چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ / Wednesday, 23 May, 2018

مدل منبع معنی در ارتباط جمعی


سراغ پنج نفر مى‌رويم. يکى از آنان يک گوينده است. نفر ديگر دکورى براى فضاى صحبت اين گوينده تهيه کرده است. سومى و چهارمى متصديان پشت دوربين و نفر پنجم نيز پشت ميز آمپکس که نقش يک دروازه‌بان (همان اصطلاحى که کورت لوين (Lewin,1948) در ۱۹۴۸ و بعدها وايت(White,1950) براساس وستلى(Westly,1957) و مالکم مک‌لين مک‌نلى (Nc nelly,1959) و ديگران به‌عنوان دروازه‌بان خبر (gatekeeper) مطرح کرده‌اند) را ايفاء مى‌کند، نشسته است و از تصاوير داده شده از دو متصدى دوربين هر لحظه يک تصوير را انتخاب مى‌کند و به اصطلاح روى آنتن مى‌فرستد. فرض کنيد همگى اين افراد در کار خود متبحر باشند. بى‌شک يک کنش متقابل ميان آنها وجود دارد. وقتى گوينده اخم‌هاى خود را براساس مطلبى که مى‌خواهد بگويد در هم مى‌برد، دوربين شمارهٔ ۱ تصوير چهرهٔ او را از نزديک نشان مى‌دهد. در همان موقع دوربين شمارهٔ ۲ مراقب انگشتان دست‌هاى گوينده است که در اثر احساس تأسف از بيان آن مطلب، فشرده شده و فرد شمارهٔ ۴ نيز در پشت ميزامپکس، لحظه‌اى تصوير دوربين شماره ۱و لحظه‌اى تصوير دوربين شمارهٔ ۲ را روى آنتن مى‌فرستد.
جايگاه ديد به اطراف را تغيير مى‌دهيم. فرض کنيد گويندهٔ موردنظر ما (فرد شمارهٔ ۳) خبرى را مى‌خواند. اين خبر نخستين بار دقايقى پيش به‌وسيلهٔ خبرنگار اعزامى اين وسيلهٔ ارتباط جمعى به کشورى ديگر مخابره شده است. خبر حاکى از کشته شدن عده‌اى از اتباع اين کشور در آن کشور فرضى است. هيجان خبرنگار اعزامى به هنگام پخش خبر و محتواء خبر سبب شده است که اعضاء دفتر خبر به سرعت از آن مطلع شوند. يکباره قتل آن هموطنان، موضوع صحبت بقيهٔ اعضاء گروه خبرى شد. متن خبر مخابره شده در اختيار دبير سرويس قرار گرفت. به‌سرعت عمل تنظيم متن خبر شروع شد. اطلاعات بيشترى موردنياز بود که بازهم به‌سرعت از واحد آرشيو و تحقيق استخراج و خلاصه شد و در متن خبر گنجانيده شد. خبر از سوى سردبير مطالعه شد. او کمى از بار هيجانى آن و ايجاد خصومت نسبت به کشور ميزبان را کم کرد (عمل دروازه‌بانى خبر را انجام داد). خبر به استوديو برده شد و حالا به‌وسيلهٔ آن گوينده در حال پخش است.
باز ديدمان را تغيير مى‌دهيم.
کارت‌هاى اطلاعاتى آرشيو به‌وسيلهٔ عده‌اى از کارمندان آرشيو از منابع مختلف استخراج مى‌شود. افراد در نوشتن اين کارت‌ها دستورالعمل‌هائى دارند ولى تقريباً هرکدام از طريق تجربه توانسته‌اند بفهمند که کدام پاراگراف فلان نوشتهٔ يک روزنامه براى نقل قول مستقيم در کارت مناسب است و کدام پاراگراف نياز به خلاصه دارد ...
اگر باز هم ديد را تغيير دهيم خواهيم ديد مطلبى که از کارت آرشيو انتخاب و در متن خبر به آن اشاره شد خلاصه‌اى است از سرمقالهٔ يک روزنامه‌نگار که يک سال پيش به دليل حادثه‌اى مشابه در کشورى ديگر نوشته بود. او اين سرمقاله را تحت تأثير سفرى به آن کشور و مصاحبه با مقامات آنجا و مشاهدهٔ عکس‌العمل مردم آن ديار، در مورد اتباع کشورش نوشته بود ...
مى‌بينيد قضيه لحظه به لحظه گيج کننده‌تر و وسيع‌تر مى‌شود. پيامى که به‌وسيلهٔ سردبير خبر نوشته و تنظيم شده است و به‌وسيلهٔ آن گوينده قرائت مى‌شود از صدها منبع معنى ديگر نشأت گرفته است. (گوينده با تن صداى خود، لحنى که به خبر مى‌دهد و مکث‌هائى که مى‌کند، چهره و نگاه خود و... تهيه‌کننده نوعى ديگر از پيام است). علاوه بر آن، جاى پاى خبرنگار اعزامي، تأثير بحث‌هاى خبرنگارانى که در سالن تحريريه بوده‌اند و صحبت‌هايشان نه به‌عنوان خبرنگار که به‌عنوان افرادى که خبر را شنيده‌اند روى سردبير اثر گذاشته است. همچنين تهيه‌کنندهٔ فيش‌هاى اطلاعاتى آرشيو، نويسندهٔ سرمقالهٔ آن روزنامه و... نيز تحت تأثير خبر بوده‌اند.
اگر اين جست و جو را ادامه دهيم احتمال توقف براى ما بسيار کم است. اين مسئله همان است که بکر به آن پرداخته است (Becker,1968). به هر حال ما ناچار هستيم براى ترسيم مدل چنين شرايطى اين حرکت را در يک مقطع متوقف کنيم و تقريباً منابع دست اول را در نظر بگيريم. اين منابع دست اول در مثال اخير، يعنى خبرنگار اعزامي، دبير و سردبير خبر، ساير خبرنگاران، گوينده، متصديان دوربين، متصدى امپکس و ساير دست‌اندرکاران در مجموع شخصيتى جدا از حاصل جمع شخصيت هر يک دارند. اين مجموعه بخشى از شخصيت کلى آن وسيلهٔ ارتباط جمعى را تشکيل مى‌دهد. همين است که ما يک روزنامه را پرفروش‌تر از يک روزنامهٔ مشابه مى‌بينيم. مثلا‌ً در ايران عصرها دو روزنامهٔ پر تيراژ منتشر مى‌شود. روزنامهٔ الف و روزنامهٔ ب. روزنامهٔ الف قبل از انقلاب فروش بيشترى از روزنامهٔ ب داشت. پس از انقلاب تقريباً اکثر اعضاء تحريريه، نويسندگان و اکثر خبرنگاران اين دو روزنامه تغيير کرده‌اند اما کماکان روزنامهٔ الف همان جايگاه خود را حفظ کرده است. هر کدام از اين دو روزنامه شخصيتى دارند جدا از شخصيت حاصل جمع منابع معنى که در آنجا کار مى‌کنند. مثال ديگر آنکه در غرب روزنامه‌هائى منتشر مى‌شود که پس از چند نسل هنوز شخصيت خود را حفظ کرده‌اند. اين موضوع شخصيت ويژهٔ يک وسيلهٔ ارتباط جمعي، جدا از حاصل جمع شخصيت خود را حفظ کرده‌اند. اين موضوع شخصيت ويژهٔ يک وسيلهٔ ارتباط جمعي، جدا از حاصل جمع شخصيت مجموع کارکنان آن براى بقيهٔ وسايل ارتباط جمعى نيز صادق است. براى فرستنده‌هاى تلويزيوني، فرستنده‌هاى راديوئي، مجلات و... اين بخشى از همان مسئله است که مارشال مک لوهان مطرح کرده است و مى‌گويد: 'وسيله پيام است' ؛(Mcluhan,1964,p23) يا همان است که وينداهال طى موضوع مصرف وسيلهٔ ارتباط جمعي، جدا از مصرف محتواء آن، مطرح مى‌کند (Windahl,1979) و يا همان است که مالتزکه با واژه‌هائى چون 'خود تصويرى ارتباط‌گر از خود' ، 'ساخت شخصيتى ارتباط‌گر' ، 'تيم گروهى ارتباط‌گر' و... بيان مى‌کند. (Maltezke,1963) اين مسئله‌اى است که از سوى ديگران نيز کم و بيش مطرح شده است. اهداف اين شخصيت جديد نيز تابع همان رابطهٔ مربوط به جامعه‌‌شناسى شناخت يعنى S/O و O/S است.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
سلامت الکترونیک , نیروگاه بندرعباس , نشریه لموند , حسابرسی مالی عربستان , لژیون دونور , خدمات علمی , فولدار‌هایی , گلبول سفید , خودپرداز بانک ها , محکومیت هدایت آقایی ,

مقالات پربیننده امروز
بهداشت , دانستنی‌های پزشکی , پوست‌ و ‌‌مو و ‌‌‌ناخن / عوارض پوستی آرایش , بانک اطلاعاتی کتاب / راهنمای گام به گام طلایی حساب دیفرانسیل و انتگرال (2) دوره پیش‌دانشگاهی , بانک اطلاعاتی کتاب / دوست من قرآن: واحد کار حفظ، روخوانی و مفاهیم سوره‌ی فیل (ویژه‌ی کودکان پیش‌دبستانی) , سیاسی , تاریخ سیاسی , ایران / داستان هجرت , بانک اطلاعاتی کتاب / کار گروهی = Team work , بانک اطلاعاتی کتاب / تپش قلم: ویژه امام زمان (عج الله) , بانک اطلاعاتی کتاب / بی‌بی پیک و چند داستان دیگر , بهداشت و درمان , توصیه های پزشکی , بارداری و زایمان / دانستنی‌های فاصله‌گذاری بین دو زایمان , فرهنگی و هنری , ادبیات و شعر , شخصیت‌ها / ژیژک و همینگوی؛ زوج ایده آل , بانک اطلاعاتی کتاب / کتاب المکاسب ,

برخی منابع مهم خبری
varzesh3.com ورزش سه , ensafnews.com انصاف نیوز , ilna.ir ایلنا , fardanews.com فردا نیوز , vatanemrooz.ir روزنامه وطن امروز , hemayatonline.ir روزنامه حمایت , parsine.com پارسینه , banifilm.ir روزنامه بانی فیلم , eranico.com ارانیکو , etemadnewspaper.ir روزنامه اعتماد ,وبگردی
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید - عوامل فیلم «سه رخ» با استقبال جعفر پناهی به ایران بازگشتند و جایزه جشنواره فیلم کن را به او رساندند. جعفر پناهی به همراه نادی ساعی ور، برای فیلم "سه رخ" جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم کن امسال را دریافت کردند اما به دلیل آنکه پناهی ممنوعیت قانونی برای خروج از کشور داشت، موفق به حضور در جشنواره و دریافت جایزه نشد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور! - حمله ور شدن ماموران سد معبر شهرداری به ماموران راهنمایی رانندگی
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه - شرور سطح یک که در آخرین اقدام خود یکی از دوستانش را در منطقه ولنجک به قتل رسانده بود؛ در ۵۰۰ متری مرز ترکیه دستگیر شد.
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز!
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز! - ریزش ناگهانی کوه که توسط مسافران به ثبت رسیده است...!
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد - قبل از شروع بازی تیم‌های پرسپولیس و الجزیره یکی از بازیگران سینما کشورمان قصد داشت به همراه همسرش وارد ورزشگاه آزادی شوند که این دو نفر توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از صحبت های خسرو معتضد، مورخ را می شنوید که نتیجه تحقیقاتش را درباره مومیایی پیدا شده در حرم حضرت عبدالعظیم بیان می کند.
پهلوانان این روزهای ما
پهلوانان این روزهای ما - تصویری زننده و به شدت ناراحت کننده بر جا مانده از مسابقه انتخابی تیم ملی کشتی ایران که به کتک کاری و جنجال کشید. خانواده عبدولی باز هم پای ثابت این درگیری بود که چهره ورزش پهلوانی ایران را تیره کرد
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان - در این ویدئو تشویق اصغر فرهادی و پنه لوپه کروز، خاویر باردم و دیگر عوامل فیلم «همه میﺩﺍنند» در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان را مشاهده می‌کنید.
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم - عوامل فیلم «به وقت شام» روز گذشته با حضور عجیب و رعب آور در پردیس سینمایی کوروش مردم را وحشت زده کردند. در این حرکت تبلیغاتی بازیگران نقش داعش، با گریم و پوشش داعشی ها، سوار بر اسب راهی پردیس سینمایی کوروش شدند و با حضور در مرکز خرید و فودکورت مجموعه، رفتارهای عجیبی نشان دادند که باعث وحشت و اعتراض مردم شد.
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم - این گزارش حاوی تصاویری از بزرگترین مرکز فروش و مصرف مواد مخدر در جنوب شرق تهران است که مخفیانه ضبط شده‌است.
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم - متاسفانه طی یک ماه گذشته دستکم سه نوبت و هر نوبت دستکم 30 اسب باربر متعلق به کولبران در جنگل میرآباد شهرستان اشنویه با شلیک گلوله از پای درآمده‌اند.
سید احمد خمینی معمم شد
سید احمد خمینی معمم شد - سید احمد خمینی فرزند آیت‌الله سید حسن خمینی در حضور جمعی از علما و پدر و پدربزرگ خود در حسینیه جماران معمم شد.
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی!
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی! - امروز عکسی از 5 تماشاگر بازی روز گذشته در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد 5 دختر جوان با گریم‌های عجیب و حرفه‌ای خودشان را به عنوان پسر جا زده و وارد ورزشگاه شده‌اند.
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت - از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!