چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ / Wednesday, 12 December, 2018

تعیین عادی یا کبیسه‌بودن سال از طریق محاسبه


  تعيين روز هفتهٔ اولين روز سال
مى‌خواهيم بدانيم که نوروز (= روز اول فروردين) براى يک سال خاص چندشنبه است. براى اين امر:
۱. از عدد سال موردنظر (N) يک واحد کم مى‌کنيم تا عدد A به‌دست آيد.
۲. عدد A را با عدد ۲۳۴۶ جمع مى‌کنيم تا عدد B به‌دست آيد.
۳. عدد B را در طول سال متوسط خورشيدى ۲۴۲۱۹۸۷۹/۳۶۵ ضرب مى‌کنيم. بخش صحيح آن تعداد روز کامل سپرى‌شده از مبداء ۲۳۴۶- تا پايان سال پيش از سال N را نشان مى‌دهد. هرگاه به ازاء بخش اعشارى يک واحد به بخش صحيح بى‌افزائيم عدد C به‌دست مى‌آيد که تعداد روز پس از مبداء ۲۳۴۶-، يعنى روز اول سال N است.
۴. نظر به آنکه مبداء سال ۲۳۴۶- روز سه‌شنبه بوده است (و با انتساب اعداد صفر و يک تا شش به شنبه و يکشنبه تا جمعه) به C سه واحد مى‌افزائيم يا از آن چهار واحد کم مى‌کنيم تا به مبداء شنبه انتقال يابيم و عدد حاصل را d مى‌ناميم.
۵. عدد d را به ۷ تقسيم مى‌کنيم، باقى‌مانده که R ناميده مى‌شود نشان‌دهندهٔ روز هفتهٔ اولين روز سال است و برحسب آنکه ۰، ۱، ۲، ... يا ۶ باشد روز اول سال موردنظر شنبه، يکشنبه، ... يا جمعه است.
- مثال اول: مطلوب است روز هفتهٔ اولين روز سال ۱۲۷۶ ش:
حل: N=۱۲۷۶ و A=N -۱=۱۲۷۵ و B=A+۲۳۴۶ = ۲۳۴۶+۱۲۷۵ = ۳۶۲۱
۳۶۲۱×۳۶۵/۲۴۲۱۹۸۷۹ = ۱۳۲۲۵۴۲/۰۰۱ => C = ۱۳۲۲۵۴۳
d = ۱۳۲۲۵۴۳ - ۴ = ۱۳۲۲۵۳۹ = ۱۸۸۸۹۴×۷+۱
پس R=۱، و اول فروردين سال ۱۲۷۶ يکشنبه بوده است.
- مثال دوم: مطلوب است روز هفتهٔ اولين سال ۱۳۸۰ ش:
N=۱۳۸۰ و A=N-۱=۱۳۷۹ و B=A+۲۳۴۶ = ۳۷۲۵
۳۷۲۵×۳۶۵/۲۴۲۱۹۸۷۹ = ۱۳۶۰۵۲۷/۱۹ ≈ ۱۳۶۰۵۲۸
۱۳۶۰۵۲۸ - ۴ = ۱۳۶۰۵۲۴ = ۷×۴+۱۹۴۳۶۰
پس R=۴، و اول فروردين سال ۱۳۸۰ ش چهارشنبه بوده است.
  تعيين لحظهٔ تحويل سال خاص
هنگامى که، مطابق روش تعيين روز هفتهٔ اولين روز سال، عدد B را در طول سال خورشيدى متوسط ضرب مى‌کنيم بخش اعشارى عدد به‌دست آمده در واقع همان ساعت تحويل سال موردنظر از مبداء ظهر است. زيرا که تحويل سال ۲۳۴۶- در ظهر صورت گرفته است و هرگاه بخواهيم تحويل سال را از نيمه‌شب محاسبه کنيم کافى است مقدار ۵/۰ را به بخش اعشارى اضافه کرده و عدد حاصل را به ساعت و دقيقه و ثانيه تبديل کنيم.
- مثال: مطلوب است ساعت تحويل سال ۱۳۸۰ ش.
حل: همان‌گونه که در مثال دو از زير بخش پيشين ديديم از ضرب عدد B در طول سا خورشيدى متوسط تعدادى روز کامل و کسر ۱۹/۰ به‌دست مى‌آيد. ۱۹/۰ روز در واقع ساعت تحويل سال موردنظر نسبت به ظهر است. مى‌توانيم قبلاً به آن ۵/۰ اضافه کنيم و حاصل را به ساعت و دقيقه و ثانيه برگردانيم يا ابتدا ۱۹/۰ را به ساعت و دقيقه و ثانيه تبديل کنيم و سپس ۱۲ ساعت بر آن بى‌افزائيم:
۰/۱۹ + ۰/۵ = ۰/۶۹ = ۳۶s , ۳۳m , ۱۶h
  تعيين عادى يا کبيسه‌بودن سال از طريق محاسبه
براى تعيين عادى يا کبيسه‌بودن يک سال بايد محاسبه کنيم که آن سال ۳۶۵ روزى است يا ۳۶۶ روزي. براى اين امر بايد تعداد روزهاى سپرى‌شدهٔ آن سال و سال پيش از آن را از مبداء ۲۳۴۶- محاسبه کنيم:
- تعداد سال‌هاى سپرى‌شده تا پايان سال N:
A = N+۲۳۴۶
- تعداد سال‌هاى سپرى‌شده تا پايان سال پيش از سال N:
A-۱=N-۱+۲۳۴۶
- تعداد روزهاى سپرى‌شده تا پايان سال N:
B۱ = A×۳۶۵/۲۴۲۱۹۸۷۹
- تعداد روزهاى سپرى‌شده تا پايان سال N-۱:
B۲ = (A-۱)×۳۶۵/۲۴۲۱۹۸۷۹
روشن است که بايد بخش اعشارى اعداد حاصل را يک روز تلقى کنيم. تفاضل B۱-B۲ معلوم خواهد کرد که سال موردنظر N کبيسه است يا ساده.
- مثال: تعيين کنيد که سال ۱۳۷۵ ش عادى بوده است يا کبيسه.
حل: A = ۱۳۷۵+۲۳۴۶=۳۷۲۱
A-۱ = ۱۳۷۵-۱+۲۳۴۶ = ۳۷۲۰
B۱ = ۳۷۲۱×۳۶۵/۲۴۲۱۹۸۷۹ = ۱۳۵۹۰۶۶/۲۲۱ ≈ ۱۳۵۹۰۶۷
B۲ = ۳۷۲۰×۳۶۵/۲۴۲۱۹۸۷۹ = ۱۳۵۸۷۰۰/۹۷۹ ≈ ۱۳۵۸۷۰۱
B۱ - B۲ = ۳۶۶ (روز)
پس سال ۱۳۷۵ کبيسه بوده است.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
فرماندار سرخس , جنگ خیابانی , شرایط جوی ، , قربانیان معدن , میرااث فرهنگی , شعبده بازی سیاسی , تخم‌مرغ ایرانی , مرتضی رواندوست , پالایشگاه نفت بندرعباس , مرز هندو پاکستان ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / پرسشهای چهارگزینه‌ای با پاسخ‌های تشریحی عربی 3 رشته‌های علوم تجربی و ریاضی فیزیک , ورزشی , فوتبال , مربیان / بازگشت ستاره ناآرام , خانه و خانواده , آشپزی , پلو و چلو / مرصع پلو , بانک اطلاعاتی کتاب / 21 پرسش و پاسخ در مورد مرجعیت , بانک اطلاعاتی کتاب / همبستگی و وفاق ملی: چالش‌ها, راهبردها , بهداشت و درمان , علوم پزشکی , علوم پزشکی ـ تحقیقات پزشکی / ارزش تشخیصی زمان اندازه‌گیری کراتین کیناز سرم بعد از تشنج تونیک – کلونیک ژنرالیزه , بانک اطلاعاتی کتاب / جامعه‌شناسی آموزش و پرورش , بانک اطلاعاتی کتاب / غزال , سیاسی , تاریخ سیاسی , ایران / جمهوری رضاخانی , بانک اطلاعاتی کتاب / کتاب کار و خودآزمون هدفدار ریاضی: سال سوم راهنمایی ,

برخی منابع مهم خبری
cinemapress.ir سینما پرس , musiceiranian.ir موسیقی ایرانیان , javanonline.ir روزنامه جوان , rokna.ir رکنا , iran-newspaper.com روزنامه ایران , shabakeh-mag.com مجله شبکه , car.ir کار(خودرو) , 90tv.ir نود , entekhab.ir انتخاب , home.abrarnews.com روزنامه ابرار ,وبگردی
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
شبهای داغ مدیترانه !
شبهای داغ مدیترانه ! - «حسن کردمیهن» متهم آمریت حمله به سفارت عربستان به تازگی در کرج، مرکز استان البرز، رستوران راه انداخته است.
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی!
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی! - دو نفر از کسانی که همراه رئیس جمهور در سمنان حضور داشتند در هنگام سخنرانی روحانی رفتار غیر معمولی از خود نشان میدادند.
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما - ظهارات جنجالی لیلا بوشهری و شقایق دلشاد درباره فساد در سینما: چرا دایرکت میدم فالو نمیکنید؟ ساعت یک شب چرا باید زوایای صورت منو ببینن؟
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی!
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی! - بخشی دیگر از برنامه «من و شما» با حضور مسعود فراستی و برخورد توهین آمیز مجری رسانه ملی را می بینید که در رسانه ها باز نشر نشد.
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر - مریم مومن متولد دهه 70 می باشد و حضورش در بانوی عمارت اولین تجربه بازیگری است و به واسطه این سریال وارد دنیای بازیگری شده است . او در کلاس های تئاتر فعالیت داشته است .
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه - گروه تروریستی جیش العدل نخستین تصاویر از حمله به پاسگاه مرزی در میرجاوه ۱۴ مهر امسال را منتشر کرد؛
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».