جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ / Friday, 23 March, 2018

جرب اسب Mange


   کوکسيديوئيد و ميکوز Coccidioidmycosis
انسان و حيوانات در اثر اسثتنثاق هاگ اين قارچ به نام کوکسيديوئيديس ايمى تيس که در زمين رشد مى‌کند مبتلا به بيمارى مى‌شوند. علائم بيمارى در اسب عبارت است از لاغري، تب متغير، خيز در پاها، کم‌خونى و ازدياد گلبول‌هاى سفيد خون که در بعضى از موارد دل دردهاى متناوب نيز وجود دارد. پارگى کبد در بعضى مواقع ديده مى‌شوند که به تلف شدن حيوان منجر مى‌گردد.
   کچلى Ringwrom
کچلى از بيمارى‌هاى قارچى پوستى مى‌باشد که اين قارچ به بافت‌هاى پوششى و شاخى و الياف مو حمله مى‌کند. در اسب‌ها بيمارى با ايجاد لکه‌هاى گردى در پوست شروع مى‌شود و پس از چند روز موها فاسد شده و مى‌ريزند. سطح پوست خاکسترى رنگ و شوره‌هاى ريزى در پوست ظاهر مى‌شود. سپس پوسته شده و خارش شديد در حيوان ايجاد مى‌کند. در صورتى‌که مراقبت‌هاى لازم انجام شود پس از مدت ۲۵ تا ۳۰ روز بهبود حاصل مى‌شود. در صورتى‌که محل کچلى در زيرزين و يا تنگ اسب باشد در اثر تحريک بهبودى به تأخير مى‌افتد و ممکن است به ساير نقاط بدن نيز سرايت کند.
بيشتر کچلى‌هاى انسان از حيوانات سرايت مى‌کند، به‌خصوص در نقاط روستائى و جاهائى که تماس نزديک با اسب و گاو وجود دارد.
   لنفانژيت واگير (مشمشه کاذب) The infectious Lymphangitis
لنفانژيت واگير از بيمارى‌هاى مزمن اسب بوده که توسط يکى از انواع قارچ‌ها به نام هيستوپلاسما فارسى مى‌نوزوم به حيوان سرايت مى‌کند. اين قارچ از راه خراش‌هاى پوستى و از طريق لوازم آلوده مثل زين، عرق‌گير، لوازم تيمار وارد بدن اسب مى‌شود. زمانى‌که اين قارچ به بافت‌هاى زيرپوست مى‌رسد، قرحه‌هائى در امتداد عروق لنفى به‌وجود مى‌آورد اين قرحه‌ها کم‌کم ضخيم شده و سرباز مى‌کند. جراحات و ورم بيشتر در اطراف مفصل خرگوشى و يا در تمام قسمت‌هاى پا مشاهده مى‌شود، که اغلب بدون درد مى‌باشد. اين عوارض ممکن است در ساير نقاط بدن و يا مخاط بينى نيز ديده شود که در اين‌صورت با بيمارى مشمشه قابل اشتباه مى‌باشد ولى بايد توجه داشت که در اين بيمارى تست مالئين منفى است. اين بيمارى قابل سرايت به انسان و گاو مى‌باشد.
   هيستوپلاسموز Histoplasmosis
هيستوپلاسموز از بيمارى‌هاى قارچى قابل انتقال بوده و در اسب ايجاد جراحات غده‌اى مى‌نمايد عوارض بيمارى در کرّه‌اسب‌ها عبارت از لاغري، تنگى نفس گاهىو يرقان مى‌باشد. در انسان علائمى شبيه به علائم بيمارى در اسب‌ها ديده مى‌شود. عامل بيمارى هيستوپلاسماکاپسولاتوم است، و ابتلاء معمولاً در اثر اسثنشاق گرد و غبار آلوده صورت مى‌گيرد.
   رينو سپوريديوز Rhinosporidiosis
عامل اين بيمارى رينوسپوريد ياسيبرى است که ايجاد ناراحتى و جراحات در مخاط بيني، منخرين و گاهى در حنجره، چشم و واژن اسب‌ها مى‌نمايد. اين بيمارى قابل اشتباه با بيمارى مشمشه، گورم و لنفانژيت مى‌باشد. بيمارى به انسان قابل سرايت است.
   توکسوپلاسموز Toxoplasmosis
توکسوپلاسموز بيمارى واگير و مشترک بين انسان و کليه حيوانات مى‌باشد. عامل بيمارى توکسوپلاسما گوندسى‌اى است، که انگل داخل ياخته‌اى بوده و از راه دهان وارد بدن انسان و حيوان شده و ايجاد بيمارى مى‌نمايد. اسب‌هاى مبتلا به توکسوپلاسموز داراى علائم عصبي، اشکال در حرکت، چرخش به دور خود و گاهى فلجى و کورى مى‌باشند.
گربه‌ها از جمله مهم‌ترين مخازن اين بيمارى بوده، و بلع مواد آلوده به مدفوع گربه مهم‌ترين راه دخول اين انگل به بدن انسان و ساير حيوانات مى‌باشد.
   جرب اسب Mange
جرب‌هاى مختلفى در اسب ايجاد بيمارى مى‌کنند که مهم‌ترين آنها عبارت هستند از جرب دمودکس اکوئي، جرب سارکوپتيک، جرب پزوروپتيک و جرب کوريوپتيک مى‌باشد.
جرب پزوروپتيک در اسب ايجاد دلمه‌هائى در قاعده يال و دم کرده، دلمه‌ها کم‌کم بزرگ شده و توليد خارش شديد مى‌نمايد و حيوان بدن خود را به در و ديوار مى‌مالد. گاهى اوقات ممکن است جراحات در قسمت‌هاى فاقد مو مثل زير بغل، پستان و بيضه نيز ديده شود. جرب از طريق تماس مستقيم و يا از طريق استفاده مشترک از وسائل مثل زين، عرق‌گير، افسار و غيره قابل انتقال است. جرب‌هاى اسب قابل انتقال به انسان مى‌باشد.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
موزه تاریخ علوم , 24 انگشتی , رادیو فرهنگ , افزایش تعداد , 1 ورزشگاه تختی آبادان , صندوق مهرباتی , گردن دردا , بیمارستان قائم(عج) اسدآباد , یادمان دفاع مقدس , کالاهای پر مصرف ,

مقالات پربیننده امروز
هنر / هنرهای تصویری و نمایشی / سینما / درخشش ابدی ذهن پاک , فرهنگ و جامعه / فرهنگ / فرهنگ / فرهنگ ایرانیان , بهداشت و درمان / توصیه های پزشکی / نگاهی به سرطان های حفره دهان , فرهنگی و هنری / رادیو و تلویزیون / بازیگر / بازیگران پرکار تلویزیون در سال ۸۶ , سیاسی / ایران / شخصیتها / شهرام جزایری را دزدیده بودند؟! , علوم انسانی / روانشناسی / روانشناسی ـ رفتار / شادی، برگ برنده روزهای سخت زندگی , بانک اطلاعاتی کتاب / مدیر یک دقیقه‌ای , کامپیوتر و اینترنت / نرم‌افزار / ویندوز / بالا بردن سرعت اینترنت , بهداشت / کودکان / بیماریهای کودکان / ذات‌الریه Pneumonia , بهداشت / بهداشت روانی / بلوغ / و اندرز ، یک سلاح پیش پا افتاده : بلوغ ,

برخی منابع مهم خبری
snn.ir دانشجو , 7sobh.com روزنامه هفت صبح , farsnews.ir خبرگزاری فارس , honarnews.com هنرنیوز , shabakeh-mag.com مجله شبکه , aftabnews.ir آفتاب نیوز , alef.ir الف , gsm.ir جی اس ام , alodoctor.ir الو دکتر , bartarinha.ir برترینها ,وبگردی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی - برنامه دورهمی ( 29 اسفند 1396 ) - گفتگو جذاب و تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس - بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری منتشر شد که در این فیلم مشاهده می کنید.
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
هوموس لوبیا قرمز | ایران کوک
طرز تهیه هوموس لوبیا قرمز: لوبیا قرمز و نخود را به مدت 1.5 تا 2 ساعت در زودپز بپزید تا خوب پخته شوند...