چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ / Wednesday, 14 November, 2018

اقدامات اصلاحی(۲)


  اقدامات جنبى
باهمه اين اقدامات و تلاش‌ها کوشش‌هاى جنبى ديگرى در اين راستا مى‌توانيد داشته باشيد که برنامه‌ريزى‌هايتان را در رابطه با اصلاح و درمان کودک تکميل کند. آن اقدامات بدين‌قرارند:
- در مواردى مى‌توانيد از داروهاى تلخ استفاده کنيد تا او دريابد که ادامه اين حالت چندان به نفع او نيست و او که مريض مى‌شود طبعاً داروهاى تلخ را هم بايد بخورد. البته دارو درمانى در مواردى مى‌تواند مؤثر باشد زيرا اضطراب او را تخفيف مى‌دهد.
- گاهى مى‌توانيد او را مورد سرزنش قرار دهيد که بيمارى او باعث شده است که از درس و برنامه عقب مانده است.
- گاهى که امر بيمارى او مکرر شد او را مورد بى‌اعتنائى قرار دهيد و برخوردتان با او سرد باشد. تا او عادت به ترک‌عادت کند. به او نشان دهيد که به خيالات او ترتيب اثر نمى‌دهيد. درضمن ضرورى است، تدريجاً از تعلق و وابستگى کودک بکاهيم که کمى سرپاى خود بايستد.
- موجباتى پديدآوريد که او اميد خود را قطع شده بداند و دريابد چاره‌اى نيست جزاينکه به مدرسه برود. به اين نتيجه برسد که بايد مشکل خود را حل کند و راه‌حلى بغير از بيمارى براى خود پيدا کند.
- گاهى به همراه او به مدرسه برويد و در بين راه صرفاً او را تقويت کنيد و روحيه بدهيد و همراهش باشيد تا احساس الزام کند.
- در رفع ترس بصورت کلى همانگونه که گفتيم گاهى براساس تجويز پزشک از دارودرمانى استفاده کنيد. سعى کنيم بدون تجويز پزشک هيچ اقدامى در اين رابطه نداشته باشيم.
- اعمال فشار و قاطعيت همه گاه به صواب نيست ولى در مواردى نتايج مثبتى ببار مى‌آورد.
- گاهى مى‌توان گفت تو هنوز آن آمادگى را پيدا نکردى که به مدرسه بروي، با اينکه بزرگ شده‌اي!!
- برخوردها جدّى باشد و به اينصورت اعلام کنيد: فردا صبح کارهايت را مى‌کنى و به مدرسه مى‌روي! در فرستادن او به مدرسه در مواردى که لازم است شک نکنيد و ترديد از خود نشان ندهيد.
در مواردى از معلم او کمک بگيريد، تا او با محبت و ايجاد اطمينان او را به مدرسه بکشاند. از او راه‌حل بخواهيد و يا از او درخواست کنيد که شيوه برخورد خود را ملايم‌تر کند. فراهم آمدن وسايل تفريح و لذت او در مدرسه، سرخوش داشتن کودک و رفع مشکل عصبى - روانى او در اين امر مؤثر است. در فکر براى اصلاح او از يک‌سو بايد به او اطمينان داد و از سوى ديگر از وابستگى بايد پرهيز کرد.
  پرهيزها در مورد مدرسه
در طريق اصلاح وضع کودک و جهت دادن او به مدرسه شيوه‌هاى متعددى را به کار مى‌بريد که برخى از آنها را برشمرديم. ولى براى موفقيت ضرورى است از تن دادن به پاره‌اى از اقدامات برحذر باشيد که برخى از آنها بدينقرارند:
- از بى‌توجهى و عدم درمان او بپرهيزيد که وضع او دشوارتر مى‌شود و امکان اصلاح اندک خواهد شد.
- هرگز در حضور کودک از سختى‌ها، نابسامانى‌ها و اختلالاتى که در کار مدرسه است بحث نکنيد.
- از تنبيه و سختگيرى و فشار سخن بميان نياوريد و حتى نگوئيد در فلان مدرسه فلان تنبيهى صورت گرفته است.
- در روزهاى تعطيل از مدرسه و حضور فرداى کودک در آن بحث بميان نياوريد. اگر خواستيد حرفى برنيد فقط بطور طبيعى بگوئيد فردا روز مدرسه است و تو به مدرسه خواهى رفت.
- براى تسکين کودک او را دلدارى بدهيد ولى هرگز دلسوزى و ترحمى نداشته باشيد. زيرا اين‌امر علاوه بر عادات و توقعات ناروائى که در کودک پديد مى‌آورد ترس او را بيشتر خواهد کرد.
- هرگز به بچه القاء نکنيد که بيمارى تو ناشى از ترس از مدرسه است بلکه بکوشيد اين ترس را زائل کنيد.
- اگر آمادگى رفتن به مدرسه در او نيست او را هرگز به زور به مدرسه نفرستيد که عارضه‌آفرين است و احتمال شکست در اين اقدام بسيار است. ممکن است ساعتى بعد گريان به خانه برگردد.
- تهديد کودک که اگر به مدرسه نروى ترا کتک خواهيم زد ناراحتى او را شديد خواهد کرد و بر ترس او خواهد افزود. مخصوصاً که اگر کودک دچار ترس شديد باشد. بکوشيد فشار در مدرسه را زائل کنيد.
- از سفارش‌هاى مصرّانه درباره مدرسه بپرهيزيد. به او نگوئيد مواظب خود باش و زياد در اين‌امر سماجت نکنيد که اين‌امر وضع او را بدتر و مدرسه را از ديد او ناامن‌تر خواهد کرد.
- اگر در خانه ماندگار شد به او اجازه ندهيد که هر وقت خواست به استراحت بپردازد، بلکه در بسترش او را نگهداريد و در همان بستر براى او تکليف معين کنيد.
- هم‌چنين از مقايسه کردن‌ها، به رخ کشيدن‌ها، تحقيرها، تمسخرها، نيشخندها، طرد و ردها بپرهيزيد که اين اقدامات مشکلات را حل نخواهد کرد و در همه حال حدود تحمل را مورد نظر داشته باشيد و مخصوصاً به زمينه جسمى او توجه کنيد که بيمارى خاصى نداشته باشد.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
هیوستون راکتس , تکنیک , گمرکات آذربایجان غربی , توافق آب و هوایی پاریس , تیم فوتبال بانوان آینده سازان , اداره کل غله و خدمات بازرگانی استان مرکزی , گلشن شیرمحمدی , ماهیانه , فیلم «آهوی پیشونی سفید» , معاون آموزشی دانشگاه تهران ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / سال و ماه تولد شما: طالع‌بینی هندی و چینی , بانک اطلاعاتی کتاب / فرهنگ طراحی گرافیک , بانک اطلاعاتی کتاب / قدی بلندتر از دیوارهای شهر: زندگینامه، ویژگی‌های شخصی، مرور و ارزیابی سه هزار روز ریاست جمهوری سید محمد خاتمی , سیاسی , جهان , جنگ / «دیوار برلن» های جدید را در هم فرو ریزیم! , بانک اطلاعاتی کتاب / پاسخ تشریحی آزمون (1) پیش‌دانشگاهی ریاضی , بانک اطلاعاتی کتاب / کار با قیچی مشاغل , بانک اطلاعاتی کتاب / حکایت دولت و فرزانگی , بانک اطلاعاتی کتاب / برگزیده آثار نقاشی مرتضی محمدی , بانک اطلاعاتی کتاب / اصول عقائد : معاد , دین و اندیشه , اخلاق , اخلاق خانواده / امنیت در زندگی ,

برخی منابع مهم خبری
shabakeh-mag.com مجله شبکه , navad.net روزنامه نود , plus.ir تی وی پلاس , sharghdaily.ir روزنامه شرق , ghanoondaily.ir روزنامه قانون , alef.ir الف , cinemapress.ir سینما پرس , pana.ir خبرگزاری پانا , 7sobh.com روزنامه هفت صبح , jamnews.ir جام نیوز ,وبگردی
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
ظریف: در کشور پولشویی وجود دارد؛ همه مخالفان FATF صادق نیستند
ظریف: در کشور پولشویی وجود دارد؛ همه مخالفان FATF صادق نیستند - صحبت های دکتر ظریف در گفتگو با خبر آنلاین.
رونمایی از کوچ عجیب برخی مدیران به شستا
رونمایی از کوچ عجیب برخی مدیران به شستا - بررسی کوچ برخی مدیران شرکت سایپا به شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی.
اشراف متواضع!
اشراف متواضع! - افرادی هستند که در دروس زندگی میکنند اما ماشین زیر پایشان پراید است. افرادی که چند ده میلیون از جوجه‌مایه‌دارهای پدرریشو میگیرند که خوب تربیتشان کنند برای مدیر شدن در جمهوری اسلامی و بعد چند هفته در سال هم آنها را می‌برند اردوی جهادی تا از نزدیک ببینند فردا که به لطف جیب پدر در کنکور ترکاندند و مدرک معتبر گرفتند و مدیر شدند قرار است به چه بدبختهای مستضعفی که بخاطر پول نداشتن در آموزش و پرورش رایگان…
خود دانید و مملکت‌تان!
خود دانید و مملکت‌تان! - همه آفاق پر از فتنه و شر می بینم/ این جهان را پر از خوف و خطر می بینم/ دختران را همه جنگ است با مادر/ پسران را همه بدخواه پدر می بینم. او پس از خواندن شعر دستی به شانه وزیر می‌زند و می‌گوید: «خود دانید و مملکت‌تان!»
زاکانی: خطاهای برادر رئیس جمهور فاجعه است!
زاکانی: خطاهای برادر رئیس جمهور فاجعه است! - علیرضا زاکانی فعالی سیاسی مهمان برنامه«رو در رو» بود و در این برنامه واکنش تندی نسبت به حسین فریدون(برادر رئیس جمهور) نشان داد.
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز»
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز» - ماجرای تجاوز به آن ماری سلامه، بازیگر زن عرب سریال تلویزیونی صدا و سیمای ایران.
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا - «نورالدین پیرموذن» نماینده سابق اردبیل در مجلس شورای اسلامی که سالهاست در آمریکا زندگی می‌کند چند عکس از خود و همسر جدیدش را در اینستاگرام منتشر کرده است.