سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ / Tuesday, 16 October, 2018

مسأله چپ دستی


برخى از کودکان در انجام وظايف و کارهاى روزمره‌شان از دست چپ بيشتر استفاده مى‌کنند.
  راست دستى
اعضاى بدن بصورت قرينه‌اند و در اين جنبه دست و پا، چشم و گوش و ديگر اعضاء را مى‌يابيم. اما آدمى در بکارگيرى آنها يکسان عمل نمى‌کند. اکثر افراد از بخش راست بدن بيش از بخش چپ بدن استفاده مى‌کنند.
بيشترين قسمت کارهاى شما با دست راست صورت مى‌گيرد. حتى در شنيدن هم عادتاً از گوشت راست بيشتر استفاده مى‌کنيم. بهنگام تأمل و دقت در ديدن، از چشم راست بهره‌بردارى بيشترى مى‌کنيم و ...
براين اساس انسان‌ها بصورت ناخودآگاه راست بدن هستند، و يا قسمت راست بدن را بر قسمت چپ ترجيح مى‌دهند. اين روال آنچنان عادى است که حتى براى آن تهيه اصطلاح و لغت ضرورى نيست و بکارگيرى لغت راست دست به گوش‌ها نامأنوس است. در حاليکه اصطلاح چپ دست وجود دارد. همه امور و کارهاى ما با بخش راست بدن انجام مى‌گيرد و ما طبيعتاً راست دست، راست گوش، راست چشم و ... هستيم ولى افرادى هم وجود دارند که چپ دست، چپ گوش، چپ چشم باشند.
  مسأله چپ دستى
آنچه مورد بحث ماست مسأله چپ دستى کودکان است. کودکان و نوجوانان و حتى افراد بزرگترى را مى‌شناسيم که در انجام کارها و وظايف روزمره‌شان از دست چپ بيشتر استفاده مى‌کنند. با اين دست مى‌نويسند، با اين دست کار مى‌کنند و در اخذ و ردّ با دست چپ خود اقدام مى‌کنند.
اين وضع و حالت در کودکان هم موجب نگرانى‌هائى در والدين و مربيان گرديده است و هم مسأله‌اى است که از جهات مختلف قابل بررسى است. زيست‌شناسان در رابطه با مسأله توارث از آن بحث دارند، روانشناسان در رابطه با مسأله هوش و عملکرد مغز، معلمان و مربيان در رابطه با آموزش و مخصوصاً خط کودکان و پزشکان در رابطه با مغز و ضايعات مغزى از آن بحث بعمل مى‌آورند.
  نظرات درباره چپ دستى
بسيارى از والدين و مربيان مسأله چپ دستى کودکان را با ديدى منفى تلقى مى‌کنند. گمان دارند کودکان چپ دست عقب‌مانده ذهنى هستند و يا در وضع و شرايطى قرار دارند که حتماً مجبور به بدخطى مى‌باشند شانس و امکان اينکه خوش خط شوند در آنان نيست.
برخى از آنان در امر زندگى حال و آينده‌شان مى‌انديشند و گمان دارند که آنها در زندگى آينده نمى‌توانند توفيقى داشته باشند، بويژه در اين رابطه که در اين جهان بخش اعظم وسايل و ابزار براى کسانى ساخته شده است که از دست راست استفاده مى‌کنند. حتى خودنويسى را که با آن مى‌نويسيد، پيچى که آن را براى باز و بسته‌کردن شيئى مورداستفاده قرار مى‌دهيد براى راست دستان درست شده است.
همچنين عده‌اى تصور کرده‌اند که با دست چپ نمى‌توان تند کار کرد، و يا آثار بديعى را پديد آورد و يا نمى‌توان با اين دست مهارتى يافت و موفقيت درخشانى بدست آورد و ... و اين مجموعه سبب آن خواهد شد که والدين و مربيان در اين رابطه نگران باشند.
  مسأله از نظر علمى
از نظر علمى چپ‌دستى امرى عادى و طبيعى است. مسأله و مشکلى نيست که درباره آن نگران باشيم. با توجه به شرايط مغزى انسان و با نظر داشتن اين مسأله که هرکس در زندگى بنحوى خاص عادت کرده است مى‌توان آن را کاملاً طبيعى تصور کرد. چپ‌دستى امرى خلاف شرع نيست که درباره آن نگران باشيم، و عيبى اخلاقى نيست که ما را نسب به خود حساس کند. با توجه به عده زياد چپ‌دستان لايق و باهوش مى‌توان اين اطمينان را داشت که اين‌امر سبب افت‌ها و عقب‌ماندگى‌ها نخواهد بود.
شما دانش‌آموزان و يا کودکان خود را آزاد بگذاريد و سرزنش و فشار را از آنان برداريد خواهيد ديد که عده چپ‌دستان چقدر زيادند. در کشورهاى غربى که چپ‌دستى را آزاد گذارده‌اند- رقم آنها بسيار بالا رفته است.
براساس يک بررسى آمار کودکان هفت‌ساله‌اى که در انگليس زندگى مى‌کرده‌اند و چپ‌دست بوده‌اند ۸/۸ درصد بوده است. در برخى از کشورها رقم آمار بالاتر از اين هم ذکر شده است.
در کشور ما آمار درستى در اين زمينه نداريم ولى با توجه به ضوابط علمى موجود حدود همين رقم‌ها درباره ايران هم صادق است ولى بعلت فشار والدين و مربيان و سختگيرى‌هاى آنها در اين‌امر ممکن است عده آنها بسيار کمتر از آنچه که موردبحث است باشد.
  سابقه‌ها و نشانه‌ها
برخلاف تصورعامه که چپ‌دستى را مايه نقص و عيب مى‌دانند و يا قائل به عقب‌ماندگى و اشکال در کار براى آنان هستند بايد متذکر شد براساس تجارب و سوابق افراد بسيارى بودند و هستند که در عين چپ‌دستى به موفقيت‌هاى ارزنده‌اى دست يافته‌اند.
در بين اينان گاهى نوابغى ديده شده است که در کارى خاص از خود نبوغ بروز داده‌اند. بسيارى از دانشمندان بنام چپ‌دست بوده‌اند. برخى از صنعت‌کاران بنام مهارت‌هاى فوق‌العاده‌اى از خود بروز داده‌اند بعضى از اينان حتى تيراندازان ماهرى بود‌ه‌اند وخوب مى‌توانستند نشانه‌گيرى کنند. درباره لئوناردو داوينچى که نقاش زبردستى بوده و تابلوى ژوکوند را ترسيم کرده است گفته‌اند که او چپ‌دست بوده است.
  آغاز بروز چپ‌دستى
هنوز به صراحت و دقت معلوم نيست که اين‌امر از چه سنى بروز و نمود دارد. عده‌اى قائلند که اين‌امر از حدود پايان سال اول زندگى در بچه‌ها مشخص است. کودک يکساله چپ‌دست براى بدست‌‌آوردن يک شئ يک دست را بر دست ديگر مقدم مى‌دارد. عده‌اى حتى نيمه‌دوم سال اول را تاريخ ظهور آن ذکر مى‌کنند که در آن کودک قادر به اخذ است.
عده‌اى ديگر اين مسأله را از سن ۲ سالگى مشهود مى‌دانند و قائلند که کودک در اين سن با دست‌چپ خود قدرت بيشترى را نشان مى‌دهد و اين‌امر با زيرنظر داشتن رفتار کودک و بازى‌هاى او کاملاً عيان است.
  تيپ افراد چپ‌دست
اينکه کودکان چپ‌دست از چه گروهى هستند، پاسخ درستى براى اين سؤال نداريم. اينان از همين تيپ و افراد عادى جامعه هستند، علامت مشخصه‌اى ندارند. همانگونه که ديديم اگر در بکارگيرى دست خود آزاد باشند در خواهيم يافت که بيش از ۸درصد آنان چپ‌دست مى‌باشند.
بررسى‌ها نشان داده‌اند در بين اين افراد گروه پسران بيش از دختران هستند. براساس يک بررسى در امريکا حدود ۱/۱۱درصد از پسران مورد مطالعه و ۷/۹ درصد از دختران مورد مطالعه چپ‌دست بوده‌اند و البته در ايران آمارى در دست نيست.
  خواستارى تغيير
بسيارى از والدين و مربيان خواستار تغيير چپ‌دستى کودکانند. زيرا اعتقادشان اين است کارى که يک چپ دست انجام مى‌دهد معادل کارى نيست که يک راست دست انجام مى‌دهد و يا مى‌گويند صنايع و ابداعات طورى تهيه شده‌اند که افراد راست دست از آن مى‌توانند استفاده کنند حتى پيچ يک ماشين يا باطرى و يا دستگاه شماره‌گير تلفن ... اصولاً چون دست راست در جامعه بيشتر به کار گرفته مى‌شود والدين و مربيان درباره آن حساسيت بيشترى دارند.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
حنا غریب , فوساتی , شیرینک , سولوترمال , نف تهران , آمریکاآمریکایی , قند نوشابه , شرایط ثبت نام , رسانه های , استقلال و عنایتی ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / آموزش قرآن 'روخوانی' (سطح 1) , بانک اطلاعاتی کتاب / انسان و بیماریهای انگلی , بانک اطلاعاتی کتاب / راز خاک , بانک اطلاعاتی فیلم / روزی روزگاری در آمریکا - Once Upon A Time In America , ورزشی , دانستنیهای ورزشی , دانستنی‌های پزشکی / شستن یا نشستن،مسئله اینست!! , کامپیوتر و اینترنت , نرم‌افزار , ویندوز / پشت آرم ویندوز چه خبر است؟ , بانک اطلاعاتی کتاب / آموزش کشاورزی , بانک اطلاعاتی کتاب / اوستا: کهن‌ترین سرودها و متنهای ایرانی , بانک اطلاعاتی کتاب / آی بچه‌ها درشکه، از سفرش برگشته! , بانک اطلاعاتی کتاب / لاغری و تناسب اندام در 21 روز ,

برخی منابع مهم خبری
tafahomnews.com روزنامه تفاهم , eghtesad-pooya.com روزنامه اقتصاد پویا , jomhourieslami.net روزنامه جمهوری اسلامی , car.ir کار(خودرو) , ilna.ir ایلنا , aftabnews.ir آفتاب نیوز , rokna.ir رکنا , musiceiranian.ir موسیقی ایرانیان , asrekhodro.com عصر خودرو , rasad.org رصد ,وبگردی
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟ - فیلم - پدری که در برنامه «فرمول یک» علی ضیا ادعا کرد به خاطر تامین هزینه‌های درمان فرزندش اقدام به فروش کلیه‌اش کرده، مردم را فریب داده است.
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه!
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه! - مثلاً سنت های الهی که در این سند آمده، در کتاب های درس بینش اسلامی دوره دبیرستان هم وجود دارد... واقعاً هزاران جلسه تشکیل داده اند که بدیهیاتی مانند خانواده بنیادی ترین واحد تشکیل دهنده جامعه است، انسان دارای اختیار است، جهان دارای نظام علّی - معلولی است، خداوند رحمان و رحیم است و ... را در سند بازنویسی کنند؟!
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت - صحبتهای کنایه آمیز یک بازرگان با وزیر صنعت
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد - ۱- خب چی میشه ولایتی بجای توصیه به لُنگ پوشی، بملت توصیه کنه تو سعدآباد مالک خونه بشن ویک سومشو وقف کنن؟ ۲- اینجور واینجا صاحبخونه شدن و بعد توجیه وقف، آدمو یادحافظ میندازه: فقیه مدرسه دی مست بود و فتوی داد که می‌حرام، ولی بِه زمالِ اوقاف است
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند - حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند؟مردم نیازی به این توصیه‌هاندارند اگرلازم باشد آن‌قدر شرف دارندکه از خودشان دفاع کنند ولی این دفاع،منحصربه دفاع دربرابر دشمنان خارجی نمی‌شود که باید وضعیت خیلی‌ها رادر داخل هم بررسی کرد.
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید!
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید! - فیلم - حمله فرد متهم در بازار پرنده فروشان اهواز به پلیس آگاهی منجر به درگیری مرگبار شد.
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد - ماجرای عجیب دو منزل مسکونی در همسایگی کاخ سعدآباد و حسین فریدون و نهاد ریاست جمهوری
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+)
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+) - فیلم - به تازگی شخصی در فضای مجازی فیلمی منتشر کرده که مردی ادعا می کند در پارکینگ خانه اش مورد حمله جن ها قرار گرفته است.
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد!
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد! - فیلم - پاول یک توریست اهل چک است که با موتورسیکلتش دنیا را می گردد و یک هفته در ایران اقامت داشته است. ویدئوی سلفی که او در طبیعت ایران از خود و اقدام پسندیده اش منتشر کرده برای همه ایرانیان جای تامل دارد.
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+)
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+) - فیلم - قتل مدل و ملکه زیبایی عراق از روز گذشته سوژه رسانه ها شده و پلیس تحقیقات ویژه ای را برای دستگیر قاتل وی انجام داده است. تصاویر منتشر شده از جنازه غرق در خون وی را در ویدئوی زیر می بینید.
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز - عکس این بنرکه گفته می‌شود نمایشگر تصویری از سربازان رژیم صهیونیستی است طی روزهای اخیر در فضای مجازی دست به دست می‌شد و واکنش‌هایی به همراه داشت.
عکسی آموزنده از سفر نیویورک
عکسی آموزنده از سفر نیویورک - پوشه‌های پُر از برنامه فرانسوی‌ها در برابر دستان خالی تیم ایرانی. به کاغذ ها و پرونده های موجود روبه روی تیم فرانسه دقت کنید!
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی