سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ / Tuesday, 13 November, 2018

فَرنَدول - سورمارنخال


نام علمى: Lythrum salicaria L
نام انگليسى: Purple lythrum, Purple loosestrife
   گياه کامل
- اندام‌هاى رويشى :
گياهى چندساله، ايستا، به اتفاق ۳۰ تا۲۰۰ سانتى‌متر که توسط بذر تکثير مى‌يابد. ساقهٔ آن به‌طور پراکنده منشعب، کرک‌دار يا بدون کرک، چهارگوش يا با گوشه‌هاى بيشتر مى‌باشد. برگ‌ها بدون دمبرگ با شکل‌هاى متنوع که در هر دو سطح و يا فقط در سطح زيرين آن کرک مشاهده مى‌شود. برگ‌هاى پائين ساقه متقابل يا فراهم (۳ تائى و يا به‌ندرت تا ۴ عدد)، بيضى‌شکل، کشيده و به طول ۳۰ ميلى‌متر هستند. برگ‌هاى بالائى ساقه نيز معمولاً متقابل، باريک، به عرض ۲۵ ميلى‌متر، سرنيزه‌اى و در قاعدهٔ قلبى شکل است. طول اين برگ‌ها ممکن است به ۱۲ سانتى‌متر برسد.
- اندام‌هاى زايشى :
گل‌آذين به‌صورت کلاپرک سنبله مانند و شامل تعداد زيادى گل است که در انتهاء ساقهٔ اصلى و يا انشعابات آن قرار گرفته است. گل‌ها به رنگ قرمز ارغواني، کاسهٔ گل کم و بيش کرک‌دار و بعضى مواقع فقط در طول رگه‌ها کرک وجود دارد. اين اندام ۶ تا ۱۰ ميلى‌متر طول داشته و داراى ۱۲ رگهٔ برجسته و مشخص است.
ميوهٔ اين گياه کپسول، تخم‌مرغى - کشيده، دوخانه‌اي، به طول ۳ تا ۴ و عرض ۲ ميلى‌متر و شامل بذرهائى به رنگ زرد متمايل به قهوه‌اى و به طول يک ميلى‌متر است.
موسم گلدهى اين گياه نيز خرداد تا شهريور ماه است.
   محل رشد و پراکنش
اين علف هرز خاصّ مناطق مرطوب بوده و عمدتاً در علفزارهاى مرطوب، حاشيهٔ جويبارها، برکه‌ها و بعضى مواقع در زمين‌هاى زراعى و در مناطق با آب فراوان يافت مى‌شود. در مزارع برنج رشد خوبى داشته و علف هرز مهمى به حساب مى‌آيد.
دام‌ها ميلى به مصرف اين گياه ندارند اما قسمت‌هاى علفى و جوان و به‌خصوص ريشه‌هاى آن داراى تانن بوده و مصرف داروئى دارد. گل‌‌هاى اين گياه نيز شهد فراوانى توليد مى‌کنند که مورد علاقهٔ زنبورهاى عسل است. اين گياه به‌دليل داشتن گل‌هاى زيبا به‌عنوان گياه زينتى نيز مورد توجه است.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
سلطان قابوس , سناریو سازی , برادر سر لشگر صفوی , عقد قرارداد با خارجی ها , برنج جدید , کلاس جبرانی , شرکتهای بیمه گر , برپایی کنگره , پنج دانشگاه برتر دنیا , تبعه کره جنوبی ,

مقالات پربیننده امروز
کامپیوتر و فناوری‌اطلاعات , فناوری اطلاعات , فن‌آوری‌ ارتباطات‌ و اطلاعات / CIO یا مدیر فناوری اطلاعات کیست؟ , بانک اطلاعاتی کتاب / خلاصه نقطه‌های آغاز در اخلاق عملی , شخصیت‌ها , فرهنگی و هنری , شاعر / مولانا مصطفی قدسی گیلانی , فرهنگ و جامعه , گاه‌شمار , گاه‌شمار تاریخ ـ میلادی / ۲۴ بهمن ـ ۱۳ فوریه ـ طلا در غنا , بانک اطلاعاتی کتاب / قهوه و سیگار با جارموش (گفت‌وگوها) , بانک اطلاعاتی کتاب / تاریخ تحولات و فناوری نظامی از دوران باستان تا امروز , بانک اطلاعاتی کتاب / راهنمای نگارش مرور نوشتارها و پیشینه پژوهش در حوزه‌های علوم انسانی و اجتماعی (برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی، اعضای هیئت علمی و استادان راهنمای پایان‌ن , فرهنگی و هنری , ادبیات و شعر , قالب‌های شعری / سوی ناشناخته غزل , بانک اطلاعاتی کتاب / مدیریت منابع انسانی: مروری بر رفتار سازمانی در ورزش , بانک اطلاعاتی کتاب / 20 آزمون ریاضیات سال سوم راهنمایی: شامل 600 سوال چهارگزینه‌ای با پاسخ تشریحی و افزون بر 200 نکته مهم درسی ,

برخی منابع مهم خبری
tafahomnews.com روزنامه تفاهم , khabaronline.ir خبر آنلاین , rouydad24.ir رویداد 24 , didarnews.ir دیدارنیوز , rooznamehsaba.ir روزنامه صبا , javanonline.ir جوان آنلاین , kasbokarnews.ir روزنامه کسب و کار , eghtesadonline.com اقتصاد آنلاین , sharghdaily.ir روزنامه شرق , ibna.ir خبرگزاری کتاب ایران ,وبگردی
اشراف متواضع!
اشراف متواضع! - افرادی هستند که در دروس زندگی میکنند اما ماشین زیر پایشان پراید است. افرادی که چند ده میلیون از جوجه‌مایه‌دارهای پدرریشو میگیرند که خوب تربیتشان کنند برای مدیر شدن در جمهوری اسلامی و بعد چند هفته در سال هم آنها را می‌برند اردوی جهادی تا از نزدیک ببینند فردا که به لطف جیب پدر در کنکور ترکاندند و مدرک معتبر گرفتند و مدیر شدند قرار است به چه بدبختهای مستضعفی که بخاطر پول نداشتن در آموزش و پرورش رایگان…
پدیده آلاچیق نشین‌ها در قلب شهر
پدیده آلاچیق نشین‌ها در قلب شهر - اینجا زندگی یخ زده است، اینجا درست در وسط شلوغ‌ترین نقطه شهر ری، در گوشه به گوشه بوستانی که قرار بود زیر آلاچیق هایش، انسان‌ها در کنار عزیزان، قهقهه‌های شادیشان فضا را لبریز کند.
زاکانی: خطاهای برادر رئیس جمهور فاجعه است!
زاکانی: خطاهای برادر رئیس جمهور فاجعه است! - علیرضا زاکانی فعالی سیاسی مهمان برنامه«رو در رو» بود و در این برنامه واکنش تندی نسبت به حسین فریدون(برادر رئیس جمهور) نشان داد.
شویِ زنان گزینشی! برای حفظ آبرو
شویِ زنان گزینشی! برای حفظ آبرو - اما حقیقت این شویِ توهین‌آمیز، آبروداری آقایان مسئولین در مقابل نماینده فیفا و ای‌اف‌سی فشار این مقام‌ها برای ورود زنان به ورزشگاه است.
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز»
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز» - ماجرای تجاوز به آن ماری سلامه، بازیگر زن عرب سریال تلویزیونی صدا و سیمای ایران.
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا - «نورالدین پیرموذن» نماینده سابق اردبیل در مجلس شورای اسلامی که سالهاست در آمریکا زندگی می‌کند چند عکس از خود و همسر جدیدش را در اینستاگرام منتشر کرده است.
گزارشی تکان دهنده از تولید و توزیع سیب زمینی و پیاز سمی در کشور
گزارشی تکان دهنده از تولید و توزیع سیب زمینی و پیاز سمی در کشور - در این گزارش اسنادی ارائه میشود که یک واقعیت عجیب را بازگو میکند.