
جنجال رقص مایکلی سرباز ایرانی
جنجال رقص مایکلی سرباز ایرانی - رقص زیبای سرباز ایرانی در پادگان
دختر رییس فدراسیون روسری بر سر مربی مرد تایلندی کرد
دختر رییس فدراسیون روسری بر سر مربی مرد تایلندی کرد - سرپرست فنی فدراسیون کبدی که بعد از مسابقات از سمتش برکنار شد، می‌گوید که دختر رییس فدراسیون روسری بر سر مربی مرد تایلندی کرد و او را به داخل زمین برد.
روزنامه جمهوری اسلامی: آقای مصباح، مگر شما نبودید که اطاعت از احمدی‌نژاد را اطاعت از خدا خواندید؟
روزنامه جمهوری اسلامی: آقای مصباح، مگر شما نبودید که اطاعت از احمدی‌نژاد را اطاعت از خدا خواندید؟ - کاش بزرگان حوزه علم و فلسفه می‌دانستند سیاست هم برای خود علمی مجزاست و ظرافت‌های خود را دارد و نمی‌شود بدون توجه به آن، طرح ریخت و به نتیجه رسید.
لحظه خودکشی فرمانده جنگ بوسنی در جریان جلسه دادگاه!
لحظه خودکشی فرمانده جنگ بوسنی در جریان جلسه دادگاه! - فرمانده پیشین کروات های بوسنی پس از تایید محکومیت ۲۰ ساله اش در دیوان کیفری بین المللی به دلیل ارتکاب جنایات جنگی، ظرف سم را سرکشید!
فیلم/ تخلف احمدی‌نژاد در بوسیدن مادر چاوز
فیلم/ تخلف احمدی‌نژاد در بوسیدن مادر چاوز - محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور در همایش بسیج حقوقدانان نسبت به اظهارات اخیر رئیس‌جمهوری سابق کشورمان واکنش نشان داد.
همه زنان ناصر محمد خانی و زن جدیدش + عکس
همه زنان ناصر محمد خانی و زن جدیدش + عکس - ناصر محمدخانی دو شب پیش در حالی با زن سومش ازدواج کرد که زن اولش توسط شهلا کشته شده بود و زن دومش - شهلا- در سال 89 اعدام شد.
قشر متوسط - ازدواج سفید / قش پائین - تجاوز
قشر متوسط - ازدواج سفید / قش پائین - تجاوز - الان این ازدواج سفید بحرانی است که قشر متوسط دارد ایجاد می‌کند، بعد از آن ازدواج‌های ساندویچی است، یعنی رابطه جنسی ساندویچی. در ازدواج سفید طرفین چندمدت با هم هستند اما اگر قرار شد رابطه ... سر خیابان انجام شود، چه کسی می‌خواهد آن‌ها را بگیرد؟ چند نفر را می‌خواهند بگیرند؟ چند نفر را می‌خواهند اعدام کنند؟
فیلم دو دختر اصفهانی لحظاتی قبل از خودکشی
فیلم دو دختر اصفهانی لحظاتی قبل از خودکشی - فیلم خودکشی دختر اصفهانی (جدید) | دو دختر اصفهانی در فیلمی که پیش از خودکشی ضبط کرده اند، با خوشحالی به سمت مرگ می شتابند. لحظاتی که آنها نزدیکان شان را خطاب قرار می دهند و خودشان را آرام و آهسته می رسانند به بلندترین ارتفاعی که برای خودکشی به ذهنشان آمده یعنی پل شهید چمران اصفهان و در این مسیر هیچ عاملی، هیچ دلیلی نیست که دست دلشان را بگیرد و پشیمان شان کند برای رفتن.
    پربازدیدها