دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ / Monday, 18 June, 2018

آموزش بهداشت در مقطع راهنمایی


  آموزش بهداشت در مقطع دبستان
در سال‌هاى اول تا سوم دبستان، هر نوع سؤال و يا آموزش ساده‌اى براى دانش‌آموز تازه و جالب است و مسائل مورد صحبت مى‌تواند بيشتر در برگيرنده مطالب زير باشد:
- رشد منظم و يا مراقبت پيگير از رشد مناسب، نشانه‌اى از سلامتى است.
- ورزش و تمرينات بهداشتى مستقيماً روى سلامتى اثر مطلوب دارد.
- بعضى از گياهان مضر و سمى هستند.
- بعضى بيمارى‌ها واگيردار هستند.
- انرژى لازم براى اعمال حياتى و رشد و تأمين سلامت از غذاها و تغذيه مناسب گرفته مى‌شود.
- بعضى غذاها بيشتر براى سلامت و رشد بدن لازم است.
- سردى هوا و عدم مراقبت مى‌تواند موجب سرما‌خوردگى شود و از اين جهت بايد متناسب با شرايط محيط، لباس پوشيد.
براى کلاس‌هاى چهارم و پنجم، مطالب زير در برنامه‌هاى آموزشى بهداشت مفيد هستند.
- اهميت و ضرورت کوشش براى نظافت بدن، خانه، مدرسه، محله و شهر.
- توجه به مسائل ايمنى براى پيشگيرى از طريق سقوط، غرق‌شدگي، تصادفات عبور و مرور.
- اهميت استراحت و خواب در تجديد قوا و تأمين سلامت.
- اهميت عادات خوب براى گوارش و راه‌هاى پيشگيرى از يبوست.
- اهميت بهداشت دهان و دندان با تفصيل بيشتر و صحبت از دندان‌هاى شيرى و دايمى و آسيب‌پذيرى مرحله دندانى ۶ تا ۱۲ سالگى و تأکيد بر استفاده صحيح از مسواک.
- اهميت و نحوه مراقبت از سيستم عصبى و اعضاء حواس مختلف به‌خصوص بينائي، شنوائى و بويائى.
- اهميت دستگاه تنفس و آموزش تنفس صحيح.
  آموزش بهداشت در مقطع راهنمايى
در اين مقطع تحصيلي، مطالب مورد بحث و توجه، بهتر است پيرامون نکات زير باشد:
- مسائلى درباره شناخت ميکروارگانيسم‌ها و کيفيت سود و زيان آنها براى انسان.
- ذکر تاريخچه‌اى از خدمتگزاران بشريت مثل پاستور و مطالعات وى روى بيمارى‌ها، ادوارد جنر و مسئله واکسيناسيون، رابرت کخ و کارهاى ايشان در شناخت ميکروب سل و ...
- بيان تفصيلى بيشتر نسبت به اهميت نظافت پوست و بهداشت دهان و دندان، مسئله کرم‌خوردگى و پوسيدگى دندان‌ها و ساختمان پوست.
- اهميت دستگاه تنفس به‌نحو مشروح‌تر و راه‌هاى پيشگيرى از سرما‌خوردگى.
- اهميت پاکيزگى محيط در تأمين سلامت انسان، چگونگى مبارزه با انگل‌ها و حشرات موذي، کيفيت نگهدارى غذاها و شناساندن راه استفاده صحيح از يخچال و فريزر.
- مسائل رشد جسمي، رواني، عاطفى و اجتماعى.
- نحوه صحيح صرف اوقات روزانه، تعيين زمان لازم براى مطالعه، ورزش، خوردن غذا، رعايت نظم و انضباط.
مسائلى که مراقب بهداشت مى‌تواند براى گفتگوهاى آموزشى خود انتخاب کند بايد متناسب با سن دانش‌آموز و محل و موقعيت فرهنگى اجتماعى وى بوده و بتواند نيازهاى زندگى سالم او و خانواده‌ خود را مطرح کرده و او را راهنمائى کند. همچنين با توجه به بسط و گسترش آموزش بهداشت براى دانش‌آموزان مى‌توان با ذکر مسائل مختلف زندگي، به‌خصوص در روستاها در عادات و رفتار خانواده نيز اثر گذاشت و دانش‌آموز را به‌عنوان پيام‌رسان مسائل بهداشتى براى ديگر افراد خانواده برگزيد.
نکته قابل ذکر اينکه در زمينه آموزش بهداشت و در ارتباط با تحقق شعار 'بهداشت براى همه و همه براى بهداشت' بسط و گسترش آموزش بهداشت را نبايد فقط به يک‌دسته و مثلاً مراقبين بهداشت مدارس محدود کرد، بلکه گروه‌هاى ديگرى که نفوذ کلام آنها در بين طبقات مختلف مردم زياد است بايد در اين راستا قرار گرفته و مردم را نسبت به مسائل مختلف بهداشتى و راه‌هاى تأمين و ارتقاء سلامت خود آگاه کنند. از جمله اين گروه‌ها، معلمين مدارس خواهند بود که خود به‌عنوان رابطين بهداشتي، مى‌توانند حقايق زندگى و دانستنى‌هاى حياتى بهداشتى را به دانش‌آموزان ياد داده و از طريق آنها به همه جا نشر دهند و اين کارى است که اکنون در نقاط مختلف جهان از آن بهره‌بردارى مى‌کنند.
  آموزش بهداشت در مقطع دبيرستان
در اين مقطع آنچه بيشتر براى دانش‌آموزان لازم و مورد توجه است، مسائلى در زمينه تحولات دوران بلوغ در ارتباط با رشد جسمي، رواني، اجتماعي، عاطفى و جنسى و بيان دگرگونى‌هاى فيزيولوژيک هر زمينه مى‌باشد. همچنين از مسائلى که ممکن است سلامت آنها را تهديد کند بايد آگاهى‌هاى لازم با ذکر مثال‌هائى داده شود. تصادفات رانندگي، بيمارى‌هاى مقاربتي، اعتياد به مواد مخدر، چگونگى گذراندن اوقات فراغت روزانه، راه‌هاى پيشگيرى از عوارض و حوادث ناشى از ورزش، از آن‌ جمله‌ هستند. در دبيرستان‌هاى دخترانه بايد مسائل مختلفى در زمينه‌هاى بهداشت خانواده مورد بحث و گفتگو قرار گيرند. اين مطالب مى‌تواند شامل نکات زير باشد:
- شناخت امر بارداري، مراحل آن و مراقبت‌هاى لازم در هر مرحله.
- اهميت تغذيه و بهداشت در دوران باردارى.
- اثرات سوء مصرف خودسرانه داروها در جريان باردارى.
- اثرات سوء ابتلاء به بيمارى‌هاى عفونى در جريان باردارى.
- ضرورت رعايت نکات لازم بهداشتى در دوران باردارى.
- نحوه مراقبت از نوزاد و رعايت بهداشت در پيشگيرى از بيمارى‌هاى کودکان.
- شناخت مزاياى شير مادر و اهميت تغذيه طبيعى فرزند با شير مادر.
- اهميت مراقبت از رشد و وزن کردن ماهيانه کودکان.
- اهميت واکسيناسيون به موقع در سلامت و تندرستى کودکان.
- چگونگى مراقبت از طفل شيرخوار.
- چگونگى مراقبت از کودک مبتلا به اسهال.
- چگونگى زمان و کيفيت شروع تغذيه کمکى شيرخوار.
- نحوه مراقبت‌هاى لازم از نوزادان، شيرخواران و کودکان قبل از سنين مدرسه.
اين آموزش‌ها در ذهن آموزش‌پذير دختران دبيرستان مى‌تواند برآيندى مطلوب‌تر از هر زمان ديگر داشته و وى را براى پايه‌ريزى يک زندگى سالم خانوادگى يارى کند.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
بازار شب عید , تپه نوردی , موشکهای گراد , ویکتور یوشچنکو , سفر جابری انصاری به قزاقستان , زنگ , پاویون ملی , زیر آسمون شهر , طرح رتبه‌بندی روزنامه‌ها , سطح روابط ایران و اروپا از سطح عادی فراتر است ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / خطرات واکنش‌های شیمیایی , بانک اطلاعاتی کتاب / دودو و سفر به دور دنیا , دین و اندیشه , اخلاق , عدالت / عدالت دراندیشه نراقی , بهداشت , کودکان , روانشناسی کودکان / شب ادراری , بانک اطلاعاتی کتاب / روشهای فقه‌الحدیثی امام خمینی , موفقیت , کار , آرامش / تعین قلمرو , بانک اطلاعاتی کتاب / رویه قضایی ایران در ارتباط با وظایف شغلی دادیار , بانک اطلاعاتی کتاب / راز داوینچی , بانک اطلاعاتی کتاب / کشتی پهلو گرفته , خانه و خانواده , خانه‌داری , نکات خانه‌داری / شش قاعده برای خانه تکانی با قاعده ,

برخی منابع مهم خبری
isna.ir ایسنا , otaghkhabar24.com اتاق خبر 24 , jamnews.ir جام نیوز , fanousnews.com فانوس نیوز , asriran.com عصرایران , shafaqna.com شفقنا , khabargozarisaba.ir خبرگزاری صبا , ghanoondaily.ir روزنامه قانون , yjc.ir باشگاه خبرنگاران , musicema.com موسیقی ما ,وبگردی
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان !
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان ! - لازم است ذکر شود جنبش عدالتخواه دانشجویی در صورت ادامه تعلل دستگاه‌های مربوطه در تخلیه ملک بیت‌المال، حق اقدامات انقلابی را برای اجبار فرد نامبرده به تخلیه ویلای لواسان، برای خود محفوظ می‌داند.
فیلم | مشکل مقبولیت و مشروعیت در کشور
فیلم | مشکل مقبولیت و مشروعیت در کشور - دکتر حمید ابوطالبی مشاور سیاسی رئیس جمهوری معتقد است که ما یک بار برای همیشه باید مشکل مشروعیت و مقبولیت را در کشور حل کنیم. این درست نیست که بخشی از نظام هم مشروع باشد هم مقبول اما بخش دیگری که از دل همین نظام در آمده است فقط مقبول باشد.
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر - امام جمعه اهل سنت ایرانشهر : در ماه رمضان به ۴۱ دختر تجاوز شده که از این میان فقط ۳ دختر شکایت کرده اند.
فیلم مهران مدیری در برنامه خندوانه
فیلم مهران مدیری در برنامه خندوانه - برنامه کامل خندوانه با حضور مهران مدیری مهمان ویژه برنامه عید فطر برنامه خندوانه بود و این قسمت از مجموعه خندوانه را خاص کرد.
ویدئو / لطفاً در این مکان اعتراض کنید!
ویدئو / لطفاً در این مکان اعتراض کنید! - بر این اساس، ورزشگاه‌های دستگردی، تختی، معتمدی، آزادی، شیرودی، بوستان‌های گفت‌وگو، طالقانی، ولایت، پردیسان، هنرمندان، پارک شهر و ضلع شمالی ساختمان مجلس شورای اسلامی به عنوان محل‌های مناسب تجمع در تهران تعیین شده‌اند و از این پس معترضان می‌توانند در این محل‌ها تجمع کنند.
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!