چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ / Wednesday, 18 July, 2018

ارزن وحشی - چسبک - ارزن زرد گاورس


نام علمى: Setaria viridis (L.) P. Beauv
نام انگليسى: Green foxtail
   گياهچه
غلاف برگ‌هاى اوليه بدون کرک ولى در حاشيهٔ کرک‌دار است. پهنک برگ نيز بدون کرک و ليگول آن غشائى است.
   گياه کامل
- اندام‌هاى رويشى :
گياهى است يک‌ساله، ايستا و به ارتفاع ۳۰ تا ۸۰ سانتى‌متر که توسط بذر تکثير مى‌يابد. ساقهٔ آن راست، ابتدا سبزرنگ و متمايل به قرمز، بدون کرک و يا در قسمت‌هاى پائين پانيکول پوشيده از پرزهاى ريز است. برگ‌هاى اين گياه فاقد کرک، چروکيده، به‌ندرت به رنگ سبز تيره، سرنيزه‌اى شکل، به طول ۵ تا ۲۰ سانتى‌متر و عرض ۴ تا ۸ ميلى‌متر و داراى حاشيه‌اى ناهموار است.
- اندام‌هاى زايشى :
گل‌آذين سنبله، متراکم، به رنگ سبز يا ارغواني، استوانه‌اى شکل، به طول کمتر از ۱۰ سانتى‌متر و راست که نزديک به انتهاء کمى خميده است. سنبله‌ها داراى تعداد زيادى ريشک بلند است که به تعداد ۱ تا ۳ عدد در زير هر سنبله وجود دارد. سنبلک‌ها به‌وسيلهٔ خارهائى احاطه مى‌شوند که سخت و محکم شده و به هنگام مصرف علوفه به دهان دام آسيب مى‌رساند.
بذر اين گياه ابتدا به رنگ سبز و در زمان رسيدگى کامل تبديل به قهوه‌اى تيره تا سياه مى‌شود. طول آن ۲ و قطر آن ۳/۱ ميلى‌متر، بوده، سطح آن بسيار خشن و ناهموار است. هر گياه قادر است تعداد بسيار زيادى بذر توليد نمايد.
موسم گلدهى اين گياه مرداد تا شهريور ماه است.
   محل رشد و پراکنش
اين گياه را مى‌توان در اکثر مزارع، باغ‌ها، پارک‌ها، زمين‌هاى چمن، حاشيهٔ جاده‌ها، نهرها و مراتع مشاهده کرد. از جمله مهمترين علف‌هاى هرزى است که انتشار وسيع داشته و داراى تيپ‌هاى مختلفى است؛ به‌طورى‌که ممکن است بعضى از گونه‌هاى آن به ارتفاع دو متر نيز رسيده و يا پانيکول‌هاى آن طولى بيشتر از ۱۰ سانتى‌متر داشته باشند. بعضى تيپ‌هاى آن داراى ريشک‌هاى ارغوانى بوده و شباهت زيادى به دم روباهى کبير (Giant foxtail) دارد.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
چهار زائر , پاتریک مورلی , نصرالله عباسی , روزنمه نگار , سیم , یونس شریفی , همه پرسی تقنینی , ناصر خویشتن‌دار , برنامه ملی شهاب , گوه تروریستی داعش ,

مقالات پربیننده امروز
ورزشی , فوتبال , قوانین فوتبال / فیلمنامه‌نویس نیستم , فرهنگی و هنری , سینما , نقد فیلم / حکایت یک گسست , سیاسی , دیپلماسی , آمریکا / سفر بی‌نتیجه دیپلمات سالخورده , بانک اطلاعاتی کتاب / نظرات حب , بانک اطلاعاتی فیلم / لات جوان‌مرد , دین و اندیشه , دین و مذهب , تاریخ اسلام / پایان جاهلیت , اقتصاد و بازرگانی , صادرات و واردات , گمرك / تجارت در نقطه صفر مرزی , بانک اطلاعاتی کتاب / مادر ستاره‌ها , بانک اطلاعاتی کتاب / استاتیک و مقاومت مصالح , بانک اطلاعاتی کتاب / حسابداری اموال, ماشین‌آلات و تجهیزات ,

برخی منابع مهم خبری
persiankhodro.com پرشین خودرو , khabaronline.ir خبر آنلاین , tarafdari.ir طرفداری , shahrefarda.ir شهرفردا , musicema.com موسیقی ما , asrekhodro.com عصر خودرو , eghtesadnews.com اقتصادنیوز , ebtekarnews.com روزنامه ابتکار , etemadnewspaper.ir روزنامه اعتماد , vista.ir وبگردی ,وبگردی
نمایش دستاورد آزادی و دموکراسی
نمایش دستاورد آزادی و دموکراسی - آقای مطهری بازیکنان آفریقایی تیم فرانسه را دیده ولی دورگه‌های تیم ملی خودمان را ندیده!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری - وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به نمایش در آغوش کشیدن تیم ملی کروواسی توسط رئیس‌جمهور کشورشان،گفت: ایشان با یک حس مادرانه این کار را انجام داد و این آغوش، جنسی نبود، البته که پخش آن نباید انجام می‌شد.
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟ - سرنوشت فرزند بزرگ حسن روحانی از جمله مواردی است که در سال‌های گذشته بارها مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ نیز یکی از وب‌سایت‌های اصولگرا مدعی بود که او به دنبال “شکست عشقی” دست به “خودکشی” زده است. بنا به ادعای برخی از رسانه‌های اصو‌لگرا، فرزند روحانی با کلت کمری پدر خودکشی کرد.
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا - کاربران شبکه های اجتماعی فیلمی را منتشر کرده اند که گفته می شود مربوط به خانه مجلل محمود خاوری در کانادا است. صحت و سقم این قضیه هنوز تایید نشده است.
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟ - احزاب و شخصیت‌ها - زندگی ساده آیت‌الله جنتی گرچه از ویژگی‌های مثبت شخصیت وی است اما نوع نگاهش به عرصه سیاسی و مصداق‌یابی های وی درخصوص افراد انقلابی انتقادهای زیادی را متوجه او می‌کند.
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول - امیرحسین مقصودلو (تتلو) با انتشار عکسی از خودش و مائده هژبری، دختر نوجوانی که پس از اعتراف تلویزیونی اش معروف شد، از کنسرت مشترک در استانبول خبر داد.
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد!
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد! - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا - صحبت های تامل برانگیز آیت الله رودباری درمورد ربا در کشور
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟ - دختر بازداشت شده در بخشی از مصاحبه توضیح می‌دهد که صبح دستگیر شده و خانواده‌اش در جریان این موضوع قرار گرفته‌اند و این ادعا نشان می‌دهد تهیه فیلم اعترافات به فاصله یک صبح تا عصر انجام شده که خود نشان‌دهنده این است که برای متهم هنوز دادگاهی تشکیل نشده و جرمی به اثبات نرسیده ‌است.
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر!
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر! - پس از آنکه فیلم تازه محمدحسین فرح‌بخش در سالن‌های سینمای شهر تهران اکران نشد. احمدی مدیر سینماشهر که از قضا تهیه کننده برنامه خندوانه نیز هست و سوله مدیریت بحران شهر تهران در دوره تهیه کنندگی او به «خندوانه» اختصاص یافت، مانع از این اکران شده بود و همین مسئله واکنش فرح بخش را به دنبال داشت و او را رانت‌‎‌خوار خواند و پای رامبد جوان را به میان کشید.
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم - یکی از دختران که به شدت مورد توجه قرار گرفته است مائده نام دارد. او از چهره‌های شناخته شده اینستاگرام است که ویدئو‌هایی از رقص هایش را در صفحه خود منتشر کرده است. او متولد سال 1380 است. به گفته خودش حدود 600هزار فالوئر دارد. او حالا با قرار وثیقه آزاد است.
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس)
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس) - سردار آزمون نیمه شب گذشته و در نزدیکی‌های صبح امروز با خودوری پورشه شخصی خود در محور نکا بهشهر پس از عبور از روستای کمیشان با تصادف زنجیره‌ای مواجه شد که در این حادثه خودروهای زیادی خسارت دیدند
فیلم | سرگذشت گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان (۱۴+)
فیلم | سرگذشت گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان (۱۴+) - فیلم - گزارشی کامل و کوتاه از سرگذشت وحید مرادی گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان را در ویدئوی زیر ببینید.
شوخی «عطاران» با «مدیری» در اکران فیلم هزارپا
شوخی «عطاران» با «مدیری» در اکران فیلم هزارپا - مراسم اکران خصوصی فیلم هزارپا با حضور هنرمندان و بازیگران این فیلم سینمایی شب گذشته 9 تیر 1397 در برج میلاد برگزار شد.
قصور تاریخی دولت
قصور تاریخی دولت - چه باید کرد؟ پرسشی که نوبخت پرسیده است، اما شاید به دنبال پاسخ آن نباشد. در شرایط کنونی دولت و حامیان اصلی آن در مظان این اتهام تاریخ قرار خواهند گرفت که چرا به دنبال طرح و پاسخ مهم‌ترین سوال شرایط بحرانی کنونی نرفتند.
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی - مردم تهران برای اولین بار و برای تماشای مسابقه‌ی فوتبال ایران و اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۸ بهمراه خانواده‌های خود به ورزشگاه صدهزار نفری آزادی رفتند