جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ / Friday, 18 January, 2019

بیماری لایم (Lyme)


بيمارى لايم توسط باکترى‌هاى کوچکى به شکل مارپيچ (اسپيروکت‌ها) به نام بورليا بورگ دورفرى که از راه نيش کنهٔ گوزن انتقال مى‌يابد، ايجاد مى‌شود. بيمارى لايم مانند سيفليس 'مقلّد بزرگ' لقب گرفته است زيرا در زمان‌هاى مختلف مى‌تواند از بيمارى‌هاى متعددى که يکى از آنها التهاب مفصلى است، تقليد کند. نام اين بيمارى از لايم، کانکتيکات (ناحيه‌اى در آمريکا -م)، يعنى محلى که اولين بار بيمارى در سال ۱۹۷۵ در آنجا شناسائى شده گرفته شده است. در واقع اين بيمارى سال‌هاى بسيارى در استراليا، آفريقا و اروپا شناخته شده بود و احتمالاً از اروپا به اين کشور (آمريکا) وارد شده است.
اولين تظاهر بيمارى لايم يک جوش کوچک قرمز در محل گزش کنه است. اين ضايعهٔ ابتدائى ممکن است گسترش يابد و يک ضايعهٔ پوستى گرد با مرکز روشن شبيه چشم گاو که اندازهٔ آن از يک سکهٔ ده سنتى تا قطر چند اينچ متغير است، ايجاد کند. اگر چند نقطهٔ گزش وجود داشته باشد، ضايعات چشم گاوى متعددى ايجاد مى‌شود. اين بثورات جلدى معمولاً با علائمى شبيه آنفلوانزا مثل سردرد، خشکى گردن، درد عضلانى و خستگى همراه است.
اگر اين بيمارى با آنتى‌بيوتيک درمان نشود، حدود نيمى از مبتلايان به بيمارى لايم دچار التهاب مفصلى مى‌‌شوند که اغلب شبيه التهاب مفصلى روماتوئيد است. در اين بيمارى به‌ويژه مفاصل زانو درگير مى‌شوند. درد و تورم متناوب مى‌تواند سال‌ها طول بکشد. علائم عصبى شبيه بيمارى تصلب متعدد (M.S)، مثل ضعف خفيف، از دست دادن حس درد، و از دست دادن تعادل عضلاني، ممکن است بروز کنند. در تعدادى از افراد سرگيجه، تنگى نفس، و ضربان قلب نامنظم نيز ايجاد مى‌‌شود.
تشخيص بيمارى لايم ممکن است دشوار باشد، زيرا در همهٔ مبتلايان به اين عفونت ضايعهٔ جلدى ايجاد نمى‌شود و علائم اوليهٔ شبيه آنفلوانزا ممکن است با ساير بيمارى‌ها اشتباه شود. آزمايش‌هاى خونى اختصاصى معمولاً تا چند هفته بعد از ظهور ضايعهٔ جلدى مثبت نمى‌شوند. يافتن کنه و نيش آن نشانه‌هاى قابل اعتمادى براى ضرورت شروع درمان هستند.
   درمان
بيمارى لايم خوشبختانه در صورت تشخيص داده شدن نسبتاً به آسانى درمان مى‌شود. با وجود اين بهترين درمان پيشگيرى است. کنهٔ گوزن (ايکسودز داميني) در طول ساحل شرقى از نيوهمپشاير تا شمال کاليفرنيا، و در مينه‌سوتا و ويسکونسين، يافت مى‌شود. در ساحل اقيانوس آرام اين بيمارى توسط خويشاوند نزديک آن يعنى کنهٔ ايکسودز پاسيفيکوس انتقال مى‌يابد. اينها کنه‌هايى کوچکى هستند که قطر آنها تنها يک هشتم اينچ است. اين کنه‌ها از اوايل بهار تا اواخر تابستان فعال هستند. بعد از بازگشتن از جنگل بايد خود را به‌دقت بازرسى کنيد و هر کنه‌اى را با ملايمت و توسط موچين از خود دور کنيد. مراقب باشيد که بدن کنه را فشار ندهيد. روى محل گزش يک مادهٔ ضدعفونى‌کننده مثل الکل بماليد و کنه را درون يک ظرف شيشه‌اى نگهدارى کنيد تا در صورت بروز علائم بيمارى لايم براى شناسائى مورد استفاده قرار گيرد. در صورت يافتن اين کنه‌ها نگران نشويد، زيرا آنها براى انتقال اسپيروکت به دو يا سه روز تغذيه نياز دارند، ولى نسبت به علائم به‌ويژه علامت ضايعهٔ جلدى چشم گاوى هوشيار باشيد.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
بیمه دندانپزشکی , مدارس غیردولتی , توافق تجاری , امور منابع آب , کروستوف زانوسی , اعتراض ترکمن ها , محلات حاشیه ای , داش آغوز , پرچین , باباخانلو ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / سیره اداری امام علی (ع) در دوران خلافت , بانک اطلاعاتی کتاب / 60 نوع سوپ و خوراک , بانک اطلاعاتی کتاب / تجارب الامم , بانک اطلاعاتی کتاب / کلید نصب ویندوز , اقتصاد و بازرگانی , نیرو و انرژی , برق / راههای پیشگیری از سرقت مس و جلوگیری از تخریب سرمایه های ملی , بانک اطلاعاتی کتاب / مشهورترین نویسندگان و شاعران , بانک اطلاعاتی کتاب / می‌می‌نی دیگه بیکاره دوست و رفیق نداره , بانک اطلاعاتی کتاب / داستانهایی از خوبان عالم , بانک اطلاعاتی کتاب / پدر، عشق و پسر , بانک اطلاعاتی کتاب / مبادی العربیه: فی الصرف و النحو ,

برخی منابع مهم خبری
shafaqna.com شفقنا , tebyan.net تبیان , khorasannews.com روزنامه خراسان , banifilm.ir روزنامه بانی فیلم , eghtesadnews.com اقتصادنیوز , jahanesanat.ir روزنامه جهان صنعت , roozannews.ir روزنامه روزان , eghtesadonline.com اقتصاد آنلاین , donya-e-eqtesad.com دنیای اقتصاد , rasad.org رصد ,وبگردی
کی‌روش: بعد از پیام رهبر انقلاب، وزارت ورزش علیه من شد
کی‌روش: بعد از پیام رهبر انقلاب، وزارت ورزش علیه من شد - سرمربی تیم ملی فوتبال ایران با اشاره به پیام تشکر رهبر انقلاب بعد از جام جهانی، گفت: بعد از آن پیام، وزارت ورزش کاملاً علیه من شد. خواسته وزیر ورزش این بود که نمی‌خواهد کی‌روش اینجا باشد، هیچوقت از بازیکنان و تیم ملی حمایت نشد و تمام برنامه آماده‌سازی ما لطمه خورد.
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
شبکه سه - میثاقی  و ماجرای عبور از فردوسی‌پور
شبکه سه - میثاقی و ماجرای عبور از فردوسی‌پور - در گذشته برنامه‌های پخش زنده فوتبال روی بازی متمرکز بود اما میثاقی در این برنامه بخش‌های مهمی از حواشی و سوژه‌ها را مورد توجه قرار می‌دهد که دست برنامه «نود» را خالی می‌کند.
بدون تعارف و بدون محتوی / این دو در تلویزیون واقعا چه میکنند !
بدون تعارف و بدون محتوی / این دو در تلویزیون واقعا چه میکنند ! - بدون تعارف با سواره ای که از حال پیاده ها خبر دارد
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.