چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ / Wednesday, 19 December, 2018

بیماری فیبروکیستیک


   وجود توده در پستان
بسيارى از خانم‌ها هنگام يافتن توده‌اى در پستان خود شديداً مى‌ترسند و تصور مى‌کنند دچار سرطان شده‌اند. برخى با هيجان از پيگيرى مسئله بيم دارند تا مبادا پزشک وجود سرطان را تائيد کند. به همين جهت در اينجا تأکيد مى‌شود که اکثر (بيش از چهارپنجم) توده‌هاى پستانى سرطانى نيستند. پنج نوع شايع توده‌هاى پستانى عبارتند از: ليپوم، نکروز چربي٭، عفونت‌ها، فيبرآدنوم و بيمارى کيستي.
٭ تغيير شکل بافتى که نشانگر مرگ سلولى است. در نکروز چربى بافت چربى جايگزين سلول‌هاى اصلى مى‌شود -م.
   ليپوم‌‌ها
توده‌هاى نرم، بدون درد، متحرک از جنس چربى هستند که معمولاً در پستان‌ها و ساير نقاط بدن زنان مسن بروز مى‌کنند. رشد اين توده‌ها آرام است و پيامد بدى ندارند، مگر آنکه بزرگ شوند و درمان آنها از نظر زيبائى ضرورت يابد.
   نکروز چربى
اين توده‌ها معمولاً در زنان مسن و زنانى که پستان بزرگى دارند ايجاد مى‌شوند و اغلب واکنشى به ضربه يا کوفتگى در پستان هستند. اين آسيب‌ها باعث مى‌شوند که بافت چربى پستان يک تودهٔ گرد و بدون درد پديد آورد که معمولاً بعد از مدتى ناپديد مى‌شود.
   فيبروآدنوم‌ها
تومورى خوش‌خيم با منشاء بافت پوششى غده‌اى (آدنوم) که داراى عناصر از بافت همبند ليفى (فيبرو) است -م.
توده‌هائى کوچک، سخت، متحرک و با قوام لاستيکى هستند که معمولاً در زنان جوان ايجاد مى‌شوند. در خانم‌هاى سياه‌پوست شايع‌تر هستند. اين تود‌ه‌ها را مى‌توان به‌وسيلهٔ ماموگرافى (نوعى پرتونگارى از پستان) با اطمينان از سرطان تشخيص داد. اينها اغلب به‌وسيلهٔ عمل جراحى برداشته مى‌شوند و عود نمى‌کنند.
   عفونت‌هاى پستان
ورود باکترى از نوک پستان و ايجاد آبسه‌هاى کوچک در مجارى شيرى موجود در زير آن تا حدى شايع است. اين ضايعات دردناک، حساس و گاهى قرمز هستند. تخليهٔ عفونت به غدد لنفاوى زير بغل ممکن است باعث تورم و حساسيت آنها شود. عفونت پستان در زنان شيرده نيز ايجاد مى‌شود. درمان رايج اين عفونت‌ها آنتى‌بيوتيک و مسکن است. در موارد نادر آبسه بايد از طريق جراحى تخليه شود. براى جلوگيرى از عفونت هنگام شيردهى پستان‌هاى خود را تميز و خشک نگه داريد. در صورتى‌که نوک پستان شما مستعد ترک خوردن است از پترولاتوم٭ استفاده کنيد.
٭ مخلوطى از هيدروکربن‌هاى نيمه جامد که از نفت گرفته مى‌شود و به‌عنوان مادهٔ زمينه‌اى در پمادها مورد استفاده قرار مى‌گيرد -م.
   بيمارى فيبروکيستيک
اين عارضه شايع‌ترين بيمارى پستان در زنان ميانسال است. بيمارى فيبروکيستيک با ايجاد کيست‌هاى پر از مايع که از مجارى شيرى منشاء گرفته‌اند، مشخص مى‌شود. به‌نظر مى‌رسد که محرک اين بيمارى استروژن باشد، زيرا معمولاً با يائسگى برطرف مى‌شود. اين کيست‌ها ممکن است قبل از قاعدگى بزرگ و دردناک شوند و بعد از قاعدگى فروکش کنند. در بيماران مبتلا به اين کيست‌ها احتمال ايجاد سرطان ۲ تا ۵ برابر افراد عادى است. بنابراين در اين خانم‌ها معاينهٔ منظم پستان و ماموگرافى اهميت ويژه‌اى دارد.
   درمان
معمولاً درمان خاصى لازم نيست. شواهدى وجود دارد که حذف مواد حاوى متيل گزانتين از غذاى روزانه ممکن است به کاهش شدت بيمارى کمک کند. اين مواد شامل قهوه، چاي، کولاها، و شکلات هستند. مصرف روزانهٔ ۶۰۰ تا ۸۰۰ واحد ويتامين E نيز ممکن است هنگامى که بيمارى ايجاد مشکل کرده است مفيد باشد. قرص‌هاى پيشگيرى از حاملگى در کاهش شدت بيمارى مؤثر هستند. در اين زمينه با پزشک مشورت کنيد. برخلاف اعتقاد عموم به‌نظر نمى‌رسد که آسپيرين اين بيمارى را تشديد کند.
   هشدار
منظور از توصيف موارد خوش‌خيم بيمارى‌هاى پستان، تشريح ماهيت اکثر توده‌هاى پستانى است. اين به آن معنى نيست که شما را تشويق به خود تشخيصى کنيم. اگر توده‌اى در پستان خود احساس کرديد که بعد از قاعدگى برطرف نشد، هرچه زودتر با پزشک مشورت کنيد تا از نظرات حرفه‌اى او در مورد ماهيت اين توده و اقدامات لازم مطلع شويد.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
نسخه الکترونیک , شرکت ترکیه ای , مضحکه شبیه قتل , ناباروری مردان , جهاد دانشگاهی هنر , باطل شدن پروازها , هتل قصر , قرائت کیفر خواست , عزای عمومی , معلولیت ,

مقالات پربیننده امروز
اجتماعی , جوانان , ازدواج / در ازدواج شما جز کدام گروه هستید؟ , بانک اطلاعاتی کتاب / سوالات امتحانی طبقه‌بندی شده زبان فارسی (3) (رشته ریاضی و تجربی) همراه با پاسخ تشریحی , بانک اطلاعاتی کتاب / آموزش ایمنی در خیابان , بانک اطلاعاتی کتاب / Islamic Laws , بانک اطلاعاتی کتاب / تاریخ ایوبیان (مفرج الکروب فی اخبار بنی ایوب) (590 ـ 614 هـق) , بانک اطلاعاتی کتاب / فرهنگ همراه پیشرو آریان‌پور: انگلیسی - فارسی , بانک اطلاعاتی گردشگری / مسجد قطبیه ، اصفهان , بانک اطلاعاتی کتاب / ره‌توشه راهیان نور: ویژه بوستان ولایت (جوانان) , بانک اطلاعاتی کتاب / نام‌ها و لقب‌های فاطمه زهرا (ع) , بانک اطلاعاتی کتاب / Tiny talk 3B: reader ,

برخی منابع مهم خبری
plus.ir تی وی پلاس , musiceiranian.ir موسیقی ایرانیان , ilna.ir ایلنا , parsine.com پارسینه , vista.ir وبگردی , entekhab.ir انتخاب , didarnews.ir دیدارنیوز , aparat.com آپارات , armandaily.ir روزنامه آرمان , asianews.ir روزنامه آسیا ,وبگردی
تهدیدهای ناتمام نماینده سراوان علیه وزیر اقتصاد و گمرک
تهدیدهای ناتمام نماینده سراوان علیه وزیر اقتصاد و گمرک - فیلمبردای یک نماینده مجلس از جلسه غیرعلنی امروز درباره فیلم منتشر شده از بحث نماینده مجلس با یک کارمند و انتشار آن!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
(ویدیو) بدرفتاری با مهاجران افغان در مرز ایران
(ویدیو) بدرفتاری با مهاجران افغان در مرز ایران - بدرفتاری با هر شخصی در هر جایگاهی پسندیده نیست و باعث واکنش‌های منفی و ناراحتی میشود. ویدئویی در فضای مجازی در حال پخش شدن است که در آن با چند مهاجر افغان برخورد نامناسبی صورت می‌گیرد و باعث خشم و ناراحتی کاربران شده است.
توهین زشت رئیس بیمارستان آمل به بیمار تالاسمی
توهین زشت رئیس بیمارستان آمل به بیمار تالاسمی - به دنبال عدم رعایت اخلاق پزشکی در برخورد با یک بیمار در بیمارستان آمل، رئیس این بیمارستان برکنار شد.
فحاشی و رفتار زشت نماینده مجلس سراوان
فحاشی و رفتار زشت نماینده مجلس سراوان - نماینده سراوان در مجلس، مواجهه از بالا به پایین او با یک کارمند، نحوه واکنش مردم به یک مسوول احتمالا رده بالا در پاسخ به فحاشی های رکیک او..
پاسپورتی که همه جا به آن توهین میشود
پاسپورتی که همه جا به آن توهین میشود - مدتی است که تب سرمایه‌گذاری در گرجستان شایع شده است و مردم برای خرید ملک یا راه اندازی یک کسب و کار عازم این کشور می‌شوند. در این میان چند اتفاق رخ داد. یکی این بود که تحریم‌های امریکا گریبان گیر ایران شد و به عقیده من این‌ها به نوعی بازخورد عملیات روانی ترامپ علیه ایران است و از سوی دیگر انتخابات اخیر گرجستان هم با پیروزی جریان راست تندرو این کشور به پایان رسید. وگرنه گرجستان اصلا کشوری نیست که قادر…
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی!
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی! - دو نفر از کسانی که همراه رئیس جمهور در سمنان حضور داشتند در هنگام سخنرانی روحانی رفتار غیر معمولی از خود نشان میدادند.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.