دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ / Monday, 21 May, 2018

تداخل‌های داروئی (۲)


   مواد معدنى اساسى
مادهٔ معدنى منابع اصلى ميزان مصرف مجاز در بالغان برحسب ميلى‌گرم خانم‌هاى حامله و شيرده علائم ناشى از کمبود
کلسيم فرآورده‌‌هاى شير، گوشت قرمز، تخم‌مرغ، ماهي، غلات مرد: ۱۲۰۰-۸۰۰ زن: ۱۲۰۰ ۱۲۰۰ تحليل و شکستگى استخوان‌ها، تتانى٭
فسفر فرآورده‌هاى شير، گوشت قرمز، تخم‌مرغ، غلات، ميوه‌هاى مغزدار مثل گردو ۱۲۰۰-۸۰۰ ۱۲۰۰ شايع نيست.
منيزيم مواد غذائى دريائي، سبزى‌ها، غلات ۳۵۰-۲۸۰ ۳۴۰ لرزش‌هاى عصبى عضلاني، نارسائى رشد
آهن گوشت قرمز، تخم‌مرغ، غلات، انواع لوبيا ۱۵-۱۰ ۳۰ خستگي، رنگ‌پريدگي، کم‌خونى
يد مواد غذائى دريائي، نمک‌هاى يددار، شير ۰/۱۵ ۰/۲۵-۰/۱۷۵ بزرگى غدهٔ تيروئيد
روى مواد غذائى دريائي، گوشت قرمز، ميوه‌هاى مغزدار مثل گردو، سبزيجات ۱۵-۱۲ ۱۹ ترميم نامطلوب زخم
مس جانوران صدف‌دار، ميوه‌هاى مغزدار مثل گردو، غلات، جگر ۳-۱/۵ ۳-۱/۵ شايع نيست.
کروم شير، گوشت قرمز، غلات ۰/۰۵ ۰/۰۵ بيمارى قند را بدتر مى‌کند.
سلينم گوشت قرمز، سبزى‌ها، غلات ۰/۰۷-۰/۰۵ ۰/۰۵ شايع نيست.
منگنز سبزى‌ها، غلات ۵-۲ ۵-۲ شايع نيست.
فلورايد سبزى‌ها، غلات، آب حاوى اين ماده به‌صورت مکمل ۴-۱/۵ ۴-۱/۵ پوسيدگى دندان
٭ خم شدن مچ دست و پا، لرزش و انقباضات عضلانى و تشنج که در اثر کاهش کلسيم خون به‌وجود مى‌آيد -م.
مأخذ: ميزان مجاز توصيه شدهٔ مواد غذائي، باتجديدنظر ۱۹۸۹، هيئت مواد غذائى و تغذيهٔ دانشکدهٔ ملى علوم- شوراء ملى تحقيق.
برخى از پزشکان برخلاف موازين اخلاقى يا به‌علت اطلاعات غلط آمپول ويتامين B۱۲ (که گاهى آمپول عصارهٔ جگر نيز خوانده مى‌‌شود) را به‌عنوان نيرو بخش براى بيماران خود تجويز مى‌کنند. تنها شرايطى که آمپول ويتامين B۱۲ براى اهداف درمانى ضرورت دارد، کم‌خونى وخيم است (به مبحث کم‌خونى ناشى از کمبود ويتامين B۱۲ مراجعه کنيد). اگر تشخيص اين اختلال خاص در شما داده نشده است، احتمالاً نيازى به آمپول ويتامين B۱۲ نداريد.
افسانهٔ ديگر در اين مورد مربوط به ويتامين‌هاى معروف به 'ويتامين‌هاى فشار روحي' است. اين ويتامين‌ها ترکيبات پر قدرتى هستند که معمولاً حاوى ويتامين‌هاى C، E و گروه B مى‌باشند. اين مواد اغلب به‌عنوان 'ويتامين‌هاى ويژهٔ افراد شاغل در امور حساس' مخصوصاً دانشجويان و مديران تجاري، مورد تبليغ قرار مى‌گيرند. اين ترکيبات ويژه کاملاً غيرضرورى هستند زيرا کليهٔ اين ويتامين‌ها به مقدار کافى در هر رژيم غذائى متعادل وجود دارند و به هيچ وجه گواهى مبنى بر اينکه اين مواد در افرادى که با فشارهاى روانى مواجه هستند، سودمند است، وجود ندارد.
على‌رغم ادعاها، ويتامين E زخم‌ها را بهبود نمى‌بخشند، پيرى را به تعويق نمى‌اندازد، اثرى در بيمارى قلبى ندارد و عملکرد جنسى را تقويب نمى‌کند. اين ويتامين مانند ويتامين C و بتاکاروتن داراى خاصيت ضد اکسيدکنندگى است، و ممکن است در پيشگيرى از سرطان نقش داشته باشد. با اين حال اين اثر نيز بايد در آينده به‌‌وضوح مشخص گردد.
در انتها به اين کلام هشداردهنده توجه کنيد: هرگز سعى نکنيد خود را به‌دليل آنچه کمبود ويتامين تصور مى‌کنيد، تحت درمان قرار دهيد، زيرا ممکن است تشخيص و درمان مناسب به تأخير افتد. همواره به پزشک مراجعه کنيد.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
ممانعت از ورود هفت کشور به آمریکا , همایش تقدیر از صادرکنندگان برتر , دادگاه آمریکا , تعاونی‌ها , شیعیان عراق , دکترانوری , توافق اوباما و شی جینگ پینگ , علی هوشمندی , هاوکنگ , کارتون بامزی ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / آزمونهای مکاتبه‌ای رزمندگان: آزمون سوم: سوم انسانی: دفترچه سوال , بانک اطلاعاتی کتاب / Start With English , بانک اطلاعاتی کتاب / زبده الحقایق , بانک اطلاعاتی کتاب / True to life: English for adult learners: upper-intermediate: class book , بانک اطلاعاتی کتاب / راهنمای فعالیت‌های فردی و گروهی (کتاب کار) , بانک اطلاعاتی کتاب / مبانی طب کودکان نلسون , اقتصاد و بازرگانی , اقتصاد مالی , بورس / ضرورت حضور وزارت بازرگانی در سازمان بورس‌های کالایی , هنر , هنرهای تصویری و نمایشی , سینما / نگاهی به فیلم پاپیتال , فرهنگی و هنری , سینما , سینمای جهان / هستی و نیستی , فرهنگی و هنری , سینما , سینمای ایران / گفتار متن‌ فیلمی‌ که‌ هرگز پخش‌ نشد؛ شمس‌ جهان‌ آرا در شهر کوران‌ ,

برخی منابع مهم خبری
press.jamejamonline.ir روزنامه جام جم , irdiplomacy.ir دیپلماسی ایرانی , shahrvand-newspaper.ir روزنامه شهروند , sakhtafzarmag.com سخت افزار مگ , jamaran.ir جماران , shabakeh-mag.com مجله شبکه , qudsonline.ir روزنامه قدس , zoomit.ir زومیت , ebtekarnews.com روزنامه ابتکار , shahrefarda.ir شهرفردا ,وبگردی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!
ویدئو / مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال ایران
ویدئو / مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال ایران - مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال ایران با حضور اصحاب هنر و ورزش یکشنبه ۳۰ اردیبهشت در تالار وحدت برگزار شد. در این مراسم که با حضور بازیکنان و کادر فنی تیم ملی به همراه اعضای هیات رییسه فدراسیون فوتبال انجام شد، از سرود رسمی تیم ملی ایران رونمایی گردید.
ویدئو / دیدار ملی‌پوشان فوتبال ایران با روحانی
ویدئو / دیدار ملی‌پوشان فوتبال ایران با روحانی - رئیس جمهور در دیدار با ملی‌پوشام فوتبال ایران از بازیکنان و کادر فنی تقدیر کرد. در این مراسم پیراهن شماره ۱۲ تیم ملی فوتبال کشورمان به حسن روحانی اهدا شد.
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور! - حمله ور شدن ماموران سد معبر شهرداری به ماموران راهنمایی رانندگی
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه - شرور سطح یک که در آخرین اقدام خود یکی از دوستانش را در منطقه ولنجک به قتل رسانده بود؛ در ۵۰۰ متری مرز ترکیه دستگیر شد.
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز!
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز! - ریزش ناگهانی کوه که توسط مسافران به ثبت رسیده است...!
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد - قبل از شروع بازی تیم‌های پرسپولیس و الجزیره یکی از بازیگران سینما کشورمان قصد داشت به همراه همسرش وارد ورزشگاه آزادی شوند که این دو نفر توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از صحبت های خسرو معتضد، مورخ را می شنوید که نتیجه تحقیقاتش را درباره مومیایی پیدا شده در حرم حضرت عبدالعظیم بیان می کند.
پهلوانان این روزهای ما
پهلوانان این روزهای ما - تصویری زننده و به شدت ناراحت کننده بر جا مانده از مسابقه انتخابی تیم ملی کشتی ایران که به کتک کاری و جنجال کشید. خانواده عبدولی باز هم پای ثابت این درگیری بود که چهره ورزش پهلوانی ایران را تیره کرد
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان - در این ویدئو تشویق اصغر فرهادی و پنه لوپه کروز، خاویر باردم و دیگر عوامل فیلم «همه میﺩﺍنند» در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان را مشاهده می‌کنید.
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم - عوامل فیلم «به وقت شام» روز گذشته با حضور عجیب و رعب آور در پردیس سینمایی کوروش مردم را وحشت زده کردند. در این حرکت تبلیغاتی بازیگران نقش داعش، با گریم و پوشش داعشی ها، سوار بر اسب راهی پردیس سینمایی کوروش شدند و با حضور در مرکز خرید و فودکورت مجموعه، رفتارهای عجیبی نشان دادند که باعث وحشت و اعتراض مردم شد.
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم - این گزارش حاوی تصاویری از بزرگترین مرکز فروش و مصرف مواد مخدر در جنوب شرق تهران است که مخفیانه ضبط شده‌است.
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم - متاسفانه طی یک ماه گذشته دستکم سه نوبت و هر نوبت دستکم 30 اسب باربر متعلق به کولبران در جنگل میرآباد شهرستان اشنویه با شلیک گلوله از پای درآمده‌اند.
سید احمد خمینی معمم شد
سید احمد خمینی معمم شد - سید احمد خمینی فرزند آیت‌الله سید حسن خمینی در حضور جمعی از علما و پدر و پدربزرگ خود در حسینیه جماران معمم شد.
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی!
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی! - امروز عکسی از 5 تماشاگر بازی روز گذشته در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد 5 دختر جوان با گریم‌های عجیب و حرفه‌ای خودشان را به عنوان پسر جا زده و وارد ورزشگاه شده‌اند.
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت - از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!