چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ / Wednesday, 15 August, 2018

چگونگی برآورده‌ شدن انتظارات از برنامه


بعضى اوقات انتظاراتى را که از نتيجهٔ برنامهٔ کنترل علف‌هاى هرز مى‌رود غيرواقعى است. انتخاب مؤثر برنامهٔ کنترل علف‌هاى هرز بستگى به شناخت ما از توانائى واقعى هر روش دارد. اغلب مردم از تکنولوژى انتظار بيشترى از آنچه در واقع مى‌تواند انجام بدهد دارند. عدم شناخت علف‌هاى هرز و خصوصيات آنها، عدم تشخيص ميزان کارآئى تکنولوژى کنترل علف‌هاى هرز و پيچيدگى روابط متقابل سيستم مدرن توليد محصولات زراعي، پيشروى تکنولوژى توليد و اين اعتقاد که هميشه راه‌حل‌هائى با اثر جادوئى وجود دارند، همگى دست‌به‌دست هم داده تا انتظارات خوش‌بينانه‌اى از نتايج کنترل علف‌هاى هرز وجود داشته باشد که نهايتاً بر اثر عدم مشاهدهٔ چنين نتايجى رضايت مطلوب حاصل نمى‌شود.
در برخوردى واقع‌بينانه و علمى به اين نتيجه خواهيم رسيد که علف‌هاى هرز و درجهٔ کنترل آنها با برنامه‌هاى فعلى يا جديدى که تکنولوژى ميسر مى‌سازد، مسئله‌اى ماندگار هستند. براى رسيدن به اين نظريه، کليات زير را در خاطر داشته باشيد:
- در بسيارى شرايط رشد گياهان زراعى (تهيهٔ يک محصول پرمنفعت، چمنى جذاب، دورنمائى خوش‌منظره و غيره) هدف اصلى است نه کنترل علف‌هاى هرز.
- هنگامى که يک علف هرز مستقر شد حتى زمانى‌که برنامهٔ کنترل هم مؤثر باشد، باز هم علف هرز براى مدتى طولانى به‌عنوان يک مشکل در مزرعه باقى مى‌ماند.
- استفاده از يک روش کنترل به تنهائى (به‌طور مثال يک‌بار وجين، يا يک‌بار استفاده از علف‌کش در يک فصل) قادر به کنترل تمامى علف‌هاى هرز موجود نخواهد بود.
- اگر يک علف هرز در يک مرحله از چرخهٔ زندگى خود به خوبى با يک روش کنترل شود، دليل بر اين نيست که استفاده از همين روش در ديگر مراحل زندگى گياه نتيجهٔ مشابه داشته باشد.
- به‌جاى يک تيمار ساده برنامه‌اى مرکب از چندين مرحله برخورد با علف‌هاى هرز، کارآئى بيشترى براى حل مشکل علف‌هاى هرز دارد.
- برنامه‌هاى مناسب کنترل علف‌هاى هرز بايستى در قالب برنامه‌هاى سيستم مديريت زراعى بگنجند.
- حذف يا محدود کردن عملياتى مثل شخم، قطع کردن يا وجين گياهان رقيب عامل کاهش موفقيت در کنترل است که بايستى خلاء آنها را با ديگر روش‌ها جبران کرد.
- بعضى از علف‌هاى هرز با هر نوع سيستم مديريتى سازگار مى‌شوند.
- در آستانهٔ تکنولوژى چندان پيشرفته‌اى نيستيم که احتياجى به اقداماتى همچون رعايت تميزي، استفاده از علف‌کش‌ها، شخم و وجين مکانيکى نداشته باشيم.
- بالاخره هيچ روشى نه آنچنان خوب است که طرفداران آن مى‌گويند و نه آن‌قدر بد است که مخالفان آن اصرار دارند.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
سیاوش غیاثوند , باج گیری , نشست شورای معاونین , باز یهای کشورهای اسلامی , محمد علی صدق آمیز , تیم دوچرخه سواری پیشگامان یزد , شرکت ها , فرهنگسرای رضوان , آسمانی صاف تا ابری , دانیل سرور ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / به رابطه زناشویی خود کمک کنید , بانک اطلاعاتی کتاب / فارسی عمومی , نشریات و مطبوعات , هنر , هفته نامه تندیس / هفته نامه تندیس ـ شماره ۷۸، ۲۷ تیر , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه آزمونهای دستیاری و پرانترنی همراه دستیار: اطفال 3 , بانک اطلاعاتی کتاب / مبانی آئرودینامیک , بانک اطلاعاتی کتاب / پورشه , بانک اطلاعاتی کتاب / 1100 سوال چهارگزینه‌ای ریاضیات چهارم ابتدایی: 15 بخش طبقه‌بندی شده همراه با پاسخ تشریحی , بانک اطلاعاتی کتاب / اصول فلسفه و روش رئالیسم , بانک اطلاعاتی کتاب / رنگ‌آمیزی وسایل نقلیه , بانک اطلاعاتی کتاب / نفس نسیم ,

برخی منابع مهم خبری
jomhourieslami.net روزنامه جمهوری اسلامی , karyab.net کاریاب , salamatnews.com سلامت نیوز , sakhtafzarmag.com سخت افزار مگ , eranico.com ارانیکو , esteghlaljavan.ir روزنامه استقلال جوان , namehnews.ir نامه نیوز , newsrahemardom.ir روزنامه راه مردم , zoomit.ir زومیت , persiankhodro.com پرشین خودرو ,وبگردی
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند!
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند! - یک تریلی در اهواز واژگون شد و مردم به جای کمک به راننده مصدوم بار تریلی را بردند
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه - در ویدئوی زیر روایت فائقه آتشین (گوگوش) را از بازگشت به ایران بعد از انقلاب و نحوه برخورد پاسدار فرودگاه و دادستانی با او می شنوید. او این خاطرات را سال ۲۰۰۰ در تورنتوی کانادا روایت کرد.
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری - نكته جالب در اين ميان، گستردگي و تنوع واكنش‌ها به پوشش «وزير جوان» بود. تا آن‌جا كه در ميان كاربران بودند گروهي كه اين پوشش را در حد «شق‌القمر» بالا برده و اين تفاوت ظاهري را نشانه‌اي از تفاوتي عميق در نوع نگاه آذري‌جهرمي تحليل كردند و در مقابل، طيفي نيز «وزير جوان» را به‌خاطر تلاش براي آنچه ازسوي اين كاربران نوعي «پوپوليسم» و «عوام‌فريبي» خوانده شد
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت!
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت! - محمود احمدی نژاد با انتشار پیام ویدیویی تندی علیه رئیس جمهور، وی را هم دست رئیس دو قوه دیگر نامید و خواستار کناره گیری حسن روحانی از مقام ریاست جمهوری شد.
فیلم | قرار نبود روحانیت در همه چیز اظهارنظر کند!
فیلم | قرار نبود روحانیت در همه چیز اظهارنظر کند! - فیلم - مدتی قبل حجت الاسلام زائری مهمان خبرآنلاین بود و در کافه خبر به بررسی مسایل فرهنگی و اجتماعی ایران و نقش روحانیت در جامعه پرداخت.
فیلم | چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟
فیلم | چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟ - فیلم - چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟ پاسخ این سوال را در ویدئوی زیر ببینید.
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه - سکانس سانسور شده مسابقه «13 شمالی» که در آن سحر قریشی ترانه های مشهور چند تن از خوانندگان را می خواند، ببینید. اولین قسمت این مسابقه در شبکه نمایش خانگی توزیع شده است.
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی!
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی! - روایت نازنین پیرکاری،مجری و تهیه کننده تلویزیون از عاشق شدن خود که داستان سریال پدر شد...
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد - مهمترین بخش های سخنان او اینجاست که عنوان می کند: چه کسی در جریان انقلاب بوده؟ اگر یک عده ای جان دادند، یک عده ای هم این وسط پول دادند. او که گویا دستی در شعر هم دارد، سخن عجیب تری از آنچه پیش از این گفته بر زبان جاری می سازد و با به کار بردن این بیت که «جان چه باشد که نثار قدم دوست کنم *** این (جان) متاعی است که هر بی سروپایی دارد» ...
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد - برای آمریکا کم هزینه‌ترین استراتژی ادامه وضع موجود است. ترامپ در یک سال گذشته کاری کرد که ۳۰ میلیارد دلار دارایی ایران از کشور خارج شود. این پول به کشور‌هایی مثل ترکیه، گرجستان، ارمنستان، مالزی و ... که از ثبات و امنیت برخوردارند رفت و در این کشور‌ها سرمایه گذاری شد. همین موضوع کمر اقتصاد ایران را می‌شکند. در این یک سال دلار به نزدیک ۱۰ هزار تومان رسیده است. ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد. اگر…
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد!
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد! - سحر تبر سال گذشته برای اولین بار در رسانه‌های جهان دیده شد. گمانه زنی می‌شد که او برای شباهت پیدا کردن به آنجلینا جولی ۵۰ عمل جراحی داشته است. اما او در نهلایت شبیه شخصیت "عروس مرده" تیم برتون به نظر می‌رسید.
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد!
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد! - یک بنر تبلیغاتی که ظاهراً با هدف ترویج فرهنگ حجاب طراحی شده، سبب‌ساز واکنش‌های کاربران شبکه اجتماعی توییتر شده است. در این بنر، از رهگذران خواسته شده بین دو گزینه موجود، زنی چادری و زنی مانتویی، انتخاب کنند ترجیح می‌دهند کدام‌یک همکار همسرشان باشد!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.