سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ / Tuesday, 20 March, 2018

علف‌کش‌های آرسنیک


ترکيباتى که داراى مادهٔ سمى آرسنيک هستند از سال ۱۹۲۰ به‌عنوان علف‌کش مورد استفاده قرار گرفته‌اند. براى اولين‌بار در مناطق گرمسير در نيشکر و گياهان مولد کائوچو و در آمريکا درخطوط راه‌آهن و محل‌هاى حق‌تقدم براى کنترل علف‌هاى هرز دائمى در سطح وسيعى از ارسينيکال معدنى آرسنيت سديم (Na3 Aso3) استفاده شد. اين علف‌کش همچنين براى کنترل تعداد زيادى از علف‌هاى هرز آبزى به‌کار مى‌رفت. ترى کلسيم ارسنات يکى ديگر از آرسنيک‌هاى معدنى است که براى کنترل علف خرچنگ در چمن‌هاى دائمى و پوآى چمنى يک‌سالهٔ زمين‌هاى گلف مورد استفاده قرار مى‌گرفت.
آرسنيک‌هاى غيرآلى به شدت سمى هستند و به‌علت کشته شدن تعداد زيادى دام و انسان توسط آنها، ديگر از آنها در آمريکا و بسيارى ديگر از کشورها استفاده به‌عمل نمى‌آيد. آرسنات سديم سمپاشى شده بر روى گياهان باعث جلب حيوانات مى‌شد. اين خصوصيت همراه با درجهٔ سميت بالاى آن منجر به از بين رفتن تعداد زيادى گوساله، گوسفند، اسب و حيات وحش خطوط راه‌آهن و ديگر مناطقى که سمپاشى شد، مى‌گرديد (حساسيت ماهى‌ها به آرسنات سديم در مقايسه با حيوانات خونگرم به ميزان قابل توجهى کمتر است).
از طرف ديگر، آرسنيک‌هاى آلى براى پستانداران سميت کمترى داشته و اخيراً براى کاربرد در ايالات متحده به ثبت رسيده است. LD50 خوراکى اسيدآرسنيک (ترکيب مادر آرسنات سديم) براى موش‌هاى جوان، ۴۸ ميلى‌گرم به‌ازاء هر کيلوگرم وزن آنها است، حال آنکه MSMA, LD50 که يک آرسنيک آلى است، ۱۸۰۰ ميلى‌گرم براى هر کيلوگرم وزن موش است.
آرسنيکال‌هاى آلى را به‌عنوان علف‌کش‌هاى شاخ و برگ استفاده مى‌کنند. در تعدادى از گياهان به‌صورت سيم‌پلاست حرکت مى‌کنند و در رابطه با کنترل قياق و اويارسلام موفق بوده‌اند. البته عملکرد انتخابى آنها به جز در تيمارهائى که به‌صورت پس از سبز شدن براى کنترل علف خرچنگ در چمن‌ها و پنبه استفاده مى‌شود؛ محدود مى‌باشد. گياهان خاصى به‌صورت تيمار هدايت‌شونده و اِلاّ در زمين‌هاى باير مورد استفاده واقع مى‌شود.
بسيارى از خصوصيات شيميائى آرسنيک شبيه فسفر است و توانائى آرسنيک، در دخالت و انجام واکنش‌هاى شيميائى به‌جاى فسفر از اهميت خاصى برخوردار است. مثلاً در توليد (آدنوزين ترى‌فسفات)، منبع اصلى انرژى شيميائى براى فرآيندهاى متابوليسمي، مداخله مى‌کند. آرسنيک، همچنين فعاليت آنزيم‌ها و غشاءها را مختل مى‌سازد. پژمردگى و زردى برگ‌ها کاهش رشد، خشکيدگى و بالاخره ريزش برگ‌ها از جملهٔ آثار آن بر گياهان است.
آرسنيک مانند فسفر به ذرات خاک متصل شده و در مقابل آبشوئى مقاومت مى‌کند. با توجه به اينکه عناصر آرسنيک، تجزيه نمى‌شوند، در صورت استفادهٔ مکرر، تجمع آنها مى‌تواند بقاياى مضرى در خاک ايجاد کند. حتى در مقادير زياد و استفاده‌هاى مکرر، در جذب آن توسط گياه شواهد کمى وجود دارد. مقادير استاندارد استفاده از آرسنيک‌هاى آلي، مقادير نسبتاً معنى‌دارى از عناصر آرسنيک موجود در خاک را به‌وجود نمى‌آورند.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
فوجه , ظاهرسازی , تعین عرصه و حریم , 500 میلیون , هنچارشکنی , سقوط بورس چین , گمرکات و بازارچه ها , تشکیل کمیته‌ای ویژه بدون پروانه نمایش , رای سیاه , جعفر رئیسیان زاده ,

مقالات پربیننده امروز
فرهنگی و هنری / طراحی و گرافیک / چاپ / شبیه سازی رنگ پنتون قبل از چاپ , علمی و آموزشی / فنی و مهندسی / برق و الکترونیک / الگوریتم ضرب‌کننده Booth و پیاده‌سازی آن با زبان VHDL , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه‌ی طبقه‌بندی شده زبان انگلیسی پیش‌دانشگاهی و سوم: برگزیده‌ی نکات گرامری، طرح ساختارهای دستوری پایه مرتبط با پیش‌دانشگاهی ... , علمی و آموزشی / آموزش و پرورش / آموزش عالی ـ رشته‌های دانشگاهی / برنامه نویسی رایانه , بانک اطلاعاتی کتاب / ایستایی ساختمان , سیاسی / تاریخ سیاسی / انقلاب‌ها / شعله‌های آغازین یک انفجار بزرگ , بانک اطلاعاتی کتاب / رویکرد عقلانی در تفسیر قرآن (پژوهشی در مسئله‌ی مجاز در قرآن از نظر معتزله) , بانک اطلاعاتی کتاب / فراری‌ها , دین و اندیشه / دین و مذهب / کتاب مقدس ـ قرآن / معرفی و نقدی بر کتاب مطالعات قرآنی , اقتصاد و بازرگانی / اقتصاد نظری / اقتصاد و حقوق / دادگاه های بی‌سر وصدای مفاسد اقتصادی ؛ استراتژی یا سلب اعتماد مردم ,

برخی منابع مهم خبری
shabakeh-mag.com مجله شبکه , alef.ir الف , kojaro.com کجارو , tejarat.donya-e-eqtesad.com تجارت فردا , musiceiranian.ir موسیقی ایرانیان , tebyan.net تبیان , vista.ir وبگردی , emtiazdaily.ir روزنامه امتیاز , fartaknews.com فرتاک نیوز , farsnews.ir خبرگزاری فارس ,وبگردی
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس - بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری منتشر شد که در این فیلم مشاهده می کنید.
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه - «از بچه‌بازي‌هايتان دست برداريد»، «اهانت به جايگاه نماز جمعه، اهانت به رهبري و قابل پيگيري است» و «توصيه مي‌کنم به اين جايگاه که مين‌گذاري است، نزديک نشويد و چنانچه نزديک شويد، با مين به هلاکت خواهيد رسيد!»همه اين اعتراضات از اين جهت است که جرياني در استان ايلام نسبت به آنچه زندگي اشرافي اين امام جمعه ناميده، معترض شده است.
قانونمند مطالعه کنیم
مطالعه یعنی خواندن کتاب یا نوشته ما را به بخشی از هدف خود در تأمین نیازمان می رساند دانش آموزان برای بهبود و افزایش توان یادگیری باید اصولی را قبل از مطالعه، هنگام مطالعه و …