سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ / Tuesday, 25 September, 2018

آموزش بهداشت در مقطع راهنمایی


  آموزش بهداشت در مقطع دبستان
در سال‌هاى اول تا سوم دبستان، هر نوع سؤال و يا آموزش ساده‌اى براى دانش‌آموز تازه و جالب است و مسائل مورد صحبت مى‌تواند بيشتر در برگيرنده مطالب زير باشد:
- رشد منظم و يا مراقبت پيگير از رشد مناسب، نشانه‌اى از سلامتى است.
- ورزش و تمرينات بهداشتى مستقيماً روى سلامتى اثر مطلوب دارد.
- بعضى از گياهان مضر و سمى هستند.
- بعضى بيمارى‌ها واگيردار هستند.
- انرژى لازم براى اعمال حياتى و رشد و تأمين سلامت از غذاها و تغذيه مناسب گرفته مى‌شود.
- بعضى غذاها بيشتر براى سلامت و رشد بدن لازم است.
- سردى هوا و عدم مراقبت مى‌تواند موجب سرما‌خوردگى شود و از اين جهت بايد متناسب با شرايط محيط، لباس پوشيد.
براى کلاس‌هاى چهارم و پنجم، مطالب زير در برنامه‌هاى آموزشى بهداشت مفيد هستند.
- اهميت و ضرورت کوشش براى نظافت بدن، خانه، مدرسه، محله و شهر.
- توجه به مسائل ايمنى براى پيشگيرى از طريق سقوط، غرق‌شدگي، تصادفات عبور و مرور.
- اهميت استراحت و خواب در تجديد قوا و تأمين سلامت.
- اهميت عادات خوب براى گوارش و راه‌هاى پيشگيرى از يبوست.
- اهميت بهداشت دهان و دندان با تفصيل بيشتر و صحبت از دندان‌هاى شيرى و دايمى و آسيب‌پذيرى مرحله دندانى ۶ تا ۱۲ سالگى و تأکيد بر استفاده صحيح از مسواک.
- اهميت و نحوه مراقبت از سيستم عصبى و اعضاء حواس مختلف به‌خصوص بينائي، شنوائى و بويائى.
- اهميت دستگاه تنفس و آموزش تنفس صحيح.
  آموزش بهداشت در مقطع راهنمايى
در اين مقطع تحصيلي، مطالب مورد بحث و توجه، بهتر است پيرامون نکات زير باشد:
- مسائلى درباره شناخت ميکروارگانيسم‌ها و کيفيت سود و زيان آنها براى انسان.
- ذکر تاريخچه‌اى از خدمتگزاران بشريت مثل پاستور و مطالعات وى روى بيمارى‌ها، ادوارد جنر و مسئله واکسيناسيون، رابرت کخ و کارهاى ايشان در شناخت ميکروب سل و ...
- بيان تفصيلى بيشتر نسبت به اهميت نظافت پوست و بهداشت دهان و دندان، مسئله کرم‌خوردگى و پوسيدگى دندان‌ها و ساختمان پوست.
- اهميت دستگاه تنفس به‌نحو مشروح‌تر و راه‌هاى پيشگيرى از سرما‌خوردگى.
- اهميت پاکيزگى محيط در تأمين سلامت انسان، چگونگى مبارزه با انگل‌ها و حشرات موذي، کيفيت نگهدارى غذاها و شناساندن راه استفاده صحيح از يخچال و فريزر.
- مسائل رشد جسمي، رواني، عاطفى و اجتماعى.
- نحوه صحيح صرف اوقات روزانه، تعيين زمان لازم براى مطالعه، ورزش، خوردن غذا، رعايت نظم و انضباط.
مسائلى که مراقب بهداشت مى‌تواند براى گفتگوهاى آموزشى خود انتخاب کند بايد متناسب با سن دانش‌آموز و محل و موقعيت فرهنگى اجتماعى وى بوده و بتواند نيازهاى زندگى سالم او و خانواده‌ خود را مطرح کرده و او را راهنمائى کند. همچنين با توجه به بسط و گسترش آموزش بهداشت براى دانش‌آموزان مى‌توان با ذکر مسائل مختلف زندگي، به‌خصوص در روستاها در عادات و رفتار خانواده نيز اثر گذاشت و دانش‌آموز را به‌عنوان پيام‌رسان مسائل بهداشتى براى ديگر افراد خانواده برگزيد.
نکته قابل ذکر اينکه در زمينه آموزش بهداشت و در ارتباط با تحقق شعار 'بهداشت براى همه و همه براى بهداشت' بسط و گسترش آموزش بهداشت را نبايد فقط به يک‌دسته و مثلاً مراقبين بهداشت مدارس محدود کرد، بلکه گروه‌هاى ديگرى که نفوذ کلام آنها در بين طبقات مختلف مردم زياد است بايد در اين راستا قرار گرفته و مردم را نسبت به مسائل مختلف بهداشتى و راه‌هاى تأمين و ارتقاء سلامت خود آگاه کنند. از جمله اين گروه‌ها، معلمين مدارس خواهند بود که خود به‌عنوان رابطين بهداشتي، مى‌توانند حقايق زندگى و دانستنى‌هاى حياتى بهداشتى را به دانش‌آموزان ياد داده و از طريق آنها به همه جا نشر دهند و اين کارى است که اکنون در نقاط مختلف جهان از آن بهره‌بردارى مى‌کنند.
  آموزش بهداشت در مقطع دبيرستان
در اين مقطع آنچه بيشتر براى دانش‌آموزان لازم و مورد توجه است، مسائلى در زمينه تحولات دوران بلوغ در ارتباط با رشد جسمي، رواني، اجتماعي، عاطفى و جنسى و بيان دگرگونى‌هاى فيزيولوژيک هر زمينه مى‌باشد. همچنين از مسائلى که ممکن است سلامت آنها را تهديد کند بايد آگاهى‌هاى لازم با ذکر مثال‌هائى داده شود. تصادفات رانندگي، بيمارى‌هاى مقاربتي، اعتياد به مواد مخدر، چگونگى گذراندن اوقات فراغت روزانه، راه‌هاى پيشگيرى از عوارض و حوادث ناشى از ورزش، از آن‌ جمله‌ هستند. در دبيرستان‌هاى دخترانه بايد مسائل مختلفى در زمينه‌هاى بهداشت خانواده مورد بحث و گفتگو قرار گيرند. اين مطالب مى‌تواند شامل نکات زير باشد:
- شناخت امر بارداري، مراحل آن و مراقبت‌هاى لازم در هر مرحله.
- اهميت تغذيه و بهداشت در دوران باردارى.
- اثرات سوء مصرف خودسرانه داروها در جريان باردارى.
- اثرات سوء ابتلاء به بيمارى‌هاى عفونى در جريان باردارى.
- ضرورت رعايت نکات لازم بهداشتى در دوران باردارى.
- نحوه مراقبت از نوزاد و رعايت بهداشت در پيشگيرى از بيمارى‌هاى کودکان.
- شناخت مزاياى شير مادر و اهميت تغذيه طبيعى فرزند با شير مادر.
- اهميت مراقبت از رشد و وزن کردن ماهيانه کودکان.
- اهميت واکسيناسيون به موقع در سلامت و تندرستى کودکان.
- چگونگى مراقبت از طفل شيرخوار.
- چگونگى مراقبت از کودک مبتلا به اسهال.
- چگونگى زمان و کيفيت شروع تغذيه کمکى شيرخوار.
- نحوه مراقبت‌هاى لازم از نوزادان، شيرخواران و کودکان قبل از سنين مدرسه.
اين آموزش‌ها در ذهن آموزش‌پذير دختران دبيرستان مى‌تواند برآيندى مطلوب‌تر از هر زمان ديگر داشته و وى را براى پايه‌ريزى يک زندگى سالم خانوادگى يارى کند.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
سرمربی نیروی زمینی , مراحل پایانی , چشم اندازهای جدید , تروا , غیرت , وُو , مترو مصلی , جودو قهرمانی اسیا , درِ دوزخ , الدجیل ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / بوی گل محمدی: قصه‌ی زندگانی پیامبر اسلام (ص) , بهداشت , دانستنی‌های پزشکی , داروها / پیشگیری از واکنش‌های دارویی , دین و اندیشه , دین و مذهب , اماکن مذهبی / مساجد؛کانون احیا و تقویت روح تفکر و اندیشه اسلا‌می , کامپیوتر و فناوری‌اطلاعات , اینترنت و شبکه , طراحی صفحات وب / طراحی وب سایت با قالب های پیش‌ساخته , بانک اطلاعاتی کتاب / جامع‌ترین راهنما و مجموعه سوالات زبان تخصصی مدیریت (1): ویژه دانشجویان مدیریت در کلیه گرایش‌ها , کامپیوتر و فناوری‌اطلاعات , اینترنت و شبکه , امنیت‌شبکه / امنیت و ضدامنیت در دادوستدهای الکترونیک , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه داستان حلاج اگر نیست خدا که هست ‌'به ضمیمه زندگینامه شهید سیدحمید افتخار حسینی' , بانک اطلاعاتی فیلم / پروفسور کم‌حافظه - The Absent - Minded Professor , بهداشت , بهداشت و زیبایی , پوست / کرم صورت زردآلو , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه سوالات امتحانی طبقه‌بندی فیزیک (2): سال دوم آموزش متوسطه ,

برخی منابع مهم خبری
snn.ir دانشجو , vatanemrooz.ir روزنامه وطن امروز , aftabeyazd.ir روزنامه آفتاب یزد , home.abrarnews.com روزنامه ابرار , newsrahemardom.ir روزنامه راه مردم , asrekhodro.com عصر خودرو , asianews.ir روزنامه آسیا , irdiplomacy.ir دیپلماسی ایرانی , shahrvand-newspaper.ir روزنامه شهروند , ilna.ir ایلنا ,وبگردی
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش - این فیلم که توسط دوربین های امنیتی گرفته شده لحظه به چاه انداختن دختر 5 ساله ای در اصفهان توسط پسر بچه ای کوچک را به تصویر کشیده است.
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی - جوان خوش ذوق ایرانی لامبورگینی! تماما ایرانی را طراحی و تولید کرده است.
سلطان سکه
سلطان سکه - اولین جلسه دادگاه "وحید مظلومین" معروف به سلطان سکه به همراه ۱۴ نفر از همدستانش امروز در شعبه دو دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی زرگر و به صورت علنی برگزار شد.
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر - با وجود اینکه چند روزی است سریال پر حاشیه "پدر" به پایان رسیده است، اما انتشار تصاویر ریحانه پارسا بازیگر نقش اول زن این سریال جنجال تازه‌ای به پا کرده است. این جنجال در حالی ایجاد شده که سازندگان سریال "پدر" به دنبال تولید فصل دوم آن هستند.
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها - ریحانه پارسا، بازیگر نقش لیلا در سریال "پدر" فعالیت خودش را به عنوان مدل تبلیغاتی آغاز کرد. این بازیگر متولد سال 1377 است.
درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقه هندبال
درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقه هندبال - در این فیلم درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقات هندبال بازی‌های آسیایی جاکارتا را می بینید که این بازی در نهایت منجر به پیروزی ایران و کسب مقام پنجمی کشورمان شد.