جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ / Friday, 22 June, 2018

تومورهای مثانه


دو نوع تومور کليه وجود دارد که هر دو بدخيم هستند. تومور ويلمز (Wilms tumor)، سرطانى است که تقريباً هميشه کودکان زير پنج سال را مبتلا مى‌کند. اين سرطان به‌شکل يک تودهٔ سفت در شکم ظاهر مى‌شود و اغلب با کم‌خونى و کاهش وزن همراه است. برداشتن تومور از طريق جراحى و سپس انجام شيمى‌درمانى تنها راه درمان است.
شايع‌ترين تومور بدخيم در بزرگسالان هيپرنفروما (Hypernephroma)، است. اين تومور معمولاً از محيط کيه شروع مى‌شود و به‌تدريج به سمت داخل رشد مى‌کند و جايگزين جسم کليه مى‌شود. تظاهر شايع اين بيمارى وجود خون در ادرار است. اغلب کاهش وزن، تب، تهوع، استفراغ و گاهى درد خفيف شکمى بروز مى‌کند.
هيپرنفروما از طريق پرتونگاري، امواج ماوراء صوت (اولتراسوند)، و تصويرسازى کامپيوترى (CAT scan)، از کليه، تشخيص داده مى‌شود. درمان توسط برداشتن تومور از طريق جراحى و سپس پرتودرماى و احتمالاً شيمى‌درمانى براى از بين بردن سلول‌هاى سرطانى باقى‌مانده، انجام مى‌شود.
   تومورهاى مثانه
تومورهاى مثانه مانند تومورهاى ديگر ممکن است خوش‌خيم يا بدخيم باشد. اگر اين تومورها نزديک محل ورود حالب به مثانه بروز کنند، ممکن است کليه را مسدود نمايند و باعث درد و تورم کليه (هيدرونفروز) شوند. اگر اين تومور نزديک محل خروج پيشابراه ايجاد شود باعث اشکال در دفع ادرار مى‌‌گردد. با وجود اين شايع‌ترين علامت خونريزى بدون درد در ادرار (خون ادراري) است. تکرر ادرار و دفع دردناک ادرار همراه با علائمى که کاملاً مشابه علائم التهاب مثانه است نيز ممکن است بروز کند (به مبحث التهاب مثانه مراجعه کنيد).
هرگاه دچار علائم ادرارى به‌ويژه خون ادرارى شديد بايد به پزشک مراجعه کنيد. اگر گمان برود که تومورى موجود است، احتمالاً براى شما پرتونگارى و سيستوسکوپى (روشى که در آن يک لولهٔ باريک به‌داخل مثانه هدايت مى‌شود تا جدار آن از داخل و به‌طور مستقيم معاينه شود) انجام مى‌شود. سپس در صورت لزوم براى تعيين نوع تومور نمونه‌بردارى مى‌گردد.
   درمان
تومورهاى مثانه را ممکن است به‌وسيلهٔ سوزاندن از طريق سيستوسکوپ از بين برد. اين روش به تخريب از طريق جرقهٔ الکتريکى (fulguration)، معروف است. اگر تومور بدخيم يا گسترده است، ممکن است برداشتن بخشى از مثانه يا تمام آن ضرورى باشد. در مورد اخير حالب بايد از طريق ايجاد سوراخى در جدار شکم به بيرون و به‌داخل يک کيسه، يا 'مثانهٔ خارجي' هدايت شود. اين کيسه بايد به‌طور متناوب تخليه گردد. اين عمل نسبتاً ساده است و معمولاً مشکلات اندکى ايجاد مى‌کند.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
المپیاد دانش آموزی , محورهای ارتباطی , 4 شنبه آخر سال , کودک و مدرسه , کاهش پذیرش , شرکت آبفای فارس , برنج و شکر , مرکز مشاوره , یات وحش , سرهنگ یوسفوند ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / روح روشن‌گری , اقتصاد و بازرگانی , اقتصاد نظری , جغرافیای اقتصادی / انقلاب انگلستان , بانک اطلاعاتی کتاب / گنجینه سوالات طبقه‌بندی شده نوین تعلیمات اجتماعی کلاس پنجم ابتدایی: شامل سوالات طبقه‌بندی شده بر اساس موضوعات کتاب درسی ... , بانک اطلاعاتی کتاب / طراحان آموزش مفاهیم: عربی پیش‌دانشگاهی , بانک اطلاعاتی کتاب / مفاتیح‌الجنان , بانک اطلاعاتی کتاب / چهره درخشان حسین‌بن علی (ع) , شخصیت‌ها , فرهنگی و هنری , شاعر / محمد شوکت بخاری , بانک اطلاعاتی کتاب / آموزش الفبا: اولین کتاب الفبای برچسبی من , بانک اطلاعاتی کتاب / ایران باستان: استان فارس , بانک اطلاعاتی کتاب / بانک تست دیفرانسیل و انتگرال و ریاضیات پایه ,

برخی منابع مهم خبری
siasatrooz.ir روزنامه سیاست روز , resalat-news.com روزنامه رسالت , tejarat.donya-e-eqtesad.com تجارت فردا , zamandaily.ir روزنامه زمان , farspage.com ویژه‌نامه , eghtesadonline.com اقتصاد آنلاین , armandaily.ir روزنامه آرمان , pana.ir خبرگزاری پانا , caffecinema.com کافه سینما , baharnews.ir بهارنیوز ,وبگردی
فیلم |  بالاخره کار بانک‌ها ربا هست یا نیست؟ | ۴۰سال است تکلیفمان را با ربا معلوم نکرده‌ایم
فیلم | بالاخره کار بانک‌ها ربا هست یا نیست؟ | ۴۰سال است تکلیفمان را با ربا معلوم نکرده‌ایم - فیلم - دکتر حمید ابوطالبی مشاور سیاسی رئیس جمهور در کافه خبر با انتقاد از اینکه در 40 سال گذشته بسیاری از مسایل مهم را تعیین تکلیف نکرده ایم می گوید: این گونه جامعه دچار سردرگمی و به سمت گناه یا بزهکاری و یا توافق بر سر گناه سوق پیدا می کند. صحبت های او را در ویدئوی زیر ببینید و بشنوید.
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال - جواد یساری پس از ۴۰ سال با خواندن در فیلم «دشمن زن» دوباره به عرصه هنر بازگشت.این گزارش توسط تماشا تهیه و منتشر شده است. منبع
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان !
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان ! - لازم است ذکر شود جنبش عدالتخواه دانشجویی در صورت ادامه تعلل دستگاه‌های مربوطه در تخلیه ملک بیت‌المال، حق اقدامات انقلابی را برای اجبار فرد نامبرده به تخلیه ویلای لواسان، برای خود محفوظ می‌داند.
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر - امام جمعه اهل سنت ایرانشهر : در ماه رمضان به ۴۱ دختر تجاوز شده که از این میان فقط ۳ دختر شکایت کرده اند.
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!