یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ / Sunday, 20 January, 2019

تومورهای مثانه


دو نوع تومور کليه وجود دارد که هر دو بدخيم هستند. تومور ويلمز (Wilms tumor)، سرطانى است که تقريباً هميشه کودکان زير پنج سال را مبتلا مى‌کند. اين سرطان به‌شکل يک تودهٔ سفت در شکم ظاهر مى‌شود و اغلب با کم‌خونى و کاهش وزن همراه است. برداشتن تومور از طريق جراحى و سپس انجام شيمى‌درمانى تنها راه درمان است.
شايع‌ترين تومور بدخيم در بزرگسالان هيپرنفروما (Hypernephroma)، است. اين تومور معمولاً از محيط کيه شروع مى‌شود و به‌تدريج به سمت داخل رشد مى‌کند و جايگزين جسم کليه مى‌شود. تظاهر شايع اين بيمارى وجود خون در ادرار است. اغلب کاهش وزن، تب، تهوع، استفراغ و گاهى درد خفيف شکمى بروز مى‌کند.
هيپرنفروما از طريق پرتونگاري، امواج ماوراء صوت (اولتراسوند)، و تصويرسازى کامپيوترى (CAT scan)، از کليه، تشخيص داده مى‌شود. درمان توسط برداشتن تومور از طريق جراحى و سپس پرتودرماى و احتمالاً شيمى‌درمانى براى از بين بردن سلول‌هاى سرطانى باقى‌مانده، انجام مى‌شود.
   تومورهاى مثانه
تومورهاى مثانه مانند تومورهاى ديگر ممکن است خوش‌خيم يا بدخيم باشد. اگر اين تومورها نزديک محل ورود حالب به مثانه بروز کنند، ممکن است کليه را مسدود نمايند و باعث درد و تورم کليه (هيدرونفروز) شوند. اگر اين تومور نزديک محل خروج پيشابراه ايجاد شود باعث اشکال در دفع ادرار مى‌‌گردد. با وجود اين شايع‌ترين علامت خونريزى بدون درد در ادرار (خون ادراري) است. تکرر ادرار و دفع دردناک ادرار همراه با علائمى که کاملاً مشابه علائم التهاب مثانه است نيز ممکن است بروز کند (به مبحث التهاب مثانه مراجعه کنيد).
هرگاه دچار علائم ادرارى به‌ويژه خون ادرارى شديد بايد به پزشک مراجعه کنيد. اگر گمان برود که تومورى موجود است، احتمالاً براى شما پرتونگارى و سيستوسکوپى (روشى که در آن يک لولهٔ باريک به‌داخل مثانه هدايت مى‌شود تا جدار آن از داخل و به‌طور مستقيم معاينه شود) انجام مى‌شود. سپس در صورت لزوم براى تعيين نوع تومور نمونه‌بردارى مى‌گردد.
   درمان
تومورهاى مثانه را ممکن است به‌وسيلهٔ سوزاندن از طريق سيستوسکوپ از بين برد. اين روش به تخريب از طريق جرقهٔ الکتريکى (fulguration)، معروف است. اگر تومور بدخيم يا گسترده است، ممکن است برداشتن بخشى از مثانه يا تمام آن ضرورى باشد. در مورد اخير حالب بايد از طريق ايجاد سوراخى در جدار شکم به بيرون و به‌داخل يک کيسه، يا 'مثانهٔ خارجي' هدايت شود. اين کيسه بايد به‌طور متناوب تخليه گردد. اين عمل نسبتاً ساده است و معمولاً مشکلات اندکى ايجاد مى‌کند.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
رحمت الله مهابادی , معافیت , مربیان کروات , تیته سرمربی برزیل , علی دهکردی , موافقت رهبری با توافق هسته ای , بابائی , صدق روحی , بیانکی , رحیم نوروزی ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / زانو درد, یا, کندرو مالاسی , بانک اطلاعاتی کتاب / راهنمای نگهداری سنجاب , بهداشت و درمان , بهداشت فردی و عمومی , بهداشت و زیبائی / تاریخچه آرایش , بانک اطلاعاتی کتاب / اسرار دندانپزشکی , بانک اطلاعاتی کتاب / شرق‌شناسی , بانک اطلاعاتی کتاب / اصول حسابداری: بخش اول , بانک اطلاعاتی کتاب / فکر کن، رنگ کن , بانک اطلاعاتی کتاب / بازی در باغ , بانک اطلاعاتی کتاب / کتاب کار و خودآزمون هدفدار علوم: سال اول راهنمایی , بانک اطلاعاتی کتاب / قواعد فقه مدنی ,

برخی منابع مهم خبری
gsm.ir جی اس ام , home.abrarnews.com روزنامه ابرار , farsnews.ir خبرگزاری فارس , hemayatonline.ir روزنامه حمایت , caffecinema.com کافه سینما , aftabeyazd.ir روزنامه آفتاب یزد , kasbokarnews.ir روزنامه کسب و کار , emtiazdaily.ir روزنامه امتیاز , ibna.ir خبرگزاری کتاب ایران , siasatrooz.ir روزنامه سیاست روز ,وبگردی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.