سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ / Tuesday, 22 January, 2019

اقدامات اصلاحی(۲)


  اقدامات جنبى
باهمه اين اقدامات و تلاش‌ها کوشش‌هاى جنبى ديگرى در اين راستا مى‌توانيد داشته باشيد که برنامه‌ريزى‌هايتان را در رابطه با اصلاح و درمان کودک تکميل کند. آن اقدامات بدين‌قرارند:
- در مواردى مى‌توانيد از داروهاى تلخ استفاده کنيد تا او دريابد که ادامه اين حالت چندان به نفع او نيست و او که مريض مى‌شود طبعاً داروهاى تلخ را هم بايد بخورد. البته دارو درمانى در مواردى مى‌تواند مؤثر باشد زيرا اضطراب او را تخفيف مى‌دهد.
- گاهى مى‌توانيد او را مورد سرزنش قرار دهيد که بيمارى او باعث شده است که از درس و برنامه عقب مانده است.
- گاهى که امر بيمارى او مکرر شد او را مورد بى‌اعتنائى قرار دهيد و برخوردتان با او سرد باشد. تا او عادت به ترک‌عادت کند. به او نشان دهيد که به خيالات او ترتيب اثر نمى‌دهيد. درضمن ضرورى است، تدريجاً از تعلق و وابستگى کودک بکاهيم که کمى سرپاى خود بايستد.
- موجباتى پديدآوريد که او اميد خود را قطع شده بداند و دريابد چاره‌اى نيست جزاينکه به مدرسه برود. به اين نتيجه برسد که بايد مشکل خود را حل کند و راه‌حلى بغير از بيمارى براى خود پيدا کند.
- گاهى به همراه او به مدرسه برويد و در بين راه صرفاً او را تقويت کنيد و روحيه بدهيد و همراهش باشيد تا احساس الزام کند.
- در رفع ترس بصورت کلى همانگونه که گفتيم گاهى براساس تجويز پزشک از دارودرمانى استفاده کنيد. سعى کنيم بدون تجويز پزشک هيچ اقدامى در اين رابطه نداشته باشيم.
- اعمال فشار و قاطعيت همه گاه به صواب نيست ولى در مواردى نتايج مثبتى ببار مى‌آورد.
- گاهى مى‌توان گفت تو هنوز آن آمادگى را پيدا نکردى که به مدرسه بروي، با اينکه بزرگ شده‌اي!!
- برخوردها جدّى باشد و به اينصورت اعلام کنيد: فردا صبح کارهايت را مى‌کنى و به مدرسه مى‌روي! در فرستادن او به مدرسه در مواردى که لازم است شک نکنيد و ترديد از خود نشان ندهيد.
در مواردى از معلم او کمک بگيريد، تا او با محبت و ايجاد اطمينان او را به مدرسه بکشاند. از او راه‌حل بخواهيد و يا از او درخواست کنيد که شيوه برخورد خود را ملايم‌تر کند. فراهم آمدن وسايل تفريح و لذت او در مدرسه، سرخوش داشتن کودک و رفع مشکل عصبى - روانى او در اين امر مؤثر است. در فکر براى اصلاح او از يک‌سو بايد به او اطمينان داد و از سوى ديگر از وابستگى بايد پرهيز کرد.
  پرهيزها در مورد مدرسه
در طريق اصلاح وضع کودک و جهت دادن او به مدرسه شيوه‌هاى متعددى را به کار مى‌بريد که برخى از آنها را برشمرديم. ولى براى موفقيت ضرورى است از تن دادن به پاره‌اى از اقدامات برحذر باشيد که برخى از آنها بدينقرارند:
- از بى‌توجهى و عدم درمان او بپرهيزيد که وضع او دشوارتر مى‌شود و امکان اصلاح اندک خواهد شد.
- هرگز در حضور کودک از سختى‌ها، نابسامانى‌ها و اختلالاتى که در کار مدرسه است بحث نکنيد.
- از تنبيه و سختگيرى و فشار سخن بميان نياوريد و حتى نگوئيد در فلان مدرسه فلان تنبيهى صورت گرفته است.
- در روزهاى تعطيل از مدرسه و حضور فرداى کودک در آن بحث بميان نياوريد. اگر خواستيد حرفى برنيد فقط بطور طبيعى بگوئيد فردا روز مدرسه است و تو به مدرسه خواهى رفت.
- براى تسکين کودک او را دلدارى بدهيد ولى هرگز دلسوزى و ترحمى نداشته باشيد. زيرا اين‌امر علاوه بر عادات و توقعات ناروائى که در کودک پديد مى‌آورد ترس او را بيشتر خواهد کرد.
- هرگز به بچه القاء نکنيد که بيمارى تو ناشى از ترس از مدرسه است بلکه بکوشيد اين ترس را زائل کنيد.
- اگر آمادگى رفتن به مدرسه در او نيست او را هرگز به زور به مدرسه نفرستيد که عارضه‌آفرين است و احتمال شکست در اين اقدام بسيار است. ممکن است ساعتى بعد گريان به خانه برگردد.
- تهديد کودک که اگر به مدرسه نروى ترا کتک خواهيم زد ناراحتى او را شديد خواهد کرد و بر ترس او خواهد افزود. مخصوصاً که اگر کودک دچار ترس شديد باشد. بکوشيد فشار در مدرسه را زائل کنيد.
- از سفارش‌هاى مصرّانه درباره مدرسه بپرهيزيد. به او نگوئيد مواظب خود باش و زياد در اين‌امر سماجت نکنيد که اين‌امر وضع او را بدتر و مدرسه را از ديد او ناامن‌تر خواهد کرد.
- اگر در خانه ماندگار شد به او اجازه ندهيد که هر وقت خواست به استراحت بپردازد، بلکه در بسترش او را نگهداريد و در همان بستر براى او تکليف معين کنيد.
- هم‌چنين از مقايسه کردن‌ها، به رخ کشيدن‌ها، تحقيرها، تمسخرها، نيشخندها، طرد و ردها بپرهيزيد که اين اقدامات مشکلات را حل نخواهد کرد و در همه حال حدود تحمل را مورد نظر داشته باشيد و مخصوصاً به زمينه جسمى او توجه کنيد که بيمارى خاصى نداشته باشد.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
آسیب های کودکان , سپاه منصور , روحامی , تجمیعی , سامپروریا , فیلم محمد رسول الله ص , ایران مقتدر , سپیده صباغ , دکتر مجتبی صدیقی , سیاه‌قلم ,

مقالات پربیننده امروز
شخصیت‌ها , سیاسی , سیاسی / گوردون براون , سیاسی , تاریخ سیاسی , شخصیتها / گورباچف رئیس جمهور مردمی , بانک اطلاعاتی کتاب / فلسفه برای جوانان , بهداشت و درمان , دارو و درمان , دارو و درمان ـ تحقیق و پژوهش / خالص‌سازی آنتی لنفوسیت گلوبولین (ALG) انسانی , علمی و آموزشی , کشاورزی و شیلات , كشاورزی / کود سبز , بانک اطلاعاتی کتاب / تاریخ ادبیات ایران و جهان (2) (کنکوری) , تفریح و سرگرمی , کوتاه و خواندنی , SMS / اس ام اس‌های رسیده در هفته سوم فروردین ماه , بانک اطلاعاتی کتاب / فرهنگ‌نامه انقلاب اسلامی برای نوجوانان , بانک اطلاعاتی کتاب / خصایص الرسول الاعظم , بانک اطلاعاتی کتاب / اسرار آل محمد (ع): ترجمه کتاب سلیم بن قیس هلالی اولین کتاب حدیثی و تاریخی از قرن اول هجری ,

برخی منابع مهم خبری
sourehcinema.ir سوره سینما , vatanemrooz.ir روزنامه وطن امروز , fardanews.com فردا نیوز , afkarpress.ir روزنامه افکار , 7sobh.com روزنامه هفت صبح , ghanoondaily.ir روزنامه قانون , aftabeyazd.ir روزنامه آفتاب یزد , goftarnews.ir گفتار نیوز , iranart.ir ایران آرت , rasad.org رصد ,وبگردی
طرح دلالی ملی بنزین !
طرح دلالی ملی بنزین ! - سخنگوی کمیسیون انرژی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس درباره جزئیات طرح نمایندگان درباره اختصاص بنزین به ازای هر ایرانی توضیحاتی داد و گفت: قرار است سامانه‌ای ویژه این کار راه‌اندازی و تعبیه شود که بنزین در آن خرید و فروش شود.
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.