شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ / Saturday, 18 August, 2018

حمل‌کننده‌های علف‌کش


حمل‌کننده ممکن است نوعى گاز، مايع يا جامد باشد که براى رقيق کردن يا سوسپانسيونه کردن علف‌کش به‌هنگام استفاده به‌کار مى‌رود.
   حمل‌کننده‌هاى مايع
حمل‌کننده‌هاى مايع براى سمپاشى شامل، آب (که بيشترين استفاده را دارد)، کودهاى گازوئيل يا روغن‌هاى با غلظت مشابه مى‌باشند. آب فراوان و در دسترس است. نسبتاً ارزان مى‌باشد، و يک حمل‌کنندهٔ خوب به‌شمار مى‌رود. آب سخت و آب کثيف توليد مشکل مى‌کنند. آب سخت (آبى که داراى مقدار زيادى املاح منيزيوم و کلسيم محلول است) قادر است با بارهاى منفى علف‌کش‌ها، توليد رسوب کند (براى مثال D-4 ,2 وقتى به‌صورت يک نمک يا اسيد فرموله شود)، آب داراى شن، سيلت يا ديگر سنگريزه‌ها باعث سائيدن و از بين رفتن قسمت‌هاى مختلف سمپاش و مسدود کردن صافى و نازل‌ها مى‌شود. جلبک‌ها و ساير رستنى‌هاى گياهى و يا بقاياى آنها مى‌تواند سيستم سمپاش را مسدود کنند.
از روغن‌ها براى اهدافى مخصوص به‌عنوان حمل‌کننده استفاده مى‌شود. براى کنترل گونه‌هاى چوبى معمولاً از روغن ديزل و ديگر روغن‌هاى معدنى در زمان خواب استفاده مى‌شود. همچنين از روغن براى افزايش اثر علف‌کش بعضى علف‌کش‌ها ماند داينوسب براى کنترل عمومى گياهان در فصل رويش استفاده مى‌شود. اخيراً تحقيقاتى براى استفاده از روغن به‌عنوان حمل‌کنندهٔ علف‌کش‌هاى پس از سبز شدن نيز انجام شده است. در يک چنين استفاده‌اي، روغن‌ها نبايستى اثر سمى بر روى گياهان داشته باشند. روغن‌هاى معدنى و گياهى براى اين امر مورد بررسى قرار گرفته‌اند زيرا اين روغن‌ها پتانسيل استفاده به‌صورت قطره‌اى را دارند (Controlled droplet applications - CDAS). در مقايسه با حمل‌کننده‌هاى آبى (Aqueo us) حمل‌کننده‌هاى روغنى به‌علت نفوذ و خيس‌کنندگى بيشتر کوتيکول، مزيت بيشترى دارند.
   حمل‌کننده‌هاى خشک (Dry carriers)
علف‌کش‌هاى با حمل‌کننده‌هاى خشک نياز به رقيق شدن بعدى ندارند و اجزاء اصلى گرانوله‌ها و دانه‌هاى پوشش‌دار هستند. اين حمل‌کننده‌ها شامل آتاپولجيت (Attapulgite)، کائولينيت (Kaolinite) و ورميکوليت (Vermiculit)، کودهاى خشک، پليمرهاى نشاسته و بسيارى ترکيبات ديگر هستند.
کودهاى خشک حمل‌کننده‌هاى خوبى براى علف‌کش‌ها هستند. براى گياهان چمني، سال‌ها است که به اين طريق از علف‌کش‌ها استفاده مى‌شود. اخيراً کودهاى گرانوله را با علف‌کش‌هاى مورد استفاده در خاک همچون EPTC و تريفلورالين مخلوط کرده‌اند و به‌طور موفقيت‌آميزى در سطوح وسيع مورد استفاده قرار داده‌اند. مخلوط کردن علف‌کش‌ها با کودهاى خشک به‌وسيلهٔ مخلوط‌کن‌هاى استوانه‌اى دوار که در داخل آنها نازل‌هاى سمپاش قرار دارند، انجام مى‌شود تا به‌طور يکنواخت سم روى کودها پاشيده شود. اطلاعات لازم و محدوديت‌هائى که بايستى براى مخلوط کردن مورد توجه قرار گيرد، بر روى برچسب علف‌کش نوشته شده است. مثلاً تريفلورالين را با اکثر کودهاى خشک مى‌توان مخلوط کرد. نيترات پوشش‌دار (Coated nitrate) و اوره را چون جذب ترکيب نمى‌شوند، نمى‌توان استفاده کرد. در اغلب برچسب‌ها توصيه شده است که يک پودر جذب‌کننده به مخلوط علف‌کش و کود خشک اضافه شود تا ضمن محکم چسباندن آنها به يکديگر يک مخلوط خشک ولى با ذرات جدا از هم توليد کند.
   حمل‌کننده‌هاى گازى
حمل‌کننده‌هاى گازى برخلاف انواع خشک و مايع براى سوسپانسيونه کردن استفاده نمى‌شوند بلکه به‌عنوان سرعت‌دهنده‌هاى (Propellents) خروج سم به‌کار مى‌روند. نيتروژن، دى اکسيد کربن و هواى فشرده در سمپاش‌هاى دستى و پشتى به‌وجود آورندهٔ فشار براى خروج سم هستند. براى استفادهٔ وسيع در مزارع بزرگ، هوا همواره با حمل‌کنندهٔ مايع يا خشک براى انتقال آفت‌کش بر روى هدف، به‌کار برده مى‌شود. امروزه از اين طريق براى قارچ‌کش‌ها و حشره‌کش‌ها استفاده مى‌شود (سمپاش‌هاى باغي، گردپاش‌هاى موتورى و سمپاش‌هاى زمينى پروانه‌دار - Fan propelled ground sprayer). اين روش را در مورد علف‌کش‌ها نيز مى‌توان به‌‌کار برد. استفاده از لوازمى که داراى سيستم خروج هوا هستند براى به‌کارگيرى در علف‌کش‌ها به‌طور مرتب در حال آزمايش است. به‌کارگيرى هوا در ابزارى که علف‌کش‌ها را به‌صورت گرانوله پخش مى‌کنند از نظر تجارى و علمى پيشرفت چشمگيرى داشته و اخيراً به بازار نيز عرضه شده است و به‌نظر مى‌رسد توسعه‌اى در تکنولوژى کاربرد گرانوله‌اى علف‌کش‌ها باشد.
انتخاب يک حمل‌کنندهٔ مايع خاص، مى‌تواند در تأثيرپذيرى علف‌کش‌هاى شاخ و برگ مؤثر باشد، براى مثال زمانى که از حمل‌کننده‌هاى روغنى به‌جاى حمل‌کننده‌هاى آبى استفاده مى‌شود، علف‌کش‌ها بهتر بر روى شاخ و برگ باقى مى‌مانند. در مورد علف‌کش‌هاى مورد استفاده در خاک، نوع حمل‌کننده به ميزان کم يا فاقد اثر است (با اين فرض که حمل‌کننده و علف‌کش به‌طور يکنواخت و دقيق در مقدار صحيح استفاده شود).
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
پری هول , آهنگ حامد زمانی , کلاس اولی ها , افزایش واحدهای تولیدی , سیستم مکانیزه ثبت تخلف , فساد در انگلیس , کنوانسیون تهران در انزلی , خفه کرد , سقوط هواپیما در الجزایر , فجر 96 ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / پاسخ به پرسش‌هایی پیرامون مجازات‌های اسلامی و حقوق بشر , بانک اطلاعاتی کتاب / کوثر قرآن: تفسیر سوره‌های کوثر و قدر , موفقیت , زندگی , زندگی بهتر / راه nاُم , دین و اندیشه , دین و مذهب , ادیان و مذاهب ـ یهودیت / اعیاد یهود , بانک اطلاعاتی کتاب / شهمیرزاد شناسی , بانک اطلاعاتی کتاب / عزادار حقیقی , بانک اطلاعاتی کتاب / تکنولوژی بسته‌بندی مواد غذائی: مبانی , فرهنگی و هنری , سینما , سینمای جهان / تاریخچه‌ اسکار , بانک اطلاعاتی کتاب / جامعه‌شناسی 'سال سوم و پیش‌دانشگاهی' (ترمی واحدی ـ سالی واحدی) , بانک اطلاعاتی کتاب / کراس بایت‌ها: عوارض و درمان آنها ,

برخی منابع مهم خبری
hemayatonline.ir روزنامه حمایت , sharghdaily.ir روزنامه شرق , iran-varzeshi.com روزنامه ایران ورزشی , ensafnews.com انصاف نیوز , khabargozarisaba.ir خبرگزاری صبا , karyab.net کاریاب , khorasannews.com روزنامه خراسان , afkarpress.ir روزنامه افکار , shahrsakhtafzar.com شهر ‌سخت افزار , nasle-farda.ir روزنامه نسل فردا ,وبگردی
عکسی عجیب از  تجمع حوزویان قم
عکسی عجیب از تجمع حوزویان قم - براستی داستان درگذشت آقای هاشمی و استخر چه بوده است؟ چرا از تهدید سیاسی و امنیتی در این تصویر استفاده شده است؟ چه افراد و جریانی پشت این پلاکارد هستند؟
واکنش اشک آلود جمشید مشایخی به درگذشت انتظامی
واکنش اشک آلود جمشید مشایخی به درگذشت انتظامی - اشک های جمشید مشایخی برای عزت الله انتظامی در بیمارستان و واکنشش به درگذشت همبازی و همکار چندین دهه اش
سفیر آلمان تعطیلات خود را در بین عشایر بختیاری گذراند
سفیر آلمان تعطیلات خود را در بین عشایر بختیاری گذراند - میشائل کلور برشتولد، سفیر آلمان در ایران برای گذراندن تعطیلات تابستانی خود با عشایر بختیاری در دره کوهرنگ زاگرس همراه شده است. منبع
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند!
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند! - یک تریلی در اهواز واژگون شد و مردم به جای کمک به راننده مصدوم بار تریلی را بردند
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه - در ویدئوی زیر روایت فائقه آتشین (گوگوش) را از بازگشت به ایران بعد از انقلاب و نحوه برخورد پاسدار فرودگاه و دادستانی با او می شنوید. او این خاطرات را سال ۲۰۰۰ در تورنتوی کانادا روایت کرد.
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری - نكته جالب در اين ميان، گستردگي و تنوع واكنش‌ها به پوشش «وزير جوان» بود. تا آن‌جا كه در ميان كاربران بودند گروهي كه اين پوشش را در حد «شق‌القمر» بالا برده و اين تفاوت ظاهري را نشانه‌اي از تفاوتي عميق در نوع نگاه آذري‌جهرمي تحليل كردند و در مقابل، طيفي نيز «وزير جوان» را به‌خاطر تلاش براي آنچه ازسوي اين كاربران نوعي «پوپوليسم» و «عوام‌فريبي» خوانده شد
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت!
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت! - محمود احمدی نژاد با انتشار پیام ویدیویی تندی علیه رئیس جمهور، وی را هم دست رئیس دو قوه دیگر نامید و خواستار کناره گیری حسن روحانی از مقام ریاست جمهوری شد.
فیلم | قرار نبود روحانیت در همه چیز اظهارنظر کند!
فیلم | قرار نبود روحانیت در همه چیز اظهارنظر کند! - فیلم - مدتی قبل حجت الاسلام زائری مهمان خبرآنلاین بود و در کافه خبر به بررسی مسایل فرهنگی و اجتماعی ایران و نقش روحانیت در جامعه پرداخت.
فیلم | چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟
فیلم | چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟ - فیلم - چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟ پاسخ این سوال را در ویدئوی زیر ببینید.
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه - سکانس سانسور شده مسابقه «13 شمالی» که در آن سحر قریشی ترانه های مشهور چند تن از خوانندگان را می خواند، ببینید. اولین قسمت این مسابقه در شبکه نمایش خانگی توزیع شده است.
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی!
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی! - روایت نازنین پیرکاری،مجری و تهیه کننده تلویزیون از عاشق شدن خود که داستان سریال پدر شد...
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد - مهمترین بخش های سخنان او اینجاست که عنوان می کند: چه کسی در جریان انقلاب بوده؟ اگر یک عده ای جان دادند، یک عده ای هم این وسط پول دادند. او که گویا دستی در شعر هم دارد، سخن عجیب تری از آنچه پیش از این گفته بر زبان جاری می سازد و با به کار بردن این بیت که «جان چه باشد که نثار قدم دوست کنم *** این (جان) متاعی است که هر بی سروپایی دارد» ...
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد - برای آمریکا کم هزینه‌ترین استراتژی ادامه وضع موجود است. ترامپ در یک سال گذشته کاری کرد که ۳۰ میلیارد دلار دارایی ایران از کشور خارج شود. این پول به کشور‌هایی مثل ترکیه، گرجستان، ارمنستان، مالزی و ... که از ثبات و امنیت برخوردارند رفت و در این کشور‌ها سرمایه گذاری شد. همین موضوع کمر اقتصاد ایران را می‌شکند. در این یک سال دلار به نزدیک ۱۰ هزار تومان رسیده است. ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد. اگر…
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد!
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد! - سحر تبر سال گذشته برای اولین بار در رسانه‌های جهان دیده شد. گمانه زنی می‌شد که او برای شباهت پیدا کردن به آنجلینا جولی ۵۰ عمل جراحی داشته است. اما او در نهلایت شبیه شخصیت "عروس مرده" تیم برتون به نظر می‌رسید.
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد!
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد! - یک بنر تبلیغاتی که ظاهراً با هدف ترویج فرهنگ حجاب طراحی شده، سبب‌ساز واکنش‌های کاربران شبکه اجتماعی توییتر شده است. در این بنر، از رهگذران خواسته شده بین دو گزینه موجود، زنی چادری و زنی مانتویی، انتخاب کنند ترجیح می‌دهند کدام‌یک همکار همسرشان باشد!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.