سه شنبه, ۲۸ اسفند, ۱۳۹۷ / 19 March, 2019
مجله ویستا

گیاهچه


نام علمى: Kochia scoparia (L.) Schral
نام انگليسى: Kochia, Mockcypress, Summer cypress
   گياهچه
سطح بالائى لپه‌ها سبز تيره و سطح زيرين آنها متمايل به قرمز است. اين لپه‌ها طولى سه تا چهار برابر پهنا دارند. اولين برگ‌هاى حقيقى سبز متمايل به خاکسترى و پوشيده از کرک‌هاى نرم هستند. اين برگ‌ها در مراحل اوليه به شکل روزت است. چنانچه گياهچه‌ها در مجاورت گياهان رقيب قرار گيرند، فاصلهٔ ميانگره‌هاى آن به‌طور مشخص کوتاه خواهد شد.
   گياه کامل
- اندام‌هاى رويشى :
گياهى يک‌ساله، ايستا، به ارتفاع ۵۰ تا ۱۵۰ سانتى‌متر که توسط بذر تکثير مى‌يابد. تاج آن گسترده و ساقه‌ها صاف، سبز رنگ، داراى انشعابات فراوان و پوشيده از کرک‌هاى طويل و نرم هستند.
انشعابات فراوان اين گياه به آن ظاهرى درختچه‌اى مى‌دهد. برگ‌ها متناوب، باريک، خطى تا سرنيزه‌اى شکل، به طول ۲۵/۶ تا ۸ و پهناى ۵/۲ تا ۵ ميلى‌متر هستند. سطح زيرين آنها توسط کرک‌هاى نرم و محکم پوشيده شده و بدون دمبرگ هستند. در فصل پائيز و در مراحل رسيدگى به رنگ قرمز در مى‌آيد.
- اندام‌هاى زايشى :
گل‌ها کوچک، متمايل به سبز، نر ماده که به‌صورت منفرد و يا دوتائى در محور برگ‌ها قرار گرفته‌اند. بخش بيرونى گل‌ها داراى کرک‌هاى نرم و نقره‌اى رنگ مى‌باشد.
بذرهاى اين گياه قهوه‌اى با لکه‌هاي زردرنگ، تخم‌مرغى شکل و پهن و به اندازهٔ ۵/۱ ميلى‌متر هستند. موسم گلدهى اين گياه تير تا مهرماه مى‌باشد و دانه‌ها از شهريور تا آبان‌ماه مى‌رسند.
   محل رشد و پراکنش
گياهى است مقاوم به خشکى که بيشتر در حاشيهٔ جاده‌ها مشاهده مى‌شود. علاوه بر اين، اين علف هرز را مى‌توان به‌صورت پراکنده در زمين‌هاى زراعي، باير و باغ‌ها نيز مشاهده کرد. نمونه‌هاى پرورش‌يافتهٔ آن گاهى به‌صورت مخلوط در مزارع پنبه و يا حاشيهٔ محصولات تابستانه براى استفاده‌هاى تنظيفى کشت مى‌شود.
همچنین مشاهده کنید
 آگهی
مکانیک سیار باطری ساز امداد خودرو تعمیر خودرو …
تولید محتوی، اخبار و بولتنهای تخصصی

 از میان خبرها

سرخط خبرها