چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ / Wednesday, 23 May, 2018

حمل‌کننده‌های علف‌کش


حمل‌کننده ممکن است نوعى گاز، مايع يا جامد باشد که براى رقيق کردن يا سوسپانسيونه کردن علف‌کش به‌هنگام استفاده به‌کار مى‌رود.
   حمل‌کننده‌هاى مايع
حمل‌کننده‌هاى مايع براى سمپاشى شامل، آب (که بيشترين استفاده را دارد)، کودهاى گازوئيل يا روغن‌هاى با غلظت مشابه مى‌باشند. آب فراوان و در دسترس است. نسبتاً ارزان مى‌باشد، و يک حمل‌کنندهٔ خوب به‌شمار مى‌رود. آب سخت و آب کثيف توليد مشکل مى‌کنند. آب سخت (آبى که داراى مقدار زيادى املاح منيزيوم و کلسيم محلول است) قادر است با بارهاى منفى علف‌کش‌ها، توليد رسوب کند (براى مثال D-4 ,2 وقتى به‌صورت يک نمک يا اسيد فرموله شود)، آب داراى شن، سيلت يا ديگر سنگريزه‌ها باعث سائيدن و از بين رفتن قسمت‌هاى مختلف سمپاش و مسدود کردن صافى و نازل‌ها مى‌شود. جلبک‌ها و ساير رستنى‌هاى گياهى و يا بقاياى آنها مى‌تواند سيستم سمپاش را مسدود کنند.
از روغن‌ها براى اهدافى مخصوص به‌عنوان حمل‌کننده استفاده مى‌شود. براى کنترل گونه‌هاى چوبى معمولاً از روغن ديزل و ديگر روغن‌هاى معدنى در زمان خواب استفاده مى‌شود. همچنين از روغن براى افزايش اثر علف‌کش بعضى علف‌کش‌ها ماند داينوسب براى کنترل عمومى گياهان در فصل رويش استفاده مى‌شود. اخيراً تحقيقاتى براى استفاده از روغن به‌عنوان حمل‌کنندهٔ علف‌کش‌هاى پس از سبز شدن نيز انجام شده است. در يک چنين استفاده‌اي، روغن‌ها نبايستى اثر سمى بر روى گياهان داشته باشند. روغن‌هاى معدنى و گياهى براى اين امر مورد بررسى قرار گرفته‌اند زيرا اين روغن‌ها پتانسيل استفاده به‌صورت قطره‌اى را دارند (Controlled droplet applications - CDAS). در مقايسه با حمل‌کننده‌هاى آبى (Aqueo us) حمل‌کننده‌هاى روغنى به‌علت نفوذ و خيس‌کنندگى بيشتر کوتيکول، مزيت بيشترى دارند.
   حمل‌کننده‌هاى خشک (Dry carriers)
علف‌کش‌هاى با حمل‌کننده‌هاى خشک نياز به رقيق شدن بعدى ندارند و اجزاء اصلى گرانوله‌ها و دانه‌هاى پوشش‌دار هستند. اين حمل‌کننده‌ها شامل آتاپولجيت (Attapulgite)، کائولينيت (Kaolinite) و ورميکوليت (Vermiculit)، کودهاى خشک، پليمرهاى نشاسته و بسيارى ترکيبات ديگر هستند.
کودهاى خشک حمل‌کننده‌هاى خوبى براى علف‌کش‌ها هستند. براى گياهان چمني، سال‌ها است که به اين طريق از علف‌کش‌ها استفاده مى‌شود. اخيراً کودهاى گرانوله را با علف‌کش‌هاى مورد استفاده در خاک همچون EPTC و تريفلورالين مخلوط کرده‌اند و به‌طور موفقيت‌آميزى در سطوح وسيع مورد استفاده قرار داده‌اند. مخلوط کردن علف‌کش‌ها با کودهاى خشک به‌وسيلهٔ مخلوط‌کن‌هاى استوانه‌اى دوار که در داخل آنها نازل‌هاى سمپاش قرار دارند، انجام مى‌شود تا به‌طور يکنواخت سم روى کودها پاشيده شود. اطلاعات لازم و محدوديت‌هائى که بايستى براى مخلوط کردن مورد توجه قرار گيرد، بر روى برچسب علف‌کش نوشته شده است. مثلاً تريفلورالين را با اکثر کودهاى خشک مى‌توان مخلوط کرد. نيترات پوشش‌دار (Coated nitrate) و اوره را چون جذب ترکيب نمى‌شوند، نمى‌توان استفاده کرد. در اغلب برچسب‌ها توصيه شده است که يک پودر جذب‌کننده به مخلوط علف‌کش و کود خشک اضافه شود تا ضمن محکم چسباندن آنها به يکديگر يک مخلوط خشک ولى با ذرات جدا از هم توليد کند.
   حمل‌کننده‌هاى گازى
حمل‌کننده‌هاى گازى برخلاف انواع خشک و مايع براى سوسپانسيونه کردن استفاده نمى‌شوند بلکه به‌عنوان سرعت‌دهنده‌هاى (Propellents) خروج سم به‌کار مى‌روند. نيتروژن، دى اکسيد کربن و هواى فشرده در سمپاش‌هاى دستى و پشتى به‌وجود آورندهٔ فشار براى خروج سم هستند. براى استفادهٔ وسيع در مزارع بزرگ، هوا همواره با حمل‌کنندهٔ مايع يا خشک براى انتقال آفت‌کش بر روى هدف، به‌کار برده مى‌شود. امروزه از اين طريق براى قارچ‌کش‌ها و حشره‌کش‌ها استفاده مى‌شود (سمپاش‌هاى باغي، گردپاش‌هاى موتورى و سمپاش‌هاى زمينى پروانه‌دار - Fan propelled ground sprayer). اين روش را در مورد علف‌کش‌ها نيز مى‌توان به‌‌کار برد. استفاده از لوازمى که داراى سيستم خروج هوا هستند براى به‌کارگيرى در علف‌کش‌ها به‌طور مرتب در حال آزمايش است. به‌کارگيرى هوا در ابزارى که علف‌کش‌ها را به‌صورت گرانوله پخش مى‌کنند از نظر تجارى و علمى پيشرفت چشمگيرى داشته و اخيراً به بازار نيز عرضه شده است و به‌نظر مى‌رسد توسعه‌اى در تکنولوژى کاربرد گرانوله‌اى علف‌کش‌ها باشد.
انتخاب يک حمل‌کنندهٔ مايع خاص، مى‌تواند در تأثيرپذيرى علف‌کش‌هاى شاخ و برگ مؤثر باشد، براى مثال زمانى که از حمل‌کننده‌هاى روغنى به‌جاى حمل‌کننده‌هاى آبى استفاده مى‌شود، علف‌کش‌ها بهتر بر روى شاخ و برگ باقى مى‌مانند. در مورد علف‌کش‌هاى مورد استفاده در خاک، نوع حمل‌کننده به ميزان کم يا فاقد اثر است (با اين فرض که حمل‌کننده و علف‌کش به‌طور يکنواخت و دقيق در مقدار صحيح استفاده شود).
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
مسابقات جهانی بین دانشگاهی , تزیین تخم مرغ , کمبودها و مشکلات , پرداخت کمک هزینه , رئیس کمیته آکروژیم , نیش عقرب , نخلستان , جهاد کشاوزی , منظومه روستایی , اقتصاد انگلیس ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / مفاهیم و حل مسائل حساب دیفرانسیل و انتگرال 2 , بانک اطلاعاتی کتاب / حادثه‌ای عجیب برای سگی در شب , گردهمایی و نمایشگاه , داخلی / جهانی که مستور است , بانک اطلاعاتی کتاب / مقدمه‌ای بر فیزیک لیزر , سیاسی , جهان , شخصیتها / تولد دوباره رؤیای بولیوار , بانک اطلاعاتی کتاب / A reference book on English college preparatory , بانک اطلاعاتی کتاب / پیام جاوید: وصیت‌نامه الهی ـ سیاسی رهبر کبیر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی( , بانک اطلاعاتی کتاب / تاریخ شاهان ایران از مادها تا عصر پهلوی: کتابی برای تحقیق دانش‌آموزان , بانک اطلاعاتی کتاب / دستگاه چهارگاه از سری ردیف‌های استاد مرتضی‌خان نی‌داود , بانک اطلاعاتی کتاب / شاه شیر ,

برخی منابع مهم خبری
fanousnews.com فانوس نیوز , mehrnews.com خبرگزاری مهر , farsnews.ir خبرگزاری فارس , shahrefarda.ir شهرفردا , faradeed.ir فرادید , seemorgh.com سیمرغ , tafahomnews.com روزنامه تفاهم , roozannews.ir روزنامه روزان , resalat-news.com روزنامه رسالت , afkarpress.ir روزنامه افکار ,وبگردی
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید - عوامل فیلم «سه رخ» با استقبال جعفر پناهی به ایران بازگشتند و جایزه جشنواره فیلم کن را به او رساندند. جعفر پناهی به همراه نادی ساعی ور، برای فیلم "سه رخ" جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم کن امسال را دریافت کردند اما به دلیل آنکه پناهی ممنوعیت قانونی برای خروج از کشور داشت، موفق به حضور در جشنواره و دریافت جایزه نشد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور! - حمله ور شدن ماموران سد معبر شهرداری به ماموران راهنمایی رانندگی
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه - شرور سطح یک که در آخرین اقدام خود یکی از دوستانش را در منطقه ولنجک به قتل رسانده بود؛ در ۵۰۰ متری مرز ترکیه دستگیر شد.
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز!
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز! - ریزش ناگهانی کوه که توسط مسافران به ثبت رسیده است...!
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد - قبل از شروع بازی تیم‌های پرسپولیس و الجزیره یکی از بازیگران سینما کشورمان قصد داشت به همراه همسرش وارد ورزشگاه آزادی شوند که این دو نفر توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از صحبت های خسرو معتضد، مورخ را می شنوید که نتیجه تحقیقاتش را درباره مومیایی پیدا شده در حرم حضرت عبدالعظیم بیان می کند.
پهلوانان این روزهای ما
پهلوانان این روزهای ما - تصویری زننده و به شدت ناراحت کننده بر جا مانده از مسابقه انتخابی تیم ملی کشتی ایران که به کتک کاری و جنجال کشید. خانواده عبدولی باز هم پای ثابت این درگیری بود که چهره ورزش پهلوانی ایران را تیره کرد
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان - در این ویدئو تشویق اصغر فرهادی و پنه لوپه کروز، خاویر باردم و دیگر عوامل فیلم «همه میﺩﺍنند» در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان را مشاهده می‌کنید.
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم - عوامل فیلم «به وقت شام» روز گذشته با حضور عجیب و رعب آور در پردیس سینمایی کوروش مردم را وحشت زده کردند. در این حرکت تبلیغاتی بازیگران نقش داعش، با گریم و پوشش داعشی ها، سوار بر اسب راهی پردیس سینمایی کوروش شدند و با حضور در مرکز خرید و فودکورت مجموعه، رفتارهای عجیبی نشان دادند که باعث وحشت و اعتراض مردم شد.
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم - این گزارش حاوی تصاویری از بزرگترین مرکز فروش و مصرف مواد مخدر در جنوب شرق تهران است که مخفیانه ضبط شده‌است.
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم - متاسفانه طی یک ماه گذشته دستکم سه نوبت و هر نوبت دستکم 30 اسب باربر متعلق به کولبران در جنگل میرآباد شهرستان اشنویه با شلیک گلوله از پای درآمده‌اند.
سید احمد خمینی معمم شد
سید احمد خمینی معمم شد - سید احمد خمینی فرزند آیت‌الله سید حسن خمینی در حضور جمعی از علما و پدر و پدربزرگ خود در حسینیه جماران معمم شد.
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی!
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی! - امروز عکسی از 5 تماشاگر بازی روز گذشته در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد 5 دختر جوان با گریم‌های عجیب و حرفه‌ای خودشان را به عنوان پسر جا زده و وارد ورزشگاه شده‌اند.
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت - از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!