چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ / Wednesday, 14 November, 2018

روزهای آپوساتا


در کشورهاى مختلفى که بوداکيشى در آنها رواج دارد، جشن‌هاى گوناگونى [و در مواردى تاريخ‌هاى گوناگونى براى يک جشن] برگزار مى‌شود.
   روزهاى آپوساتا
اين روزها عبارتند از جلسات دو هفته يکبار راهبان بودائى - هنگام بدر کامل ماه و هلال ماه نو - به‌منظور تحکيم قواعد دين. در اين جلسات، نوآموزان و اشخاص غير روحانى راهى ندارند. روز آپوساتا در عين حال نام ديدار هفتگى جديدتر غير روحانيون از معبد است.
   ساير جشن‌ها
- سال نو در ميانمار (يا برمه) در ۱۶ و ۱۷ آوريل، در سريلانکا (۱۳ آوريل)، در تايلند (بين ۱۳ تا ۱۶ آوريل)، در تبت (در فوريه) برگزار مى‌شود.
- روز تولد بودا، روز تنوير يا روشنگري، و روز درگذشت او در کشورهاى برمه (ميانمار)، سريلانکا و تايلند (به‌عنوان روز سوزاندن جسد بودا) در مه يا ژوئن و در تبت در ماه مه برگزار مى‌شود.
- مراسم نخستين موعظهٔ بودا در برمه (در ارتباط با 'آغاز جشن گوشه‌نشينى باران' ) و در سريلانکا و تبت در ژوئن يا ژوئيه برگزار مى‌گردد.
- گوشه‌نشينى باران در تايلند (بين ژوئيه و اکتبر) برگزار مى‌شود.
- گوشه‌نشينى تابستان بين ژوئن و اکتبر در چين گرفته مى‌شود.
- استقرار کيش بودا در سريلانکا در ژوئن يا ژوئيه در آن کشور جشن گرفته مى‌شود.
- حرکت دسته‌هاى ماه آسالا در سريلانکا در ژوئيه يا اوت انجام مى‌گيرد.
- جشن ارواح گرسنه در چين در ماه اوت برگزار مى‌شود.
- تولد بودا در چين در ماه اوت گرفته مى‌شود.
- کوان‌ئين در چين در اوت
- مراسم يادبود نخستين ديدار بودا از سريلانکا در ماه سپتامبر در آن کشور برگزار مى‌گردد.
- هبوط بودا از توشيتا در تبت در ماه اکتبر جشن گرفته مى‌شود.
- مراسم کاتينا در برمه و تايلند در نوامبر برگزار مى‌شود.
- عيد انوار در سريلانکا و تايلند در نوامبر گرفته مى‌شود.
- درگذشت تسونگهاپا در تبت در نوامبر برگزار مى‌شود.
- ورود سانگهاميتا در سريلانکا در دسامبر يا ژانويه جشن گرفته مى‌شود.
- آئين اتفاق ۹ رذيلت و اتفاق ۱۰ فضيلت در تبت در ژانويه برگزار مى‌شود.
- روز قديسان در تايلند در فوريه برگزار مى‌شود.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
هیوستون راکتس , تکنیک , گمرکات آذربایجان غربی , توافق آب و هوایی پاریس , تیم فوتبال بانوان آینده سازان , اداره کل غله و خدمات بازرگانی استان مرکزی , گلشن شیرمحمدی , ماهیانه , فیلم «آهوی پیشونی سفید» , معاون آموزشی دانشگاه تهران ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / سال و ماه تولد شما: طالع‌بینی هندی و چینی , بانک اطلاعاتی کتاب / فرهنگ طراحی گرافیک , بانک اطلاعاتی کتاب / قدی بلندتر از دیوارهای شهر: زندگینامه، ویژگی‌های شخصی، مرور و ارزیابی سه هزار روز ریاست جمهوری سید محمد خاتمی , سیاسی , جهان , جنگ / «دیوار برلن» های جدید را در هم فرو ریزیم! , بانک اطلاعاتی کتاب / پاسخ تشریحی آزمون (1) پیش‌دانشگاهی ریاضی , بانک اطلاعاتی کتاب / کار با قیچی مشاغل , بانک اطلاعاتی کتاب / حکایت دولت و فرزانگی , بانک اطلاعاتی کتاب / برگزیده آثار نقاشی مرتضی محمدی , بانک اطلاعاتی کتاب / اصول عقائد : معاد , دین و اندیشه , اخلاق , اخلاق خانواده / امنیت در زندگی ,

برخی منابع مهم خبری
shabakeh-mag.com مجله شبکه , navad.net روزنامه نود , plus.ir تی وی پلاس , sharghdaily.ir روزنامه شرق , ghanoondaily.ir روزنامه قانون , alef.ir الف , cinemapress.ir سینما پرس , pana.ir خبرگزاری پانا , 7sobh.com روزنامه هفت صبح , jamnews.ir جام نیوز ,وبگردی
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
ظریف: در کشور پولشویی وجود دارد؛ همه مخالفان FATF صادق نیستند
ظریف: در کشور پولشویی وجود دارد؛ همه مخالفان FATF صادق نیستند - صحبت های دکتر ظریف در گفتگو با خبر آنلاین.
رونمایی از کوچ عجیب برخی مدیران به شستا
رونمایی از کوچ عجیب برخی مدیران به شستا - بررسی کوچ برخی مدیران شرکت سایپا به شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی.
اشراف متواضع!
اشراف متواضع! - افرادی هستند که در دروس زندگی میکنند اما ماشین زیر پایشان پراید است. افرادی که چند ده میلیون از جوجه‌مایه‌دارهای پدرریشو میگیرند که خوب تربیتشان کنند برای مدیر شدن در جمهوری اسلامی و بعد چند هفته در سال هم آنها را می‌برند اردوی جهادی تا از نزدیک ببینند فردا که به لطف جیب پدر در کنکور ترکاندند و مدرک معتبر گرفتند و مدیر شدند قرار است به چه بدبختهای مستضعفی که بخاطر پول نداشتن در آموزش و پرورش رایگان…
خود دانید و مملکت‌تان!
خود دانید و مملکت‌تان! - همه آفاق پر از فتنه و شر می بینم/ این جهان را پر از خوف و خطر می بینم/ دختران را همه جنگ است با مادر/ پسران را همه بدخواه پدر می بینم. او پس از خواندن شعر دستی به شانه وزیر می‌زند و می‌گوید: «خود دانید و مملکت‌تان!»
زاکانی: خطاهای برادر رئیس جمهور فاجعه است!
زاکانی: خطاهای برادر رئیس جمهور فاجعه است! - علیرضا زاکانی فعالی سیاسی مهمان برنامه«رو در رو» بود و در این برنامه واکنش تندی نسبت به حسین فریدون(برادر رئیس جمهور) نشان داد.
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز»
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز» - ماجرای تجاوز به آن ماری سلامه، بازیگر زن عرب سریال تلویزیونی صدا و سیمای ایران.
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا - «نورالدین پیرموذن» نماینده سابق اردبیل در مجلس شورای اسلامی که سالهاست در آمریکا زندگی می‌کند چند عکس از خود و همسر جدیدش را در اینستاگرام منتشر کرده است.