شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ / Saturday, 23 June, 2018

علف‌کش‌های آرسنیک


ترکيباتى که داراى مادهٔ سمى آرسنيک هستند از سال ۱۹۲۰ به‌عنوان علف‌کش مورد استفاده قرار گرفته‌اند. براى اولين‌بار در مناطق گرمسير در نيشکر و گياهان مولد کائوچو و در آمريکا درخطوط راه‌آهن و محل‌هاى حق‌تقدم براى کنترل علف‌هاى هرز دائمى در سطح وسيعى از ارسينيکال معدنى آرسنيت سديم (Na3 Aso3) استفاده شد. اين علف‌کش همچنين براى کنترل تعداد زيادى از علف‌هاى هرز آبزى به‌کار مى‌رفت. ترى کلسيم ارسنات يکى ديگر از آرسنيک‌هاى معدنى است که براى کنترل علف خرچنگ در چمن‌هاى دائمى و پوآى چمنى يک‌سالهٔ زمين‌هاى گلف مورد استفاده قرار مى‌گرفت.
آرسنيک‌هاى غيرآلى به شدت سمى هستند و به‌علت کشته شدن تعداد زيادى دام و انسان توسط آنها، ديگر از آنها در آمريکا و بسيارى ديگر از کشورها استفاده به‌عمل نمى‌آيد. آرسنات سديم سمپاشى شده بر روى گياهان باعث جلب حيوانات مى‌شد. اين خصوصيت همراه با درجهٔ سميت بالاى آن منجر به از بين رفتن تعداد زيادى گوساله، گوسفند، اسب و حيات وحش خطوط راه‌آهن و ديگر مناطقى که سمپاشى شد، مى‌گرديد (حساسيت ماهى‌ها به آرسنات سديم در مقايسه با حيوانات خونگرم به ميزان قابل توجهى کمتر است).
از طرف ديگر، آرسنيک‌هاى آلى براى پستانداران سميت کمترى داشته و اخيراً براى کاربرد در ايالات متحده به ثبت رسيده است. LD50 خوراکى اسيدآرسنيک (ترکيب مادر آرسنات سديم) براى موش‌هاى جوان، ۴۸ ميلى‌گرم به‌ازاء هر کيلوگرم وزن آنها است، حال آنکه MSMA, LD50 که يک آرسنيک آلى است، ۱۸۰۰ ميلى‌گرم براى هر کيلوگرم وزن موش است.
آرسنيکال‌هاى آلى را به‌عنوان علف‌کش‌هاى شاخ و برگ استفاده مى‌کنند. در تعدادى از گياهان به‌صورت سيم‌پلاست حرکت مى‌کنند و در رابطه با کنترل قياق و اويارسلام موفق بوده‌اند. البته عملکرد انتخابى آنها به جز در تيمارهائى که به‌صورت پس از سبز شدن براى کنترل علف خرچنگ در چمن‌ها و پنبه استفاده مى‌شود؛ محدود مى‌باشد. گياهان خاصى به‌صورت تيمار هدايت‌شونده و اِلاّ در زمين‌هاى باير مورد استفاده واقع مى‌شود.
بسيارى از خصوصيات شيميائى آرسنيک شبيه فسفر است و توانائى آرسنيک، در دخالت و انجام واکنش‌هاى شيميائى به‌جاى فسفر از اهميت خاصى برخوردار است. مثلاً در توليد (آدنوزين ترى‌فسفات)، منبع اصلى انرژى شيميائى براى فرآيندهاى متابوليسمي، مداخله مى‌کند. آرسنيک، همچنين فعاليت آنزيم‌ها و غشاءها را مختل مى‌سازد. پژمردگى و زردى برگ‌ها کاهش رشد، خشکيدگى و بالاخره ريزش برگ‌ها از جملهٔ آثار آن بر گياهان است.
آرسنيک مانند فسفر به ذرات خاک متصل شده و در مقابل آبشوئى مقاومت مى‌کند. با توجه به اينکه عناصر آرسنيک، تجزيه نمى‌شوند، در صورت استفادهٔ مکرر، تجمع آنها مى‌تواند بقاياى مضرى در خاک ايجاد کند. حتى در مقادير زياد و استفاده‌هاى مکرر، در جذب آن توسط گياه شواهد کمى وجود دارد. مقادير استاندارد استفاده از آرسنيک‌هاى آلي، مقادير نسبتاً معنى‌دارى از عناصر آرسنيک موجود در خاک را به‌وجود نمى‌آورند.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
سازمان تعاون , مدیرعامل پارس خودرو , بوستالن جنگلی , احمد مرادی , سنوات ارفاقی , مطالعه تفصیلی , سید جلال اشرف , دلیجان , درد مداوم , سرمایه گذاران آلمانی ,

مقالات پربیننده امروز
خانه و خانواده , آموزش همگانی , بیمه / بیمه‌های باربری (حمل و نقل) کالا , بهداشت و درمان , علوم پزشکی , علوم پزشکی ـ تحقیقات پزشکی / مقایسه تاثیر زنجبیل و متوکلوپرامید در درمان تهوع و استفراغ ناشی از بارداری , بانک اطلاعاتی کتاب / ریاضیات سوم راهنمایی , اقتصاد و بازرگانی , اقتصاد و سیاست , اقتصاد ایران / آزادسازی اقتصادی و مصلحت نظام , بانک اطلاعاتی کتاب / کتاب مجموعه نکات ادبیات عمومی - عربی - جغرافیا - روانشناسی - تاریخ - تاریخ ادبیات - آرایه ادبی , دین و اندیشه , دین و مذهب , عصر ظهور / در انتظار نوروزی که قائم آل محمد (ص) ظهور خواهد کرد , اقتصاد و بازرگانی , کار و اشتغال , کارآفرینی / ماتسوشیتا درخشان ترین کارآفرین سده بیستم , بانک اطلاعاتی کتاب / قصه‌های قبل از خواب برای بچه‌ها زمستان: مجموعه 90 قصه , بانک اطلاعاتی کتاب / راهنمای مهندسان صنایع قند , فرهنگ و جامعه , گاه‌شمار , گاه‌شمار تاریخ ـ میلادی / ۲۹ نوامبر سال ۱۹۱۱ ـ اولتیماتوم روسیه به ایران که شوستر آمریکایی را اخراج کند، دنباله ماجرا و محتوای کتاب خاطرات شوستر ,

برخی منابع مهم خبری
press.jamejamonline.ir روزنامه جام جم , tafahomnews.com روزنامه تفاهم , fa.alalam.ir العالم , 90tv.ir نود , persiankhodro.com پرشین خودرو , farheekhtegan.ir روزنامه فرهیختگان , cinemakhabar.ir سینما خبر , irdiplomacy.ir دیپلماسی ایرانی , vista.ir وبگردی , ghanoondaily.ir روزنامه قانون ,وبگردی
لادن طباطبایی در شبکه من و تو / فیلم
لادن طباطبایی در شبکه من و تو / فیلم - لادن طباطبایی، بازیگر شناخته شده سینما و تلویزیون ایران که برای درمان بیماری فرزندش مدتی است در خارج از ایران به سر می برد امروز مهمان شبکه «من و تو» بود و بدون حجاب مقابل دوربین این شبکه حاضر شد.
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی - مردم تهران برای اولین بار و برای تماشای مسابقه‌ی فوتبال ایران و اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۸ بهمراه خانواده‌های خود به ورزشگاه صدهزار نفری آزادی رفتند
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال - جواد یساری پس از ۴۰ سال با خواندن در فیلم «دشمن زن» دوباره به عرصه هنر بازگشت.این گزارش توسط تماشا تهیه و منتشر شده است. منبع
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!