دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ / Monday, 17 December, 2018

تداخل‌های داروئی (۲)


   مواد معدنى اساسى
مادهٔ معدنى منابع اصلى ميزان مصرف مجاز در بالغان برحسب ميلى‌گرم خانم‌هاى حامله و شيرده علائم ناشى از کمبود
کلسيم فرآورده‌‌هاى شير، گوشت قرمز، تخم‌مرغ، ماهي، غلات مرد: ۱۲۰۰-۸۰۰ زن: ۱۲۰۰ ۱۲۰۰ تحليل و شکستگى استخوان‌ها، تتانى٭
فسفر فرآورده‌هاى شير، گوشت قرمز، تخم‌مرغ، غلات، ميوه‌هاى مغزدار مثل گردو ۱۲۰۰-۸۰۰ ۱۲۰۰ شايع نيست.
منيزيم مواد غذائى دريائي، سبزى‌ها، غلات ۳۵۰-۲۸۰ ۳۴۰ لرزش‌هاى عصبى عضلاني، نارسائى رشد
آهن گوشت قرمز، تخم‌مرغ، غلات، انواع لوبيا ۱۵-۱۰ ۳۰ خستگي، رنگ‌پريدگي، کم‌خونى
يد مواد غذائى دريائي، نمک‌هاى يددار، شير ۰/۱۵ ۰/۲۵-۰/۱۷۵ بزرگى غدهٔ تيروئيد
روى مواد غذائى دريائي، گوشت قرمز، ميوه‌هاى مغزدار مثل گردو، سبزيجات ۱۵-۱۲ ۱۹ ترميم نامطلوب زخم
مس جانوران صدف‌دار، ميوه‌هاى مغزدار مثل گردو، غلات، جگر ۳-۱/۵ ۳-۱/۵ شايع نيست.
کروم شير، گوشت قرمز، غلات ۰/۰۵ ۰/۰۵ بيمارى قند را بدتر مى‌کند.
سلينم گوشت قرمز، سبزى‌ها، غلات ۰/۰۷-۰/۰۵ ۰/۰۵ شايع نيست.
منگنز سبزى‌ها، غلات ۵-۲ ۵-۲ شايع نيست.
فلورايد سبزى‌ها، غلات، آب حاوى اين ماده به‌صورت مکمل ۴-۱/۵ ۴-۱/۵ پوسيدگى دندان
٭ خم شدن مچ دست و پا، لرزش و انقباضات عضلانى و تشنج که در اثر کاهش کلسيم خون به‌وجود مى‌آيد -م.
مأخذ: ميزان مجاز توصيه شدهٔ مواد غذائي، باتجديدنظر ۱۹۸۹، هيئت مواد غذائى و تغذيهٔ دانشکدهٔ ملى علوم- شوراء ملى تحقيق.
برخى از پزشکان برخلاف موازين اخلاقى يا به‌علت اطلاعات غلط آمپول ويتامين B۱۲ (که گاهى آمپول عصارهٔ جگر نيز خوانده مى‌‌شود) را به‌عنوان نيرو بخش براى بيماران خود تجويز مى‌کنند. تنها شرايطى که آمپول ويتامين B۱۲ براى اهداف درمانى ضرورت دارد، کم‌خونى وخيم است (به مبحث کم‌خونى ناشى از کمبود ويتامين B۱۲ مراجعه کنيد). اگر تشخيص اين اختلال خاص در شما داده نشده است، احتمالاً نيازى به آمپول ويتامين B۱۲ نداريد.
افسانهٔ ديگر در اين مورد مربوط به ويتامين‌هاى معروف به 'ويتامين‌هاى فشار روحي' است. اين ويتامين‌ها ترکيبات پر قدرتى هستند که معمولاً حاوى ويتامين‌هاى C، E و گروه B مى‌باشند. اين مواد اغلب به‌عنوان 'ويتامين‌هاى ويژهٔ افراد شاغل در امور حساس' مخصوصاً دانشجويان و مديران تجاري، مورد تبليغ قرار مى‌گيرند. اين ترکيبات ويژه کاملاً غيرضرورى هستند زيرا کليهٔ اين ويتامين‌ها به مقدار کافى در هر رژيم غذائى متعادل وجود دارند و به هيچ وجه گواهى مبنى بر اينکه اين مواد در افرادى که با فشارهاى روانى مواجه هستند، سودمند است، وجود ندارد.
على‌رغم ادعاها، ويتامين E زخم‌ها را بهبود نمى‌بخشند، پيرى را به تعويق نمى‌اندازد، اثرى در بيمارى قلبى ندارد و عملکرد جنسى را تقويب نمى‌کند. اين ويتامين مانند ويتامين C و بتاکاروتن داراى خاصيت ضد اکسيدکنندگى است، و ممکن است در پيشگيرى از سرطان نقش داشته باشد. با اين حال اين اثر نيز بايد در آينده به‌‌وضوح مشخص گردد.
در انتها به اين کلام هشداردهنده توجه کنيد: هرگز سعى نکنيد خود را به‌دليل آنچه کمبود ويتامين تصور مى‌کنيد، تحت درمان قرار دهيد، زيرا ممکن است تشخيص و درمان مناسب به تأخير افتد. همواره به پزشک مراجعه کنيد.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
مسابقات بسکتبال باشگاه‌های آسیا , کمک های خیرین , هنرمندان بیمار , تک الکترون , دیدار علیرضا کریمی با رهبر انقلاب , اعتصاب مهاجران , موفقیت استودیو گنبد کبود , گرد خاک , برترین آزادکار , خیس ,

مقالات پربیننده امروز
سیاسی , جهان / نفت و مذهب : نقطه تلاقی نومحافظه‌کاران و محافظه‌کاران ایدئولوژیک‌گرا , بانک اطلاعاتی کتاب / من زاپاتا بودم: چهار نمایشنامه , بانک اطلاعاتی کتاب / معرفت‌شناسی دو نظام فکری متعارض در اداره اقتصاد جامعه 'بازار / برنامه' و 'برنامه / بازار' , بانک اطلاعاتی کتاب / در محضر شیخ انصاری (ره): شرح خیارات: با استفاده از تقریرات درس حضرت آیه‌الله پایانی مدظله , شخصیت‌ها , فرهنگی و هنری , نویسنده / رشدیه تبریزی , بانک اطلاعاتی کتاب / 28 کتاب کنکور علوم انسانی: پرسش‌های چهارگزینه‌ای طبقه‌بندی شده‌ی (کنکور دانشگاههای دولتی و آزاد، آزمایشی سازمان سنجش، گزینه دو و گزینه‌های برتر) , بانک اطلاعاتی کتاب / لبخند با بزرگان: حکایتهای شیرین و خواندنی از بزرگان تاریخ و ادب فارسی , فرهنگی و هنری , موسیقی , موسیقی‌نواحی / آواها نواها و سازهای کرمان , بانک اطلاعاتی کتاب / معارف اسلامی 1 - 2 , بانک اطلاعاتی کتاب / نگین آفرینش: آشنایی با آداب و سنن زندگی پیامبر اعظم (ص) ,

برخی منابع مهم خبری
qudsonline.ir روزنامه قدس , ettelaat.com روزنامه اطلاعات , khabargozarisaba.ir خبرگزاری صبا , aftabeyazd.ir روزنامه آفتاب یزد , cinemapress.ir سینما پرس , asianews.ir روزنامه آسیا , piroozionline.ir روزنامه پیروزی , javanonline.ir جوان آنلاین , e-estekhdam.com ای استخدام , snn.ir دانشجو ,وبگردی
فساد همه گیر شده است، و اتفاقاً این یک مساله سیاسی است
فساد همه گیر شده است، و اتفاقاً این یک مساله سیاسی است - اما مساله سیاسی را نباید به مساله حاکمان تقلیل داد. مساله سیاسی است به این معنا، که آنچه به ما در سطح ملی، فرم بخشیده، نادرست است. چیزها در جای خود نیستند و روال غلط امور، همه چیز را و همه کس را به فساد کشانیده است. در این تفسیر سوم، چشم شما نه به حاکمان است نه به تک تک مردم. چشم شما به الگویی است که به امور فرم بخشیده است.
پاسپورتی که همه جا به آن توهین میشود
پاسپورتی که همه جا به آن توهین میشود - مدتی است که تب سرمایه‌گذاری در گرجستان شایع شده است و مردم برای خرید ملک یا راه اندازی یک کسب و کار عازم این کشور می‌شوند. در این میان چند اتفاق رخ داد. یکی این بود که تحریم‌های امریکا گریبان گیر ایران شد و به عقیده من این‌ها به نوعی بازخورد عملیات روانی ترامپ علیه ایران است و از سوی دیگر انتخابات اخیر گرجستان هم با پیروزی جریان راست تندرو این کشور به پایان رسید. وگرنه گرجستان اصلا کشوری نیست که قادر…
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
شبهای داغ مدیترانه !
شبهای داغ مدیترانه ! - «حسن کردمیهن» متهم آمریت حمله به سفارت عربستان به تازگی در کرج، مرکز استان البرز، رستوران راه انداخته است.
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی!
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی! - دو نفر از کسانی که همراه رئیس جمهور در سمنان حضور داشتند در هنگام سخنرانی روحانی رفتار غیر معمولی از خود نشان میدادند.
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما - ظهارات جنجالی لیلا بوشهری و شقایق دلشاد درباره فساد در سینما: چرا دایرکت میدم فالو نمیکنید؟ ساعت یک شب چرا باید زوایای صورت منو ببینن؟
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی!
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی! - بخشی دیگر از برنامه «من و شما» با حضور مسعود فراستی و برخورد توهین آمیز مجری رسانه ملی را می بینید که در رسانه ها باز نشر نشد.
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر - مریم مومن متولد دهه 70 می باشد و حضورش در بانوی عمارت اولین تجربه بازیگری است و به واسطه این سریال وارد دنیای بازیگری شده است . او در کلاس های تئاتر فعالیت داشته است .
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه - گروه تروریستی جیش العدل نخستین تصاویر از حمله به پاسگاه مرزی در میرجاوه ۱۴ مهر امسال را منتشر کرد؛
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».