یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ / Sunday, 18 March, 2018

گیاهچه


نام علمى: Hyoscyamus niger L ,Syn. H. auriculatus Ten
نام انگليسى: Black hinbane, Hen-bell, Henbane
   گياهچه
لپه‌ها به‌تدريج به طرف دمبرگ باريک مى‌شوند. اولين برگ‌هاى حقيقى تخم‌مرغي، باريک و داراى رگبرگ‌هائى روشن هستند؛ که به دمبرگى بلند ختم مى‌شوند. در مراحل اوليه برگ‌ها خشن و داراى کرک‌هاى سيخک مانند هستند و سپس باريک و ظريف مى‌شوند. اين برگ‌ها به‌صورت روزت بر روى سطح زمين گسترده مى‌باشند.
   گياه کامل
- اندام‌هاى رويشى :
گياهى است دوساله يا چندساله، ايستا و به ارتفاع ۲۰ تا ۸۰ سانتى‌متر که توسط بذر تکثير مى‌يابد. ساقه‌هاى آن ساده، چسبناک و پوشيده از کرک مى‌باشند. برگ‌ها به رنگ سبز تيره، تخم‌مرغى تا مستطيلى شکل، به طول ۱۵ تا ۲۰ سانتى‌متر، داراى بريدگى‌هاى نسبتاً عميق و موجى با دندانه‌هاى تيز و آنهائى که در طول ساقه مستقر هستند فاقد دمبرگ مى‌باشند.
- اندام‌هاى زايشى :
گل‌آذين انتهائي، گرزن يک‌سويه، با براکته‌هاى لوب‌دار و نوک‌تيز و شامل گل‌هائى به رنگ زرد متمايل به خاکسترى با رگه‌هاى بنفش و به طول ۲ تا ۳ سانتى‌متر مى‌باشد. کاسهٔ گل فنجانى شکل با پنج دندانهٔ نوک‌تيز و کرک‌هاى غده‌اى است که تا مراحل رسيدگى دانه رشد مى‌کند.
ميوهٔ اين گياه کپسول و محتوى تعداد زيادى بذر تقريباً کليوى شکل، به رنگ قهوه‌اى متمايل به خاکستري، حفره‌دار، به طول ۱ تا ۳/۱ ميلى‌متر و پهناى يک ميلى‌متر مى‌باشد.
موسم گلدهى اين گياه خرداد تا شهريور ماه است.
   محل رشد و پراکنش
اين علف هرز خاصّ نواحى گرم، نيمه مرطوب و نيمه خشک بوده و عمدتاً در زمين‌هاى باير، باغ‌ها و مراتع مشاهده مى‌شود.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
نیاز تغذیه‌ای , مسلمان شدن مرد مجارستانی , فیلم گلنار , برنامه حمایتی , دومینمرحله , محمد جواد مهربان پور , جشنواره بین المللی امام رضا , فیلم دلبری , آزمایش الهی , کنترل کیفیت مواد غذایی ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / کتاب آموزشی Windows 3.1 , علوم انسانی / تاریخ و جغرافیا / تاریخ / امروز چهارشنبه ۱۹ فروردین ماه سال ۱۳۸۸ هجری شمسی؛ در تاریخ , بانک اطلاعاتی کتاب / خودآموز پیشرفته زبان و ادبیات فارسی پیش‌دانشگاهی (1 و 2) , بانک اطلاعاتی کتاب / حسرت , بانک اطلاعاتی کتاب / زبان عمومی کارشناسی ارشد: کلیه گرایشهای مدیریت (بازرگانی - صنعتی - دولتی - فناوری اطلاعات (IT) - تکنولوژی - مالی - اجرایی - MBA): علوم اقتصادی، حسابدا , دین و اندیشه / دین و مذهب / فرقه‌ها و مذاهب اسلامی ـ مذهب تشیع / شیعیان فراموش شده , بانک اطلاعاتی فیلم / لژیونر - LEGIONNAIRE , بانک اطلاعاتی کتاب / حسابداری پیشرفته , بانک اطلاعاتی کتاب / خانه هزار نیلوفر (دفتر شعر) , کامپیوتر و فناوری‌اطلاعات / نرم‌افزار / نرم‌افزارهای‌کاربردی / معرفی نرم افزارهای متن باز: مرتبط با اینترنت ,

برخی منابع مهم خبری
rooyeshnews.com رویش , e-estekhdam.com ای استخدام , https: نکست هالیدی , hamshahrilinks.org روزنامه همشهری , sharghdaily.ir روزنامه شرق , kayhan.ir روزنامه کیهان , bahardaily.ir روزنامه بهار , farsnews.ir خبرگزاری فارس , iusnews.ir خبرنامه دانشجویان , tarafdari.ir طرفداری ,وبگردی
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه - «از بچه‌بازي‌هايتان دست برداريد»، «اهانت به جايگاه نماز جمعه، اهانت به رهبري و قابل پيگيري است» و «توصيه مي‌کنم به اين جايگاه که مين‌گذاري است، نزديک نشويد و چنانچه نزديک شويد، با مين به هلاکت خواهيد رسيد!»همه اين اعتراضات از اين جهت است که جرياني در استان ايلام نسبت به آنچه زندگي اشرافي اين امام جمعه ناميده، معترض شده است.
پسر امام جمعه ایلام درباره پرادوسواری پدرش چه گفت؟
پسر امام جمعه ایلام درباره پرادوسواری پدرش چه گفت؟ - در چند روز اخیر انتشار عکسی از امام جمعه ایلام در کنار پرادو، انتقاداتی را در فضای مجازی برانگیخته است. در کنار این انتقادات برخی عکس های صفحه اینستاگرام پسر امام جمعه ایلام؛هادی لطفی هم بر شدت این انتقادات افزوده است.
دل و جگرخورها بفرمایند تو!
دل همان قلب و قلوه نیز کلیه‌ی دام است. این احشا از نظر ویتامین B2، B3 و B6 غنی و از نظر میزان آهن مشابه جگر سیاه هستند. هر گونه تغییر در رنگ، بو، مزه و لزج شدن نشان‌دهنده فساد انواع جگرها است.