دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ / Monday, 21 January, 2019

فَرنَدول - سورمارنخال


نام علمى: Lythrum salicaria L
نام انگليسى: Purple lythrum, Purple loosestrife
   گياه کامل
- اندام‌هاى رويشى :
گياهى چندساله، ايستا، به اتفاق ۳۰ تا۲۰۰ سانتى‌متر که توسط بذر تکثير مى‌يابد. ساقهٔ آن به‌طور پراکنده منشعب، کرک‌دار يا بدون کرک، چهارگوش يا با گوشه‌هاى بيشتر مى‌باشد. برگ‌ها بدون دمبرگ با شکل‌هاى متنوع که در هر دو سطح و يا فقط در سطح زيرين آن کرک مشاهده مى‌شود. برگ‌هاى پائين ساقه متقابل يا فراهم (۳ تائى و يا به‌ندرت تا ۴ عدد)، بيضى‌شکل، کشيده و به طول ۳۰ ميلى‌متر هستند. برگ‌هاى بالائى ساقه نيز معمولاً متقابل، باريک، به عرض ۲۵ ميلى‌متر، سرنيزه‌اى و در قاعدهٔ قلبى شکل است. طول اين برگ‌ها ممکن است به ۱۲ سانتى‌متر برسد.
- اندام‌هاى زايشى :
گل‌آذين به‌صورت کلاپرک سنبله مانند و شامل تعداد زيادى گل است که در انتهاء ساقهٔ اصلى و يا انشعابات آن قرار گرفته است. گل‌ها به رنگ قرمز ارغواني، کاسهٔ گل کم و بيش کرک‌دار و بعضى مواقع فقط در طول رگه‌ها کرک وجود دارد. اين اندام ۶ تا ۱۰ ميلى‌متر طول داشته و داراى ۱۲ رگهٔ برجسته و مشخص است.
ميوهٔ اين گياه کپسول، تخم‌مرغى - کشيده، دوخانه‌اي، به طول ۳ تا ۴ و عرض ۲ ميلى‌متر و شامل بذرهائى به رنگ زرد متمايل به قهوه‌اى و به طول يک ميلى‌متر است.
موسم گلدهى اين گياه نيز خرداد تا شهريور ماه است.
   محل رشد و پراکنش
اين علف هرز خاصّ مناطق مرطوب بوده و عمدتاً در علفزارهاى مرطوب، حاشيهٔ جويبارها، برکه‌ها و بعضى مواقع در زمين‌هاى زراعى و در مناطق با آب فراوان يافت مى‌شود. در مزارع برنج رشد خوبى داشته و علف هرز مهمى به حساب مى‌آيد.
دام‌ها ميلى به مصرف اين گياه ندارند اما قسمت‌هاى علفى و جوان و به‌خصوص ريشه‌هاى آن داراى تانن بوده و مصرف داروئى دارد. گل‌‌هاى اين گياه نيز شهد فراوانى توليد مى‌کنند که مورد علاقهٔ زنبورهاى عسل است. اين گياه به‌دليل داشتن گل‌هاى زيبا به‌عنوان گياه زينتى نيز مورد توجه است.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
دفاتر کاریابی , شنگ , وای فای رایگان , نمایشگاه مشهد , زیگمار گابریل معاون صدراعظم آلمان , تاریخچه گوشی های آیفون , تضارب آرا , شهرستان بستان آباد , میدان نفتی مشترک , وقفه ها در جام جهانی ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / مصادر التشریع عند الامامیه و السنه , فرهنگی و هنری , نقاشی , سبکهای نقاشی / نگاهی به دیوار نگاره ها در انتظار قلم , بانک اطلاعاتی کتاب / نگاهی به آثار و احوال ملاعلی عندلیب قره‌جه‌داغی , بانک اطلاعاتی کتاب / ریاضیات تجربی: هفت کتاب در یک کتاب شامل کتابهای: ریاضی 1، ریاضی 2، ریاضی 3، ... , بانک اطلاعاتی کتاب / شلغم بزرگ , علوم انسانی , کتابداری و اطلاع‌رسانی , كتابخانه / کتابخانه ملی شوروی , بانک اطلاعاتی کتاب / رنگ‌آمیزی خبرچین , بانک اطلاعاتی کتاب / نقدی بر شانزدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب اردیبهشت 82 , فرهنگی و هنری , سینما , فلسفه و نظریات سینما / رویکردهای فلسفی سینمای ایران , بانک اطلاعاتی کتاب / سانماکی من اوله‌جه‌یم: برگزیده اشعار ترکی 'روزبه صمدی' ,

برخی منابع مهم خبری
vatanemrooz.ir روزنامه وطن امروز , bahardaily.ir روزنامه بهار , honarnews.com هنرنیوز , armanshargh.ir آرمان شرق , seemorgh.com سیمرغ , irdiplomacy.ir دیپلماسی ایرانی , rooznamehsaba.ir روزنامه صبا , farheekhtegan.ir روزنامه فرهیختگان , iranart.ir ایران آرت , alodoctor.ir الو دکتر ,وبگردی
طرح دلالی ملی بنزین !
طرح دلالی ملی بنزین ! - سخنگوی کمیسیون انرژی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس درباره جزئیات طرح نمایندگان درباره اختصاص بنزین به ازای هر ایرانی توضیحاتی داد و گفت: قرار است سامانه‌ای ویژه این کار راه‌اندازی و تعبیه شود که بنزین در آن خرید و فروش شود.
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.