دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ / Monday, 17 December, 2018

علف‌کش‌های آرسنیک


ترکيباتى که داراى مادهٔ سمى آرسنيک هستند از سال ۱۹۲۰ به‌عنوان علف‌کش مورد استفاده قرار گرفته‌اند. براى اولين‌بار در مناطق گرمسير در نيشکر و گياهان مولد کائوچو و در آمريکا درخطوط راه‌آهن و محل‌هاى حق‌تقدم براى کنترل علف‌هاى هرز دائمى در سطح وسيعى از ارسينيکال معدنى آرسنيت سديم (Na3 Aso3) استفاده شد. اين علف‌کش همچنين براى کنترل تعداد زيادى از علف‌هاى هرز آبزى به‌کار مى‌رفت. ترى کلسيم ارسنات يکى ديگر از آرسنيک‌هاى معدنى است که براى کنترل علف خرچنگ در چمن‌هاى دائمى و پوآى چمنى يک‌سالهٔ زمين‌هاى گلف مورد استفاده قرار مى‌گرفت.
آرسنيک‌هاى غيرآلى به شدت سمى هستند و به‌علت کشته شدن تعداد زيادى دام و انسان توسط آنها، ديگر از آنها در آمريکا و بسيارى ديگر از کشورها استفاده به‌عمل نمى‌آيد. آرسنات سديم سمپاشى شده بر روى گياهان باعث جلب حيوانات مى‌شد. اين خصوصيت همراه با درجهٔ سميت بالاى آن منجر به از بين رفتن تعداد زيادى گوساله، گوسفند، اسب و حيات وحش خطوط راه‌آهن و ديگر مناطقى که سمپاشى شد، مى‌گرديد (حساسيت ماهى‌ها به آرسنات سديم در مقايسه با حيوانات خونگرم به ميزان قابل توجهى کمتر است).
از طرف ديگر، آرسنيک‌هاى آلى براى پستانداران سميت کمترى داشته و اخيراً براى کاربرد در ايالات متحده به ثبت رسيده است. LD50 خوراکى اسيدآرسنيک (ترکيب مادر آرسنات سديم) براى موش‌هاى جوان، ۴۸ ميلى‌گرم به‌ازاء هر کيلوگرم وزن آنها است، حال آنکه MSMA, LD50 که يک آرسنيک آلى است، ۱۸۰۰ ميلى‌گرم براى هر کيلوگرم وزن موش است.
آرسنيکال‌هاى آلى را به‌عنوان علف‌کش‌هاى شاخ و برگ استفاده مى‌کنند. در تعدادى از گياهان به‌صورت سيم‌پلاست حرکت مى‌کنند و در رابطه با کنترل قياق و اويارسلام موفق بوده‌اند. البته عملکرد انتخابى آنها به جز در تيمارهائى که به‌صورت پس از سبز شدن براى کنترل علف خرچنگ در چمن‌ها و پنبه استفاده مى‌شود؛ محدود مى‌باشد. گياهان خاصى به‌صورت تيمار هدايت‌شونده و اِلاّ در زمين‌هاى باير مورد استفاده واقع مى‌شود.
بسيارى از خصوصيات شيميائى آرسنيک شبيه فسفر است و توانائى آرسنيک، در دخالت و انجام واکنش‌هاى شيميائى به‌جاى فسفر از اهميت خاصى برخوردار است. مثلاً در توليد (آدنوزين ترى‌فسفات)، منبع اصلى انرژى شيميائى براى فرآيندهاى متابوليسمي، مداخله مى‌کند. آرسنيک، همچنين فعاليت آنزيم‌ها و غشاءها را مختل مى‌سازد. پژمردگى و زردى برگ‌ها کاهش رشد، خشکيدگى و بالاخره ريزش برگ‌ها از جملهٔ آثار آن بر گياهان است.
آرسنيک مانند فسفر به ذرات خاک متصل شده و در مقابل آبشوئى مقاومت مى‌کند. با توجه به اينکه عناصر آرسنيک، تجزيه نمى‌شوند، در صورت استفادهٔ مکرر، تجمع آنها مى‌تواند بقاياى مضرى در خاک ايجاد کند. حتى در مقادير زياد و استفاده‌هاى مکرر، در جذب آن توسط گياه شواهد کمى وجود دارد. مقادير استاندارد استفاده از آرسنيک‌هاى آلي، مقادير نسبتاً معنى‌دارى از عناصر آرسنيک موجود در خاک را به‌وجود نمى‌آورند.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
عشق مداوم , حسین درودیان , تغییر اندازه تصاویر , شکست آرمان اردکان , داگلاس آدامز , ماهی چند , برداشت های غیرمجاز , روی چهره , مراکز گذری , سفرهای کفاشیان ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / سازهای ایران , بانک اطلاعاتی کتاب / هنر, الفن, Art = ده نقش , بانک اطلاعاتی کتاب / بازنگاری اساس الاقتباس خواجه نصیرالدین طوسی , بهداشت , دانستنی‌های پزشکی , بیماریها / آشنایی با بیماری تب کنگو , بانک اطلاعاتی کتاب / Spectrum Teachers Edition 6: A Communicative Course In English , تفریح و سرگرمی , طالع بینی , طالع بینی روزانه / ۳۰ فروردین , بانک اطلاعاتی کتاب / رز , فرهنگی و هنری , ادبیات و شعر , نقد / بازتاب دنیایی وارونه از عشق و زنانگی , بانک اطلاعاتی کتاب / گردان شهر آیینه , بانک اطلاعاتی کتاب / آموزش مفهومی ریاضی سوم ابتدایی ,

برخی منابع مهم خبری
aparat.com آپارات , shahrsakhtafzar.com شهر ‌سخت افزار , caffecinema.com کافه سینما , siasatrooz.ir سیاست روز , aftabnews.ir آفتاب نیوز , honarnews.com هنرنیوز , fa.alalam.ir العالم , asriran.com عصرایران , cinemapress.ir سینما پرس , esteghlaljavan.ir روزنامه استقلال جوان ,وبگردی
فساد همه گیر شده است، و اتفاقاً این یک مساله سیاسی است
فساد همه گیر شده است، و اتفاقاً این یک مساله سیاسی است - اما مساله سیاسی را نباید به مساله حاکمان تقلیل داد. مساله سیاسی است به این معنا، که آنچه به ما در سطح ملی، فرم بخشیده، نادرست است. چیزها در جای خود نیستند و روال غلط امور، همه چیز را و همه کس را به فساد کشانیده است. در این تفسیر سوم، چشم شما نه به حاکمان است نه به تک تک مردم. چشم شما به الگویی است که به امور فرم بخشیده است.
پاسپورتی که همه جا به آن توهین میشود
پاسپورتی که همه جا به آن توهین میشود - مدتی است که تب سرمایه‌گذاری در گرجستان شایع شده است و مردم برای خرید ملک یا راه اندازی یک کسب و کار عازم این کشور می‌شوند. در این میان چند اتفاق رخ داد. یکی این بود که تحریم‌های امریکا گریبان گیر ایران شد و به عقیده من این‌ها به نوعی بازخورد عملیات روانی ترامپ علیه ایران است و از سوی دیگر انتخابات اخیر گرجستان هم با پیروزی جریان راست تندرو این کشور به پایان رسید. وگرنه گرجستان اصلا کشوری نیست که قادر…
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
شبهای داغ مدیترانه !
شبهای داغ مدیترانه ! - «حسن کردمیهن» متهم آمریت حمله به سفارت عربستان به تازگی در کرج، مرکز استان البرز، رستوران راه انداخته است.
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی!
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی! - دو نفر از کسانی که همراه رئیس جمهور در سمنان حضور داشتند در هنگام سخنرانی روحانی رفتار غیر معمولی از خود نشان میدادند.
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما - ظهارات جنجالی لیلا بوشهری و شقایق دلشاد درباره فساد در سینما: چرا دایرکت میدم فالو نمیکنید؟ ساعت یک شب چرا باید زوایای صورت منو ببینن؟
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی!
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی! - بخشی دیگر از برنامه «من و شما» با حضور مسعود فراستی و برخورد توهین آمیز مجری رسانه ملی را می بینید که در رسانه ها باز نشر نشد.
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر - مریم مومن متولد دهه 70 می باشد و حضورش در بانوی عمارت اولین تجربه بازیگری است و به واسطه این سریال وارد دنیای بازیگری شده است . او در کلاس های تئاتر فعالیت داشته است .
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه - گروه تروریستی جیش العدل نخستین تصاویر از حمله به پاسگاه مرزی در میرجاوه ۱۴ مهر امسال را منتشر کرد؛
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».