یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ / Sunday, 16 December, 2018

تقویم رسمی ایران


تقويم رسمى ايران هجرى شمسى و برپايهٔ تقويم جلالى است و به‌موجب قانون مورخ ۱۱ فروردين ۱۳۰۴ هجرى شمسى برقرار گرديد. برطبق اين قانون، سال شمسى حقيقي، اول سال 'روز او بهار' ، و مبداء تاريخ، هجرت محمد (ص) از مکه به مدينه است. اسامى ماه‌ها متخذ از اسامى قديم ايرانى است. شش ماه اول ۳۱ شبانه‌روز، پنج ماه بعد هريک ۳۰ شبانه‌روز و اسفند در سال‌هاى عادى ۲۹ شبانه‌روز و در سال‌هاى کبيسه ۳۰ شبانه‌روز است. در اين تقويم سال مبتنى بر حساب نجومى است، و روز اول سال يا نوروز، مانند سال جلالي، روزى است که خورشيد بين ظهر روز قبل و ظهر آن روز از نقطهٔ اعتدال ربيعى مى‌گذرد.
   ماه‌هاى تقويم ايرانى
- فروردين: [۳۱ روز] به‌معناى فَروَردها (يا فروهرها)ى پاکان و نام يکى از ايزدان زرتشتي. [فَرْوَرد يا فروهر يعنى نيروى نگهبان نيکى]
- ارديبهشت: [۳۱ روز] به‌معناى بهترين راستى و نام يکى از امشاسپندان (يا هفت فرشتهٔ مقرب) در آئين زرتشتي. در جهان مينوى نمايندهٔ پاکى و تقدس و قانون ايزدى اهورمزدا است و در جهان خاکي، نگهبانى آتش بدو سپرده شده است.
- خرداد: [۳۱ روز] به‌معناى کمال و رسائى و درستى و يکى از امشاسپندان در آئين زرتشتي. در اين جهان مظهر کمال اهورمزدا است و در جهان مينوى مظهر بخشايش ايزديِ جزاء اعمال نيکوکاران. نگهبانى آب با او است.
- تير: [۳۱ روز] نام يکى از ايزدان در آئين زرتشتى که نگهبان باران است.
- مرداد: [۳۱ روز] در اصل امرداد، به‌معناى بى‌مرگى و جاوداني؛ يکى از امشاسپندان در آئين زرتشتي. مظهر جاودانى اهورمزدا، و در جهان مينوي، بخشايش ايزديِ جزاء کارهاى نيکوکاران است.
- شهريور: [۳۱ روز] به‌معناى کشور برگزيده و پادشاهان منتخب. يکى از ايزدان در آئين زرتشتي. در جهان مينوى نمايندهٔ پادشاهى ايزدى و فرّ و اقتدار خداوند، و در جهان مادى پاسبان فلزات است.
- مهر: [۳۰ روز] به‌معناى دوستى و محبت. در آئين زرتشتى ايزد محافظ عهد و پيمان است و از اين‌رو فرشتهٔ فروغ و روشنائى است تا هيچ‌چيز بر او پوشيده نماند.
- آبان: [۳۰ روز] به‌معناى آب‌ها. در آئين زرتشتي، ايزد نگهبان آب است.
- آذر: [۳۰ روز] به‌معناى آتش و ايزد نگهبان آتش در آئين زرتشتى.
- دى: [۳۰ روز] به‌معناى آفريننده و دادار. در آئين زرتشتى از صفات اهورمزدا است.
- بهمن: [۳۰ روز] به‌معناى نيک‌انديش. در آئين زرتشتى يکى از امشاسپندان است. در جهان مينوى نمايندهٔ منش نيک اهورمزدا است و در جهان مادى نگهبانى چارپايان سودمند به‌عهدهٔ او است.
- اسفند: (يا اِسپندارمذ) [۲۹ يا ۳۰ روز] به‌معناى بردبارى و فروتنى مقدس. در آئين زرتشتى يکى از امشاسپندان است و نمايندهٔ بردبارى و سازش اهورمزدا، و واسطهٔ بين آفريدگار و آفريدگان. در جهان خاکى نگهبانى زمين با او است. اسپند و اسفندارمذ نيز ناميده شده است.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
تصفیه خانه , اموال , سی و هشتمین دوره مسابقات قرانی , آئین سنتی سمنوپزان , نام همسر سابق , قصر ریاست جمهوری , نوجوان نابغه , عزای اربعین , جی پگ , درسواحل چابهار ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / راهنمای کامل زبان عمومی 'دانشگاه پیام نور' شامل: ترجمه کامل لغات, جملات, مثالها و تمرینات ... , بانک اطلاعاتی کتاب / مفاهیم و مسایل فلسفه دین , دین و اندیشه , فلسفه و منطق , شخصیت‌ها / درباره محمود خاتمی , کامپیوتر و فناوری‌اطلاعات , اینترنت و شبکه , وب / آینده این سه دبلیو , بانک اطلاعاتی کتاب / تو همانی که می‌اندیشی , بانک اطلاعاتی کتاب / دروس فی علم المنطق , بانک اطلاعاتی کتاب / امام حسین علیه‌السلام , بانک اطلاعاتی کتاب / روشها و محاسبات پرتودرمانی , بانک اطلاعاتی کتاب / راهنما و بانک سوالات امتحانی قرائت عربی (5) ویژه‌ی دانشجویان دانشگاه پیام نور... , بانک اطلاعاتی کتاب / انس با قرآن (واحد کار قرآن دوره‌ی پیش‌دبستانی) ,

برخی منابع مهم خبری
baharnews.ir بهارنیوز , mashreghnews.ir مشرق نیوز , aftabnews.ir آفتاب نیوز , bahardaily.ir روزنامه بهار , home.abrarnews.com روزنامه ابرار , afkarpress.ir روزنامه افکار , cup.ir کاپ , resalat-news.com روزنامه رسالت , goftarnews.ir گفتار نیوز , shafaqna.com شفقنا ,وبگردی
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
شبهای داغ مدیترانه !
شبهای داغ مدیترانه ! - «حسن کردمیهن» متهم آمریت حمله به سفارت عربستان به تازگی در کرج، مرکز استان البرز، رستوران راه انداخته است.
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی!
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی! - دو نفر از کسانی که همراه رئیس جمهور در سمنان حضور داشتند در هنگام سخنرانی روحانی رفتار غیر معمولی از خود نشان میدادند.
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما - ظهارات جنجالی لیلا بوشهری و شقایق دلشاد درباره فساد در سینما: چرا دایرکت میدم فالو نمیکنید؟ ساعت یک شب چرا باید زوایای صورت منو ببینن؟
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی!
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی! - بخشی دیگر از برنامه «من و شما» با حضور مسعود فراستی و برخورد توهین آمیز مجری رسانه ملی را می بینید که در رسانه ها باز نشر نشد.
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر - مریم مومن متولد دهه 70 می باشد و حضورش در بانوی عمارت اولین تجربه بازیگری است و به واسطه این سریال وارد دنیای بازیگری شده است . او در کلاس های تئاتر فعالیت داشته است .
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه - گروه تروریستی جیش العدل نخستین تصاویر از حمله به پاسگاه مرزی در میرجاوه ۱۴ مهر امسال را منتشر کرد؛
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».