جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ / Friday, 19 October, 2018

تقویم رسمی ایران


تقويم رسمى ايران هجرى شمسى و برپايهٔ تقويم جلالى است و به‌موجب قانون مورخ ۱۱ فروردين ۱۳۰۴ هجرى شمسى برقرار گرديد. برطبق اين قانون، سال شمسى حقيقي، اول سال 'روز او بهار' ، و مبداء تاريخ، هجرت محمد (ص) از مکه به مدينه است. اسامى ماه‌ها متخذ از اسامى قديم ايرانى است. شش ماه اول ۳۱ شبانه‌روز، پنج ماه بعد هريک ۳۰ شبانه‌روز و اسفند در سال‌هاى عادى ۲۹ شبانه‌روز و در سال‌هاى کبيسه ۳۰ شبانه‌روز است. در اين تقويم سال مبتنى بر حساب نجومى است، و روز اول سال يا نوروز، مانند سال جلالي، روزى است که خورشيد بين ظهر روز قبل و ظهر آن روز از نقطهٔ اعتدال ربيعى مى‌گذرد.
   ماه‌هاى تقويم ايرانى
- فروردين: [۳۱ روز] به‌معناى فَروَردها (يا فروهرها)ى پاکان و نام يکى از ايزدان زرتشتي. [فَرْوَرد يا فروهر يعنى نيروى نگهبان نيکى]
- ارديبهشت: [۳۱ روز] به‌معناى بهترين راستى و نام يکى از امشاسپندان (يا هفت فرشتهٔ مقرب) در آئين زرتشتي. در جهان مينوى نمايندهٔ پاکى و تقدس و قانون ايزدى اهورمزدا است و در جهان خاکي، نگهبانى آتش بدو سپرده شده است.
- خرداد: [۳۱ روز] به‌معناى کمال و رسائى و درستى و يکى از امشاسپندان در آئين زرتشتي. در اين جهان مظهر کمال اهورمزدا است و در جهان مينوى مظهر بخشايش ايزديِ جزاء اعمال نيکوکاران. نگهبانى آب با او است.
- تير: [۳۱ روز] نام يکى از ايزدان در آئين زرتشتى که نگهبان باران است.
- مرداد: [۳۱ روز] در اصل امرداد، به‌معناى بى‌مرگى و جاوداني؛ يکى از امشاسپندان در آئين زرتشتي. مظهر جاودانى اهورمزدا، و در جهان مينوي، بخشايش ايزديِ جزاء کارهاى نيکوکاران است.
- شهريور: [۳۱ روز] به‌معناى کشور برگزيده و پادشاهان منتخب. يکى از ايزدان در آئين زرتشتي. در جهان مينوى نمايندهٔ پادشاهى ايزدى و فرّ و اقتدار خداوند، و در جهان مادى پاسبان فلزات است.
- مهر: [۳۰ روز] به‌معناى دوستى و محبت. در آئين زرتشتى ايزد محافظ عهد و پيمان است و از اين‌رو فرشتهٔ فروغ و روشنائى است تا هيچ‌چيز بر او پوشيده نماند.
- آبان: [۳۰ روز] به‌معناى آب‌ها. در آئين زرتشتي، ايزد نگهبان آب است.
- آذر: [۳۰ روز] به‌معناى آتش و ايزد نگهبان آتش در آئين زرتشتى.
- دى: [۳۰ روز] به‌معناى آفريننده و دادار. در آئين زرتشتى از صفات اهورمزدا است.
- بهمن: [۳۰ روز] به‌معناى نيک‌انديش. در آئين زرتشتى يکى از امشاسپندان است. در جهان مينوى نمايندهٔ منش نيک اهورمزدا است و در جهان مادى نگهبانى چارپايان سودمند به‌عهدهٔ او است.
- اسفند: (يا اِسپندارمذ) [۲۹ يا ۳۰ روز] به‌معناى بردبارى و فروتنى مقدس. در آئين زرتشتى يکى از امشاسپندان است و نمايندهٔ بردبارى و سازش اهورمزدا، و واسطهٔ بين آفريدگار و آفريدگان. در جهان خاکى نگهبانى زمين با او است. اسپند و اسفندارمذ نيز ناميده شده است.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
شکوه اقدس شفقی , انسداد مسیر , ساخت دسته گل , فرمانده میدانی لیبی , مدیر انجمن , دیمتروف , هنر و تجربه , مقتدایی , رعایت قانون انتخابات , اجراهای تماشاخانه ایرانشهر در 23 فرودین ماه ,

مقالات پربیننده امروز
ورزشی , دیگر ورزشها , پرورش‌ اندام‌ / چگونه تمرینات دوریان یتس تکامل یافت , بانک اطلاعاتی کتاب / عروسی سگ‌ها , بانک اطلاعاتی کتاب / درس‌آزمون (1) پیش‌دانشگاهی (ریاضی) , بانک اطلاعاتی کتاب / شرح راز منطق الطیر عطار , بانک اطلاعاتی کتاب / مدرنیته و اندیشه‌ی انتقادی , بانک اطلاعاتی کتاب / هندبوک پرستاری داخلی - جراحی برونر - سودارث 2008: به انضمام مباحث تکمیلی پرستاری (الگوریتم CPR، مروری سریع بر ECG) , بانک اطلاعاتی کتاب / آیه‌ها و قصه‌ها , بانک اطلاعاتی کتاب / تفرج صنع: گفتارهایی در اخلاق و صنعت و علم انسانی , بانک اطلاعاتی کتاب / هابیل و قابیل , شخصیت‌ها , مذهبی , عالم و فاضل / زکی‌الدین قهپائی ,

برخی منابع مهم خبری
iran-varzeshi.com روزنامه ایران ورزشی , alodoctor.ir الو دکتر , jahanesanat.ir روزنامه جهان صنعت , asrekhodro.com عصر خودرو , zoomit.ir زومیت , tebyan.net تبیان , khabarsport.com خبر ورزشی , plus.ir تی وی پلاس , musiceiranian.ir موسیقی ایرانیان , aparat.com آپارات ,وبگردی
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟ - فیلم - پدری که در برنامه «فرمول یک» علی ضیا ادعا کرد به خاطر تامین هزینه‌های درمان فرزندش اقدام به فروش کلیه‌اش کرده، مردم را فریب داده است.
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه!
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه! - مثلاً سنت های الهی که در این سند آمده، در کتاب های درس بینش اسلامی دوره دبیرستان هم وجود دارد... واقعاً هزاران جلسه تشکیل داده اند که بدیهیاتی مانند خانواده بنیادی ترین واحد تشکیل دهنده جامعه است، انسان دارای اختیار است، جهان دارای نظام علّی - معلولی است، خداوند رحمان و رحیم است و ... را در سند بازنویسی کنند؟!
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت - صحبتهای کنایه آمیز یک بازرگان با وزیر صنعت
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد - ۱- خب چی میشه ولایتی بجای توصیه به لُنگ پوشی، بملت توصیه کنه تو سعدآباد مالک خونه بشن ویک سومشو وقف کنن؟ ۲- اینجور واینجا صاحبخونه شدن و بعد توجیه وقف، آدمو یادحافظ میندازه: فقیه مدرسه دی مست بود و فتوی داد که می‌حرام، ولی بِه زمالِ اوقاف است
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند - حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند؟مردم نیازی به این توصیه‌هاندارند اگرلازم باشد آن‌قدر شرف دارندکه از خودشان دفاع کنند ولی این دفاع،منحصربه دفاع دربرابر دشمنان خارجی نمی‌شود که باید وضعیت خیلی‌ها رادر داخل هم بررسی کرد.
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید!
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید! - فیلم - حمله فرد متهم در بازار پرنده فروشان اهواز به پلیس آگاهی منجر به درگیری مرگبار شد.
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد - ماجرای عجیب دو منزل مسکونی در همسایگی کاخ سعدآباد و حسین فریدون و نهاد ریاست جمهوری
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+)
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+) - فیلم - به تازگی شخصی در فضای مجازی فیلمی منتشر کرده که مردی ادعا می کند در پارکینگ خانه اش مورد حمله جن ها قرار گرفته است.
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد!
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد! - فیلم - پاول یک توریست اهل چک است که با موتورسیکلتش دنیا را می گردد و یک هفته در ایران اقامت داشته است. ویدئوی سلفی که او در طبیعت ایران از خود و اقدام پسندیده اش منتشر کرده برای همه ایرانیان جای تامل دارد.
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+)
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+) - فیلم - قتل مدل و ملکه زیبایی عراق از روز گذشته سوژه رسانه ها شده و پلیس تحقیقات ویژه ای را برای دستگیر قاتل وی انجام داده است. تصاویر منتشر شده از جنازه غرق در خون وی را در ویدئوی زیر می بینید.
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز - عکس این بنرکه گفته می‌شود نمایشگر تصویری از سربازان رژیم صهیونیستی است طی روزهای اخیر در فضای مجازی دست به دست می‌شد و واکنش‌هایی به همراه داشت.
عکسی آموزنده از سفر نیویورک
عکسی آموزنده از سفر نیویورک - پوشه‌های پُر از برنامه فرانسوی‌ها در برابر دستان خالی تیم ایرانی. به کاغذ ها و پرونده های موجود روبه روی تیم فرانسه دقت کنید!
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی