شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ / Saturday, 17 March, 2018

آموزش بهداشت در مقطع راهنمایی


  آموزش بهداشت در مقطع دبستان
در سال‌هاى اول تا سوم دبستان، هر نوع سؤال و يا آموزش ساده‌اى براى دانش‌آموز تازه و جالب است و مسائل مورد صحبت مى‌تواند بيشتر در برگيرنده مطالب زير باشد:
- رشد منظم و يا مراقبت پيگير از رشد مناسب، نشانه‌اى از سلامتى است.
- ورزش و تمرينات بهداشتى مستقيماً روى سلامتى اثر مطلوب دارد.
- بعضى از گياهان مضر و سمى هستند.
- بعضى بيمارى‌ها واگيردار هستند.
- انرژى لازم براى اعمال حياتى و رشد و تأمين سلامت از غذاها و تغذيه مناسب گرفته مى‌شود.
- بعضى غذاها بيشتر براى سلامت و رشد بدن لازم است.
- سردى هوا و عدم مراقبت مى‌تواند موجب سرما‌خوردگى شود و از اين جهت بايد متناسب با شرايط محيط، لباس پوشيد.
براى کلاس‌هاى چهارم و پنجم، مطالب زير در برنامه‌هاى آموزشى بهداشت مفيد هستند.
- اهميت و ضرورت کوشش براى نظافت بدن، خانه، مدرسه، محله و شهر.
- توجه به مسائل ايمنى براى پيشگيرى از طريق سقوط، غرق‌شدگي، تصادفات عبور و مرور.
- اهميت استراحت و خواب در تجديد قوا و تأمين سلامت.
- اهميت عادات خوب براى گوارش و راه‌هاى پيشگيرى از يبوست.
- اهميت بهداشت دهان و دندان با تفصيل بيشتر و صحبت از دندان‌هاى شيرى و دايمى و آسيب‌پذيرى مرحله دندانى ۶ تا ۱۲ سالگى و تأکيد بر استفاده صحيح از مسواک.
- اهميت و نحوه مراقبت از سيستم عصبى و اعضاء حواس مختلف به‌خصوص بينائي، شنوائى و بويائى.
- اهميت دستگاه تنفس و آموزش تنفس صحيح.
  آموزش بهداشت در مقطع راهنمايى
در اين مقطع تحصيلي، مطالب مورد بحث و توجه، بهتر است پيرامون نکات زير باشد:
- مسائلى درباره شناخت ميکروارگانيسم‌ها و کيفيت سود و زيان آنها براى انسان.
- ذکر تاريخچه‌اى از خدمتگزاران بشريت مثل پاستور و مطالعات وى روى بيمارى‌ها، ادوارد جنر و مسئله واکسيناسيون، رابرت کخ و کارهاى ايشان در شناخت ميکروب سل و ...
- بيان تفصيلى بيشتر نسبت به اهميت نظافت پوست و بهداشت دهان و دندان، مسئله کرم‌خوردگى و پوسيدگى دندان‌ها و ساختمان پوست.
- اهميت دستگاه تنفس به‌نحو مشروح‌تر و راه‌هاى پيشگيرى از سرما‌خوردگى.
- اهميت پاکيزگى محيط در تأمين سلامت انسان، چگونگى مبارزه با انگل‌ها و حشرات موذي، کيفيت نگهدارى غذاها و شناساندن راه استفاده صحيح از يخچال و فريزر.
- مسائل رشد جسمي، رواني، عاطفى و اجتماعى.
- نحوه صحيح صرف اوقات روزانه، تعيين زمان لازم براى مطالعه، ورزش، خوردن غذا، رعايت نظم و انضباط.
مسائلى که مراقب بهداشت مى‌تواند براى گفتگوهاى آموزشى خود انتخاب کند بايد متناسب با سن دانش‌آموز و محل و موقعيت فرهنگى اجتماعى وى بوده و بتواند نيازهاى زندگى سالم او و خانواده‌ خود را مطرح کرده و او را راهنمائى کند. همچنين با توجه به بسط و گسترش آموزش بهداشت براى دانش‌آموزان مى‌توان با ذکر مسائل مختلف زندگي، به‌خصوص در روستاها در عادات و رفتار خانواده نيز اثر گذاشت و دانش‌آموز را به‌عنوان پيام‌رسان مسائل بهداشتى براى ديگر افراد خانواده برگزيد.
نکته قابل ذکر اينکه در زمينه آموزش بهداشت و در ارتباط با تحقق شعار 'بهداشت براى همه و همه براى بهداشت' بسط و گسترش آموزش بهداشت را نبايد فقط به يک‌دسته و مثلاً مراقبين بهداشت مدارس محدود کرد، بلکه گروه‌هاى ديگرى که نفوذ کلام آنها در بين طبقات مختلف مردم زياد است بايد در اين راستا قرار گرفته و مردم را نسبت به مسائل مختلف بهداشتى و راه‌هاى تأمين و ارتقاء سلامت خود آگاه کنند. از جمله اين گروه‌ها، معلمين مدارس خواهند بود که خود به‌عنوان رابطين بهداشتي، مى‌توانند حقايق زندگى و دانستنى‌هاى حياتى بهداشتى را به دانش‌آموزان ياد داده و از طريق آنها به همه جا نشر دهند و اين کارى است که اکنون در نقاط مختلف جهان از آن بهره‌بردارى مى‌کنند.
  آموزش بهداشت در مقطع دبيرستان
در اين مقطع آنچه بيشتر براى دانش‌آموزان لازم و مورد توجه است، مسائلى در زمينه تحولات دوران بلوغ در ارتباط با رشد جسمي، رواني، اجتماعي، عاطفى و جنسى و بيان دگرگونى‌هاى فيزيولوژيک هر زمينه مى‌باشد. همچنين از مسائلى که ممکن است سلامت آنها را تهديد کند بايد آگاهى‌هاى لازم با ذکر مثال‌هائى داده شود. تصادفات رانندگي، بيمارى‌هاى مقاربتي، اعتياد به مواد مخدر، چگونگى گذراندن اوقات فراغت روزانه، راه‌هاى پيشگيرى از عوارض و حوادث ناشى از ورزش، از آن‌ جمله‌ هستند. در دبيرستان‌هاى دخترانه بايد مسائل مختلفى در زمينه‌هاى بهداشت خانواده مورد بحث و گفتگو قرار گيرند. اين مطالب مى‌تواند شامل نکات زير باشد:
- شناخت امر بارداري، مراحل آن و مراقبت‌هاى لازم در هر مرحله.
- اهميت تغذيه و بهداشت در دوران باردارى.
- اثرات سوء مصرف خودسرانه داروها در جريان باردارى.
- اثرات سوء ابتلاء به بيمارى‌هاى عفونى در جريان باردارى.
- ضرورت رعايت نکات لازم بهداشتى در دوران باردارى.
- نحوه مراقبت از نوزاد و رعايت بهداشت در پيشگيرى از بيمارى‌هاى کودکان.
- شناخت مزاياى شير مادر و اهميت تغذيه طبيعى فرزند با شير مادر.
- اهميت مراقبت از رشد و وزن کردن ماهيانه کودکان.
- اهميت واکسيناسيون به موقع در سلامت و تندرستى کودکان.
- چگونگى مراقبت از طفل شيرخوار.
- چگونگى مراقبت از کودک مبتلا به اسهال.
- چگونگى زمان و کيفيت شروع تغذيه کمکى شيرخوار.
- نحوه مراقبت‌هاى لازم از نوزادان، شيرخواران و کودکان قبل از سنين مدرسه.
اين آموزش‌ها در ذهن آموزش‌پذير دختران دبيرستان مى‌تواند برآيندى مطلوب‌تر از هر زمان ديگر داشته و وى را براى پايه‌ريزى يک زندگى سالم خانوادگى يارى کند.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
ایالت لوئیزیانا , فرمانده نیروی زمینی , اسلام شناسی , کشتیرانی خزر , پست اینستاگرام رضایی , فیروزآبادی , طرح اقتصاد مقاومتی , تیم فوتبال الوحده امارات , SUPERAntiSpyware , سیاست‌های علم، فناوری و نوآوری ایران ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / گنجینه طرحهای گرافیکی کامپیوتر , سیاسی / ایران / شخصیتها / نگاهی فلسفی به سکوت و حضور میرحسین موسوی , فرهنگ و جامعه / گاه‌شمار / گاه‌شمار تاریخ ـ میلادی / ۱۴ آبان ـ ۵ نوامبر ـ یک بانوی نویسنده و انقلابی فرانسوی به دست انقلابیون رادیکال گردن زده شد! , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه قوانین و مقررات پژوهشی دانشگاه سمنان , سیاسی / ایران / ریاست جمهوری / ساده زیستی شاخص مهم یک رییس جمهور اسلامی , بانک اطلاعاتی کتاب / مروارید حکمت , کامپیوتر و فناوری‌اطلاعات / آموزش / اینترنت / کار کردن با پنجره Internet explorer , اجتماعی / زنان / حقوق زنان / تساوی در مرگ , بانک اطلاعاتی کتاب / پاسخ تشریحی پرسشهای عمومی و اختصاصی آزمون 2 (رشته تجربی) , بانک اطلاعاتی کتاب / شرح مراتب 'طهارت' ,

برخی منابع مهم خبری
bartarinha.ir برترینها , cinemakhabar.ir سینما خبر , donya-e-eqtesad.com دنیای اقتصاد , iusnews.ir خبرنامه دانشجویان , ebtekarnews.com روزنامه ابتکار , khabargozarisaba.ir خبرگزاری صبا , jamaran.ir جماران , farspage.com ویژه‌نامه , nasle-farda.ir روزنامه نسل فردا , mosalas.ir مثلث ,وبگردی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه - «از بچه‌بازي‌هايتان دست برداريد»، «اهانت به جايگاه نماز جمعه، اهانت به رهبري و قابل پيگيري است» و «توصيه مي‌کنم به اين جايگاه که مين‌گذاري است، نزديک نشويد و چنانچه نزديک شويد، با مين به هلاکت خواهيد رسيد!»همه اين اعتراضات از اين جهت است که جرياني در استان ايلام نسبت به آنچه زندگي اشرافي اين امام جمعه ناميده، معترض شده است.
پسر امام جمعه ایلام درباره پرادوسواری پدرش چه گفت؟
پسر امام جمعه ایلام درباره پرادوسواری پدرش چه گفت؟ - در چند روز اخیر انتشار عکسی از امام جمعه ایلام در کنار پرادو، انتقاداتی را در فضای مجازی برانگیخته است. در کنار این انتقادات برخی عکس های صفحه اینستاگرام پسر امام جمعه ایلام؛هادی لطفی هم بر شدت این انتقادات افزوده است.
مهندس موسوی میگفت از باطن احمدی نژاد خبر داشت ولی ما نداشتیم
مهندس موسوی میگفت از باطن احمدی نژاد خبر داشت ولی ما نداشتیم - سرلشگر فیروزآبادی: مهندس موسوی میگفت از باطن احمدی نژاد خبر دارم ولی ما خبر نداشتیم.
احمد نجفی، درِ شورای صنفی نمایش را گِل گرگرفت!
احمد نجفی، درِ شورای صنفی نمایش را گِل گرگرفت! - احمد نجفی امشب در اقدامی عجیب درِ شورای صنفی نمایش را گِل گرفت! این اقدام او در اعتراض به وضعیت نمایش فیلمش (من یک ایرانی ام) صورت گرفته است.
کات محبت درفیلم دعوا
خاصیت آتش، سوزندگی است و این نه از سر کین که به اقتضای طبیعت آتش است آتش می سوزاند، خشک و تر را، بزرگ و کوچک را، پس عقل حکم می کند به آتش نزدیک نشویم، اگر می خواهیم سلامت بمانیم …