دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ / Monday, 21 January, 2019

رقابت


  ويژگى‌هاى رشد ذهنى
بنا به گفته پياژه، روانشناس معروف معاصر، اين دوره از رشد ذهنى به نام مرحلهٔ 'عمليات صوري' نامگذارى شده است. نوجوانان مى‌توانند فرضيه‌هائى را طرح نموده، با استفاده از يک روش نظام‌دار شروع به آزمايش اين فرضيه‌ها نمايند. اين توانائي، به تصوّر درآوردن پيشامدهاى احتمالى فراتر رفتن از محدودهٔ واقعيت موجود است در اين مرحله نوجوانان به مسائل فسلفى و عقيدتى مى‌انديشند و درباره شيوهٔ اداره جهان به دست بزرگسالان ابراز ترديد مى‌نمايند. با مسائل فرضي، با آينده و با مسائل مربوط به جهان‌بينى درگير مى‌شوند.
  ويژگى‌هاى کلى رشد عاطفى
تغييرات عظيم جسمى و رشد ناگهانى اعضاء بدن در دوران بلوغ بر حالات رواني-عاطفى نوجوانان اثر مى‌گذارد. نوجوان در اين دوره دچار نوعى تعجب و اضطراب و تشويش مى‌گردد. به‌خصوص اگر نوجوان در مورد دوران نوجوانى و تغييرات آنها اطلاعات و آگاهى لازم را دريافت ننموده باشد. اين دوره از لحاظ روانى دورهٔ نگرانى‌ها و از لحاظ عاطفى دورهٔ ترس و وحشت ناميده شده است. چنانچه فشارها و ناراحتى‌هاى درونى با ناراحتى‌ها و شکست‌هائى که از جانب محيط وارد مى‌شود توأم گردد ممکن است نوجوان بيمار يا بزهکار شود. نوجوانان در اين دوره از سن به ظاهر و جسم خود زياد توجه مى‌نمايند و براى خود و ديگران عيوب تصورى و خيالى قائل هستند و به تبع آن عيب خيالى و تصورى که به گمان خود نوجوان واقعى مى‌نمايد، احساس حقارت و خود کم‌بينى در نوجوان به‌وجود مى‌آورد.
  زودرنجى و احساساتى بودن
نوجوانان خيلى زود تحت تأثير احساسات قرار گرفته، بى‌حوصله و تندخود مى‌شوند. زودرنجى و بى‌قرارى باعث مى‌شود که خلق و خوى تحريک‌پذير داشته باشند، به کوچکترين محرکى برانگيخته گردند. به سرعت نسبت به فردى علاقه‌مند شده، ممکن است همين فرد موردنظر در او ايجاد تنفر نمايد. در اين‌گونه مواقع خشونت و يا تنبيه نتيجه‌اى ندارد و نوجوان را دچار احساسات شديد نموده، در او عکس‌العمل دفاعى را به‌وجود مى‌آورد.
  گوشه‌گيرى
بعضى نوجوانان در اين دوره درون‌گرا مى‌شوند و از اجتماع دورى مى‌جويند و در انزواء و گوشه‌گيرى به سر مى‌برند. نوجوانان مايل هستند که گوشه‌اى آرام و خلوت پيدا کرده، مشاهدات خود را تجزيه و تحليل نمايند و براى سؤالات خود جواب‌هائى پيدا کنند. بعضى از روانشناسان معتقد هستند که نوجوان در مرحله خودشناسى است و بدين منظور است که مى‌خواهد ساعاتى را تنها باشد و به خودشناسى بپردازند.
  دوگانگى احساس
نوجوان اغلب به دو عاطفهٔ متضاد دچار مى‌گردد. يعنى در آن واحد به دو جهت مخالف توجه و فکر مى‌کند. از يک طرف امرى را تصديق مى‌کند و از طرف ديگر همان امر را تکذيب مى‌نمايند. با کسى مهربانى نموده، به او محبت دارد و در عين حال کينه‌اى هم نسبت به او در دل دارد. از يک طرف احساس استقلال نموده، مى‌خواهد از خانواده قدرى فاصله بگيرد. از طرف ديگر احساس مى‌کند که هنوز به والدين و خانواده احتياج دارد و به آنها وابسته است.
  جلب‌توجه ديگران و برترى‌جوئى
نوجوان تمايل دارد که خودنمائى نموده، خود را مطرح سازد و توجه ديگران را به خود جلب نمايد. تقليد، رقابت، انتقام‌جوئي، استدلال، خودرأيي، خودنمائى و غرور که در نوجوانان ديده مى‌شود، بيشتر به‌منظور اثبات شخصيت بارز و برترى خود نسبت به ديگران است. با ديگران بحث مى‌کند و استدلال مى‌آورد تا فکر خود را بقبولاند.
  رقابت
رقابت اگر سالم و بدون غرض باشد مفيد است و ايجاد فعاليت و ابتکار مى‌نمايد ولى اگر از روى حسد و کينه و به شکل رقابت‌هاى شديد درآيد نوعى حالت نفرت و خصومت در آن ظاهر مى‌گردد که عواقب خوبى ندارد.
  تصورات و تخيلات
تصور و تخيل در اين دوره غيرقابل اجتناب و يکى از ويژگى‌هاى اين دوره است. نوجوان مرتباً براى خود طرح و نقشه مى‌ريزد. اين طرح‌ها مى‌تواند هم براى زمان حال و هم براى آينده باشد و چون اين تخيّلات و تصوّرات و نقشه‌ها با واقعيت فاصله دارند و عملى نمى‌گردند، نوجوان را اندوهگين مى‌سازد.
  اعمال منفى و مخالفت‌جوئى
اغلب نوجوانان براى اثبات شخصيت و برترى خود، رويّه مخالفت و نافرمانى و لجاجت را در پيش گرفته، هر امرى را با بدبينى نگريسته، حالت منفى و مخالفت به خود مى‌گيرند.
به‌طورکلى بايد گفت که عواطف در جوانان به‌صورت‌هاى مختلف خودنمائى مى‌کند و اختصاص به خشم و ترس و حسد و محبت ندارد بلکه تمايلات، آرزوها، غرور، بيزارى‌ها، بذله‌گوئى‌ها و گستاخى‌ها همگى در نوجوان رنگ عاطفى دارد و عکس‌العمل‌هاى نوجوانان را هدايت مى‌نمايد. از جمله عواطف دوران بلوغ مى‌توان به انواع ترس‌ها مثل: ترس‌هاى مدرسه‌اى (مانند ترس از امتحان)، ترس‌هاى خانوادگى (مانند ترس از کشمکش‌هاى خانوادگي)، ترس‌هاى اجتماعى (مانند ترس از حضور در جمع) و خشم و محبت و دوستى اشاره نمود.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
حضور 48 تیم , تفاوت چهره , فوتبال بانوان ازنا , علی کشاورز , قبر خالی , محفل انس , کیسه چرمی , معارضان سوزیه , پرچم جمهوری اسلامی ایران , انحراف اتوبوس ,

مقالات پربیننده امروز
بهداشت و درمان , بهداشت روان , وسواس / وسواس چیست؟ , بانک اطلاعاتی فیلم / ادیپ شهریار - Edipo Re , بانک اطلاعاتی کتاب / آخرین پناه , بانک اطلاعاتی کتاب / مجوس شمال یوهان گئورگ هامان و خاستگاه‌های عقل ناباوری جدید , بانک اطلاعاتی کتاب / شوایک , بانک اطلاعاتی کتاب / تحقیق در عملیات , علم و زندگی , علوم انسانی , سیاسی / سلطنت دور از دسترس؟ , بانک اطلاعاتی کتاب / شب چله: مجموعه داستان کوتاه , علم و زندگی , علوم انسانی , تاریخ / دنیای نو , بهداشت و درمان , تغذیه و سلامتی , تغذیه در بیماریها / توصیه های غذایی مخصوص بیماران تالاسمی ,

برخی منابع مهم خبری
snn.ir دانشجو , siasatrooz.ir روزنامه سیاست روز , donya-e-eqtesad.com دنیای اقتصاد , bartarinha.ir برترینها , kasbokarnews.ir روزنامه کسب و کار , hamshahrilinks.org روزنامه همشهری , vista.ir وبگردی , tabnak.ir تابناک , isna.ir ایسنا , karyab.net کاریاب ,وبگردی
طرح دلالی ملی بنزین !
طرح دلالی ملی بنزین ! - سخنگوی کمیسیون انرژی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس درباره جزئیات طرح نمایندگان درباره اختصاص بنزین به ازای هر ایرانی توضیحاتی داد و گفت: قرار است سامانه‌ای ویژه این کار راه‌اندازی و تعبیه شود که بنزین در آن خرید و فروش شود.
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.