پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ / Thursday, 17 January, 2019

پس از وقوع زلزله چه باید کرد؟


  برنامه‌ريزى کنيد و آماده باشيد
زمين‌لرزه، در بيشتر نقاط ايران، بدون هشدار قبلى رخ مى‌دهد. از کليه افراد خانواده بخواهيد، براى آمادگى در موارد اضطراري، فهرست زير را تکميل کنند. سپس دور هم جمع شويد تا در مورد برنامه زمين‌لرزه خانه شخصى‌تان بحث کنيد و تصميم‌هاى قطعى بگيريد.
فهرستى از يک يا چند نقطه امن در هر اتاق خانه تهيه کنيد و درباره آنها با هم مشورت کنيد.
اتاق خواب ...........................
اتاق نشيمن ........................
آشپزخانه ............................
يک نقطه امن براى ملاقات يکديگر بعد از توقف زلزله انتخاب کنيد.
نقطه ملاقات .......................
يکى از اعضاء خانواده يا يک دوست را که خارج از شهر زندگى مى‌کند، به‌عنوان فرد مورد تماس خانوادگي، انتخاب کنيد.
نام فرد مورد تماس خانواده ...................
نشانى و شماره تلفن .........................
کيف امداد و نجات را آماده کنيد.
محل قراردادن کيف امداد و نجات .................
دستورالعمل‌هاى مربوط به نحوه قطع برق، گاز، آب، تلفن و .......... را بنويسيد.
دستورالعمل‌ها تکميل شده است؟
بلى           خير
کابينت‌هائى که اشياء سنگين، شکستنى و قيمتى در آنها قرار مى‌گيرد، با چفت و پيچ محکم کنيد.
آيا چفت‌ها/ پيچ‌ها نصب شده‌اند؟
بلى           خير
آبگرمکن‌ را به ديوار متصل کنيد.
آبگرمکن به ديوار متصل شده است؟
بلى           خير
قفسه‌هاى کتاب را به ديوار پيچ کنيد.
قفسه‌ها پيچ شده است؟
بلى           خير
  پس از وقوع زلزله چه بايد کرد؟
  اگر در داخل ساختمان هستيد
۱. آرامش خود را حفظ کنيد و ديگران را نيز به آرامش فراخوانيد.
۲. براى مقابله با خطرهاى ناشى از پس‌لرزه احتمالى آماده باشيد.
۳. براى پيشگيرى از وقوع آتش‌سوزى جريان برق را قطع کنيد و شيرگاز را ببنديد. اگر شير گاز شکسته است و بستن آن امکان‌پذير نيست، به‌سرعت محل را ترک کنيد.
۴. اگر آب هنوز در لوله‌ها جريان دارد، چندين ظرف آب ذخيره کنيد و شير را ببنديد. در صورتى‌که جريان آب قطع شده است، براى تهيه آب ضروري، از قالب‌هاى يخ درون يخچال و منبع آب استفاده کنيد.
۵. در محل‌هائى که بوى گاز استشمام مى‌شود از روشن‌کردن کبريت، فندک، سيگار و چراغ خوددارى کنيد.
۶. اگر آتش‌سوزى در داخل ساختمان رخ داده است، فوراً براى جلوگيرى از سرايت آن به‌ساير مناطق، آتش را مهار کنيد. اگر آتش‌سوزى تا حد زيادى گسترش يافته است محل را ترک کنيد.
۷. براى نجات مجروحان و زير آوارماندگان، به‌خصوص افراد آسيب‌پذير نظير کودکان، سالمندان، معلولان و بيمارانى که در همسايگى شما هستند، بشتابيد.
۸. افرادى را که به‌شدت مصدوم شده‌اند، حرکت ندهيد، مگر آنکه خطر خفگى آنها را تهديد کند.
۹. راديوى خود را روشن بگذاريد تا از آخرين اخبار و دستورالعمل مطلع شويد.
۱۰. از تلفن جز در مواقع ضرورى استفاده نکنيد. اشغال نبودن تلفن به کسانى که از حادثه نجات يافته‌اند امکان مى‌دهد که با شما تماس بگيرند و شما را راهنمائى کنند.
۱۱. از مصرف مواد خوراکى آلوده و يا موادى که در معرض شيشه‌هاى شکسته قرار گرفته‌اند خوددارى کنيد.
۱۲. منزل را بازديد کنيد تا از خرابى‌هاى مخفى مطلع شويد.
۱۳. اگر بوى گاز به مشام شما مى‌رسد، کليد برق را نزنيد و از وسايل برقى به‌هيچ‌وجه استفاده نکنيد. به‌سرعت شير اصلى گاز را ببنديد و در صورت امکان درها و پنجره‌ها را باز کنيد.
۱۴. تا حد امکان براى پيدا کردن مکان‌هاى نشت گاز و نقاطى که در معرض خطر آتش‌سوزى هستند از چراغ‌قوه استفاده کنيد.
۱۵. در ساعت‌هاى اوليه بعد از سانحه، از غذاهاى کنسروى استفاده کنيد و از روشن‌کردن وسايل پخت و پز غذا خوددارى کنيد. در صورت ضرورت به‌کارگيرى اين وسايل، سعى کنيد از گاز سفرى و يا منقل ذغالى در خارج از خانه استفاده کنيد.
۱۶. درب کمدها و قفسه‌ها را، در مواقع ضروري، با احتياط باز کنيد و مراقب سقوط اشياء باشيد.
۱۷. از شايعه‌پراکنى پرهيز کنيد.
  اگر در خارج از ساختمان هستيد
۱. از تجمع در خيابان‌ها بپرهيزيد و مسيرها را، براى عبور و مرور وسايل نقليه امدادي، باز بگذاريد.
۲. به تماشاى مناطق اطراف نرويد و از نزديک‌شدن به ساختمان‌هاى تخريب‌شده خوددارى کنيد.
۳. به سيم‌ها و کابل‌هاى برق دست نزنيد.
۴. با امدادگران و نيروهاى انتظامى در امر کمک‌رسانى همکارى کنيد ولى مانع و مزاحم فعاليت آنها نشويد.
۵. بعد از وقوع زمين‌لرزه، افراد زيادى مى‌توانند به شما کمک کنند. با والدين و مربيان خود صحبت کنيد يا از آنها بخواهيد در مورد چيزهائى که شما را ناراحت مى‌کند، با مددکاران هلال‌احمر، صحبت کنند.
۶. بعد از زمين‌لرزه، از ناحيه تخريب شده دور شويد تا آن ناحيه پاکسازى شود.
۷. تجهيزات کمکى را براى احتمال وقوع زمين‌لرزه‌هاى بعدى نگهدارى کنيد.
۸. سعى کنيد، تا سه روز پس از حادثه، از خودروى شخصى استفاده نکنيد.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
هژمونی آمریکا , پاس جنوبی , آلفونسو کواران , زیارت اولی , مرد جهان , معاهده منع تسلیحات هسته‌ای , عباس نادری , آتش سوزی جنگل , احضار به وزارت امور خارجه , معاون امور زنان ریاست جمهوری ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / آزادی و دمکراسی از دیدگاه اسلام و لیبرالیسم , کامپیوتر و فناوری‌اطلاعات , آموزش / چطور باید FreeNX را روی SuSE نصب کرد؟ , بانک اطلاعاتی کتاب / دعاهای شفابخش , فرهنگی و هنری , رادیو و تلویزیون , بازیگر / اصلا نمی‌شود شوخ‌طبع نبود! , سیاسی , جهان , نظام حکومت‌ها و دولت‌ها ـ دموکراسی / چاوز و حرکت به سوی شبه اقتدار گرایی , فرهنگی و هنری , موسیقی , موسیقی ایران / انقلاب، مردم و موسیقی‌های خاطره‌انگیز , بانک اطلاعاتی کتاب / Longman complete course for the TOEFL test: preparation for the computer and paper tests , علمی و آموزشی , صنایع / رودخانه های پرخروش جهان کجا رفته اند , بانک اطلاعاتی کتاب / مدیریت لجستیک 'فرایند یکپارچه شبکه تامین': یکپارچگی و منابع لجستیک , هنر , صنایع‌دستی , فرش / طرحهای اسلیمی ,

برخی منابع مهم خبری
shabakeh-mag.com مجله شبکه , jamnews.ir جام نیوز , sourehcinema.ir سوره سینما , faradeed.ir فرادید , roozannews.ir روزنامه روزان , mosalas.ir مثلث , asianews.ir روزنامه آسیا , zamandaily.ir روزنامه زمان , banifilm.ir روزنامه بانی فیلم , khabaronline.ir خبر آنلاین ,وبگردی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
شبکه سه - میثاقی  و ماجرای عبور از فردوسی‌پور
شبکه سه - میثاقی و ماجرای عبور از فردوسی‌پور - در گذشته برنامه‌های پخش زنده فوتبال روی بازی متمرکز بود اما میثاقی در این برنامه بخش‌های مهمی از حواشی و سوژه‌ها را مورد توجه قرار می‌دهد که دست برنامه «نود» را خالی می‌کند.
(ویدئو) خوراندن گُل به کودکان گل‌فروش در کرمان!
(ویدئو) خوراندن گُل به کودکان گل‌فروش در کرمان! - فیلمی از کودکان کار و خیابان که از سوی فردی در شهرداری کرمان مجبور به خوردن گل‌هایشان شده‌اند منتشر شده
بدون تعارف و بدون محتوی / این دو در تلویزیون واقعا چه میکنند !
بدون تعارف و بدون محتوی / این دو در تلویزیون واقعا چه میکنند ! - بدون تعارف با سواره ای که از حال پیاده ها خبر دارد
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.