سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ / Tuesday, 25 September, 2018

تعیین عادی یا کبیسه‌بودن سال از طریق محاسبه


  تعيين روز هفتهٔ اولين روز سال
مى‌خواهيم بدانيم که نوروز (= روز اول فروردين) براى يک سال خاص چندشنبه است. براى اين امر:
۱. از عدد سال موردنظر (N) يک واحد کم مى‌کنيم تا عدد A به‌دست آيد.
۲. عدد A را با عدد ۲۳۴۶ جمع مى‌کنيم تا عدد B به‌دست آيد.
۳. عدد B را در طول سال متوسط خورشيدى ۲۴۲۱۹۸۷۹/۳۶۵ ضرب مى‌کنيم. بخش صحيح آن تعداد روز کامل سپرى‌شده از مبداء ۲۳۴۶- تا پايان سال پيش از سال N را نشان مى‌دهد. هرگاه به ازاء بخش اعشارى يک واحد به بخش صحيح بى‌افزائيم عدد C به‌دست مى‌آيد که تعداد روز پس از مبداء ۲۳۴۶-، يعنى روز اول سال N است.
۴. نظر به آنکه مبداء سال ۲۳۴۶- روز سه‌شنبه بوده است (و با انتساب اعداد صفر و يک تا شش به شنبه و يکشنبه تا جمعه) به C سه واحد مى‌افزائيم يا از آن چهار واحد کم مى‌کنيم تا به مبداء شنبه انتقال يابيم و عدد حاصل را d مى‌ناميم.
۵. عدد d را به ۷ تقسيم مى‌کنيم، باقى‌مانده که R ناميده مى‌شود نشان‌دهندهٔ روز هفتهٔ اولين روز سال است و برحسب آنکه ۰، ۱، ۲، ... يا ۶ باشد روز اول سال موردنظر شنبه، يکشنبه، ... يا جمعه است.
- مثال اول: مطلوب است روز هفتهٔ اولين روز سال ۱۲۷۶ ش:
حل: N=۱۲۷۶ و A=N -۱=۱۲۷۵ و B=A+۲۳۴۶ = ۲۳۴۶+۱۲۷۵ = ۳۶۲۱
۳۶۲۱×۳۶۵/۲۴۲۱۹۸۷۹ = ۱۳۲۲۵۴۲/۰۰۱ => C = ۱۳۲۲۵۴۳
d = ۱۳۲۲۵۴۳ - ۴ = ۱۳۲۲۵۳۹ = ۱۸۸۸۹۴×۷+۱
پس R=۱، و اول فروردين سال ۱۲۷۶ يکشنبه بوده است.
- مثال دوم: مطلوب است روز هفتهٔ اولين سال ۱۳۸۰ ش:
N=۱۳۸۰ و A=N-۱=۱۳۷۹ و B=A+۲۳۴۶ = ۳۷۲۵
۳۷۲۵×۳۶۵/۲۴۲۱۹۸۷۹ = ۱۳۶۰۵۲۷/۱۹ ≈ ۱۳۶۰۵۲۸
۱۳۶۰۵۲۸ - ۴ = ۱۳۶۰۵۲۴ = ۷×۴+۱۹۴۳۶۰
پس R=۴، و اول فروردين سال ۱۳۸۰ ش چهارشنبه بوده است.
  تعيين لحظهٔ تحويل سال خاص
هنگامى که، مطابق روش تعيين روز هفتهٔ اولين روز سال، عدد B را در طول سال خورشيدى متوسط ضرب مى‌کنيم بخش اعشارى عدد به‌دست آمده در واقع همان ساعت تحويل سال موردنظر از مبداء ظهر است. زيرا که تحويل سال ۲۳۴۶- در ظهر صورت گرفته است و هرگاه بخواهيم تحويل سال را از نيمه‌شب محاسبه کنيم کافى است مقدار ۵/۰ را به بخش اعشارى اضافه کرده و عدد حاصل را به ساعت و دقيقه و ثانيه تبديل کنيم.
- مثال: مطلوب است ساعت تحويل سال ۱۳۸۰ ش.
حل: همان‌گونه که در مثال دو از زير بخش پيشين ديديم از ضرب عدد B در طول سا خورشيدى متوسط تعدادى روز کامل و کسر ۱۹/۰ به‌دست مى‌آيد. ۱۹/۰ روز در واقع ساعت تحويل سال موردنظر نسبت به ظهر است. مى‌توانيم قبلاً به آن ۵/۰ اضافه کنيم و حاصل را به ساعت و دقيقه و ثانيه برگردانيم يا ابتدا ۱۹/۰ را به ساعت و دقيقه و ثانيه تبديل کنيم و سپس ۱۲ ساعت بر آن بى‌افزائيم:
۰/۱۹ + ۰/۵ = ۰/۶۹ = ۳۶s , ۳۳m , ۱۶h
  تعيين عادى يا کبيسه‌بودن سال از طريق محاسبه
براى تعيين عادى يا کبيسه‌بودن يک سال بايد محاسبه کنيم که آن سال ۳۶۵ روزى است يا ۳۶۶ روزي. براى اين امر بايد تعداد روزهاى سپرى‌شدهٔ آن سال و سال پيش از آن را از مبداء ۲۳۴۶- محاسبه کنيم:
- تعداد سال‌هاى سپرى‌شده تا پايان سال N:
A = N+۲۳۴۶
- تعداد سال‌هاى سپرى‌شده تا پايان سال پيش از سال N:
A-۱=N-۱+۲۳۴۶
- تعداد روزهاى سپرى‌شده تا پايان سال N:
B۱ = A×۳۶۵/۲۴۲۱۹۸۷۹
- تعداد روزهاى سپرى‌شده تا پايان سال N-۱:
B۲ = (A-۱)×۳۶۵/۲۴۲۱۹۸۷۹
روشن است که بايد بخش اعشارى اعداد حاصل را يک روز تلقى کنيم. تفاضل B۱-B۲ معلوم خواهد کرد که سال موردنظر N کبيسه است يا ساده.
- مثال: تعيين کنيد که سال ۱۳۷۵ ش عادى بوده است يا کبيسه.
حل: A = ۱۳۷۵+۲۳۴۶=۳۷۲۱
A-۱ = ۱۳۷۵-۱+۲۳۴۶ = ۳۷۲۰
B۱ = ۳۷۲۱×۳۶۵/۲۴۲۱۹۸۷۹ = ۱۳۵۹۰۶۶/۲۲۱ ≈ ۱۳۵۹۰۶۷
B۲ = ۳۷۲۰×۳۶۵/۲۴۲۱۹۸۷۹ = ۱۳۵۸۷۰۰/۹۷۹ ≈ ۱۳۵۸۷۰۱
B۱ - B۲ = ۳۶۶ (روز)
پس سال ۱۳۷۵ کبيسه بوده است.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
مناطق تهران , پرنده آسیب دیده , بهترین کارگردانی , مدیریت بحران استان هرمزگان , اشعاری , استقلال-السد , غربی , استعفای داورزنی , راضیه علی رضایی , فرماندار پیشوا ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / سیری در عقاید , بانک اطلاعاتی کتاب / کتابهایی از عهد عتیق (کتابهای قانونی ثانی) براساس کتاب مقدس اورشلیم , بانک اطلاعاتی کتاب / nternational expressways: exercises in functions,topics and grammar for interactive conversation... , بانک اطلاعاتی کتاب / دعائ جوشن کبیر , بانک اطلاعاتی کتاب / درس و کنکور پایگاه داده‌ها شامل: تشریح کامل درس پایگاه داده‌ها طبق سرفصلهای وزارت علوم, تدریس تمام ن , دین و اندیشه , دین و مذهب , عصر ظهور / ره آورد انتظار , بهداشت و درمان , بهداشت فردی و عمومی , بهداشت و سلامت‌ جامعه / توصیه‌های بهداشتی به عزاداران , بانک اطلاعاتی کتاب / آموزش مهارت فنی درجه یک: نقشه‌کشی صنعتی , بانک اطلاعاتی گردشگری / سدها ، استان آذربایجان شرقی , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه سوالات طبقه‌بندی‌ شده ‌کنکور عمومی و پایه با پاسخ‌های کاملا تشریحی: مطابق با آخرین تغییرات کتب درسی ,

برخی منابع مهم خبری
plus.ir تی وی پلاس , piroozionline.ir روزنامه پیروزی , zamandaily.ir روزنامه زمان , car.ir کار(خودرو) , shafaqna.com شفقنا , rooyeshnews.com رویش , mashreghnews.ir مشرق نیوز , ebtekarnews.com روزنامه ابتکار , rokna.ir رکنا , hamshahrionline.ir همشهری آنلاین ,وبگردی
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش - این فیلم که توسط دوربین های امنیتی گرفته شده لحظه به چاه انداختن دختر 5 ساله ای در اصفهان توسط پسر بچه ای کوچک را به تصویر کشیده است.
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی - جوان خوش ذوق ایرانی لامبورگینی! تماما ایرانی را طراحی و تولید کرده است.
سلطان سکه
سلطان سکه - اولین جلسه دادگاه "وحید مظلومین" معروف به سلطان سکه به همراه ۱۴ نفر از همدستانش امروز در شعبه دو دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی زرگر و به صورت علنی برگزار شد.
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر - با وجود اینکه چند روزی است سریال پر حاشیه "پدر" به پایان رسیده است، اما انتشار تصاویر ریحانه پارسا بازیگر نقش اول زن این سریال جنجال تازه‌ای به پا کرده است. این جنجال در حالی ایجاد شده که سازندگان سریال "پدر" به دنبال تولید فصل دوم آن هستند.
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها - ریحانه پارسا، بازیگر نقش لیلا در سریال "پدر" فعالیت خودش را به عنوان مدل تبلیغاتی آغاز کرد. این بازیگر متولد سال 1377 است.
درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقه هندبال
درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقه هندبال - در این فیلم درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقات هندبال بازی‌های آسیایی جاکارتا را می بینید که این بازی در نهایت منجر به پیروزی ایران و کسب مقام پنجمی کشورمان شد.