یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ / Sunday, 21 January, 2018

مدل منبع معنی در ارتباط جمعی


سراغ پنج نفر مى‌رويم. يکى از آنان يک گوينده است. نفر ديگر دکورى براى فضاى صحبت اين گوينده تهيه کرده است. سومى و چهارمى متصديان پشت دوربين و نفر پنجم نيز پشت ميز آمپکس که نقش يک دروازه‌بان (همان اصطلاحى که کورت لوين (Lewin,1948) در ۱۹۴۸ و بعدها وايت(White,1950) براساس وستلى(Westly,1957) و مالکم مک‌لين مک‌نلى (Nc nelly,1959) و ديگران به‌عنوان دروازه‌بان خبر (gatekeeper) مطرح کرده‌اند) را ايفاء مى‌کند، نشسته است و از تصاوير داده شده از دو متصدى دوربين هر لحظه يک تصوير را انتخاب مى‌کند و به اصطلاح روى آنتن مى‌فرستد. فرض کنيد همگى اين افراد در کار خود متبحر باشند. بى‌شک يک کنش متقابل ميان آنها وجود دارد. وقتى گوينده اخم‌هاى خود را براساس مطلبى که مى‌خواهد بگويد در هم مى‌برد، دوربين شمارهٔ ۱ تصوير چهرهٔ او را از نزديک نشان مى‌دهد. در همان موقع دوربين شمارهٔ ۲ مراقب انگشتان دست‌هاى گوينده است که در اثر احساس تأسف از بيان آن مطلب، فشرده شده و فرد شمارهٔ ۴ نيز در پشت ميزامپکس، لحظه‌اى تصوير دوربين شماره ۱و لحظه‌اى تصوير دوربين شمارهٔ ۲ را روى آنتن مى‌فرستد.
جايگاه ديد به اطراف را تغيير مى‌دهيم. فرض کنيد گويندهٔ موردنظر ما (فرد شمارهٔ ۳) خبرى را مى‌خواند. اين خبر نخستين بار دقايقى پيش به‌وسيلهٔ خبرنگار اعزامى اين وسيلهٔ ارتباط جمعى به کشورى ديگر مخابره شده است. خبر حاکى از کشته شدن عده‌اى از اتباع اين کشور در آن کشور فرضى است. هيجان خبرنگار اعزامى به هنگام پخش خبر و محتواء خبر سبب شده است که اعضاء دفتر خبر به سرعت از آن مطلع شوند. يکباره قتل آن هموطنان، موضوع صحبت بقيهٔ اعضاء گروه خبرى شد. متن خبر مخابره شده در اختيار دبير سرويس قرار گرفت. به‌سرعت عمل تنظيم متن خبر شروع شد. اطلاعات بيشترى موردنياز بود که بازهم به‌سرعت از واحد آرشيو و تحقيق استخراج و خلاصه شد و در متن خبر گنجانيده شد. خبر از سوى سردبير مطالعه شد. او کمى از بار هيجانى آن و ايجاد خصومت نسبت به کشور ميزبان را کم کرد (عمل دروازه‌بانى خبر را انجام داد). خبر به استوديو برده شد و حالا به‌وسيلهٔ آن گوينده در حال پخش است.
باز ديدمان را تغيير مى‌دهيم.
کارت‌هاى اطلاعاتى آرشيو به‌وسيلهٔ عده‌اى از کارمندان آرشيو از منابع مختلف استخراج مى‌شود. افراد در نوشتن اين کارت‌ها دستورالعمل‌هائى دارند ولى تقريباً هرکدام از طريق تجربه توانسته‌اند بفهمند که کدام پاراگراف فلان نوشتهٔ يک روزنامه براى نقل قول مستقيم در کارت مناسب است و کدام پاراگراف نياز به خلاصه دارد ...
اگر باز هم ديد را تغيير دهيم خواهيم ديد مطلبى که از کارت آرشيو انتخاب و در متن خبر به آن اشاره شد خلاصه‌اى است از سرمقالهٔ يک روزنامه‌نگار که يک سال پيش به دليل حادثه‌اى مشابه در کشورى ديگر نوشته بود. او اين سرمقاله را تحت تأثير سفرى به آن کشور و مصاحبه با مقامات آنجا و مشاهدهٔ عکس‌العمل مردم آن ديار، در مورد اتباع کشورش نوشته بود ...
مى‌بينيد قضيه لحظه به لحظه گيج کننده‌تر و وسيع‌تر مى‌شود. پيامى که به‌وسيلهٔ سردبير خبر نوشته و تنظيم شده است و به‌وسيلهٔ آن گوينده قرائت مى‌شود از صدها منبع معنى ديگر نشأت گرفته است. (گوينده با تن صداى خود، لحنى که به خبر مى‌دهد و مکث‌هائى که مى‌کند، چهره و نگاه خود و... تهيه‌کننده نوعى ديگر از پيام است). علاوه بر آن، جاى پاى خبرنگار اعزامي، تأثير بحث‌هاى خبرنگارانى که در سالن تحريريه بوده‌اند و صحبت‌هايشان نه به‌عنوان خبرنگار که به‌عنوان افرادى که خبر را شنيده‌اند روى سردبير اثر گذاشته است. همچنين تهيه‌کنندهٔ فيش‌هاى اطلاعاتى آرشيو، نويسندهٔ سرمقالهٔ آن روزنامه و... نيز تحت تأثير خبر بوده‌اند.
اگر اين جست و جو را ادامه دهيم احتمال توقف براى ما بسيار کم است. اين مسئله همان است که بکر به آن پرداخته است (Becker,1968). به هر حال ما ناچار هستيم براى ترسيم مدل چنين شرايطى اين حرکت را در يک مقطع متوقف کنيم و تقريباً منابع دست اول را در نظر بگيريم. اين منابع دست اول در مثال اخير، يعنى خبرنگار اعزامي، دبير و سردبير خبر، ساير خبرنگاران، گوينده، متصديان دوربين، متصدى امپکس و ساير دست‌اندرکاران در مجموع شخصيتى جدا از حاصل جمع شخصيت هر يک دارند. اين مجموعه بخشى از شخصيت کلى آن وسيلهٔ ارتباط جمعى را تشکيل مى‌دهد. همين است که ما يک روزنامه را پرفروش‌تر از يک روزنامهٔ مشابه مى‌بينيم. مثلا‌ً در ايران عصرها دو روزنامهٔ پر تيراژ منتشر مى‌شود. روزنامهٔ الف و روزنامهٔ ب. روزنامهٔ الف قبل از انقلاب فروش بيشترى از روزنامهٔ ب داشت. پس از انقلاب تقريباً اکثر اعضاء تحريريه، نويسندگان و اکثر خبرنگاران اين دو روزنامه تغيير کرده‌اند اما کماکان روزنامهٔ الف همان جايگاه خود را حفظ کرده است. هر کدام از اين دو روزنامه شخصيتى دارند جدا از شخصيت حاصل جمع منابع معنى که در آنجا کار مى‌کنند. مثال ديگر آنکه در غرب روزنامه‌هائى منتشر مى‌شود که پس از چند نسل هنوز شخصيت خود را حفظ کرده‌اند. اين موضوع شخصيت ويژهٔ يک وسيلهٔ ارتباط جمعي، جدا از حاصل جمع شخصيت خود را حفظ کرده‌اند. اين موضوع شخصيت ويژهٔ يک وسيلهٔ ارتباط جمعي، جدا از حاصل جمع شخصيت مجموع کارکنان آن براى بقيهٔ وسايل ارتباط جمعى نيز صادق است. براى فرستنده‌هاى تلويزيوني، فرستنده‌هاى راديوئي، مجلات و... اين بخشى از همان مسئله است که مارشال مک لوهان مطرح کرده است و مى‌گويد: 'وسيله پيام است' ؛(Mcluhan,1964,p23) يا همان است که وينداهال طى موضوع مصرف وسيلهٔ ارتباط جمعي، جدا از مصرف محتواء آن، مطرح مى‌کند (Windahl,1979) و يا همان است که مالتزکه با واژه‌هائى چون 'خود تصويرى ارتباط‌گر از خود' ، 'ساخت شخصيتى ارتباط‌گر' ، 'تيم گروهى ارتباط‌گر' و... بيان مى‌کند. (Maltezke,1963) اين مسئله‌اى است که از سوى ديگران نيز کم و بيش مطرح شده است. اهداف اين شخصيت جديد نيز تابع همان رابطهٔ مربوط به جامعه‌‌شناسى شناخت يعنى S/O و O/S است.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
علی اصغر روزگار , مسعود حاجی آخوندزاده- جودو , به بهانه روز بزرگداشت زکریای رازی , انسان بودن , جشنواره ملی فیلم کوتاه مستند , اداره دامپزشکی , چهارم آوریل , محمد العدنانی , زندان کالیفرنیا , علوم و فناوری شناختی ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / فنون و روشهای مشاوره , شخصیت‌ها / فرهنگی و هنری / شاعر / جنتی بیای نخشبی , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه مقالات همایش جهانی حکیم ملاصدرا اول خرداد ماه 1378 ـ تهران: ملاصدرا و حکمت متعالیه , دین و اندیشه / دین و مذهب / علم و دین / فواید و فضایل علم‌آموزی در کلام پیامبر اسلام و حضرت علی(ع) , بانک اطلاعاتی کتاب / بایسته‌های حقوق بین‌الملل خصوصی (1و2): کلیات، تابعیت، اقامتگاه، وضعیت بیگانگان، تعارض قوانین , بانک اطلاعاتی کتاب / زبان و ادبیات فارسی عمومی: برگزیده‌ی متون ادبی طی پانزده فصل، شیوه‌ی نگارش فارسی، مباحث دستور و زبان‌شناسی , فرهنگ و جامعه / گردشگری / شهرهای ایران / گهر , بهداشت / تغذیه / خواص خوراکی‌ها / اثر مکمل های کلسیم در استحکام استخوان های کودکان , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه مقالات همایش گسترش همکاریهای اقتصادی بازرگانی بین کشورهای اسلامی , فرهنگی و هنری / صنایع‌دستی / قالی / قالی کرمان زینت بخش موزه های معتبر جهان ,

برخی منابع مهم خبری
ebtekarnews.com روزنامه ابتکار , caffecinema.com کافه سینما , namehnews.ir نامه نیوز , shahrsakhtafzar.com شهر ‌سخت افزار , kasbokarnews.ir روزنامه کسب و کار , roozannews.ir روزنامه روزان , ilna.ir ایلنا , faradeed.ir فرادید , rokna.ir رکنا , vista.ir اخبار ,وبگردی
سلطان حاشیه از عکس مادرزنش رونمایی کرد!
سلطان حاشیه از عکس مادرزنش رونمایی کرد! - محسن افشانی بازیگر سینما و تلویزیون از جدیدترین عکس حاشیه ای خود با مادر زنش رونمایی کرد.
کتابت قرآن روی بدنه یک کاردستی کشتی و نامیدن آن به سفینة النّجاة !
کتابت قرآن روی بدنه یک کاردستی کشتی و نامیدن آن به سفینة النّجاة ! - گزارشی از تصویری که چند روز پیش توسط برخی در فضای مجازی با نام قرآن طلا انتشار یافت
سرگیجه پلاسکو
سرگیجه پلاسکو - وام ٣٠٠‌میلیون تومانی تبدیل به رویای آنها شده؛ داغ پلاسکو برای کسبه هنوز تازه است. وامی که بعد از سوختن پلاسکو در بوق و کرنا کردند، امروز فقط به یکی از ساکنان پلاسکو داده شده و سهم دیگر کسبه انتظار است.
عباس عبدی به سردارسلیمانی : جانفشانی‌ها تبدیل به سرمایه ملی نشده‌اند
عباس عبدی به سردارسلیمانی : جانفشانی‌ها تبدیل به سرمایه ملی نشده‌اند - یکی از موارد پیش‌آمده در این اعتراضات آتش‌زدن پرچم کشور بود که واکنش و تاسف بسیاری را برانگیخت؛ به طوری که مقام رهبری نیز به آن اشاره کردند. در آخرین واکنش‌ها...
ابعاد حقوقی جدال علی مطهری با آستان قدس
ابعاد حقوقی جدال علی مطهری با آستان قدس - 38 شرکت که جزء بزرگترین کارتل های اقتصادی کشور هستند، متعلق به آستان قدس است. بنابراین آستان قدس کنونی، آستان قدسی نیست که حضرت امام در نامه خود از آن سخن گفته‌اند.
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها - به‌جز وزارت ارشاد، هیچ‌یک از این 40 ارگان و نهاد در قبال میلیاردها تومان بودجه‌هایی که دریافت می‌دارند پاسخگو نبوده نیستند.
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار - ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی»
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی» - علی ربیعی وزیر کار، رفاه و امور اجتماعی در گفت‌وگوی تلفنی با خانواده یکی از خدمه نفتکش «سانچی» اظهار همدردی کرد.
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی - توقف عملیات خنک سازی و مهار آتش در شب گذشته، موجب رسیدن آتش به مخازن سمت چپ کشتی و انفجارهای شدید صبح امروز شد که در نهایت پس از چند ساعت به غرق شدن کامل نفتکش ایرانی انجامید.
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت - رسانه های مطرح یونانی با انتشار تصاویری از رابطه عاطفی ملی پوش ایرانی باشگاه المپیاکوس با یک میلیاردر یونانی - آمریکایی پرده برداشتند و مدعی شدند این دو تصمیم خود را برای ازدواج قطعی کرده اند.
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟ - بخشی از تکثر مسئولیت های بعضی چهره‌های سیاسی به بی‌اعتمادی نظام به افراد کارآمد برمی‌گردد و علت دیگر این موضوع، اعتماد غیرمعقول به این افراد است. با این حال این افراد هرچقدر هم که توانمند باشند، از نظر روان شناسی و انسان شناسی در بخشی از مسئولیت های خود ناموفقند.
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود!
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود! - فیلم - حسین عطایی ۱۰ سال دارد و در حوزه طراحی مفهومی خودرو فعالیت می کند. او ۶ اختراع ثبت شده دارد، مدرسه نمی رود و از دو شرکت تسلا و ولوو دعوت به همکاری شده است. او مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه است. گفتگوی رضا رشیدپور با نابغه ١٠ساله طراحی خودرو را اینجا ببینید.
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت !
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت ! - تست برخورد جلوی خودرو با سرعت 50 کیلومتر در ساعت برای سمند TU5 ، توسط یکی از سازمانهای معتبر ارزیابی خودرو در انگلستان صورت گرفت.
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه - این فیلم حواشی زیادی را در فضای مجازی به همراه داشته است.
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم - اولین قسمت از برنامه هاردتاک کاکتوس را با صحبت های جذاب نیوشا ضیغمی در مورد خانواده و همسرش ، ماجرای صحبت های جنجالی یک هواپیما ، 8 سال احمدی نژاد و ...
    پربازدیدها