دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ / Monday, 21 January, 2019

زمینه (محتوا)


   ابعاد رسمى زمينه‌اى
اشکال ورزش مانند همهٔ اشکال ديگر اوقات فراغت فقط از طريق مشارکت جلوه‌گر مى‌شود و به منصهٔ ظهور مى‌رسد. اين کار در زمينه‌هاى گوناگون، با اشخاص مختلف و به‌دلايل متفاوت انجام مى‌گيرد. بنابراين، براى درک ماهيت ورزش بايد دو بعد قضيه در کانون توجه قرار گيرد:
- بُعد الف
شکل:
ماهيت ورزش‌ها و ويژگى‌هاى خاص ساختارى آنها
- بُعد ب:
زمينه (زيرساخت):
سازماندهى فعاليت و اهداف / انگيزه‌هاى شرکت‌کنندگان
با توجه به بُعد الف، ورزش‌ها اشکال گوناگون به خود مى‌گيرند. اکنون زمان آن فرا رسيده است که به دومين پرسش دربارهٔ ورزش پاسخ داده شود، بين شکل‌هاى ورزش چه ناهمگونى‌هائى وجود دارد؟
  شکل
در کشور بريتانيا يکى از مردم‌پسندترين فعاليت‌هاى ورزشى 'شنا' است. بيشتر اين فعاليت‌ها به شکل غير رسمي، و اغلب در محيط‌هاى خانوادگى انجام مى‌گيرد و شرکت‌کنندگان از بازى کردن در آب لذت مى‌برند. اين فعاليت‌ از جمله فعاليت‌هاى رقابتى نيست و بنابراين نيازى به مقررات مدون ندارد و در عين حال نيازى هم به آزمون نمادين مهارت‌هاى روانى - حرکتى نيست. بنابراين، بر طبق بحث پيشين، اين فعاليت ورزش به‌شمار نمى‌آيد. اين اين همه در پاره‌اى زميته‌ها شنا در رويدادهاى از پيش تعيين شده و تحت نظارت يکى از مؤسسات دولتي، براى آزمون توانائى‌ها، جنبهٔ رقابتى شديدى به خود مى‌گيرد. در اين بافت، اين فعاليت به نوعى ورزش تبديل مى‌گردد. به همين سان، 'دويدن' در چارچوب مسابقات قهرمانى نوعى ورزش محسوب مى‌شود، حال آنکه در مواردى مانند دوى آرام (پياده‌روي) نوعى نرمش و تفريح فيزيکى به‌شمار مى‌آيد. پياده‌روى هيچ‌گونه چارچوب رقابتى ندارد، شرکت‌کنندگان در اين فعاليت تمايلات خود را دنبال مى‌کنند و خودشان معيارهاى موفقيّت و شکست را تعيين مى‌نمايند.
  زمينه (محتوا)
با توجه به اين ديدگاه، شکل يگانه‌اى از فعاليت‌ ممکن است براساس زمينهٔ اجرائى خود، ورزش يا صرفاً نوعى تفريح جسمى به‌شمار آيد. اين ملاحظات زمينه‌اى نشان مى‌دهد که فعاليتى را مى‌توان در محيط‌هاى غير رسمى در نبود نسبى سازماندهى و در درجهٔ اول براى تفريح يا تمدد اعصاب انجام داد يا پيگيرى کرد. برعکس، همان فعاليت را مى‌توان به‌طور کامل تحت نظم و مقررات درآورد، حالت خشک رسمى به آن داد و در وهلهٔ نخست آن را براى رسيدن از نويسندگان اشاره کرده‌اند که هنگام وقوع حالت شديد رقابتى اخير، درگيرى در فعاليت‌ به سرعت ويژگى‌هائى را به نمايش مى‌گذارد که به‌طور عادى با کار همبسته است و عدهٔ انگشت‌شمارى از آنها با کيفيات بازى همبستگى دارد (مانند اختيارى و خود تعيين شده) آنگاه فعاليت حالت 'کارآمدتري' پيدا مى‌کند يعنى به فرايند دقت مى‌شود و در مسير افزايش کارآئى و پيشينه‌سازى برآمدهاى عملکرد تغيير مى‌يابد. همهٔ ورزش‌هاى کاملاً رقابتى و غيرحرفه‌اى نيز چنين حالتى دارند.
بنابراين زير ساخت و زمينهٔ فعاليت ورزشى با درجهٔ سازماندهي، و با توجه به انگيزه‌ها و اهداف شرکت‌کنندگان مشخص مى‌گردد. اين ابعاد به همديگر وابستگى دارند. از اين روى که با توجه به رسمى بودن نسبى سازماندهى ورزش اهداف شرکت‌کنندگان ممکن است مناسب يا نامناسب انگاشته شود. انجام بدون دقت و ملاحظه‌ٔ ورزش رسمى داراى سازماندهى رقابتى به همان اندازه نامتناسب است که کسى بخواهد در نوعى بازى که در محيط تفريحى و غيررسمى انجام مى‌گيرد بيش از حد به برنده شدن توجه نمايد. به‌طور خلاصه ويژگى‌هاى 'ورزش‌ها' برعکس بازى‌هائى که صرفاً جنبهٔ تفريحى دارد ايجاب مى‌کند که شرکت‌کنندگان انگيزه‌اى براى نيل به اهداف يا مقاصدى خاص داشته باشند و اين شرايط فقط زمانى فراهم مى‌آيد که آن فعاليت داراى سازماندهى رسمى باشد.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
اعتراضات در القصرین , مداخلات آموزشی , درکاشان , همشهریان , حمید صرامی , لیونل مسی ایرانی , حمله به غیر نظامیان , سروده های عاشورایی , سهمیه‌ها , شرکت توزیع برق اهواز ,

مقالات پربیننده امروز
سیاسی , ایران , انقلاب اسلامی / تاثیر انقلاب اسلامی ایران بر عراق , بانک اطلاعاتی کتاب / جزء سی‌ام قرآن کریم عم جزء همراه با: "آموزش قواعد یادگیری" و طریقه خواندن نماز , فرهنگ و جامعه , ادیان و مذاهب , دین اسلام / مفهوم اندلسی کردن , علوم انسانی , تاریخ و جغرافیا , تاریخ / امروز در تاریخ , بانک اطلاعاتی کتاب / گزارش لحظه به لحظه از سفر امام رضا (ع) به ایران , بانک اطلاعاتی کتاب / زال و سیمرغ , بانک اطلاعاتی کتاب / تست‌های طبقه‌بندی شده ترمودینامیک در مهندسی مواد و متالوژی , علم و زندگی , ابزار و وسایل , معرفی خودرو / لکسوس - ای اس ۳۵۰ - ۲۰۰۷ , بانک اطلاعاتی کتاب / سیره محمد رسول‌الله (ص) , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه کامل داستان‌های شاهنامه حکیم ابوالقاسم فردوسی: ضحاک و کاوه آهنگر ,

برخی منابع مهم خبری
sharghdaily.ir روزنامه شرق , aftabeyazd.ir روزنامه آفتاب یزد , taraznews.com تراز نیوز , fanousnews.com فانوس نیوز , kojaro.com کجارو , ilna.ir ایلنا , musiceiranian.ir موسیقی ایرانیان , eghtesadnews.com اقتصادنیوز , baharnews.ir بهارنیوز , zoomit.ir زومیت ,وبگردی
طرح دلالی ملی بنزین !
طرح دلالی ملی بنزین ! - سخنگوی کمیسیون انرژی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس درباره جزئیات طرح نمایندگان درباره اختصاص بنزین به ازای هر ایرانی توضیحاتی داد و گفت: قرار است سامانه‌ای ویژه این کار راه‌اندازی و تعبیه شود که بنزین در آن خرید و فروش شود.
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.