دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ / Monday, 21 January, 2019

چگونگی برآورده‌ شدن انتظارات از برنامه


بعضى اوقات انتظاراتى را که از نتيجهٔ برنامهٔ کنترل علف‌هاى هرز مى‌رود غيرواقعى است. انتخاب مؤثر برنامهٔ کنترل علف‌هاى هرز بستگى به شناخت ما از توانائى واقعى هر روش دارد. اغلب مردم از تکنولوژى انتظار بيشترى از آنچه در واقع مى‌تواند انجام بدهد دارند. عدم شناخت علف‌هاى هرز و خصوصيات آنها، عدم تشخيص ميزان کارآئى تکنولوژى کنترل علف‌هاى هرز و پيچيدگى روابط متقابل سيستم مدرن توليد محصولات زراعي، پيشروى تکنولوژى توليد و اين اعتقاد که هميشه راه‌حل‌هائى با اثر جادوئى وجود دارند، همگى دست‌به‌دست هم داده تا انتظارات خوش‌بينانه‌اى از نتايج کنترل علف‌هاى هرز وجود داشته باشد که نهايتاً بر اثر عدم مشاهدهٔ چنين نتايجى رضايت مطلوب حاصل نمى‌شود.
در برخوردى واقع‌بينانه و علمى به اين نتيجه خواهيم رسيد که علف‌هاى هرز و درجهٔ کنترل آنها با برنامه‌هاى فعلى يا جديدى که تکنولوژى ميسر مى‌سازد، مسئله‌اى ماندگار هستند. براى رسيدن به اين نظريه، کليات زير را در خاطر داشته باشيد:
- در بسيارى شرايط رشد گياهان زراعى (تهيهٔ يک محصول پرمنفعت، چمنى جذاب، دورنمائى خوش‌منظره و غيره) هدف اصلى است نه کنترل علف‌هاى هرز.
- هنگامى که يک علف هرز مستقر شد حتى زمانى‌که برنامهٔ کنترل هم مؤثر باشد، باز هم علف هرز براى مدتى طولانى به‌عنوان يک مشکل در مزرعه باقى مى‌ماند.
- استفاده از يک روش کنترل به تنهائى (به‌طور مثال يک‌بار وجين، يا يک‌بار استفاده از علف‌کش در يک فصل) قادر به کنترل تمامى علف‌هاى هرز موجود نخواهد بود.
- اگر يک علف هرز در يک مرحله از چرخهٔ زندگى خود به خوبى با يک روش کنترل شود، دليل بر اين نيست که استفاده از همين روش در ديگر مراحل زندگى گياه نتيجهٔ مشابه داشته باشد.
- به‌جاى يک تيمار ساده برنامه‌اى مرکب از چندين مرحله برخورد با علف‌هاى هرز، کارآئى بيشترى براى حل مشکل علف‌هاى هرز دارد.
- برنامه‌هاى مناسب کنترل علف‌هاى هرز بايستى در قالب برنامه‌هاى سيستم مديريت زراعى بگنجند.
- حذف يا محدود کردن عملياتى مثل شخم، قطع کردن يا وجين گياهان رقيب عامل کاهش موفقيت در کنترل است که بايستى خلاء آنها را با ديگر روش‌ها جبران کرد.
- بعضى از علف‌هاى هرز با هر نوع سيستم مديريتى سازگار مى‌شوند.
- در آستانهٔ تکنولوژى چندان پيشرفته‌اى نيستيم که احتياجى به اقداماتى همچون رعايت تميزي، استفاده از علف‌کش‌ها، شخم و وجين مکانيکى نداشته باشيم.
- بالاخره هيچ روشى نه آنچنان خوب است که طرفداران آن مى‌گويند و نه آن‌قدر بد است که مخالفان آن اصرار دارند.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
شکرالله حسن بیگی , بهترین نوشیدنی , مهرداد غفار زاده , نامه اقتصاددانان به روحانی , شبنم فاطمی , انجمن حمایت از بیماران استومی قم , حذف دفترچه‌های بیمه کاغذی , مهرداد محمدی سلیمانی , پیام تقدیر وزیر کشور از مردم شریف ایران , روستای سلخ ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / ما چگونه ما شدیم: ریشه‌یابی علل عقب‌ماندگی در ایران , بانک اطلاعاتی کتاب / گیاه‌شناسی پایه: تشریح و ریخت‌شناسی اندامهای زایشی و عمل آنها در گروههای بزرگ جهان گیاهی , اقتصاد و بازرگانی , اقتصاد بین الملل , کشورها / گذار رویایی چین به عنوان جایگزین آمریکا , بانک اطلاعاتی کتاب / راهنمای گام به گام دروس سال سوم ابتدایی: علوم تجربی، ریاضی، فارسی، تعلیمات دینی، تعلیمات اجتماعی , دین و اندیشه , دین و مذهب , دین / دین در فرانسه , بانک اطلاعاتی کتاب / اصول آهنگسازی , سیاسی , ایران , دریای‌خزر / بازسازی امنیت منطقه ای , بانک اطلاعاتی کتاب / گنجینه اسرار بانضمام: قصائد و معراج‌نامه ... , بانک اطلاعاتی کتاب / گنجینه پرسش‌های طلایی شیمی پیش‌دانشگاهی , بانک اطلاعاتی کتاب / پیک تندآموز بینش اسلامی (1) و (2) پیش‌دانشگاهی ,

برخی منابع مهم خبری
armanshargh.ir آرمان شرق , ensafnews.com انصاف نیوز , aftabnews.ir آفتاب نیوز , kojaro.com کجارو , armandaily.ir روزنامه آرمان , rasad.org رصد , sourehcinema.ir سوره سینما , cinemakhabar.ir سینما خبر , eghtesadonline.com اقتصاد آنلاین , salamatnews.com سلامت نیوز ,وبگردی
طرح دلالی ملی بنزین !
طرح دلالی ملی بنزین ! - سخنگوی کمیسیون انرژی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس درباره جزئیات طرح نمایندگان درباره اختصاص بنزین به ازای هر ایرانی توضیحاتی داد و گفت: قرار است سامانه‌ای ویژه این کار راه‌اندازی و تعبیه شود که بنزین در آن خرید و فروش شود.
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.