جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ / Friday, 22 June, 2018

بیماری لایم (Lyme)


بيمارى لايم توسط باکترى‌هاى کوچکى به شکل مارپيچ (اسپيروکت‌ها) به نام بورليا بورگ دورفرى که از راه نيش کنهٔ گوزن انتقال مى‌يابد، ايجاد مى‌شود. بيمارى لايم مانند سيفليس 'مقلّد بزرگ' لقب گرفته است زيرا در زمان‌هاى مختلف مى‌تواند از بيمارى‌هاى متعددى که يکى از آنها التهاب مفصلى است، تقليد کند. نام اين بيمارى از لايم، کانکتيکات (ناحيه‌اى در آمريکا -م)، يعنى محلى که اولين بار بيمارى در سال ۱۹۷۵ در آنجا شناسائى شده گرفته شده است. در واقع اين بيمارى سال‌هاى بسيارى در استراليا، آفريقا و اروپا شناخته شده بود و احتمالاً از اروپا به اين کشور (آمريکا) وارد شده است.
اولين تظاهر بيمارى لايم يک جوش کوچک قرمز در محل گزش کنه است. اين ضايعهٔ ابتدائى ممکن است گسترش يابد و يک ضايعهٔ پوستى گرد با مرکز روشن شبيه چشم گاو که اندازهٔ آن از يک سکهٔ ده سنتى تا قطر چند اينچ متغير است، ايجاد کند. اگر چند نقطهٔ گزش وجود داشته باشد، ضايعات چشم گاوى متعددى ايجاد مى‌شود. اين بثورات جلدى معمولاً با علائمى شبيه آنفلوانزا مثل سردرد، خشکى گردن، درد عضلانى و خستگى همراه است.
اگر اين بيمارى با آنتى‌بيوتيک درمان نشود، حدود نيمى از مبتلايان به بيمارى لايم دچار التهاب مفصلى مى‌‌شوند که اغلب شبيه التهاب مفصلى روماتوئيد است. در اين بيمارى به‌ويژه مفاصل زانو درگير مى‌شوند. درد و تورم متناوب مى‌تواند سال‌ها طول بکشد. علائم عصبى شبيه بيمارى تصلب متعدد (M.S)، مثل ضعف خفيف، از دست دادن حس درد، و از دست دادن تعادل عضلاني، ممکن است بروز کنند. در تعدادى از افراد سرگيجه، تنگى نفس، و ضربان قلب نامنظم نيز ايجاد مى‌‌شود.
تشخيص بيمارى لايم ممکن است دشوار باشد، زيرا در همهٔ مبتلايان به اين عفونت ضايعهٔ جلدى ايجاد نمى‌شود و علائم اوليهٔ شبيه آنفلوانزا ممکن است با ساير بيمارى‌ها اشتباه شود. آزمايش‌هاى خونى اختصاصى معمولاً تا چند هفته بعد از ظهور ضايعهٔ جلدى مثبت نمى‌شوند. يافتن کنه و نيش آن نشانه‌هاى قابل اعتمادى براى ضرورت شروع درمان هستند.
   درمان
بيمارى لايم خوشبختانه در صورت تشخيص داده شدن نسبتاً به آسانى درمان مى‌شود. با وجود اين بهترين درمان پيشگيرى است. کنهٔ گوزن (ايکسودز داميني) در طول ساحل شرقى از نيوهمپشاير تا شمال کاليفرنيا، و در مينه‌سوتا و ويسکونسين، يافت مى‌شود. در ساحل اقيانوس آرام اين بيمارى توسط خويشاوند نزديک آن يعنى کنهٔ ايکسودز پاسيفيکوس انتقال مى‌يابد. اينها کنه‌هايى کوچکى هستند که قطر آنها تنها يک هشتم اينچ است. اين کنه‌ها از اوايل بهار تا اواخر تابستان فعال هستند. بعد از بازگشتن از جنگل بايد خود را به‌دقت بازرسى کنيد و هر کنه‌اى را با ملايمت و توسط موچين از خود دور کنيد. مراقب باشيد که بدن کنه را فشار ندهيد. روى محل گزش يک مادهٔ ضدعفونى‌کننده مثل الکل بماليد و کنه را درون يک ظرف شيشه‌اى نگهدارى کنيد تا در صورت بروز علائم بيمارى لايم براى شناسائى مورد استفاده قرار گيرد. در صورت يافتن اين کنه‌ها نگران نشويد، زيرا آنها براى انتقال اسپيروکت به دو يا سه روز تغذيه نياز دارند، ولى نسبت به علائم به‌ويژه علامت ضايعهٔ جلدى چشم گاوى هوشيار باشيد.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
المپیاد دانش آموزی , محورهای ارتباطی , 4 شنبه آخر سال , کودک و مدرسه , کاهش پذیرش , شرکت آبفای فارس , برنج و شکر , مرکز مشاوره , یات وحش , سرهنگ یوسفوند ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / روح روشن‌گری , اقتصاد و بازرگانی , اقتصاد نظری , جغرافیای اقتصادی / انقلاب انگلستان , بانک اطلاعاتی کتاب / گنجینه سوالات طبقه‌بندی شده نوین تعلیمات اجتماعی کلاس پنجم ابتدایی: شامل سوالات طبقه‌بندی شده بر اساس موضوعات کتاب درسی ... , بانک اطلاعاتی کتاب / طراحان آموزش مفاهیم: عربی پیش‌دانشگاهی , بانک اطلاعاتی کتاب / مفاتیح‌الجنان , بانک اطلاعاتی کتاب / چهره درخشان حسین‌بن علی (ع) , شخصیت‌ها , فرهنگی و هنری , شاعر / محمد شوکت بخاری , بانک اطلاعاتی کتاب / آموزش الفبا: اولین کتاب الفبای برچسبی من , بانک اطلاعاتی کتاب / ایران باستان: استان فارس , بانک اطلاعاتی کتاب / بانک تست دیفرانسیل و انتگرال و ریاضیات پایه ,

برخی منابع مهم خبری
siasatrooz.ir روزنامه سیاست روز , resalat-news.com روزنامه رسالت , tejarat.donya-e-eqtesad.com تجارت فردا , zamandaily.ir روزنامه زمان , farspage.com ویژه‌نامه , eghtesadonline.com اقتصاد آنلاین , armandaily.ir روزنامه آرمان , pana.ir خبرگزاری پانا , caffecinema.com کافه سینما , baharnews.ir بهارنیوز ,وبگردی
فیلم |  بالاخره کار بانک‌ها ربا هست یا نیست؟ | ۴۰سال است تکلیفمان را با ربا معلوم نکرده‌ایم
فیلم | بالاخره کار بانک‌ها ربا هست یا نیست؟ | ۴۰سال است تکلیفمان را با ربا معلوم نکرده‌ایم - فیلم - دکتر حمید ابوطالبی مشاور سیاسی رئیس جمهور در کافه خبر با انتقاد از اینکه در 40 سال گذشته بسیاری از مسایل مهم را تعیین تکلیف نکرده ایم می گوید: این گونه جامعه دچار سردرگمی و به سمت گناه یا بزهکاری و یا توافق بر سر گناه سوق پیدا می کند. صحبت های او را در ویدئوی زیر ببینید و بشنوید.
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال - جواد یساری پس از ۴۰ سال با خواندن در فیلم «دشمن زن» دوباره به عرصه هنر بازگشت.این گزارش توسط تماشا تهیه و منتشر شده است. منبع
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان !
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان ! - لازم است ذکر شود جنبش عدالتخواه دانشجویی در صورت ادامه تعلل دستگاه‌های مربوطه در تخلیه ملک بیت‌المال، حق اقدامات انقلابی را برای اجبار فرد نامبرده به تخلیه ویلای لواسان، برای خود محفوظ می‌داند.
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر - امام جمعه اهل سنت ایرانشهر : در ماه رمضان به ۴۱ دختر تجاوز شده که از این میان فقط ۳ دختر شکایت کرده اند.
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!