سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ / Tuesday, 11 December, 2018

آموزش بهداشت در مقطع راهنمایی


  آموزش بهداشت در مقطع دبستان
در سال‌هاى اول تا سوم دبستان، هر نوع سؤال و يا آموزش ساده‌اى براى دانش‌آموز تازه و جالب است و مسائل مورد صحبت مى‌تواند بيشتر در برگيرنده مطالب زير باشد:
- رشد منظم و يا مراقبت پيگير از رشد مناسب، نشانه‌اى از سلامتى است.
- ورزش و تمرينات بهداشتى مستقيماً روى سلامتى اثر مطلوب دارد.
- بعضى از گياهان مضر و سمى هستند.
- بعضى بيمارى‌ها واگيردار هستند.
- انرژى لازم براى اعمال حياتى و رشد و تأمين سلامت از غذاها و تغذيه مناسب گرفته مى‌شود.
- بعضى غذاها بيشتر براى سلامت و رشد بدن لازم است.
- سردى هوا و عدم مراقبت مى‌تواند موجب سرما‌خوردگى شود و از اين جهت بايد متناسب با شرايط محيط، لباس پوشيد.
براى کلاس‌هاى چهارم و پنجم، مطالب زير در برنامه‌هاى آموزشى بهداشت مفيد هستند.
- اهميت و ضرورت کوشش براى نظافت بدن، خانه، مدرسه، محله و شهر.
- توجه به مسائل ايمنى براى پيشگيرى از طريق سقوط، غرق‌شدگي، تصادفات عبور و مرور.
- اهميت استراحت و خواب در تجديد قوا و تأمين سلامت.
- اهميت عادات خوب براى گوارش و راه‌هاى پيشگيرى از يبوست.
- اهميت بهداشت دهان و دندان با تفصيل بيشتر و صحبت از دندان‌هاى شيرى و دايمى و آسيب‌پذيرى مرحله دندانى ۶ تا ۱۲ سالگى و تأکيد بر استفاده صحيح از مسواک.
- اهميت و نحوه مراقبت از سيستم عصبى و اعضاء حواس مختلف به‌خصوص بينائي، شنوائى و بويائى.
- اهميت دستگاه تنفس و آموزش تنفس صحيح.
  آموزش بهداشت در مقطع راهنمايى
در اين مقطع تحصيلي، مطالب مورد بحث و توجه، بهتر است پيرامون نکات زير باشد:
- مسائلى درباره شناخت ميکروارگانيسم‌ها و کيفيت سود و زيان آنها براى انسان.
- ذکر تاريخچه‌اى از خدمتگزاران بشريت مثل پاستور و مطالعات وى روى بيمارى‌ها، ادوارد جنر و مسئله واکسيناسيون، رابرت کخ و کارهاى ايشان در شناخت ميکروب سل و ...
- بيان تفصيلى بيشتر نسبت به اهميت نظافت پوست و بهداشت دهان و دندان، مسئله کرم‌خوردگى و پوسيدگى دندان‌ها و ساختمان پوست.
- اهميت دستگاه تنفس به‌نحو مشروح‌تر و راه‌هاى پيشگيرى از سرما‌خوردگى.
- اهميت پاکيزگى محيط در تأمين سلامت انسان، چگونگى مبارزه با انگل‌ها و حشرات موذي، کيفيت نگهدارى غذاها و شناساندن راه استفاده صحيح از يخچال و فريزر.
- مسائل رشد جسمي، رواني، عاطفى و اجتماعى.
- نحوه صحيح صرف اوقات روزانه، تعيين زمان لازم براى مطالعه، ورزش، خوردن غذا، رعايت نظم و انضباط.
مسائلى که مراقب بهداشت مى‌تواند براى گفتگوهاى آموزشى خود انتخاب کند بايد متناسب با سن دانش‌آموز و محل و موقعيت فرهنگى اجتماعى وى بوده و بتواند نيازهاى زندگى سالم او و خانواده‌ خود را مطرح کرده و او را راهنمائى کند. همچنين با توجه به بسط و گسترش آموزش بهداشت براى دانش‌آموزان مى‌توان با ذکر مسائل مختلف زندگي، به‌خصوص در روستاها در عادات و رفتار خانواده نيز اثر گذاشت و دانش‌آموز را به‌عنوان پيام‌رسان مسائل بهداشتى براى ديگر افراد خانواده برگزيد.
نکته قابل ذکر اينکه در زمينه آموزش بهداشت و در ارتباط با تحقق شعار 'بهداشت براى همه و همه براى بهداشت' بسط و گسترش آموزش بهداشت را نبايد فقط به يک‌دسته و مثلاً مراقبين بهداشت مدارس محدود کرد، بلکه گروه‌هاى ديگرى که نفوذ کلام آنها در بين طبقات مختلف مردم زياد است بايد در اين راستا قرار گرفته و مردم را نسبت به مسائل مختلف بهداشتى و راه‌هاى تأمين و ارتقاء سلامت خود آگاه کنند. از جمله اين گروه‌ها، معلمين مدارس خواهند بود که خود به‌عنوان رابطين بهداشتي، مى‌توانند حقايق زندگى و دانستنى‌هاى حياتى بهداشتى را به دانش‌آموزان ياد داده و از طريق آنها به همه جا نشر دهند و اين کارى است که اکنون در نقاط مختلف جهان از آن بهره‌بردارى مى‌کنند.
  آموزش بهداشت در مقطع دبيرستان
در اين مقطع آنچه بيشتر براى دانش‌آموزان لازم و مورد توجه است، مسائلى در زمينه تحولات دوران بلوغ در ارتباط با رشد جسمي، رواني، اجتماعي، عاطفى و جنسى و بيان دگرگونى‌هاى فيزيولوژيک هر زمينه مى‌باشد. همچنين از مسائلى که ممکن است سلامت آنها را تهديد کند بايد آگاهى‌هاى لازم با ذکر مثال‌هائى داده شود. تصادفات رانندگي، بيمارى‌هاى مقاربتي، اعتياد به مواد مخدر، چگونگى گذراندن اوقات فراغت روزانه، راه‌هاى پيشگيرى از عوارض و حوادث ناشى از ورزش، از آن‌ جمله‌ هستند. در دبيرستان‌هاى دخترانه بايد مسائل مختلفى در زمينه‌هاى بهداشت خانواده مورد بحث و گفتگو قرار گيرند. اين مطالب مى‌تواند شامل نکات زير باشد:
- شناخت امر بارداري، مراحل آن و مراقبت‌هاى لازم در هر مرحله.
- اهميت تغذيه و بهداشت در دوران باردارى.
- اثرات سوء مصرف خودسرانه داروها در جريان باردارى.
- اثرات سوء ابتلاء به بيمارى‌هاى عفونى در جريان باردارى.
- ضرورت رعايت نکات لازم بهداشتى در دوران باردارى.
- نحوه مراقبت از نوزاد و رعايت بهداشت در پيشگيرى از بيمارى‌هاى کودکان.
- شناخت مزاياى شير مادر و اهميت تغذيه طبيعى فرزند با شير مادر.
- اهميت مراقبت از رشد و وزن کردن ماهيانه کودکان.
- اهميت واکسيناسيون به موقع در سلامت و تندرستى کودکان.
- چگونگى مراقبت از طفل شيرخوار.
- چگونگى مراقبت از کودک مبتلا به اسهال.
- چگونگى زمان و کيفيت شروع تغذيه کمکى شيرخوار.
- نحوه مراقبت‌هاى لازم از نوزادان، شيرخواران و کودکان قبل از سنين مدرسه.
اين آموزش‌ها در ذهن آموزش‌پذير دختران دبيرستان مى‌تواند برآيندى مطلوب‌تر از هر زمان ديگر داشته و وى را براى پايه‌ريزى يک زندگى سالم خانوادگى يارى کند.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
ملوانان , نمایش تارتوف , جنگ در قلب پاریس , جداسازی مواد , منبع آگاه , رکود بندر اروندکنار آبادان , دبیرخانه , کارگاه آموزشی دریچه , ریاست سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی , کیومرث صالحی نیا ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / راهنمای مصور تشخیص نر و ماده در ماهیهای آکواریومی , بانک اطلاعاتی کتاب / میکروکنترلرهای AVR , بانک اطلاعاتی کتاب / قرآن و فرهنگ زمانه , بانک اطلاعاتی کتاب / غذاهای دلپذیر در آشپزی شکوفه: شیرینی , بانک اطلاعاتی کتاب / راه‌های ساده برای مدیریت خدمات به مشتری , بانک اطلاعاتی کتاب / اردشیر اول , دین و اندیشه , دین و مذهب , دین و جامعه / دین ایدئولوژیک در جهان مدرن , اقتصاد و بازرگانی , کار و اشتغال , كسب و كار / مقایسه سهولت و سرعت تشریفات لازم برای شروع کسب و کار در ایران و سایر کشورها , بهداشت , بهداشت و زیبایی , پوشاک / چه رنگ لباسی مناسب شما است؟ , اقتصاد و بازرگانی , صادرات و واردات / کالاهای چینی دوست یا دشمن ,

برخی منابع مهم خبری
kojaro.com کجارو , sharghdaily.ir روزنامه شرق , eslahat.news روزنامه صدای اصلاحات , shabakeh-mag.com مجله شبکه , goftarnews.ir گفتار نیوز , tabnak.ir تابناک , mehrnews.com خبرگزاری مهر , fardanews.com فردا نیوز , mosalas.ir مثلث , vista.ir وبگردی ,وبگردی
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
شبهای داغ مدیترانه !
شبهای داغ مدیترانه ! - «حسن کردمیهن» متهم آمریت حمله به سفارت عربستان به تازگی در کرج، مرکز استان البرز، رستوران راه انداخته است.
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی!
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی! - دو نفر از کسانی که همراه رئیس جمهور در سمنان حضور داشتند در هنگام سخنرانی روحانی رفتار غیر معمولی از خود نشان میدادند.
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما - ظهارات جنجالی لیلا بوشهری و شقایق دلشاد درباره فساد در سینما: چرا دایرکت میدم فالو نمیکنید؟ ساعت یک شب چرا باید زوایای صورت منو ببینن؟
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی!
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی! - بخشی دیگر از برنامه «من و شما» با حضور مسعود فراستی و برخورد توهین آمیز مجری رسانه ملی را می بینید که در رسانه ها باز نشر نشد.
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر - مریم مومن متولد دهه 70 می باشد و حضورش در بانوی عمارت اولین تجربه بازیگری است و به واسطه این سریال وارد دنیای بازیگری شده است . او در کلاس های تئاتر فعالیت داشته است .
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه - گروه تروریستی جیش العدل نخستین تصاویر از حمله به پاسگاه مرزی در میرجاوه ۱۴ مهر امسال را منتشر کرد؛
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».