شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ / Saturday, 23 February, 2019

افسانی - اسپرک زرد - ورث


نام علمى:Reseda lutea L
نام انگليسى: Cut-leaf mignonette, Yellow weed, Wild mignonette
   گياهچه
لپه‌ها تخم‌مرغى يا گرزى شکل و پايه‌دار هستند. اولين برگ‌هاى حقيقى گرد و داراى دمبرگ هستند. برگ‌هاى بعدى کشيده، صاف و گاهى در حاشيه موج‌دار هستند. عريض‌ترين قسمت برگ معمولاً وسط و يا بخش‌هاى انتهائى آن است.
   گياه کامل
- اندام‌هاى رويشى :
گياهى است يک‌سالهٔ زمستانه يا چندساله، ايستا و به ارتفاع ۳۰ تا ۱۰۰ سانتى‌متر که توسط بذر تکثير مى‌يابد. ساقهٔ آن راست، ساده و يا داراى انشعابات پراکنده است؛ که، از قاعدهٔ گياه سرچشمه مى‌گيرند. برگ‌هاى اين گياه متناوب، به رنگ سبز تيره، با تزئينات بريدهٔ شانه‌اى و يا سه‌لوبى که داراى دمبرگى بال‌دار است. بعضى مواقع برگ‌هاى پائينى کامل و داراى لوب‌هاى نامطبوع هستند. برگ‌هاى قاعده‌اى روزت بوده و حاشيه‌اى صاف و بدون بريدگى دارند.
- اندام‌هاى زايشى :
گل‌آذين به‌صورت خوشه‌هائى است که ابتدا کوتاه و عريض بوده و بعد از مدتى طويل‌تر و به طول ۱۰ تا ۲۰ سانتى‌متر و يا بيشتر مى‌رسند. گل‌ها به رنگ زرد و متمايل به سبز و شامل ۶ کاسبرگ زودافت و ۶ گلبرگ نامنظّم که گلبرگ‌هاى بالائى داراى ۳ لوب مشخص هستند.
ميوهٔ اين گونه نيز کپسول، تخم‌مرغى کشيده و متورم است و بذرها قهوه‌اى بسيار تيره يا زردرنگ که در انتهاء داراى سه دندانه هستند. اين بذرها واژ تخم‌مرغي، به طول ۵/۱ تا ۸/۱ و قطر ۷/۰ ميلى‌متر و داراى سطحى صاف و براق است.
موسم گلدهى اين گياه فروردين و ارديبهشت ماه است.
   محل رشد و پراکنش
اين گونه انتشار وسيعى در آسيا و اروپا دارد و به‌عنوان علف هرز در مزارع يونجه، شبدر، سبزيجات، چغندرقند، سيب‌زميني، باغ‌ها، تاکستان‌ها، حاشيهٔ جاده‌ها و زمين‌هاى باير يافت مى‌شود.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
تنیس رو , طاهریان , هوااشناسی , افسران آزاد , لیست تحریم ها , شهرداران جهان اسلام , شناختk , کشف و خنثی , هیات ارمنی , مهار ریزگردها ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / این خیال کودکانه وحشی , اقتصاد و بازرگانی , اقتصاد و سیاست , اقتصاد ایران / سه گانه گرانی , نشریات و مطبوعات , فرهنگی , ماهنامه تینیجر / teenager ـ ۴۸ , بانک اطلاعاتی کتاب / ارتباط با خدا , فرهنگ و جامعه , گاه‌شمار , گاه‌شمار تاریخ ـ میلادی / ۲۴ خرداد ـ ۱۴ ژوئن ـ نخستین دوره آموزش روزنامه نگاری در ایران , بانک اطلاعاتی کتاب / تا رادیو خبر داد , بانک اطلاعاتی کتاب / انجیرهای سرخ مزار: مجموعه داستان , بانک اطلاعاتی کتاب / قانون اساسی با آخرین اصلاحات و تغییرات , نشریات و مطبوعات , اقتصادی , ماهنامه بانک و اقتصاد / بانک و اقتصاد ـ شماره ۹۳، شهریور ۱۳۸۷ , بانک اطلاعاتی کتاب / پرستاری بهداشت روان: استرس و اختلالات اضطرابی ,

برخی منابع مهم خبری
tafahomnews.com روزنامه تفاهم , jahanesanat.ir روزنامه جهان صنعت , aftabnews.ir آفتاب نیوز , etemadnewspaper.ir روزنامه اعتماد , musicema.com موسیقی ما , mizanonline.com خبرگزاری میزان , tasnimnews.com خبرگزاری تسنیم , alef.ir الف , khordadnews.ir خرداد نیوز , isna.ir ایسنا ,وبگردی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی - مدیر مسئول کیهان در حالی مدعی است که سیستم «مکینتاش» بیش از ۴۰ سال است که در کیهان مورد استفاده قرار می‌گیرد که این سیستم اساسا از سال ۱۹۸۴ یعنی ۵ سال پس از انقلاب تولید و نمی‌توانسته است زودتر از این تاریخ در کیهان مورد استفاده قرار گیرد.
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ /  دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ...
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ / دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ... - اخیراً رئیس جمهور حسن روحانی در توضیح علت قاچاق گفته است: علت قاچاق ارزانی است، وقتی جنسی در داخل ارزان است و در خارج گران، خود به خود قاچاق آن به خارج صورت می گیرد. به عنوان مثال چون الان گوشت در عراق گران تر از ایران است، از کشورمان به آنجا قاچاق می شود. درباره قاچاق بنزین نیز همین موضوع مصداق دارد.
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است - مشکل تولید فقط به سطح فناوری مربوط نیست. ما می‌توانیم یک وسیله و کالای باکیفیت بالا را تولید کنیم، ولی با قیمت بسیار گران که خریداری نخواهد داشت. در واقع اگر بتوانیم چنین کالایی را وارد کنیم در مقایسه با تولید آن به شدت به‌صرفه است. ولی در جریان تولید موشک با وضعیت دیگری مواجهیم. اول اینکه موشک را بدون قید و شرط نمی‌فروشند یا برخی کشور‌ها به دلایل امنیتی علاقه ندارند که در تامین نیازشان به این کالا‌ها…
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد - برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شب گذشته با حضور عادل پیغامی اقتصاددان و سیداحسان خاندوزی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.
کپی‌برداری «عین‌به‌عین»
کپی‌برداری «عین‌به‌عین» - انتظار می‌رفت که علیخانی هم در قسمت اول برنامه «عصرجدید» به کپی بودن «عین‌به‌عین» برنامه‌اش و شباهت آن با برنامه مشهور «گات تلنت‌ آمریکایی» اشاره کند و در مقایسه‌ای از ویژگی‌های احتمالاً متفاوت نسخه ایرانی این برنامه بگوید؛ علیخانی اما ترجیح داد در این زمینه حرفی نزند!
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان - مراسم استقبال از رئیس جمهور در سفر به استان هرمزگان.
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی!
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی! - در ویدیویی که در فضای مجازی داغ شده شاهد پخش کیک 40 سالگی جمهوری اسلامی
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.