پنج شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ / Thursday, 15 November, 2018

واکنش در خاک


بنتازون که با نام تجارى بازاگران توسط کمپانى BASF به فروش مى‌رسد، علف‌کشى است که به‌صورت پس از سبز شدن براى کنترل علف‌هاى هرز برگ‌پهن و جنگل‌ها در ميان برگ‌باريک‌هاى مهم و حبوبات دانه‌درشت استفاده مى‌شود. اين علف‌کش براى کنترل برگ‌پهن‌هاى سخت مزارع و ساير محصولات به‌کار مى‌رود. علف هرز توق حساسيت ويژه‌اى به بنتازون داشته و زمانى‌که ارتفاع آن ۳۰ الى ۴۵ سانتى‌متر باشد، به راحتى توسط آن کنترل مى‌شود. براى کنترل علف‌هاى هرز برگ‌پهن سويا و گياهان ديگر که به سختى کنترل مى‌شوند از بنتازون استفاده مى‌شود. پس از گذشت ۲ تا ۷ روز از کاربرد بنتازون، علايم بافت‌مردگى و مرگ گياهان مشاهده مى‌شود. علت عمدهٔ مرگ آن ممانعت از فتوسنتز است. به‌نظر مى‌رسد که حرکت علف‌کش در گياه محدود بوده و براى اينکه گياه کاملاً بميرد بايستى به‌طور کامل توسط علف‌کش پوشيده شود، در غير اين‌صورت معمولاً جوانه‌هاى جديد شروع به رشد مى‌کنند. براى اينکه توسط آن بتوان طيف وسيعى از برگ‌پهن‌ها را از بين برد، آن را در مخزن با D-4,2 و آکيفلورفن مخلوط مى‌کنند.
   نام تجارى و کارخانهٔ سازندهٔ آن
بازاگران - کمپانى BASF
   ساختمان شيميائى
   شکل‌هاى موجود
- قابل سمپاشى به شکل محلول در آب :
۱. مايع محلول در آب به ميزان ۴۸/۰ کيلوگرم در ليتر (بازاگران)
   حرکت و نحوهٔ عمل علف‌کش در گياهان
بنتازون علف‌کشى است تماسى که به‌صورت پس از سبز شدن براى کنترل انتخابى بسيارى از برگ‌پهن‌ها و جنگل‌ها در غلات و حبوبات دانه‌درشت استفاده مى‌شود. کنترل مطلوب زمانى به‌دست مى‌آيد که علف‌هاى هرز کوچک بوده (در مرحلهٔ دو تا ده برگي) و در حال رشد سريع باشد. به‌منظور افزايش کنترل معمولاً به آن مواد خيس‌کننده يا مواد روغنى اضافه مى‌کنند. يک تا دو هفته پس از مصرف علايم اثر آن آشکار مى‌شود. مقاومت گياهان زراعى معمولاً بسيار بالا است. با وجود اين بر روى سويا، لوبيا و بادام زمينى برگ‌سوختگى رخ مى‌دهد، اندام‌هاى جديد توليد شده پس از مصرف سم طبيعى بوده و پتانسيل توليدى گياهان کاهش نمى‌يابد.
   واکنش در خاک
پنتازون در مقادير پس از سبز شدن در خاک فعاليتى ندارد. اين علف‌کش به‌وسيلهٔ ميکروب‌هاى خاک تجزيه شده و ظرف ۶ هفته به ميزان غير قابل شناسائى مى‌رسد.
   گياهان حساس به علف‌کش
برگ‌پهن‌ها و جنگل‌ها به بنتازون حساس هستند.
- علف‌هاى هرز برگ‌پهن يک‌ساله که توسط بنتازون کنترل مى‌شوند عبارتند از: آنودا، دودندان (Bidens dilosal)، توق، تاتوره، سلمه، کنف وحشي، انواع پيچک، خردل وحشي، تاجريزى خرفه، زلف پير، زلف پير بزرگ، سزبانيا (Sesbania vesicaria)، کيسه کشيش، علف هفت‌بند، آفتابگردان وحشى و گاوپنبه.
- علف‌هاى هرز چندساله‌اى که توسط بنتازون کنترل يا تضعيف مى‌شوند عبارتند از: تيرکمان آبي، سوليداگو، اويارسلام زرد، بارهنگ، الوکاريس (Eleocharis obtusa) و خارلته.
   مصارف اصلى
- به‌صورت پس از سبز شدن در سويا، ذرت مرغ، بادام زميني، لوبيا، نخود زراعي، نعناع و پونه (Menta spicata) تثبيت شده، استفاده مى‌شود.
- به‌صورت پس از سبز شدن در گياهان چمنى تثبيت شده (چمن بوآ، چمن فستوک، آگروستيس، پنجه مرغي، پاسپالوم (Paspalum notatoum)، علف چاودار، علف سنت‌آگوستين) براى کنترل اويارسلام زرد استفاده مى‌شود.
- براى کنترل خارلته و اويارسلام در گياهان زراعى ذکر شده (به‌استثناء برنج)، مقدار توصيه شده را دو قسمت کرده و با فاصلهٔ زمانى ۷ تا ۱۰ روز در گياهانى که در قسمت الف آمده استفاده مى‌کنيم.
- براى کنترل توق در مراحل انتهائى رشد سويا، ذرت و بادام زمينى استفاده مى‌شود. در گياهان بلند ساقه (تا ارتفاع ۶۰ سانتى‌متر) توق ممکن است به‌طور نسبى کنترل شود.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
وانگ‌یی , ارتقای تحصیلی , امام حسین , خلقت انسان , پایگاه دوم پلیس , بیست ونه خرداد , ناسا , تبریک مرادخانى به علیزاده براى دریافت جایزه موسیقى جهانى آسیا , آسمان آبی زمین پاک , مصرف الکل ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / سفره‌آرایی و تزیین غذا , بانک اطلاعاتی کتاب / سفر برگ , بانک اطلاعاتی فیلم / هفت هندوستانی - Seven Hindustani , بانک اطلاعاتی کتاب / چرا مردان گوش نمی‌دهند و زنان نمی‌توانند نقشه بخوانند , خانه و خانواده , آشپزی , خوراکهای متنوع / خوراک مرغ و لوبیا قرمز , بانک اطلاعاتی کتاب / علوم دوم دبستان , بانک اطلاعاتی کتاب / خواندنیهای ادب فارسی، یا، (هزار حکایت و اشارت): با اصلاحات و فهارس , بانک اطلاعاتی فیلم / مجلس رقص هیولا - MONSTER'S BALL , بانک اطلاعاتی کتاب / روان‌شناسی اجتماعی , بانک اطلاعاتی کتاب / سیندرلا ,

برخی منابع مهم خبری
jahaneghtesad.com روزنامه جهان اقتصاد , irdiplomacy.ir دیپلماسی ایرانی , asrekhodro.com عصر خودرو , fardanews.com فردا نیوز , fararu.com فرارو , banifilm.ir بانی فیلم , kayhan.ir روزنامه کیهان , iusnews.ir خبرنامه دانشجویان , vatanemrooz.ir روزنامه وطن امروز , kasbokarnews.ir روزنامه کسب و کار ,وبگردی
آنچه که ظریف می‌گوید نیاز به اثبات ندارد کافیست اخبار را دنبال کنید
آنچه که ظریف می‌گوید نیاز به اثبات ندارد کافیست اخبار را دنبال کنید - دلواپسان ۵ سال است که می‌گویند آمار قاچاق کالا دو برابر آمار اعلامی دولت و معادل ۲۵ میلیارد دلار است. این یعنی اگر هیچ پول_کثیف دیگری هم در کشور نباشد، سالانه ۲۵ میلیارد دلار پولشویی داریم. حالا چطور مدعی ظریف هستند که حرفش درباره پولشویی غلط است؟
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد - چرا خودرو سازان با وجود مشکلات عرضه بازهم پیش فروش می کنند؟
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
ظریف: در کشور پولشویی وجود دارد؛ همه مخالفان FATF صادق نیستند
ظریف: در کشور پولشویی وجود دارد؛ همه مخالفان FATF صادق نیستند - صحبت های دکتر ظریف در گفتگو با خبر آنلاین.
رونمایی از کوچ عجیب برخی مدیران به شستا
رونمایی از کوچ عجیب برخی مدیران به شستا - بررسی کوچ برخی مدیران شرکت سایپا به شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی.
اشراف متواضع!
اشراف متواضع! - افرادی هستند که در دروس زندگی میکنند اما ماشین زیر پایشان پراید است. افرادی که چند ده میلیون از جوجه‌مایه‌دارهای پدرریشو میگیرند که خوب تربیتشان کنند برای مدیر شدن در جمهوری اسلامی و بعد چند هفته در سال هم آنها را می‌برند اردوی جهادی تا از نزدیک ببینند فردا که به لطف جیب پدر در کنکور ترکاندند و مدرک معتبر گرفتند و مدیر شدند قرار است به چه بدبختهای مستضعفی که بخاطر پول نداشتن در آموزش و پرورش رایگان…
خود دانید و مملکت‌تان!
خود دانید و مملکت‌تان! - همه آفاق پر از فتنه و شر می بینم/ این جهان را پر از خوف و خطر می بینم/ دختران را همه جنگ است با مادر/ پسران را همه بدخواه پدر می بینم. او پس از خواندن شعر دستی به شانه وزیر می‌زند و می‌گوید: «خود دانید و مملکت‌تان!»
زاکانی: خطاهای برادر رئیس جمهور فاجعه است!
زاکانی: خطاهای برادر رئیس جمهور فاجعه است! - علیرضا زاکانی فعالی سیاسی مهمان برنامه«رو در رو» بود و در این برنامه واکنش تندی نسبت به حسین فریدون(برادر رئیس جمهور) نشان داد.
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز»
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز» - ماجرای تجاوز به آن ماری سلامه، بازیگر زن عرب سریال تلویزیونی صدا و سیمای ایران.
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا - «نورالدین پیرموذن» نماینده سابق اردبیل در مجلس شورای اسلامی که سالهاست در آمریکا زندگی می‌کند چند عکس از خود و همسر جدیدش را در اینستاگرام منتشر کرده است.