یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ / Sunday, 21 October, 2018

رقابت


  ويژگى‌هاى رشد ذهنى
بنا به گفته پياژه، روانشناس معروف معاصر، اين دوره از رشد ذهنى به نام مرحلهٔ 'عمليات صوري' نامگذارى شده است. نوجوانان مى‌توانند فرضيه‌هائى را طرح نموده، با استفاده از يک روش نظام‌دار شروع به آزمايش اين فرضيه‌ها نمايند. اين توانائي، به تصوّر درآوردن پيشامدهاى احتمالى فراتر رفتن از محدودهٔ واقعيت موجود است در اين مرحله نوجوانان به مسائل فسلفى و عقيدتى مى‌انديشند و درباره شيوهٔ اداره جهان به دست بزرگسالان ابراز ترديد مى‌نمايند. با مسائل فرضي، با آينده و با مسائل مربوط به جهان‌بينى درگير مى‌شوند.
  ويژگى‌هاى کلى رشد عاطفى
تغييرات عظيم جسمى و رشد ناگهانى اعضاء بدن در دوران بلوغ بر حالات رواني-عاطفى نوجوانان اثر مى‌گذارد. نوجوان در اين دوره دچار نوعى تعجب و اضطراب و تشويش مى‌گردد. به‌خصوص اگر نوجوان در مورد دوران نوجوانى و تغييرات آنها اطلاعات و آگاهى لازم را دريافت ننموده باشد. اين دوره از لحاظ روانى دورهٔ نگرانى‌ها و از لحاظ عاطفى دورهٔ ترس و وحشت ناميده شده است. چنانچه فشارها و ناراحتى‌هاى درونى با ناراحتى‌ها و شکست‌هائى که از جانب محيط وارد مى‌شود توأم گردد ممکن است نوجوان بيمار يا بزهکار شود. نوجوانان در اين دوره از سن به ظاهر و جسم خود زياد توجه مى‌نمايند و براى خود و ديگران عيوب تصورى و خيالى قائل هستند و به تبع آن عيب خيالى و تصورى که به گمان خود نوجوان واقعى مى‌نمايد، احساس حقارت و خود کم‌بينى در نوجوان به‌وجود مى‌آورد.
  زودرنجى و احساساتى بودن
نوجوانان خيلى زود تحت تأثير احساسات قرار گرفته، بى‌حوصله و تندخود مى‌شوند. زودرنجى و بى‌قرارى باعث مى‌شود که خلق و خوى تحريک‌پذير داشته باشند، به کوچکترين محرکى برانگيخته گردند. به سرعت نسبت به فردى علاقه‌مند شده، ممکن است همين فرد موردنظر در او ايجاد تنفر نمايد. در اين‌گونه مواقع خشونت و يا تنبيه نتيجه‌اى ندارد و نوجوان را دچار احساسات شديد نموده، در او عکس‌العمل دفاعى را به‌وجود مى‌آورد.
  گوشه‌گيرى
بعضى نوجوانان در اين دوره درون‌گرا مى‌شوند و از اجتماع دورى مى‌جويند و در انزواء و گوشه‌گيرى به سر مى‌برند. نوجوانان مايل هستند که گوشه‌اى آرام و خلوت پيدا کرده، مشاهدات خود را تجزيه و تحليل نمايند و براى سؤالات خود جواب‌هائى پيدا کنند. بعضى از روانشناسان معتقد هستند که نوجوان در مرحله خودشناسى است و بدين منظور است که مى‌خواهد ساعاتى را تنها باشد و به خودشناسى بپردازند.
  دوگانگى احساس
نوجوان اغلب به دو عاطفهٔ متضاد دچار مى‌گردد. يعنى در آن واحد به دو جهت مخالف توجه و فکر مى‌کند. از يک طرف امرى را تصديق مى‌کند و از طرف ديگر همان امر را تکذيب مى‌نمايند. با کسى مهربانى نموده، به او محبت دارد و در عين حال کينه‌اى هم نسبت به او در دل دارد. از يک طرف احساس استقلال نموده، مى‌خواهد از خانواده قدرى فاصله بگيرد. از طرف ديگر احساس مى‌کند که هنوز به والدين و خانواده احتياج دارد و به آنها وابسته است.
  جلب‌توجه ديگران و برترى‌جوئى
نوجوان تمايل دارد که خودنمائى نموده، خود را مطرح سازد و توجه ديگران را به خود جلب نمايد. تقليد، رقابت، انتقام‌جوئي، استدلال، خودرأيي، خودنمائى و غرور که در نوجوانان ديده مى‌شود، بيشتر به‌منظور اثبات شخصيت بارز و برترى خود نسبت به ديگران است. با ديگران بحث مى‌کند و استدلال مى‌آورد تا فکر خود را بقبولاند.
  رقابت
رقابت اگر سالم و بدون غرض باشد مفيد است و ايجاد فعاليت و ابتکار مى‌نمايد ولى اگر از روى حسد و کينه و به شکل رقابت‌هاى شديد درآيد نوعى حالت نفرت و خصومت در آن ظاهر مى‌گردد که عواقب خوبى ندارد.
  تصورات و تخيلات
تصور و تخيل در اين دوره غيرقابل اجتناب و يکى از ويژگى‌هاى اين دوره است. نوجوان مرتباً براى خود طرح و نقشه مى‌ريزد. اين طرح‌ها مى‌تواند هم براى زمان حال و هم براى آينده باشد و چون اين تخيّلات و تصوّرات و نقشه‌ها با واقعيت فاصله دارند و عملى نمى‌گردند، نوجوان را اندوهگين مى‌سازد.
  اعمال منفى و مخالفت‌جوئى
اغلب نوجوانان براى اثبات شخصيت و برترى خود، رويّه مخالفت و نافرمانى و لجاجت را در پيش گرفته، هر امرى را با بدبينى نگريسته، حالت منفى و مخالفت به خود مى‌گيرند.
به‌طورکلى بايد گفت که عواطف در جوانان به‌صورت‌هاى مختلف خودنمائى مى‌کند و اختصاص به خشم و ترس و حسد و محبت ندارد بلکه تمايلات، آرزوها، غرور، بيزارى‌ها، بذله‌گوئى‌ها و گستاخى‌ها همگى در نوجوان رنگ عاطفى دارد و عکس‌العمل‌هاى نوجوانان را هدايت مى‌نمايد. از جمله عواطف دوران بلوغ مى‌توان به انواع ترس‌ها مثل: ترس‌هاى مدرسه‌اى (مانند ترس از امتحان)، ترس‌هاى خانوادگى (مانند ترس از کشمکش‌هاى خانوادگي)، ترس‌هاى اجتماعى (مانند ترس از حضور در جمع) و خشم و محبت و دوستى اشاره نمود.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
امریکایی ها , رهبر حزب , تهران و لیسبون , علیدوستی , اسکان مددجو , جامعه مدرسین حوزه , معاون اول احمدی نژاد , راهها و راه آهن , خصوصیات , دانشگاه ویسکانسین-میلواکی ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / ماوراء الفقه: یحتوی علی مفاهیم و استدلالات و حسابات تدور حول مسائل فقهیه کثیره، یصلح للثقافه الفقهیه العامه المعمقه: کتاب الارث , بانک اطلاعاتی کتاب / نسیم مهر (2): پرسش و پاسخ تربیت کودک و نوجوان (شبکه رادیویی معارف) , بانک اطلاعاتی کتاب / رهنمودهای مشاوره (استانداردهایی برای مشاوران و هسته‌های مشاوره) , بانک اطلاعاتی کتاب / عم جزئ: جزئ سی‌ام قرآن مجید همراه با آموزش روخوانی قرآن , اجتماعی , زنان , اشتغال / زنان; صداهایی خاموش در بانک‌های مردانه , بانک اطلاعاتی کتاب / دفترهای تآتر: مجموعه‌ی مقالات , بانک اطلاعاتی کتاب / مهارتهای تحصیلی و تنظیم وقت: برای دانش‌آموزان دوره راهنمایی و دبیرستان , بانک اطلاعاتی کتاب / حیوانات بالدار , بانک اطلاعاتی کتاب / چرا کچل‌ها عاقبت بخیر می‌شوند , فرهنگی و هنری , رادیو و تلویزیون , نقد ـ معرفی / عشق جاده یا عشق جاده‌ای ,

برخی منابع مهم خبری
fa.alalam.ir العالم , varzesh3.com ورزش سه , vista.ir وبگردی , mizanonline.com خبرگزاری میزان , eghtesadonline.com اقتصاد آنلاین , cinemapress.ir سینما پرس , zamandaily.ir روزنامه زمان , esteghlaljavan.ir روزنامه استقلال جوان , javanonline.ir روزنامه جوان , ghanoondaily.ir روزنامه قانون ,وبگردی
فیلم | دستگیری ۳ مرد با لباس زنانه در مسیر پیاده‌روی اربعین!
فیلم | دستگیری ۳ مرد با لباس زنانه در مسیر پیاده‌روی اربعین! - ۳ مرد با لباس زنانه در مسیر پیاده روی اربعین دستگیر شدند. دادستان شهرستان حمیدیه استان خوزستان گفت: افرادی که شامگاه گذشته در مسیر راهپیمایی اربعین حسینی دستگیر شده اند، هیچگونه انگیزه امنیتی نداشته اند. علی بیرانوند به ایرنا گفته بعد ازظهر جمعه ماموران انتظامی حمیدیه به یک خودروی پراید مشکوک شدند که پس از متوقف کردن آن متوجه شدند 6سرنشین مرد داشته که سه نفرشان پوشش زنانه دارند. این افراد برای تحقیقات…
وضعیت ناگوار زائرین اربعین در ایران
وضعیت ناگوار زائرین اربعین در ایران - زائرانی که از ایران عبور میکنند وضعیت نامناسبی دارند
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟ - فیلم - پدری که در برنامه «فرمول یک» علی ضیا ادعا کرد به خاطر تامین هزینه‌های درمان فرزندش اقدام به فروش کلیه‌اش کرده، مردم را فریب داده است.
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه!
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه! - مثلاً سنت های الهی که در این سند آمده، در کتاب های درس بینش اسلامی دوره دبیرستان هم وجود دارد... واقعاً هزاران جلسه تشکیل داده اند که بدیهیاتی مانند خانواده بنیادی ترین واحد تشکیل دهنده جامعه است، انسان دارای اختیار است، جهان دارای نظام علّی - معلولی است، خداوند رحمان و رحیم است و ... را در سند بازنویسی کنند؟!
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت - صحبتهای کنایه آمیز یک بازرگان با وزیر صنعت
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد - ۱- خب چی میشه ولایتی بجای توصیه به لُنگ پوشی، بملت توصیه کنه تو سعدآباد مالک خونه بشن ویک سومشو وقف کنن؟ ۲- اینجور واینجا صاحبخونه شدن و بعد توجیه وقف، آدمو یادحافظ میندازه: فقیه مدرسه دی مست بود و فتوی داد که می‌حرام، ولی بِه زمالِ اوقاف است
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند - حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند؟مردم نیازی به این توصیه‌هاندارند اگرلازم باشد آن‌قدر شرف دارندکه از خودشان دفاع کنند ولی این دفاع،منحصربه دفاع دربرابر دشمنان خارجی نمی‌شود که باید وضعیت خیلی‌ها رادر داخل هم بررسی کرد.
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید!
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید! - فیلم - حمله فرد متهم در بازار پرنده فروشان اهواز به پلیس آگاهی منجر به درگیری مرگبار شد.
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد - ماجرای عجیب دو منزل مسکونی در همسایگی کاخ سعدآباد و حسین فریدون و نهاد ریاست جمهوری
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+)
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+) - فیلم - به تازگی شخصی در فضای مجازی فیلمی منتشر کرده که مردی ادعا می کند در پارکینگ خانه اش مورد حمله جن ها قرار گرفته است.
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد!
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد! - فیلم - پاول یک توریست اهل چک است که با موتورسیکلتش دنیا را می گردد و یک هفته در ایران اقامت داشته است. ویدئوی سلفی که او در طبیعت ایران از خود و اقدام پسندیده اش منتشر کرده برای همه ایرانیان جای تامل دارد.
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+)
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+) - فیلم - قتل مدل و ملکه زیبایی عراق از روز گذشته سوژه رسانه ها شده و پلیس تحقیقات ویژه ای را برای دستگیر قاتل وی انجام داده است. تصاویر منتشر شده از جنازه غرق در خون وی را در ویدئوی زیر می بینید.
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز - عکس این بنرکه گفته می‌شود نمایشگر تصویری از سربازان رژیم صهیونیستی است طی روزهای اخیر در فضای مجازی دست به دست می‌شد و واکنش‌هایی به همراه داشت.
عکسی آموزنده از سفر نیویورک
عکسی آموزنده از سفر نیویورک - پوشه‌های پُر از برنامه فرانسوی‌ها در برابر دستان خالی تیم ایرانی. به کاغذ ها و پرونده های موجود روبه روی تیم فرانسه دقت کنید!
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان