سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷ / Tuesday, 18 December, 2018

تشخیص مشکل


اولين قدم منطقى در طراحى يک برنامه، تعيين و تخمين مشکلات علف‌هاى هرز و عوامل مهم ديگرى است که مرتبط با عمليات کنترل علف‌هاى هرز هستند. اگرچه عوامل اشاره شدهٔ زير شامل کليهٔ مواردى که بايد در نظر گرفته شود نيست ولى بيان‌کنندهٔ مهمترين عوامل مى‌باشد و به هنگام طرح کنترل علف‌هاى هرز بايد در نظر گرفته شوند.
  علف‌هاى هرز
   شناسائى علف‌هاى هرز
تقريباً هميشه بايد گونه‌هاى علف‌هاى هرز را شناسائى کرد. زيرا علف‌هاى هرز از نظر عادات رشد نحوهٔ توليدمثل، مشکلاتى که توليد مى‌کنند و واکنش به روش‌هاى کنترل با يکديگر فرق دارند. لذا بسته به‌گونه‌هاى مختلف علف‌هاى هرز عمليات متفاوتى براى کنترل به‌کار مى‌رود. تا زمانى‌که تمامى گونه‌هاى علف‌هاى هرز در سيستم‌هاى رايج کشت شناسائى و خصوصيات آنها تعيين نشوند، معمولاً نتايج عمليات کنترل رضايت‌بخش نخواهند بود.
   فراوانى علف‌هاى هرز
فراوانى نسبى و اهميت اقتصادى گونه‌هاى علف‌هاى هرز موجود در مزرعه بايستى معين شود و براساس اولويت کنترل، فهرستى از آنها تهيه شود. تيمارهاى برنامه‌ريزى شدهٔ کنترل نه تنها بايد علف‌هاى هرزى را که در حال حاضر زيان اقتصادى دارند، شامل شوند، بلکه علف‌هاى هرزى را که در زمان انجام تيمار تعداد آنها اندک است اما در آينده پتانسيل توليد زيان‌هاى اقتصادى دارند را نيز شامل شود.
   علف‌هاى هرز جديد
علف‌هاى هرز جديدى را که به يک منطقه حمله مى‌کنند بايستى شناخت و از استقرار آنها جلوگيرى کرد. برنامهٔ جلوگيري، سهم عمده‌اى در وارد نشدن علف‌هاى هرز خطرناکى همچون قياق، خارلته، پيچک يا پنجه مرغى (Cynodon dactylon) به يک مزرعهٔ غيرآلوده دارد. اين توهّم عمومى که علف‌هاى هرز بسيار مشکل‌سازى چون اينها را مى‌توان با روش‌هاى مدرن امروزى کنترل کرد، يک خيال باطل است.
  خاک
   بافت
بافت خاک (شن، سليت، رس) خصوصياتى همچون شخم‌پذيري، ظرفيت نگهدارى آب، ميزان حرکت آب و علف‌کش و توانائى کار با انواع متفاوت ابزار شخم را تعيين مى‌کنند.
   شرايط خاک
شرايط خاک به‌هنگام کاشت، شخم يا استفاده از علف‌کش داراى اهميت است. رطوبت بيش از اندازهٔ سطح خاک، بقاياى گياهي، ناهموارى سطح زمين و کلوخه‌دار بودن آن مى‌تواند تأثير علف‌کش‌هاى مورد استفاده در خاک را از بين ببرد. وجود انواع مختلف خاک در يک مزرعه باعث محدوديت در انتخاب علف‌کش مناسب مى‌شود. اين محدوديت زمانى چشمگير است که بخواهيم از علف‌کشى که به مقدار زيادى جذب خاک مى‌شود و امنيت محدودى براى گياه زراعى دارد استفاده کنيم. رطوبت خاک مى‌تواند در تأثيرپذيرى علف‌کش‌هاى شاخ و برگ (Foliar Herbicides) نقش داشته باشد زيرا گياهان در شرايط تنش رطوبت به علف‌کش‌ها مقاوم‌تر هستند.
   ترکيبات کلوئيدى
بيشترين خصوصيات واکنش‌هاى سطحى خاک‌ها به‌علت وجود مواد آلى و رسى هستند که به منزلهٔ اجزاء کلوئيدى خاک محسوب مى‌شوند. خاک‌هاى داراى مواد آلى بالا امکان دارد چنان به ذرات علف‌کش بچسبند که آن را بى‌تأثير سازند. از طرف ديگر در خاک‌هائى که درصد رس و مواد آلى آنها کم است امکان آبشوئى ذرات علف‌کش وجود دارد و گاهى جذب سطحى خاک آن‌قدر کم است که امکان خسارت گياهان زراعى هم وجود دارد.
   اسيديته (PH)
PH خاک تعيين‌کنندهٔ درجهٔ يونيزاسيون و در نتيجه ميل ترکيبى بعضى علف‌کش‌ها و دسترسى آنها براى کنترل علف‌هاى هرز است.
  عوامل محيطى
   ميزان فرسايش خاک
ميزان فرسايش خاک تعيين‌کنندهٔ مقدار بقاياى گياهى است که بايستى روى سطح خاک باقى گذاشت. اين عوامل بر نوع شخم قابل قبول و به‌نوبهٔ خود بر روى تعداد و نوع علف‌کش براى کنترل علف‌هاى هرز مؤثر است.
   گياهان زراعى
وجود گياهان زراعى حساس به علف‌کش ممکن است تغييرات و تنظيماتى در انتخاب علف‌کش و تکنيک يا زمان استفاده از آن علف‌کش ايجاب کند تا امکان خسارت به گياهان زراعى به حداقل برسد.
   نزديکى به محل‌هاى خاص
مجاورت آب (برکه، درياچه) ممکن است در انتخاب روش کنترل علف‌هاى هرز، مخصوصاً زمانى‌که از علف‌کش استفاده شود، تأثير بگذارد.
  سيستم‌هاى مديريت زراعى
   شخم و روش‌هاى ديگر
نوع و تعداد شخم، قطع کردن، چرا و تناوب همگى تعيين مى‌کنند که چه مديريتى صحيح است و از کدام روش‌ کنترل علف‌هاى هرز بايستى استفاده شود. بسيارى اوقات، سيستم مديريت زراعى وسيلهٔ اصلى کنترل علف‌هاى هرز است. اين روش در مورد گياهان چمنى (Turfs)، گياهان علوفه‌اى مراتع و چراگاه‌ها اهميت خاصى دارد زيرا با مديريت زراعى غلط، اغلب باعث افزايش مشکلات علف‌هاى هرز مى‌شود.
   سيستم‌هاى شخم حداقل (Minimum Tillage)
سيستم‌هاى مديريتى که با حداقل شخم يا بدون شخم (No-Till) اعمال مى‌‌شوند، مشکلات خاص خود را ايجاد مى‌کنند. عدم انجام شخم تکنيک‌هاى مختلف موجود کنترل علف‌هاى هرز را محدود مى‌کند و امکان کنترل بالقوهٔ علف‌هاى هرز که توسط ادوات مربوطه وجود دارد را از بين مى‌برد.
   تناوب زمانى کشت
در صورت استفاده از علف‌کش‌هائى با دوام طولانى بايد تناوب زمانى کاشت گياهان حساس را مدّنظر داشت. نکتهٔ ديگرى که اين تطابق زمانى را مهم جلوه‌گر مى‌سازد اين است که بعضى از علف‌هاى هرز در يکسرى از گياهان زراعى را نسبت به گياهان زراعى ديگر، به‌طور مؤثرترى مى‌توان کنترل کرد.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
نرخ کارمزد بانکی , ۲۷ مرداد , شاهجراغ , سازندگان , رئیس پیشین موساد , دوجنسه , جایزه ادبی احمد محمود , مسئول عملیات قرارگاه ثارلله سپاه پاسداران , کارخانه لبنی , معاونت فرهنگی و اجتماعی ,

مقالات پربیننده امروز
بهداشت , بهداشت و زیبایی , پوست / ماسک مخلوط ماست , بانک اطلاعاتی کتاب / کتاب جامع ارتباطات غیر کلامی (زبان بدن) , سیاسی , ایران , روابط با کشورها / بی اعتمادی تاریخی و ضرورت همکاری استراتژیک , بانک اطلاعاتی کتاب / تاریخ در آینه پژوهش , موفقیت , زندگی , خواب / دستگاه بخور , بانک اطلاعاتی کتاب / دنیای هنر سبزی‌آرائی: مجموعه‌ای زیبا از جدیدترین شاهکارهای هنر: سبزی‌آرائی، میوه‌آرائی، تزئین سوپ، تزئین کیک ... , بانک اطلاعاتی کتاب / نقش ویژه آلیاژهای حافظه‌دار در مهندسی پزشکی , علم و زندگی , علوم انسانی , روابط عمومی و ارتباطات / ارتباطات، اطلاع رسانی، بازاریابی , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه‌ی طبقه‌بندی شده عربی: همراه با برگزیده‌ی نکات مهم درسی شامل مباحث عربی 1 و 2 و 3 کنکورهای سراسری و آزاد: همراه با تست‌های سال 85 و پاسخ تشریحی , فرهنگی و هنری , ادبیات و شعر , زبانشناسی ـ ترجمه / درباره ی هرمنوتیک ,

برخی منابع مهم خبری
alodoctor.ir الو دکتر , plus.ir تی وی پلاس , fartaknews.com فرتاک نیوز , jomhourieslami.net روزنامه جمهوری اسلامی , sharghdaily.ir روزنامه شرق , emtiazdaily.ir روزنامه امتیاز , bartarinha.ir برترینها , baharnews.ir بهارنیوز , fanousnews.com فانوس نیوز , afkarpress.ir روزنامه افکار ,وبگردی
فحاشی و رفتار زشت نماینده مجلس سراوان
فحاشی و رفتار زشت نماینده مجلس سراوان - نماینده سراوان در مجلس، مواجهه از بالا به پایین او با یک کارمند، نحوه واکنش مردم به یک مسوول احتمالا رده بالا در پاسخ به فحاشی های رکیک او..
فساد همه گیر شده است، و اتفاقاً این یک مساله سیاسی است
فساد همه گیر شده است، و اتفاقاً این یک مساله سیاسی است - اما مساله سیاسی را نباید به مساله حاکمان تقلیل داد. مساله سیاسی است به این معنا، که آنچه به ما در سطح ملی، فرم بخشیده، نادرست است. چیزها در جای خود نیستند و روال غلط امور، همه چیز را و همه کس را به فساد کشانیده است. در این تفسیر سوم، چشم شما نه به حاکمان است نه به تک تک مردم. چشم شما به الگویی است که به امور فرم بخشیده است.
پاسپورتی که همه جا به آن توهین میشود
پاسپورتی که همه جا به آن توهین میشود - مدتی است که تب سرمایه‌گذاری در گرجستان شایع شده است و مردم برای خرید ملک یا راه اندازی یک کسب و کار عازم این کشور می‌شوند. در این میان چند اتفاق رخ داد. یکی این بود که تحریم‌های امریکا گریبان گیر ایران شد و به عقیده من این‌ها به نوعی بازخورد عملیات روانی ترامپ علیه ایران است و از سوی دیگر انتخابات اخیر گرجستان هم با پیروزی جریان راست تندرو این کشور به پایان رسید. وگرنه گرجستان اصلا کشوری نیست که قادر…
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
شبهای داغ مدیترانه !
شبهای داغ مدیترانه ! - «حسن کردمیهن» متهم آمریت حمله به سفارت عربستان به تازگی در کرج، مرکز استان البرز، رستوران راه انداخته است.
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی!
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی! - دو نفر از کسانی که همراه رئیس جمهور در سمنان حضور داشتند در هنگام سخنرانی روحانی رفتار غیر معمولی از خود نشان میدادند.
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما - ظهارات جنجالی لیلا بوشهری و شقایق دلشاد درباره فساد در سینما: چرا دایرکت میدم فالو نمیکنید؟ ساعت یک شب چرا باید زوایای صورت منو ببینن؟
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی!
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی! - بخشی دیگر از برنامه «من و شما» با حضور مسعود فراستی و برخورد توهین آمیز مجری رسانه ملی را می بینید که در رسانه ها باز نشر نشد.
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر - مریم مومن متولد دهه 70 می باشد و حضورش در بانوی عمارت اولین تجربه بازیگری است و به واسطه این سریال وارد دنیای بازیگری شده است . او در کلاس های تئاتر فعالیت داشته است .
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه - گروه تروریستی جیش العدل نخستین تصاویر از حمله به پاسگاه مرزی در میرجاوه ۱۴ مهر امسال را منتشر کرد؛
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».