شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ / Saturday, 17 November, 2018

زمینه (محتوا)


   ابعاد رسمى زمينه‌اى
اشکال ورزش مانند همهٔ اشکال ديگر اوقات فراغت فقط از طريق مشارکت جلوه‌گر مى‌شود و به منصهٔ ظهور مى‌رسد. اين کار در زمينه‌هاى گوناگون، با اشخاص مختلف و به‌دلايل متفاوت انجام مى‌گيرد. بنابراين، براى درک ماهيت ورزش بايد دو بعد قضيه در کانون توجه قرار گيرد:
- بُعد الف
شکل:
ماهيت ورزش‌ها و ويژگى‌هاى خاص ساختارى آنها
- بُعد ب:
زمينه (زيرساخت):
سازماندهى فعاليت و اهداف / انگيزه‌هاى شرکت‌کنندگان
با توجه به بُعد الف، ورزش‌ها اشکال گوناگون به خود مى‌گيرند. اکنون زمان آن فرا رسيده است که به دومين پرسش دربارهٔ ورزش پاسخ داده شود، بين شکل‌هاى ورزش چه ناهمگونى‌هائى وجود دارد؟
  شکل
در کشور بريتانيا يکى از مردم‌پسندترين فعاليت‌هاى ورزشى 'شنا' است. بيشتر اين فعاليت‌ها به شکل غير رسمي، و اغلب در محيط‌هاى خانوادگى انجام مى‌گيرد و شرکت‌کنندگان از بازى کردن در آب لذت مى‌برند. اين فعاليت‌ از جمله فعاليت‌هاى رقابتى نيست و بنابراين نيازى به مقررات مدون ندارد و در عين حال نيازى هم به آزمون نمادين مهارت‌هاى روانى - حرکتى نيست. بنابراين، بر طبق بحث پيشين، اين فعاليت ورزش به‌شمار نمى‌آيد. اين اين همه در پاره‌اى زميته‌ها شنا در رويدادهاى از پيش تعيين شده و تحت نظارت يکى از مؤسسات دولتي، براى آزمون توانائى‌ها، جنبهٔ رقابتى شديدى به خود مى‌گيرد. در اين بافت، اين فعاليت به نوعى ورزش تبديل مى‌گردد. به همين سان، 'دويدن' در چارچوب مسابقات قهرمانى نوعى ورزش محسوب مى‌شود، حال آنکه در مواردى مانند دوى آرام (پياده‌روي) نوعى نرمش و تفريح فيزيکى به‌شمار مى‌آيد. پياده‌روى هيچ‌گونه چارچوب رقابتى ندارد، شرکت‌کنندگان در اين فعاليت تمايلات خود را دنبال مى‌کنند و خودشان معيارهاى موفقيّت و شکست را تعيين مى‌نمايند.
  زمينه (محتوا)
با توجه به اين ديدگاه، شکل يگانه‌اى از فعاليت‌ ممکن است براساس زمينهٔ اجرائى خود، ورزش يا صرفاً نوعى تفريح جسمى به‌شمار آيد. اين ملاحظات زمينه‌اى نشان مى‌دهد که فعاليتى را مى‌توان در محيط‌هاى غير رسمى در نبود نسبى سازماندهى و در درجهٔ اول براى تفريح يا تمدد اعصاب انجام داد يا پيگيرى کرد. برعکس، همان فعاليت را مى‌توان به‌طور کامل تحت نظم و مقررات درآورد، حالت خشک رسمى به آن داد و در وهلهٔ نخست آن را براى رسيدن از نويسندگان اشاره کرده‌اند که هنگام وقوع حالت شديد رقابتى اخير، درگيرى در فعاليت‌ به سرعت ويژگى‌هائى را به نمايش مى‌گذارد که به‌طور عادى با کار همبسته است و عدهٔ انگشت‌شمارى از آنها با کيفيات بازى همبستگى دارد (مانند اختيارى و خود تعيين شده) آنگاه فعاليت حالت 'کارآمدتري' پيدا مى‌کند يعنى به فرايند دقت مى‌شود و در مسير افزايش کارآئى و پيشينه‌سازى برآمدهاى عملکرد تغيير مى‌يابد. همهٔ ورزش‌هاى کاملاً رقابتى و غيرحرفه‌اى نيز چنين حالتى دارند.
بنابراين زير ساخت و زمينهٔ فعاليت ورزشى با درجهٔ سازماندهي، و با توجه به انگيزه‌ها و اهداف شرکت‌کنندگان مشخص مى‌گردد. اين ابعاد به همديگر وابستگى دارند. از اين روى که با توجه به رسمى بودن نسبى سازماندهى ورزش اهداف شرکت‌کنندگان ممکن است مناسب يا نامناسب انگاشته شود. انجام بدون دقت و ملاحظه‌ٔ ورزش رسمى داراى سازماندهى رقابتى به همان اندازه نامتناسب است که کسى بخواهد در نوعى بازى که در محيط تفريحى و غيررسمى انجام مى‌گيرد بيش از حد به برنده شدن توجه نمايد. به‌طور خلاصه ويژگى‌هاى 'ورزش‌ها' برعکس بازى‌هائى که صرفاً جنبهٔ تفريحى دارد ايجاب مى‌کند که شرکت‌کنندگان انگيزه‌اى براى نيل به اهداف يا مقاصدى خاص داشته باشند و اين شرايط فقط زمانى فراهم مى‌آيد که آن فعاليت داراى سازماندهى رسمى باشد.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
نیروگاه چرنوبیل , بیلیارد وبولینگ , ساز نوروز , رسانه‌های کوبا , رئیس فدراسیون والیبال ایران , بدرود بیگانه , ظرفیت پارکینگ ها , گروه دارویی , تکواندو - انتخابی تیم ملی , خرید اقلام ,

مقالات پربیننده امروز
ورزشی , فوتبال , لیگ ها / نگاهی به رقابت های لیگ برتر اسکاتلند , بانک اطلاعاتی کتاب / خلاصه و تاویل آثار و فلسفه ژان پل سارتر , بانک اطلاعاتی کتاب / سه دفتر: گناه دریا, ابر و کوچه, بهار را باور کن , بهداشت , تغذیه , خواص‌میوه‌ها و صیفی‌جات / توت سفید و خواص آن , بانک اطلاعاتی کتاب / یاسین (به زبان آذری - خط کریل) , بانک اطلاعاتی کتاب / آموزش رایانه , بانک اطلاعاتی کتاب / کارگاه انشا: آموزش انشا و آیین‌نگارش: برای دانش‌آموزان اول راهنمایی , اقتصاد و بازرگانی , اقتصاد و سیاست , اقتصاد کشورها / سناریوهای ۱۰ سال آینده اقتصاد ایران , بانک اطلاعاتی فیلم / روری اومور - RORY ÓMORE , بانک اطلاعاتی کتاب / روشهای تجزیه حرارتی ,

برخی منابع مهم خبری
newsrahemardom.ir روزنامه راه مردم , mashreghnews.ir مشرق نیوز , ensafnews.com انصاف نیوز , namehnews.ir نامه نیوز , jomhourieslami.net روزنامه جمهوری اسلامی , aftabeyazd.ir روزنامه آفتاب یزد , rasad.org رصد , nasle-farda.ir روزنامه نسل فردا , rooyeshnews.com رویش , khordadnews.ir خرداد نیوز ,وبگردی
ظریف چه گفت؟ / پولشویی در کشور چگونه انجام میشود؟
ظریف چه گفت؟ / پولشویی در کشور چگونه انجام میشود؟ - داستان دلواپسانی که منافع جناحی را بر مصالح مردم و نظام ترجیح می دهند را ببینید.
فیلم/تغییر محسوس و عجیب ورزشگاه آزادی نسبت به بازی فینال آسیا!
فیلم/تغییر محسوس و عجیب ورزشگاه آزادی نسبت به بازی فینال آسیا! - پس از دیدار پرسپولیس و کاشیما، در اولین بازی برگزار شده در ورزشگاه آزادی تغییرات محسوس و عجیبی نسبت به دیدار فینال آسیا دیده می‌شود.
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد - چرا خودرو سازان با وجود مشکلات عرضه بازهم پیش فروش می کنند؟
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
اشراف متواضع!
اشراف متواضع! - افرادی هستند که در دروس زندگی میکنند اما ماشین زیر پایشان پراید است. افرادی که چند ده میلیون از جوجه‌مایه‌دارهای پدرریشو میگیرند که خوب تربیتشان کنند برای مدیر شدن در جمهوری اسلامی و بعد چند هفته در سال هم آنها را می‌برند اردوی جهادی تا از نزدیک ببینند فردا که به لطف جیب پدر در کنکور ترکاندند و مدرک معتبر گرفتند و مدیر شدند قرار است به چه بدبختهای مستضعفی که بخاطر پول نداشتن در آموزش و پرورش رایگان…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز»
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز» - ماجرای تجاوز به آن ماری سلامه، بازیگر زن عرب سریال تلویزیونی صدا و سیمای ایران.
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا - «نورالدین پیرموذن» نماینده سابق اردبیل در مجلس شورای اسلامی که سالهاست در آمریکا زندگی می‌کند چند عکس از خود و همسر جدیدش را در اینستاگرام منتشر کرده است.